Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
3 diva jedan ispod drugog - sadržaj varira

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
davorr



Joined: 10 Aug 2006
Posts: 82
Location: Vž / Ka

PostPosted: 10.08.2006 13:55    Post subject: 3 diva jedan ispod drugog - sadržaj varira Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zdravo, evo moj prvi post na ovom forumu Smile
Uhvatio sam se malo css-p, da me ne pregazi vrijeme Laughing No opet me muči problem kojeg ne mogu savladati već duže vrijeme...
Dakle želim napraviti tri diva jedan ispod drugoga, ali problem je u tome što veličina sadržaja svakog diva varira, stoga ne mogu odrediti fixnu poziciju svakog diva (mislim na position: absolute; top: xy px).
evo ako će pomoći ovo je css prvog:
Code:
 #content_right1 {
position: absolute;
top: 223px;
left: 199px;
margin: 10px;
padding: 5px;
width: 473px;
border: 1px solid #aedaf9;
background-color: #ffffff;
}

dakle njegov sadržaj (a time i atribut height varira). ispod njega dolazi drugi, pa treći (njihova kol sadržaja također varira)
hvala unaprijed
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 10.08.2006 14:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zašto uopće ideš na fiksno pozicioniranje? Confused baš nema smisla.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
davorr



Joined: 10 Aug 2006
Posts: 82
Location: Vž / Ka

PostPosted: 10.08.2006 14:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

radim fiksno jer sam to "pokupio" sam w3schools.
netko mi je bio preporučio da radim sa float ali ne mogu pronaći nikakve tutoriale. općenito svi tutoriali ili css codovi na koje sam naišao objašnjeni su kao 2-column, 3-column, i sl., statično.
ako me možeš uputiti na neki tutorial ili reći što da izbacim iz koda?

evo stavio sam strukturu stranice (kako bi trebalo to izgledati):
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
r3dsc0rpi0n



Joined: 20 Apr 2005
Posts: 354
Location: Zagreb

PostPosted: 10.08.2006 14:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

davorr wrote:



ljevi dio floataj ljevo

ova tri diva floataj desno a na footer stavi clear: both;

ili floataj sve divove ljevo

http://www.w3schools.com/css/pr_class_clear.asp
http://www.positioniseverything.net/easyclearing.html
http://www.sitepoint.com/blogs/2005/02/26/simple-clearing-of-floats/

_________________
::: Fortis est, qui se vincit ! ::::
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 10.08.2006 14:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

apsolutno pozicioniranje koristiš tek kad si CSS layout majstor... prije toga ti zabranjujemo. seriously
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
davorr



Joined: 10 Aug 2006
Posts: 82
Location: Vž / Ka

PostPosted: 10.08.2006 15:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala pokušat ću pa se čujemo Smile

Sulien wrote:
apsolutno pozicioniranje koristiš tek kad si CSS layout majstor... prije toga ti zabranjujemo. seriously

Crying or Very sad neću više nikada Smile
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 10.08.2006 17:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

davorr wrote:

Code:
#wrapper { width: 700px; padding: 0 10px; /* tu ubaciš bg image */}
#header { width: 700px; }
#content { width: 700px; float: left; }
#sidebar { width: 200px; float: left; }
#main_content { width: 500px; float: left; }
#footer { width: 700px; clear: both; }

<div id="wrapper">
    <div id="header">
        <!-- zaglavlje -->
    </div>
   
    <div id="content">
        <div id="sidebar">
            <!-- lijevo -->
        </div>
        <div id="main_content">
            <!-- glavno -->
        </div>
    </div>
   
    <div id="footer">
        <!-- podnožje -->
    </div>
</div>

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
davorr



Joined: 10 Aug 2006
Posts: 82
Location: Vž / Ka

PostPosted: 10.08.2006 18:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala svima gotovo sam napravio layout samo imam (za sada Smile) još jedan problem.
rubove sam napravio na dva dijela (lijevi i desni).
lijevi mi se ispravno prikazuje dok desnog nema d'oh!
kodovi su:
Code:

#rub_lijevo {
width: 12px;
padding-left: 12px;
background-image: url("images/obrub_lijevo_inc.gif");
}

#rub_desno {
width: 12px;
padding-right: 0px;
background-image: url("images/obrub_desno_inc.gif");
}

mislim da je i u jednom i u drugom rubu problem jer u IE-u kada kliknem refresh vidim da se lijevi rub proteže preko čitave stranice, samo se ne vidi preko contenta jer sam stavio background-color: #ffffff za sve divove

btw. cijelu stranicu sam stavio u container da je dobijem na sredinu ekrana
Code:

#container {
position: relative;
margin: 0 auto;
width: 733px;
background-color: #ffffff;
}
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 10.08.2006 19:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

za rubove se ne koriste dodatni HTML elementi, nego CSS, dakle containeru staviš padding: 0 12px; i onda ga obojiš ili staviš u pozadinu vertikalno ponavljajuću sliku po cijeloj njegovoj širini. Elementima koji idu unutar njega staviš pozadinu na bijelo ili koje ti već paše...

