Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Kopiranje drugih?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ToO CoMpLiCaTeD



Joined: 20 Sep 2003
Posts: 124
Location: Zagreb

PostPosted: 23.12.2003 13:02    Post subject: Kopiranje drugih? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Što vi mislite, da li je ok da newbiji kopiraju (parcijalno ili kompletno) dizajne drugih webova? ha? ja mislim da je to ok, ali neka se ne zadržavaju na tome dugo, nego da razviju sami sebe...

_________________
cvok, cvok.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Dirt McGrit



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 291
Location: iza ugla

PostPosted: 23.12.2003 13:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja mislim da je to skroz bezveze... ako nemas dovoljno maste za smislit nesto svoje onda je bolje uopce se ne bavit bilo kakvim oblikom dizajna. najlakse je kopirat tude, ali to ne vodi nikud. smisli koncepciju u glavi i onda je probaj realizirat od pocetka do kraja, jebes kopiranje, to je za luzere Cool

_________________
Baby, I got your money!
Back to top
View user's profile Send private message
Domba



Joined: 17 Sep 2003
Posts: 548
Location: Samobor

PostPosted: 23.12.2003 13:17    Post subject: Re: Kopiranje drugih? Add user to your forum ignore list Reply with quote

ToO CoMpLiCaTeD wrote:
Što vi mislite, da li je ok da newbiji kopiraju (parcijalno ili kompletno) dizajne drugih webova? ha? ja mislim da je to ok, ali neka se ne zadržavaju na tome dugo, nego da razviju sami sebe...


kaj te muci?
pitas zbog sebe ili... ?
ne kopirati, nikad neces imati vlastiti stil.
inspiracija je nesto drugo, ako te nesto inspirira pa to razvijes na neki drugi, svoj, nacin - za to jesam, al kopiranje ne!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
SINteX



Joined: 08 Sep 2003
Posts: 475
Location: Zagreb

PostPosted: 23.12.2003 13:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kill all kopiketz

SINteX

_________________
You can't, You won't and you don't stop!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 23.12.2003 13:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa gle ako ti owner sajta pristane na to i ti mu u vecinskom djelu svog sajta spjevas hvalospjeve ..što disleksični ljeni luzer poput tebe nema mozga za složit dvije komplementarne boje i prekrit ih nekim zgodnim slovcima ..
onda I guees Its ok ..
ali opet zašto bi to radio ? nije li veći gušt sam nešto osmislit i napravit ?
a što se tiče ripanja sajtova bez znanja i bolje vlasnika o tome necu ni pricati ..
stari dimitrij je ima nesto tipa disklejmer ..u rip us , we rape u ..
Back to top
View user's profile Send private message
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 23.12.2003 14:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

A...kaj da ti velim.........ti probaj.............pa vidi...........ak' te netko zgazi na zebri zato što je "tvoj" novi site pljunuti njegov i zato što si ti zeleni i još nisi spreman za vlastite ideje pa je ok "posudit" tuđe......Ukratko bolje gradit sebe i portfolio na pokušajima i promašajima neg' na tuđim templateovima, a pogotovo kad na svijetu postoje mjesta poput ovog gdje će ti ekipa na fin i konstruktivan način pomoći da napraviš ono što želiš....
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 23.12.2003 15:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

DA. osim ako nisi genije...
kopirajuci druge (naravno, kvalitetnije i iskusnije) dizajnere najlakse se uci, pogotovo ako nemas formalnu edukaciju (ili si ucenik osnovne/srednje skole). naravno pod "kopiranje" ne mislim na copy-paste, vec na kopiranje stila, ili nekih konkretnih rjesenja uz RAZUMJEVANJE zasto je to tu gdje je...
ako usvojis neki stil/nacin razmisljanja, moci ces ga s vremenom prilagoditi sebi.
naravno, ovo sto sam napisao ne odnosi se na komercijalne sajtove, ali ako skines ideju/izgled nekog sajta, i ispravno je apliciras na svoj projekt (tipa sajt tvog razreda) mozes samo profitirati (ne u materijalnom smislu)...
Back to top
View user's profile Send private message
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 23.12.2003 15:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

bit dobrog dizajna je u sposobnosti da sakrijes svoje izvore - procitao na uberkul slici na deviantartu.
kopiranje - 0 creativity - 0 bodova.
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 23.12.2003 15:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Svi su nekad kopirali...vise ili manje. Kopiranje je dobro, tome te cak uce na akademiji Smile)...kopiras stare majstore da skuzis kako su radili i razmisljali...na kraju krajeva kopiranje prirode je najveci izazov...

