Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Illustrator i PDF print - help!

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 28.04.2004 19:01    Post subject: Illustrator i PDF print - help! Add user to your forum ignore list Reply with quote

Exclamation
imam jedan doc sa dosta teksta i malo grafike (vektor of course) koji zelim poslati u pdf-u.
napravila sam ga u illustratoru.

problem:
kad ga stampam direkt iz .ai dobijem boje koje vidim na ekranu a kad to uradim sa otvorenog pdf-a (isti file samo save as pdf) na ekranu ok boje ali stampa totalno drugacija.

gdje sam falila? Confused

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 28.04.2004 19:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hm, nisam siguran o čemu se točno radi. Moja preporuka: napraviti PDF preko Acrobat Distillera. Znači, ne "Save as PDF" već print, pa pod printerima odabrati Distiller ili Adobe PDF, već kako je instalirano (sve ovo uz pretpostavku da imaš instaliran Acrobat). Trebalo bi ispasti kako treba (ja nisam nikada imao problema)
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 28.04.2004 19:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ne ne, mozda nisam dobro objasnila.
ja trebam tipu poslat doc u pdf-u koji ce on vjerojatno isprintati (a mozda i nece).
problem je sto boje u pdf-u ne odgovaraju printu (a dok radim u illustratoru nemam nikakve razlike).

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
rundll32



Joined: 26 Oct 2003
Posts: 193
Location: Zagreb

PostPosted: 28.04.2004 20:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

I ja na PC-u imam isti problem, boje mi budu tamne. Na Mac-u nemam. Bit ce da ovi u Adobe-u mrze PC Smile
Sori, ne mogu ti pomoci ( a ni sebi ).
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 28.04.2004 20:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

rundll32 wrote:
Bit ce da ovi u Adobe-u mrze PC Smile


Sad

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
rundll32



Joined: 26 Oct 2003
Posts: 193
Location: Zagreb

PostPosted: 28.04.2004 20:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Eh, da, imas u Illustratoru i u destileru kolor profile. Tu bi trebao biti grm sa zecom !
Pod job options, al ako slucajno nemas iskustva sa tim ( a ni ja bas nemam ), bilo bi OK da netko od majstora sa mi3-a da uputu. I mene bi bas zanimao taj tutorijal !
Znam po malo, al ne kompletno, a takvo znanje nije dobro !
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 28.04.2004 20:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

u svakom slucaju ce ti pdf bolje ispasti preko distillera, ali vrlo vjerojatno ce ti se javiti isti problem...pogotovo ako ti monitor i printer nisu kalibrirani....
osim toga, moje je iskustvo da boje drugacije na printeru ispadaju iz svakog programa (ps, Fh,....)...a u tisku ispadaju jednake.
pokusaj sto je typed rekao, mozda ti se ta razlika samnji dovoljno da budes zadovoljna...

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 28.04.2004 20:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

rundll32 wrote:
I ja na PC-u imam isti problem, boje mi budu tamne. Na Mac-u nemam. Bit ce da ovi u Adobe-u mrze PC :)
Sori, ne mogu ti pomoci ( a ni sebi ).


meni se problem javlja s Mac-a...

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 28.04.2004 20:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

long shot , ako je kalibriran monitor i tvoj printer i još nije ok .. probaj s ovim
http://www.primopdf.com/
Back to top
View user's profile Send private message
rundll32



Joined: 26 Oct 2003
Posts: 193
Location: Zagreb

PostPosted: 28.04.2004 21:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hm, ovo smjesno Smile
Koliko vec radim design i DTP i uvjek problemi oko mene, a ja (o hvala ti...) jos nisam imao iste, osim kad evidentno upucam krive boje u CMYK-u, sto se ne moze pripisati monitoru/kompjuteru/printeru, vec samo meni.
A i prije mene je na tom Mac-u radio netko tko zna kako se stvari rade, pa je dobro kalibrirao monitor i sve to, a i pored svega, ima jedna sveta knjiga u kojoj imaju sve bojice u svim omjerima. Bez toga, nema mira dok ne dodje iz tiskare. Ajme kad je u 10 000 primjeraka, a ne valja. UF !
Ipak, monitor je nesto na sto treba baciti novce, ako se covjek bavi grafikom. Ja imam na PCu kuci NECa starog 6 godina. Jadni je star i muti mu se slika, al boje...ma vjerujem mu !
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 28.04.2004 21:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hm...ali Keye ima problem s printerom...(i ja iskreno, ali ne takav da mi bude bed, boje su dosta vjerne, ali nisu, fkorz, ko tisak)...njoj skala boja ne moze tu pomoci....