BTW, ovakvo nabacivanje bez konkretnog primjera je jalov posao. Puno bi pomogao online testni page.

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
davorr



Joined: 10 Aug 2006
Posts: 82
Location: Vž / Ka

PostPosted: 10.08.2006 23:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ok, ali moji lijevi i desni rubovi su različiti, pa ne mogu staviti jedan wrapper nego bi trebala biti dva. također moram imati onda i container da mi pomoću margin ravna site na sredinu
ili se varam? Confused
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 11.08.2006 00:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

lijevi i desni (različiti) grafički element ti mogu biti na krajevima jedne jedine pozadinske slike (koja je široka koliko i layout, tj. wrapper)

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
davorr



Joined: 10 Aug 2006
Posts: 82
Location: Vž / Ka

PostPosted: 11.08.2006 00:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Cool pametno,
ja sam do sada izrezao lijevi i desni elemenat svaki za sebe, a kako sam shvatio stavim pozadinsku sliku širine kao i stranica, na njezine rubove elemenat za rub lijevo i desno i peglam ga sa background-image: url(...) u css fajlu.
hvala, probat ću sutra neda mi se više palit dreamweaver
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 11.08.2006 00:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

davorr wrote:
hvala, probat ću sutra neda mi se više palit dreamweaver

da si ovo rekao na početku, odmah bih ti savjetovao da pogledaš u DW help :)
CSS layouti se kucaju u nekom text editoru, Dramweaver je old school.
BTW, imaš ovdje na forumu CSS resurse

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
davorr



Joined: 10 Aug 2006
Posts: 82
Location: Vž / Ka

PostPosted: 11.08.2006 10:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo samo da se zahvalim svima koji su pomogli spasiti jedan mladi život Laughing . složio sam layout, radi i u FF, IE i operi. Applause Dancing
samo je u IE-u margina lijevo uz sidebar veća nego što bi trebala biti (10px). malo sam probao mijenjati pixele i kada stavim recimo 5px, u ff i operi je ok ali ie prikazuje 5px kao cca 7px. ??? i to samo lijevo od sidebara, kod main_contenta je u redu.
ako mi možete pomoć na slijepo, inače se javim kada postavim na net, u međuvremenu možda i sam fixam Think
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
davorr



Joined: 10 Aug 2006
Posts: 82
Location: Vž / Ka

PostPosted: 11.08.2006 12:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

riješio sam problem tako da sam napravio novi css dokumenat za ie i podesio mu lijevu marginu sidebara na 5px, tako da izgleda kao i u ff.
ali glupo je zbog jedne brojke imat poseban .css. Confused
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 11.08.2006 12:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ne, nije glupo. navikni se Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 11.08.2006 12:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

davorr wrote:
riješio sam problem tako da sam napravio novi css dokumenat za ie i podesio mu lijevu marginu sidebara na 5px, tako da izgleda kao i u ff.
ali glupo je zbog jedne brojke imat poseban .css. Confused

za element koji je floatan lijevo i ima lijevu marginu definiranu, IE podupla tu marginu, a stvar se riješava sa display: inline:
Code:
float: left; display: inline; margin-left: 10px;

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
davorr



Joined: 10 Aug 2006
Posts: 82
Location: Vž / Ka

PostPosted: 11.08.2006 13:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
corporate



Joined: 13 Dec 2005
Posts: 61

PostPosted: 24.10.2006 22:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
apsolutno pozicioniranje koristiš tek kad si CSS layout majstor... prije toga ti zabranjujemo. seriously


možeš malo pojasniti ovo?
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 24.10.2006 22:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Početnici u tableless (CSS) designu imaju problema razumijeti što je flow i zašto je on dobar

Apsolutno pozicioniranje je "easy way out" za probleme kod kolumna, headera... ali ono izvadi element van iz flow-a i može zadati mladom coderu velike glavobolje kad prekasno skuži da ne zna što će sa contentom koji se širi vertikalno

Shaun Inman razvio je metodu "absolute clearing" ali to je advanced usage Confused

Početnici dakle ne bi trebali koristiti apsolutno pozicioniranje da bi imali priliku koristiti puno teže i puno zahvalnije koncepte negativnih margina i floatanja
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Tristan



Joined: 01 Aug 2006
Posts: 614
Location: Under the sky

PostPosted: 24.10.2006 22:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

A zato treba kretat od osnova do advanced...

_________________
Carpe diem...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group