Kopiranjem vremenom razvijas svoj stil..

Bitno da se ne kitis tudim perjem...postepeno vise ne kopiras doslovno, malo ukrades vamo, malo tamo, dodas nesto svoje i to je to...

sad bi trebalo savit neki poznat citat da to potkrijepim ali ne mogu se sitit...pocelo je samaranje sa cugom, praznici su blizu i to...

budite pozdravljeni, sretno!

G.
Back to top
View user's profile Send private message
ToO CoMpLiCaTeD



Joined: 20 Sep 2003
Posts: 124
Location: Zagreb

PostPosted: 24.12.2003 14:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

fak. znao sam da nisam smio otvarat topic! Smile sad svi misle da sam ja kopiro/ću kopirat... jebiga, samo mi je palo napamet. Razz

_________________
cvok, cvok.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
orange71



Joined: 04 Dec 2003
Posts: 85
Location: OSK

PostPosted: 23.01.2004 23:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

bolje napravit nešto jako loše ali da je tvoje nego
nešto zakon ludo kul sexy ali UKRADENO.
eto ti primjer onaj kreten, neznam mu nick al
napravio je neki shugavi html i ostalo a header
mu je svjetski, i ispo je totalni jadnik, zašto?
tip je rekao da je to njegovo a ovaj mu našo
template na tm-u .... i moš ga jebat....
sad moze rec sta oce , svi znaju da je PLAGIJATLIJA!
želiš li raditi web design ili se želiš preseravat tuđim remek djelima??

MAKE YOUR OWN STYLE, DONT STEAL FROM OTHERS!
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 24.01.2004 10:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ToO CoMpLiCaTeD wrote:
fak. znao sam da nisam smio otvarat topic! Smile sad svi misle da sam ja kopiro/ću kopirat... jebiga, samo mi je palo napamet. Razz

ne kuzim zasto su navalili na tebe, ja uopce ne mislim da si ti to pitao zbog sebe (a ne vidim problem i da jesi) Smile

Quote:
disleksični ljeni luzer poput tebe nema mozga

mislim, koji je to nacin? decko je samo postavio pitanje.

a sad da ti kazem sta ja mislim o tome; sve ovisi o tome koliko godina imas.
i mislim da je za nekog to je jos u osnovnoj skoli (pa cak i srednjoj) kopiranje sasvim ok.
daje nacin da se razvije tehnika a svoj pogled na umjetnost razviti ce s vremenom kad dobije jos opceg znanja i razvije neku liniju razmisljanja.
za nekog tko ze poceo baviti webom sa tek 27 godina (kao ja) proces bi trebao biti obrnut. netko stariji bi vec trebao donekle imati minimalnu opcu kulturu, svoje ideje, poglede i asocijacije.
kopiranje apsolutno otpada, neki sajtovi mogu sluziti samo kao inspiracija. Smile

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ToO CoMpLiCaTeD



Joined: 20 Sep 2003
Posts: 124
Location: Zagreb

PostPosted: 24.01.2004 11:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

disleksični ljeni luzer? Koji je sad ovo kurac? Evil or Very Mad kriste...

meni je isto jadno vidit usrane plagijate... it sucks! a ako neko počne o onom mom dreku s jutarnjim, to je NAMJERNO napravljeno da bi NAMJERNO izgledalo kao jutarnji i nikad nisam rekao da je to moj dizajn! Evil or Very Mad

_________________
cvok, cvok.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
mladen



Joined: 07 Jan 2004
Posts: 43
Location: Dubrovnik

PostPosted: 24.01.2004 13:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ToO CoMpLiCaTeD wrote:
disleksični ljeni luzer? Koji je sad ovo kurac? Evil or Very Mad kriste...

meni je isto jadno vidit usrane plagijate... it sucks! a ako neko počne o onom mom dreku s jutarnjim, to je NAMJERNO napravljeno da bi NAMJERNO izgledalo kao jutarnji i nikad nisam rekao da je to moj dizajn! Evil or Very Mad


neka baci prvi kamen koji nikad nije kopirao nesto od drugog .. barem djelic!!!

A ajmo sad postenjacine Smile

_________________
"Revenge is best served cold" Smile

www.holobit.net - linux freaks
http://balegari.bxteam.org - Clan pages
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ToO CoMpLiCaTeD



Joined: 20 Sep 2003
Posts: 124
Location: Zagreb

PostPosted: 24.01.2004 16:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

OFFTOPIC: Mladen -> Revenge is a dish best served cold...


