Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
prototype vs jquery

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 01.10.2006 20:28    Post subject: prototype vs jquery Add user to your forum ignore list Reply with quote

vidim da je retro one postao nesto o jqueryu u susjednom threadu pa imam pitanje.

dosad za klijentski js library koristim prototype, pa da li preci na taj jquery, prednosti itd?
dakle konkretna misljenja mi trebaju.

obzirom da nemam vremena sad proucavati drugi library, jednostavno cu se povesti za misljenjem ljudi ovdje (koje smatram pametnima) koji su ga mozda probali pa mi mogu rec iz prve ruke.


dakle sto koristite / nesto trece / zasto bas to koristite (odgovor "naletio na googleu prvi" je isto dobar odgovor Smile)

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 01.10.2006 22:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja sam dosta radio sa prototypeom jer dolazi s railsima..pa i nema smisla traziti alternativu previse...ali u zadnje vrijeme koristim pretezno jquery...jer je jednostavno bolji...kod je cisci, i ima najvaznije od svega chainable metode...sto znaci da svaka jquery metoda vraca natrag jquery objekt. sve se radi na kolekciji dom elemenata koje pokupis css / xpath (limited) selektorima npr.:
Code:
$("table tr:odd")
ce ti vratiti sve neparne tr-ove u tablici
ono sto je super je da $ metoda vraca ili array ili jedan objekt, a da jquery jednostavno ne mari, nego ako se radi o vise elemenata pozove funkciju na svakom od njih sto znaci da mozes napraviti ovo
Code:
$('div').addClass('dodana-klasa').hide()

i on ti pokrene addClass metodu na svakom divu koji nadje, a nakon toga taj div i sakrije, bez da radis explicitnu iteraciju...
uz to napisati plugin za jquery je piece of cake Smile
dodaj tome i dokumentaciju koja po kvaliteti konkurira php-ovoj
obavezno isprobati Wink

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 01.10.2006 22:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

retro_one wrote:
ja sam dosta radio sa prototypeom jer dolazi s railsima..pa i nema smisla traziti alternativu previse...ali u zadnje vrijeme koristim pretezno jquery...jer je jednostavno bolji...kod je cisci, i ima najvaznije od svega chainable metode...sto znaci da svaka jquery metoda vraca natrag jquery objekt. sve se radi na kolekciji dom elemenata koje pokupis css / xpath (limited) selektorima npr.:
Code:
$("table tr:odd")
ce ti vratiti sve neparne tr-ove u tablici
ono sto je super je da $ metoda vraca ili array ili jedan objekt, a da jquery jednostavno ne mari, nego ako se radi o vise elemenata pozove funkciju na svakom od njih sto znaci da mozes napraviti ovo
Code:
$('div').addClass('dodana-klasa').hide()

i on ti pokrene addClass metodu na svakom divu koji nadje, a nakon toga taj div i sakrije, bez da radis explicitnu iteraciju...
uz to napisati plugin za jquery je piece of cake Smile
dodaj tome i dokumentaciju koja po kvaliteti konkurira php-ovoj
obavezno isprobati Wink

dobro ova dokumentacija je za popizdit za skrolat Smile

budem probao ovo, svidjaju mi se neke stvari koje vidim...

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 02.10.2006 11:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mootools, vas dvoje, mootools Smile

talijan je uzeo spojio najbolje iz prototype i jquery
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 02.10.2006 12:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

da? aj daj neki mini review Smile usporedba mootools - prototype - jquery

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
Tristan



Joined: 01 Aug 2006
Posts: 614
Location: Under the sky

PostPosted: 02.10.2006 14:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Može. http://www.google.com Cool Cool

_________________
Carpe diem...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 02.10.2006 15:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

BlizZ wrote:
Može. http://www.google.com Cool Cool


uh sto si mudar. Evil or Very Mad Rolling Eyes

sjetit cu se ovog odgovora kad postavis sljedece n00b pitanje u clien/server side forumu.

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
Tristan



Joined: 01 Aug 2006
Posts: 614
Location: Under the sky

PostPosted: 02.10.2006 16:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

retro_one wrote:
BlizZ wrote:
Može. http://www.google.com Cool Cool


uh sto si mudar. Evil or Very Mad Rolling Eyes

sjetit cu se ovog odgovora kad postavis sljedece n00b pitanje u clien/server side forumu.


