Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
crnobijela fotka s digitalcem

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
štrumfhoza



Joined: 24 Feb 2005
Posts: 89

PostPosted: 12.09.2005 17:29    Post subject: crnobijela fotka s digitalcem Add user to your forum ignore list Reply with quote

kako napravit najbolju? slikam u cb modu i jako je ružno, crna nije crna. našla doma fotomag s temom cb fotka, prvi dio, u kojem mlate li ga mlate.. sve osim onog što mi treba Smile
Back to top
View user's profile Send private message
modovun



Joined: 17 Aug 2005
Posts: 152
Location: New York

PostPosted: 12.09.2005 18:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Meni najviše odgovara kad slikam ful/bojice, i onda u GraphicConverteru prevrnem u CB.

http://www.lemkesoft.com

d
Back to top
View user's profile Send private message
AngalotH



Joined: 23 Jul 2004
Posts: 70

PostPosted: 12.09.2005 19:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Uvijek možeš u photoshopu pojacat crnu, al ko što modovun kaže, najbolje ti je slikat u coloru, i onda u photoshopu to pretvoris u c/b, ja jos volim dodat mrvicu noisa radi realnije c/b fotke (to ti je ovisno od digitalca do digitalca).
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
_basko_



Joined: 11 May 2004
Posts: 144
Location: Zadar/Zagreb

PostPosted: 12.09.2005 19:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nikako slikati u c/b modu na aparatu....

imas u ps-u samo da ti ju prebaci u grayscale, ali ima vise "boljih" nacina za dobiti c/b fotku u ps-u.....imam ti ja nekoliko actiona za konvertanje u ps-u, pa ti mogu poslati na mail...

_________________
-----------------
www.simeb.net
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
bljürke



Joined: 12 Sep 2005
Posts: 3

PostPosted: 12.09.2005 21:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zasto nije dobro slikat crno bijelo nego treba prebacivat?

mozes pliz i meni onda poslat te actione, bio bih zahvalan.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
modovun



Joined: 17 Aug 2005
Posts: 152
Location: New York

PostPosted: 12.09.2005 22:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ovo je NAJBOLJI program za prebacivanje, kaj sam ja našao za color> bw :
http://www.lemkesoft.com

Ako netko ima nešta bolje, PLEAS.......
d
Back to top
View user's profile Send private message
knock



Joined: 20 Feb 2004
Posts: 120
Location: Mostar

PostPosted: 12.09.2005 23:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ima dosta programa i dosta akcija za prebacivanje u cb,zavisi o ukusu i šta hočeš da dobiješ od cb slike,evo ti link pa traži sebe,mada je za moj ukus najljepša analogija i neki dobar cb film,još uvijek na digitalnom aparatu nisam dobio tako lijep rezultat kao na analognom i cb filmu.Ovo je stvar ukusa i moje razmišljanje koje ne mora biti baš 100 posto tačno.
http://www.atncentral.com/download.htm
Tu imaš dosta dobrih i korisnih akcija,mogu se modificirati i prilagodti sebi.
Back to top
View user's profile Send private message
kamassy



Joined: 16 Jan 2005
Posts: 40
Location: Novi Sad

PostPosted: 13.09.2005 00:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ono shto sam ja primetio na fotoaparatu (FUJI S5500) je da ukoliko se igrash sa white balance-om, mozhesh postici fine C/B efekte, medjutim, svakako to nije ni blizu starih "Analognih" aparata sa CB filmom.

Anyway, evo jedne odlichne knjige koja zavredjuje pazhnju (da vam sad ne ufuravam amazon affiliate link Smile ). Naime, ima prevedena na srpski, pretpostavljam i na hrvatski.

Pisac je Scott Kelby, a knjiga se zove Photoshop CS za digitalne fotografe. kada sam je video na polici mislio sam da je ista kao i 1000 drugih, ali nije - ovo je stvarno neverovatno korisno. Izmedju ostalog, tu je i posebno poglavlje sa easy-to-use konverziju na CB sa razlichitim efektima - od extremnih kontrasta, do raznoraznih varijanti prebacivanja na cb fotke.

Originalni naziv "The Photoshop CS Book for Digital photographers".
Eto..

Pozdrav,
P.

_________________
Daniel Kamassy - http://www.arraystudio.com
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address
knock



Joined: 20 Feb 2004
Posts: 120
Location: Mostar

PostPosted: 13.09.2005 00:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kamassy wrote:
Ono shto sam ja primetio na fotoaparatu (FUJI S5500) je da ukoliko se igrash sa white balance-om, mozhesh postici fine C/B efekte, medjutim, svakako to nije ni blizu starih "Analognih" aparata sa CB filmom.

Anyway, evo jedne odlichne knjige koja zavredjuje pazhnju (da vam sad ne ufuravam amazon affiliate link Smile ). Naime, ima prevedena na srpski, pretpostavljam i na hrvatski.