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
rundll32



Joined: 26 Oct 2003
Posts: 193
Location: Zagreb

PostPosted: 28.04.2004 21:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

e sto se printera tice, tu nemam nikakvu pametnu reci Smile
to je shit, i tu nema pomoci !
mozda laserski u boji, al to nije u igri. 2 much !
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 29.04.2004 08:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Shocked
e sad ste me zbunili do kraja Confused

idem redom:
-monitor je kalibriran nedavno
- kako se kalibrira printer??
- zasto su boje vjerodostojne (ISTE) ako stampam iz illustratora a iz pdf-a ne?
- sta je to distiller? Confused

u stvari da moram odstampat i poslat ne bi bilo nikakvog beda ali ne mogu slati .ai nego pdf.

e sad ide priznanje: ja sve boje odredjujem u RGB dok radim (iako je file CMYK).
mozda to ne smeta illustratoru ali pdf? a cijeli kazin svaki put odrediti cymk u illustratoru 9 nema nikakvog automatizma Rolling Eyes

jel' se vidi da ne znam nista o stampi?? Razz

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 29.04.2004 09:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

keye wrote:





e sad ide priznanje: ja sve boje odredjujem u RGB dok radim (iako je file CMYK).
mozda to ne smeta illustratoru ali pdf? a cijeli kazin svaki put odrediti cymk u illustratoru 9 nema nikakvog automatizma Rolling Eyes

jel' se vidi da ne znam nista o stampi?? Razz


eeeee, to baš i ne hoda tako. Ako već radiš tako, onda pazi na gamut warning u color toolboxu, ali to opet nije to, on će poštelat CMYK-ove, ali ne na one koje ti želiš. Ako si probala u color toolboxu sa RGB-a prebacit na CMYK (a file ti je CMYK) vjerojatno ćeš dobivati decimalne, a ne cjelobrojne vrijednosti, a svi znamo da recimo magentu ne možeš staviti na recimo 25, 345.

Last edited by TYPE01 on 29.04.2004 09:25; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 29.04.2004 09:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dobijem postotke Confused
ali porbala sam postimat i to jucer (tako da su mi tri naslova imala isti cymk) i opet totalno druga stvar Exclamation

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 29.04.2004 09:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!

falila sam u spasavanju za pdf!
treblo je samo podesiti na "schermo ottimizzato" a ne personal! Exclamation

print je odlican!

hvala svima na savjetima Smile

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
SGraphics



Joined: 30 Jan 2005
Posts: 1
Location: Zagreb/Sydney

PostPosted: 30.01.2005 18:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Probaj gledati u settings od Acrobata, jer obicno kad kreiras pdf fomat automatski se boje prebacuju u RGB mode. Da li je taj kome saljes pdf secifirao boje za tisak? Npr. Pantone? Ako je, u vakom slucaju mu naglasi da ce boje na ekranu biti drugacije nego u tisku i mozda organiziraj nekako hard copy sa bojama koje ce najblize odgovarati onome sto on ocekuje i to mu posalji.
Istina je ovo sto nekolicina tu spominje da svaki program printa boje drugacije. Isto tako svaki kucni printer otstampat ce boje drugacije i vjerojatno niti jedna varijanta nece dgovarati primjerku otstampanom na offsetu ili nekom vecem digitalnom tiskarskom stroju koje koriste za tiskanje vise primjeraka.
Sretno! Smile
Back to top
View user's profile Send private message
corea



Joined: 12 Jan 2004
Posts: 133
Location: zg

PostPosted: 31.01.2005 09:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

keye wrote:
e sad ide priznanje: ja sve boje odredjujem u RGB dok radim (iako je file CMYK).
mozda to ne smeta illustratoru ali pdf? a cijeli kazin svaki put odrediti cymk u illustratoru 9 nema nikakvog automatizma Rolling Eyes

jel' se vidi da ne znam nista o stampi?? Razz


Uh... nedaj blizu RGB-u kad se o tisku radi. Smile Pa kad ti se dogodi da neka tamno siva ima u CMKU-u popunjena sva 4 kanala, pa kad ti u tisku ode neke boje malo vise (cak i hotimicno, da se nabrije neka boja vise) pa siva bude neki semafor. Smile li nedaj boze da se registar pomako Smile
Back to top
View user's profile Send private message
KOLEGA



Joined: 19 Oct 2006
Posts: 19

PostPosted: 07.11.2006 13:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mozda imam resenje kad iz ilustratora pravis pdf i kad ti se otvori box za cuvanje pdf ti klikni na Adobe PDF presets> PDF/X3:2002 pa save!
A kad otvoris u pdf to isto ti id na advance na outpreview pa stavi US Web Coated SWOPv2
Probaj
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group