A to je meni neko napiso pa sam samo proslijedio... jer nisam imo pametniji odgovor... nek pomogne ko moze... ispricavam se zbog ovakbih upada... Sad Sad Sad

_________________
Carpe diem...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 02.10.2006 21:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

moj del.icio.us, blesani Razz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
vicevi



Joined: 10 Mar 2006
Posts: 132

PostPosted: 02.10.2006 21:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

BlizZ wrote:
... ispricavam se zbog ovakbih upada... Sad Sad Sad


mislis ISPADA Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Tristan



Joined: 01 Aug 2006
Posts: 614
Location: Under the sky

PostPosted: 02.10.2006 21:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

whatever

_________________
Carpe diem...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 02.10.2006 22:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
moj del.icio.us, blesani Razz


mislio sam subjektivni opis blesane Cool

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 02.10.2006 22:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

subjektivno? igrajte se mootools-ima dok prototype ne ugradi sve ono što su rekli

Sam Stephenson i ostali su se bacili na posao, Prototype.js se naglo poboljšava, dokumentira, bit će tu (već i ima) zgodnih stvari
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 02.10.2006 23:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@quote retro.

dakle, postavio sam ovaj topic bas zato jer nemam vremena isprobavati krdo js librarya, dosad sam zapeo na prototypeu jer...neznam, ispao je prvi na googleu Smile

pa me zanima misljenja kolega, koji su nesto koristili pa misle da je dobro/nije/je zasto/zato itd.

recimo meni je prototype ok, ali ociti nedostaci su mu losa dokumentacija, fale neke metode (Field.disable, ili ima pa ja neznam/imam staru verziju?..), i ne svidja mi se sto nakoti neke svoje pizdarije na standardne JS tipove (array)

a uopce tlacim s ovim jer mi je JS library jako bitan, jer onda razvijam ostatak svojih rjesenja koristeci njime, pa recimo da kad ga odaberem ukopam se s njim dosta (sve funkcije, klase mi ga nakon toga koriste, dakle nije bas da se mogu prebaciti na drugi..)

ima i onaj YUI od yahooa, neznam kolko je to upotrebljivo...

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 03.10.2006 00:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

YUI je shit!

YUI jedino ima predobar Event module, ostalo sve je orjentirano prozorima, animacijama i widgetima Mad DOM utilities preloše (premalo), inheritance shema (subclassing) preloša, ništa ne dodaje na built-in objekte (sve drži u svom namespace-u)

Resig (jQuery) je malo pun sebe pa govori kako je jQuery filozofija bolja i bla bla, a u stvari Prototype ima sve što je on htio podkopati kod njega. Mochikit, ima dobrih stvari, ali overall je Prototype bolji. Dojo, totalni overkill, makar neki spinoff-ovi njega (Dojo.Storage recimo) postaju interesantni. Zimbra, blje. Google WT je za Java ljude. Mootools obećava: svakako pročitati ove neke.

Prototype je i dalje moj favorit, čak i sa svojim očitim manama. Kad ukomponiraju Base od Dean Edwardsa, kao i njegove forEach hackove (mootools je to napravio) bit će prejak.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 03.10.2006 10:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:

Resig (jQuery) je malo pun sebe pa govori kako je jQuery filozofija bolja i bla bla, a u stvari Prototype ima sve što je on htio podkopati kod njega. Mochikit, ima dobrih stvari, ali overall je Prototype bolji. Dojo, totalni overkill, makar neki spinoff-ovi njega (Dojo.Storage recimo) postaju interesantni. Zimbra, blje. Google WT je za Java ljude. Mootools obećava: svakako pročitati ove neke.

Prototype je i dalje moj favorit, čak i sa svojim očitim manama. Kad ukomponiraju Base od Dean Edwardsa, kao i njegove forEach hackove (mootools je to napravio) bit će prejak.


Bahatost programera je ocito postala glavno marketinsko oruzje opensource projekata. Na kraju krajeva sve je pocelo s Railsima i DHH-om koji je psovao ljude okolo..tako da mi to i nije niti plus, a niti minus u odabiru librarya. Inace prototype koristim i koristit cu sa railsima, jer ipak dobijem hrpu stvari gratis, ali za neke projekte koje radim u php-u, koristit cu (najverojatnije) jquery. Mootools se cini ok, ali ne cini mi se nista posebno revolucionarnim, uostalom jos je mlad library tako da ce se vidjeti kroz par mjeseci jel ima snage boriti se s ostalima

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group