Pisac je Scott Kelby, a knjiga se zove Photoshop CS za digitalne fotografe. kada sam je video na polici mislio sam da je ista kao i 1000 drugih, ali nije - ovo je stvarno neverovatno korisno. Izmedju ostalog, tu je i posebno poglavlje sa easy-to-use konverziju na CB sa razlichitim efektima - od extremnih kontrasta, do raznoraznih varijanti prebacivanja na cb fotke.

Originalni naziv "The Photoshop CS Book for Digital photographers".
Eto..
.
Pozdrav,
P.

Imam je ja poodavno na engleskom,daj baci link ili je podigni negdje da se može skinuti na domaćem jeziku,bio bih ti jako zahvalan
Back to top
View user's profile Send private message
kamassy



Joined: 16 Jan 2005
Posts: 40
Location: Novi Sad

PostPosted: 13.09.2005 00:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nemam je u elektronskoj formi - imam bash knjigu. Mozhesh mi poslati privatnu poruku sa adresom pa cu ti je kupiti i poslati.

_________________
Daniel Kamassy - http://www.arraystudio.com
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address
nightfly



Joined: 21 Nov 2004
Posts: 360

PostPosted: 29.10.2005 13:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

grayscale je najgori nacin za prebacivanje.
ja radim sa channel mixerom i stavis monochrome kvacicu i onda fino crvenu, plavu i zelenu.
ako zelis realno prebacivanje imaj na umu da bi zbroj uvijek trebao biti oko 100% zbog kontrasta i gubitka detalja.
ma ima brdo nacina, ovo je samo jedan Smile

_________________
"pattern against user- dilated
bastard waiting for nothing"
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Peewee



Joined: 12 Jan 2004
Posts: 711
Location: Velika Gorica

PostPosted: 29.10.2005 13:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kamassy wrote:

Pisac je Scott Kelby, a knjiga se zove Photoshop CS za digitalne fotografe. kada sam je video na polici mislio sam da je ista kao i 1000 drugih, ali nije - ovo je stvarno neverovatno korisno. Izmedju ostalog, tu je i posebno poglavlje sa easy-to-use konverziju na CB sa razlichitim efektima - od extremnih kontrasta, do raznoraznih varijanti prebacivanja na cb fotke.

Originalni naziv "The Photoshop CS Book for Digital photographers".
Eto..

Pozdrav,
P.


kelby je zakon, ja imam 'down & dirty tricks' njegov i ono frajer pise totalno mraq, ful zanimljivo i non stop se nes zajebava... kul je taj debeli čiko s cvikama

_________________
Pi (Pee) is a mathematical constant equal to approximately 3.14.
zivili!!!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
fL/.\Sh



Joined: 09 Mar 2006
Posts: 74
Location: Vž

PostPosted: 14.03.2006 16:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja uvijek slikam u boji pa onda slazem cb u photoshopu i to nikako preko desaturacije jer nad njom nememo nikakvu kontrolu. kod obicne desaturacije photoshop sam odredjuje neke serdnje vrijednosi svakog od rgb-a posebno i onda napravi cb. Ovo sad pisem napamet: iznad originalne slike (koja je u boji) stavim 2 hue/saturation adjustment layera. onom najgornjem stavim saturation na nulu a onom na sredini (koji je postavljen na color mode) za svaki kanal mjenjam hue dok nisam zadovoljan ( to ujedno eliminira onaj ružan šum a i poboljšava kontrast). na taj nacin mozemo manipulirati crno bijelim tonovima
pozdrav
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 15.03.2006 11:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nightfly wrote:
grayscale je najgori nacin za prebacivanje.
ja radim sa channel mixerom i stavis monochrome kvacicu i onda fino crvenu, plavu i zelenu.
ako zelis realno prebacivanje imaj na umu da bi zbroj uvijek trebao biti oko 100% zbog kontrasta i gubitka detalja.
ma ima brdo nacina, ovo je samo jedan Smile

Osim toga, dosta fotografa koristi i prebacivanje u lab color.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
sime
Guest





PostPosted: 15.03.2006 12:31    Post subject: Reply with quote

Ja koristim sljedeće:
http://www.designbyfire.com/000100.html

Last edited by sime on 15.03.2006 12:37; edited 1 time in total
Back to top
esens



Joined: 08 Feb 2005
Posts: 207
Location: Split

PostPosted: 15.03.2006 12:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

noče, nema na netu prijevoda ove kelbyeve...

al ako kome treba na eng: mirc - server irc.nullus.net - soba #bookwarez....and follow the rules Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
DiGiTaL



