Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
In design-Word-Link da li je moguce

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
flavijo



Joined: 28 Sep 2006
Posts: 7

PostPosted: 31.10.2006 04:20    Post subject: In design-Word-Link da li je moguce Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zna li netko jel moguce wordov dokument ubaciti u In design a da se on ponasa kao linkana slika tj. da ja mogu word dokument dati nekome da mi unese lekturu u njega a onda kada se obavi izmjena na wordu meni se u indesignu to sve primjeni, naravno malo poslje toga poravnam:)

Koliko znam to nije mguce ali eto ko zna mozda postoji neka fora, kako se ono kaze ne postoje glupa pitanja samo glupi...Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 31.10.2006 05:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

A cuj, postoji fora.
Zove se editorial system.
Cak ti omogucava da vise ljudi istovremeno prelama, pise, lektorira jednu te istu stranicu.

Kombinacija je Adobe InDesign, Adobe InCopy i neki od editorial systema na trzistu (CCI, DTI, K4, Woodwing, itd...)
No ovo je poprilicno skupa igra.

Mozda bi se mogao sloziti neki low end sistem samo od Adobe InDesigna i InCopya?
Baci oko na InCopy stranice i pogledaj tamo sto se moze, a sto ne.

Malo sam probrowsao po stranicama i cini mi se da se moze i bez editorial systema, samo InDesign i InCopy.

Link:
http://www.adobe.com/products/incopy/overview.html

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 31.10.2006 05:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo, ovo je prava stvar za tebe.

Adobe InDesign i Adobe InCopy Live Edit.

http://www.adobe.com/products/incopy/pdfs/InCopyCS2_LiveEdit_Workflow.pdf

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 31.10.2006 08:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja sam jednom imao 'improviziranu verziju' toga, nismo koristili ovu opciju inCopy jer nam se nije cinila isplativa. na kraju je bilo vise posla nego da si dobio sadrzaj i to sam prelomio.

kreiras dobar pdf prifl, pa oni to printaju u taj isti pdf, ti ga imas linkanog, i samo osvjezis linkove. kao sto rekog, u tom trenutku to je bila dosta brza shema, no kasnije, e daj samo ono, sto bi inace bilo lako u IDu je postala tlaka.

naravno, kada to pitas sigurno je nesto big, i ono, ovo moje je imalo 100 stranica ugl. obican magazin.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 01.11.2006 10:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Naravno cosmos da u tvom scenariju to prakticki nema smisla.

No u scenariju gdje imas 50 autora, 10 urednika, 5 lektora, 10 graficara i vremenskom okviru od 3 sata?

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
robi



Joined: 31 Jan 2004
Posts: 285
Location: meRika

PostPosted: 01.11.2006 11:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da, postoji opcija u indizajnu da tekst fajlove, ukljucujuci word, tretira kao linkove, tako da ako se promjeni onda prijavi izmjenu i pita za update.

Preferences -> type -> links (create links when placing text and spreadsheet files)


Aj ubuduce prvo provjeri opcije indizajna, pogotovo kad je ovako logicki u type preferences i ime funkcije je logicno. I indesign ima odlican help di bi isto mogao 90% toga naci.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 01.11.2006 18:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

robi wrote:
Da, postoji opcija u indizajnu da tekst fajlove, ukljucujuci word, tretira kao linkove, tako da ako se promjeni onda prijavi izmjenu i pita za update.

Preferences -> type -> links (create links when placing text and spreadsheet files)


Aj ubuduce prvo provjeri opcije indizajna, pogotovo kad je ovako logicki u type preferences i ime funkcije je logicno. I indesign ima odlican help di bi isto mogao 90% toga naci.


Bravo care... Ova opcija radi kao i link za obicnu sliku.. Kad se promjeni original, mijenja se i sadrzaj...
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 01.11.2006 18:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
Naravno cosmos da u tvom scenariju to prakticki nema smisla.

No u scenariju gdje imas 50 autora, 10 urednika, 5 lektora, 10 graficara i vremenskom okviru od 3 sata?



naravno, cim je takav team i posao, ne treba se zezati sa ovim improvizacijama, vec gledati neko ozbiljnije rjesenje.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 02.11.2006 22:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

:cosmos: wrote:
Dr01 wrote:

No u scenariju gdje imas 50 autora, 10 urednika, 5 lektora, 10 graficara i vremenskom okviru od 3 sata?

naravno, cim je takav team i posao, ne treba se zezati sa ovim improvizacijama, vec gledati neko ozbiljnije rjesenje.


Ono sto ja volim kod sustavnog rada je to sto su odgovornosti i zadaci jasno rasporedjeni + sto je sve sistematizirano.

Zna se tko i sta trenutno radi, tko je sta i kada radio, sto nije napravljeno i tkj kasni, bilo tko osposobljen moze nastaviti bilo ciji posao (npr jednog urednika zgazi tramvaj, drugi transparentno moze vidjeti gdje je ovaj stao i nastaviti njegov posao (ako ima ovlasti), zna se tocno sto ide na koju stranicu, nema finti "fajl je kod mene u tom i tom direktoriju/folderu, a kod njega u nekom drugom pod drugim imenom", ne moze se desiti da "zvisi" oglas a da nema odgovorne osobe, kao sto sam vec rekao multitasking - tj vise ljudi moze raditi na istoj stvari pa cak se moze odrediti tko ima prava mijenjati naslove a tko nema, potpise pod slike itd, sustavno se moze kreirati PDF po vec unaprijed predefiniranim opcijama s npr. enkripcijom bez korisnicke intervencije (to znaci smanjena mogucnost ljudske pogreske), itd...