Smile

_________________
cvok, cvok.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
dzedaj



Joined: 23 Sep 2003
Posts: 8
Location: Zagreb

PostPosted: 24.01.2004 16:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mislim da u muzici stvari stoje tako da na vecinu bendova i dj-a imaju utjecaj
neki drugi bandovi, a čiji utjecaj se svodi na muzički pravac a sve ostalo je na bandu..naravno da ima i plagijata ...pa tako i u dizajnu..
covjek ipak treba odnekud početi učiti, a kasnije je sve na talentu i
kreativnosti ili štogod već
Back to top
View user's profile Send private message
[ch3wie]



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 145
Location: -| centar paznje |-

PostPosted: 28.01.2004 13:25    Post subject: Layout Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo pod pitanje na originalno pitanje Smile
Sta ako se radi o samim temeljima nekog sajta tipa raspored tablica a ostalo je napra vljeno u samostalnom stilu. Dakle ono boje sadrzaj i sve drugo.
Ja sam bio citao o nekoj nagradi za najbolji web dizajn i kako su neki likovi plagirali konstrukciju sajta i sjebali se na banneru koji izgleda isto ko s ukradenog sajta samo s drugcijim naslovom pa ono...
Ili onaj Asian-pljuger koji je ripo Gamer.hr onaq frajer je ostavio vip.me reklamu u banneru Surprised Surprised Surprised

_________________
I sit here locked inside my head, remembering everything you've said, the silence get's us nowhere, get's us nowhere way too fast!
N.e.0. -=- Nomen est Omen
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger
ZoDu



Joined: 03 Feb 2004
Posts: 29
Location: Ljubljana

PostPosted: 03.02.2004 18:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Htio sam napisati nesto ali cu se vratit kad postanem pristojniji jer ovo nije moja privatna prčija. Hvala na razumijevanju.

Mile

_________________
Moderators, keep your fingers away from my post!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Bostjan



Joined: 29 Oct 2003
Posts: 14
Location: Kranj, Slovenia

PostPosted: 03.02.2004 22:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
Good Designers Copy, Great Designers Steal


Quote:
Pablo Picasso, the first living artist to be featured in the Louvre, influenced the artistic world in a uniquely original way. So why is he known for saying “Good artists copy, great artists steal”?

It’s true. Picasso really said, “Good artists copy, great artists steal.” Or at least, since his death in 1973, everyone believes he said that.



http://www.sitepoint.com/article/1150

_________________
www.thirdframestudios.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
rundll32



Joined: 26 Oct 2003
Posts: 193
Location: Zagreb

PostPosted: 03.02.2004 22:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja bih se izjanio po pitanu teme da sam ja prije mjesec dana "ukrao" design jednog sajta, prvi put nakon 5 godina koliko se bavim izradom istih, i mislio sam da će me peći savjest. Ali nije. Što više, teško se može usporediti sa originalom ( bolje reći da sam tu stranicu iskoristio kao template, ili ideju...), jer su neke promjene na original bile nužne a čitava stvar dobro izgleda i funkcionira. I ljepo je naplaćena, i svi su zadovoljni. I nikad to ukradeno djelo neću staviti u svoj portfolio jer uglavnom stvari radiš za naručioce i ne moš se baš uživljavati jer oni to kasnije ne razumiju što si napravio pa neću da kupu Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
emptyhead
mi3.crew


Joined: 03 Sep 2003
Posts: 889
Location: Daleko od Novog Zelanda

PostPosted: 04.02.2004 11:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zodu: kad svi kopiraju (pa i ti, jel), budi šećer pa kopiraj pristojnost i bonton ostalih. Registriranje 2 nicka (justdome + zodu) je big no-no. Odi prati flash scenu pa se vrati normalan. Nakon toga mozemo raspravit o ovom topicu.