Joined: 13 Jul 2004
Posts: 196
Location: Županja

PostPosted: 15.03.2006 12:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sime wrote:
Ja koristim sljedeće:
http://www.designbyfire.com/000100.html


najs Wink

_________________
live long and prosper
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger
ariesZG



Joined: 12 Mar 2006
Posts: 153
Location: Zagreb

PostPosted: 15.03.2006 13:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

I, kako je već navedeno, moja iskustva sa c/b fotografijom govore da se pravi ugođaj postiže tek pažljivom obradom c/b filma. Teško je s digitalijom dobiti onaj sočni, "metalni" štih koji se postiže srebrnom emulzijom klasičnog filma ali, dobrim odabirom kadra i svijetla se može i na digitalcu postići dosta. Da, slažem se s kolegom od par redaka više, nikako ne slikati u c/b modu nego full color pa se poslije poigrati u psp-u ili slličnom programu. Što kadar ima više detalja to je nezahvalniji za c/b tehniku jer je vrlo lagano napraviti totalnu zbrku tako da ukupni dojam bude mlačan. I, nikako pretjerivati s kontrastom ako nije nužno jer se onda dobije čista grafika koja, barem meni, izgleda ružno (naravno, opet ovisi o samom kadru). Smile
Back to top
View user's profile Send private message
fL/.\Sh



Joined: 09 Mar 2006
Posts: 74
Location: Vž

PostPosted: 15.03.2006 19:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo originalne fotke:


Ovo je napravljeno na nacin sa
http://www.designbyfire.com/000100.html :


Ovo je na moj nacin (sa 2 adj. layera):


Ovo je obicna desturacija:
Back to top
View user's profile Send private message
Petar_Popara_Crni



Joined: 30 Aug 2005
Posts: 42
Location: zagreb

PostPosted: 10.09.2006 13:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

toga sto ti trazis nema. znam jer sam i ja trazi "sveti gral" pretvorbe kolora u cb..... DOBRA crno bijela fotografija trazi nevjerojatno puno znanja i eksperimentiranja od same previzualizacije fotke na lic mjesta, pa do uslikavanja iste , zonskog mjerenja svjetla itds itd, do tamne komore i znanja o printanju na kraju. Govorim o printanju kao optickom uvecavanju i razvijanju klasicne cb fotografije u labu. Jos ako se radi silver gelatin print, digitalija je u drugoj galaksiji....

Ono sto se moze napraviti jest da se svaka fotka posebno konvertira. Nemaju sve jednak kontrast, jednaku kolicinu detalja itd; najbolja metoda je definitivno channel mixer. Otvoris novi adjustment layer, channel mixer, kliknes kvacicu na monochrome i tu prica pocinje. Namjestas slajdere za R, G, i B dok ne dobijes rezultat koji ti se svidja. Problem je u tome sto ne mozes automatizirati stvar jer nije isto imas li pola slike sa plavim nebom ili je to closeup portret gdje je cijeli kadar necije lice (koza ima najvise crvene u sebi)

kad si to rijesio onda levelsi ili curvesi radi konrasta, napucas malo crne, sharpanje i na kraju print. E to printanje i mene sad muci; navodno postoji digitalno osvjetljavanje papira za cb fotografijeu i razvijanje klasicnim procesom... to bi trebalo biti ok, ali kod nas to nitko ne radi. Nesto slicno ima DFA na jarunu ali jos moram eksperimentirati; zasad nisam zadovoljan razultatima.

pozdrav
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
slywayart



Joined: 13 Oct 2003
Posts: 136

PostPosted: 10.09.2006 16:23    Post subject: :) Add user to your forum ignore list Reply with quote

Već u samom "RAW SHOOTER-u" sve riješim i možda u PSP-u dodam efect Clarify i to je to, a ako nemaš raw, onda definitivno chanel mixer i igranje... Postoji još varijanta layer sephie, layer plave, pa sve zajedno mix, to sam jedno vrijeme radio i znali su ispasti fini rezultati, c/b je dobila time dozu topline.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Toco1980



Joined: 31 Oct 2005
Posts: 131

PostPosted: 10.09.2006 19:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Probao sam slikat i u c/b modu i konvertirati u Photoshopu iz kolora u c/b.... To nije to. C/b film je ipak c/b film...
Back to top
View user's profile Send private message
kakarinac



Joined: 16 Feb 2005
Posts: 1978
Location: Rijeka

PostPosted: 10.09.2006 22:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Toco1980 wrote:
To nije to. C/b film je ipak c/b film...

i točka Smile

_________________
[ when the going gets weird, the weird turn pro.] ♫ [ kaks on dA ]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Twitter profile
esens



Joined: 08 Feb 2005
Posts: 207
Location: Split

PostPosted: 10.09.2006 23:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kakarinac wrote:
Toco1980 wrote:
To nije to. C/b film je ipak c/b film...

i točka Smile


potpisujem točku. Very Happy

_________________
"The night of the fight, you may feel a slight sting. That's pride fucking with you. Fuck pride. Pride only hurts, it never helps."
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group