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 03.11.2006 21:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

odlicno, tako nesto smo vidjeli kada smo bili u posjeti vjesniku, no vise smo se fokusirali na onj aplikaciji za sastavljanje dokumenata za pripremu.

o tome sto ti pricas jel to taj InCopy ili neki drugi, znam da vjerovatno postoje vise proivođača ali koji si ti koristio?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 04.11.2006 13:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nisam niti jedan koristio, ali ih u neku ruku poznajem (mozda mali understatement). Smile

Ol' skool kombinacija je QuarkXpress + QPS Dispatch server + Quark CopyDesk.
Quark nudi "all in one" rjesenje.

QuarkXpress je vecini ljudi poznata layouterska aplikacija na kojoj se radi graficka priprema.
QPS je server koji sluzi za razmjenu datoteka, broadcastanje statusa odredjenih dokumenata itd. To je kao nekakvo centralno mjesto tj. software koj ise vrti an serveru. Na server on pohranjuje dokumente, statuse, korisnike s pravima i privilegijama, itd...
Quark CopyDesk je aplikacija za uredjivanje teksta. Nju koriste urednici, novinari i autori te lektori.

Proces je definiraj uglavnom ovako.
Template driven workflow (premda je moguce napraviti i drugu organizaciju):
Urednik naruci teme i isplanira stranice, posalje zadatke novinarima i svakome odredi velicinu teksta koji mora napisati. Recimo da to radi prema temmplejtiima i uzme templejt X.
Autor napise svojih 4500 znakova pomocu Quark CopyDeska i kad je gotov posalje tekst dalje. Tekstu se mijenja status i spreman je za urednika. Uredniku se tada na njegovom ekranu pojavljuje obavijest da ga ceka tekst tog i tog autora. Urednik tada uredi tekst (ili ga posalje autoru nazad na doradu). U svakom slucaju kada je urednik zadovoljan sa uredjenim tekstom on klikne da je gotov i tekstu se mijenja status i on postaje spreman za lekturu. Tada lektor vidi tekstove u svom Quark CopyDesku i sredi ih. Kad je gotov mijenja se status tekstu i tekst se pojavljuje graficarima na ekranu. Oni tekst ubacuju u vec spomenuti templejt X koristeci QuarkXpress i sredjuju ga. Graficari takodjer vide i popis slika koje su obradjene i na koju stranicu pripadaju i koje su teme dio.
Paralelno s graficarima urednici, novinari i lektori (ovisno o pravima) mogu "drljati" po tekstu, dodavati potpise pod slike koristeci svoj CopyDesk, ali ne mogu pomicati graficke elemente (uglavnom, opet ovisno o pravima).
Kad su sve teme gotove tj. u statusu gotovo i kad graficar klikne da je gotov sa svime stranica se moze pustiti u PDF i poslati u tiskaru. Ovo moze biti rucno, poluautomatski ili automatski.


Pandan Quarkovim alatima kod Adobea su:
InDesign = QuarkXpress
InCopy = CopyDesk
?? = QPS (Quark Publishing System)

"??" znaci da Adobe jos nema serverskog softvera koji bi konkurirao QPSu vec se oslanja na third party rjesenja (CCI, DTI, K4, Woodwing, HarrisBaseview) no koliko vidim polako se ubacuje i u te vode.

Postoje takodjer i jos neki samostalni sustavi npr Unisys bazirano rjesenje + Fred, ali ja ih nikad nisam vidio (no ima netko na ovom forumu tko je, pa ako zeli moze reci vise). Na tome je NCL media navodno vrtio svoj dnevni list Republika.

Cijene ovakvih sustava su izuzetno visoke. Hardverski zahtjevi su u najmanju ruku impresivni, da ne kazem u qrcu i ipak ostanem pristojan.
Neki od ovih sustava takodjer rjesavaju neke stvari dosta automatski ako se dobro skriptiraju (sportske tabele, TV program, burzovne tabele i grafove). Neki od ovih sustava takodjer imaju u sebi i mogucnost primanja agencijskih vijesti (znaci ne treba neka treca aplikacija tipa QuickWire), a neki pak imaju i ugradjenu mogucnost online arhive slika pa opet ne treba neko trece rjesenje tipa Cumulus, Portfolio, Fotoware, i slicno. Neka rjesenja imaju i poseban dio sustava za oglasni odjel tako da se ne dogodi da je netko zakupio a da nije zavrsilo u publikaciji. Neki imaju i web server u sebi tako da se klijenti iz vana mogu logirati ividjeti smjestaj oglasa te ga autorizirati. Postoje kod nekih i razna proofing rjesenja. Vecina ih ima opciju da se moze na nekom velikom ekranu nadgledati cijeli casopis/novina kako se popunjava, itd, itd..
Uglavnom, kolko para tolko muzike (a racuna se u miljama kuna).

I tu se vracamo na Adobe koji je prepoznao priliku i poceo izgleda proizvoditi takav sustav, ali za male izdavacke projekte i male skupine (link koji sam postao iznad).

Cim saznam detalje, javim vam (ako ikoga zanima).

Doc

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 04.11.2006 20:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

moze, ja sam imao priliku malo raditi u quarku. ali smo se prebacili na indesignu i ostalo, ali bas si se raspisao thanx.

vecina sam znao kako sljaka, ali kako rekoh, nisam imao potrebe za time, pa se nisam previse zamarao da ucim o tome. ali me pocelo malo zanimati Razz

thanx, ako cujes sta, baci samo link pa pogledam/o
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group