Baj.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ZoDu



Joined: 03 Feb 2004
Posts: 29
Location: Ljubljana

PostPosted: 04.02.2004 12:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ispricavam se za moje postupke. Nece se ponoviti. Stvarno sam ponekad kreten .. dobro ajde.. vecinu vremena. Crying or Very sad

Ali popravit cu se !!!! Obecajem! Rolling Eyes

Ah da, skoro zaboravih... JustDoMe je moj cimer. Nije moj drugi nick...
Bilo bi ok, da mu ga vratite... Ako moze, zamolio bih vas lijepo.. Wink

Nije on kriv sto sam ja bedak... Razz

Hvala i jos jednom se ispricavam svima za svoje nedolicno ponasanje. Very Happy

_________________
Moderators, keep your fingers away from my post!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
mia



Joined: 04 Feb 2004
Posts: 52
Location: Zagreb

PostPosted: 08.02.2004 16:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mislim da je web, kao i mnogi drugi kreativni poslovi vezani uz tehnologiju, malo kompliciran po tom pitanju.

usporedbe radi: modni dizajneri stvaraju odjeću kojoj sami osmišljavaju kombinacije krojeva, boja i oblika (kreativan dio - koji je zaštićen autorskim pravom) iz već postojećih tekstilnih materijala i općenitih tipova krojeva (dio koji je vezan na tehnologiju i razvoj te struke).
dizajner ne može biti optužen za kopiranje ako dizajnira nekakve npr. trapez hlače (iako je trapez nekada davno netko sam osmislio)... na neki način one su već postale "javno dobro". ako ih dizajnira bojom, materijalom i ostalim detaljima istovjetnima hlačama koje već postoje, onda to jest kopiranje.
isto je sa arhitekturom, grafikom, čak i muzikom danas.

važno je do koje granice to kopiranje ide, a granicu je teško odrediti kada se radi o tehnološkoj inovaciji koja je svima općedostupna kao što su kompjuteri i programi za webdizajn.digitalni rukopis još uvijek ne možemo prepoznati sa 100% sigurnošću.

osim toga, gdje bismo bili kada bi sve što su web-dizajneri do sada otkrili bilo nedostupno širim masama?

Last edited by mia on 12.02.2004 12:54; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address
mogibo
Guest





PostPosted: 12.02.2004 01:11    Post subject: Reply with quote

Moje je misljenje da ako nesto zelis nauciti trebas upoznat to podrucje. A nema razloga da ucenje ne bi zapoceo gledajuci tude sajtove. Mislim da se tu ne radi o kopiranju. Ili barem moramo rascistiti taj termin. Normalno, nema smisla da cijeli sajt kopiras i kazes da si ti to napravio. To je glupo... bedastoca... kakica... Takvo nesto se radi jedino ak si prvi put vidio komp u zivotu pa te zanima kako radi komanda copy paste. Al kad se covjek zamisli, da se i tak nesto naucit. Znas ono i put od tisucu milja pocinje prvim korakom.

Ne vjeruj kad ti netko pocne solit pamet (kao nekolicina ovdje bezobraznih) da treba biti orginalan. Ma nema ti danas vise orginalnosti. Ne uci se bezveze povijet. Mi smo svjedoci da se vracamo nekim stvarima iz proslosti. Tu crpis ideje, dolazi ti inspiracija... Tako je to u modi, dizajnu, animaciji a i drugdje. Samo sto imas na raspolaganju vise mogucnosti - TEHNOLOGIJU.

Da imam toliko vremena i da mi se da, a ne da mi se jer nema smisla... moglo bi se za svaki rad (dizajn, animacija, ilustracija...) naci u svijetu jos barem pedeset takvih koji mu slice kao jaje jajetu. Ili po kompoziciji, po odabiru boja, dizajnu likova, tehnici...

Stvarno nema smisla govoriti o nekoj ORGINALNOSTI i KOPIRANJU. Osobno bi se slozio da je bolje reci da li je netko kreativan ili nije. Danas svatko moze nauciti neki program. Mislim da je bilo slucajeva da i majmune uce nekim forama... A i sve ti je dostupno. Tako da kraj svega toga jedino tvoja osobnost i kreativnost mogu biti prepoznati. A sve ostalo je kao i kod tisuce drugih. Jedno je sigurno. A to znam na svojoj kozi. Uvijek ucis i nikad nisi dovoljno pametan.

ZATO KOPIRAJ, DODAVAJ, ISTRAZUJ, REZUCKAJ, CRTAJ... I RADI TO NAJBOLJE STO MOZES A OVE STO PRICAJU O TOME DA JE NETKO PAPAK AK KOPIRA... MENI JE DRAGO DA ZNAM DA POSTOJE I TAKO POSEBNI LJUDI.
Back to top
lik



Joined: 12 Jan 2004
Posts: 39
Location: Zgb

PostPosted: 12.02.2004 11:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

A kako klasificirati RETRO dizajn, definitivno je već viđen, dakle neko ga je morao iskopirati...makar samo font ili sl.?

Tanka je linija između.................................................

_________________
c...?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group