Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
CSS menu u IE bjezi par pixela :( ???

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
loodi.sale



Joined: 15 Feb 2006
Posts: 99

PostPosted: 08.11.2006 18:57    Post subject: CSS menu u IE bjezi par pixela :( ??? Add user to your forum ignore list Reply with quote

dakle uradim najobicniji CSS menu i u FFu sve ok, u IE on nema istu poziciju obicno u denso bjezi Sad zna li iko jeli postoji neki najobicniji CSS menu da izgleda isto u FFu i u IE.. dakle CSS menu sa formom tipa: ITEM1 | ITEM2 | ITEM3| ITEM4|

Hitno mi to treba... zahvaljujem unaprijed
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 08.11.2006 22:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jel imas floating na tome mozda sa nekom marginom?
probaj staviti na tu listu, gdje imas float

Code:
display:inline;


to rjesava 'bug' oko double margin problem kod IEa.

nadam se da sam pomogao
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
loodi.sale



Joined: 15 Feb 2006
Posts: 99

PostPosted: 08.11.2006 23:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

:cosmos: wrote:
jel imas floating na tome mozda sa nekom marginom?
probaj staviti na tu listu, gdje imas float

Code:
display:inline;


to rjesava 'bug' oko double margin problem kod IEa.

nadam se da sam pomogao


nope-- isti slucaj... kako god stavim u IE je malo pomjereno u desno-gore par pixela...


Ljudi kako vi rjesavate navigaciju Sad imam div od vrha do dna stranice i u njemu drugi sa sadrzajem koji ide isto do dna ali ne ide od vrha, i pokusavam iznad njega staviti onaj fakin CSS najjednostavniji meni.. ali nema sanse centrirati...
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 09.11.2006 00:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a daj neki kod, radio sam i komplexnije menije i sve je bilo ok.

daj kod i neki link di to sljaka
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
loodi.sale



Joined: 15 Feb 2006
Posts: 99

PostPosted: 09.11.2006 13:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hej novo pitanje:
Zelim kao u tebe na stranici staviti opciju da se moze JEZIK promijeniti... ono bilo bi nas i engleski... sad kako to ukomponirati u stranicu.. jeli to neka java skripta ili sta? ako moze objasnjenje ili kod bio bih ti jako zahvalan!
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 13.11.2006 13:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hehe, nije javascripta, to je sprogramirano u aspu. mislim da ti programski jezik sada nije bitan koji je, vec nacin na koji je to uradjeno. svi podaci na siteu koji si vidio su u bazi i vuku se podaci ovisni o onima koje je korisnik odabrao.

d
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group