Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
izrezivanje

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster
View previous topic :: View next topic  
Author Message
zarkinjo



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 19
Location: Pula

PostPosted: 12.01.2007 22:52    Post subject: izrezivanje Add user to your forum ignore list Reply with quote

koja je najbolja tehnika za izrezivanje nekih djelova iz nekih slika, ljudi, objekata... bilocega
Back to top
View user's profile Send private message
.cdr



Joined: 04 Oct 2004
Posts: 396
Location: lysergik funeral procession

PostPosted: 12.01.2007 23:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

motorka
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 13.01.2007 10:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ako želiš ukloniti nešto sa slike onda clone brush / vanishing point; ako želiš izdvojiti nešto ili nekoga sa slike onda magnetic lasso prvo ugrubo, zatim ući u quick mask mode (Q) i sa brush i eraser alatima fino popraviti rubove
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
gervasius



Joined: 01 Apr 2006
Posts: 91
Location: Beograd

PostPosted: 13.01.2007 11:19    Post subject: Re: izrezivanje Add user to your forum ignore list Reply with quote

zarkinjo wrote:
koja je najbolja tehnika za izrezivanje nekih djelova iz nekih slika, ljudi, objekata... bilocega


Pitanje je veoma uopšteno, zato si i dobio ovakav odgovor od .cdr-a.
Postoji dosta načina za izrezivanje, što zavisi od onoga što želiš izrezati. Ne postoji jedna metoda koja je dobra za sve vrste izrezivanja. U malom broju slučajeva, kada je okolina objekta gotovo jednobojna, a sam objekat ima "oštru" ivicu, moeš koristiti alatku magic wand ili magnetic lasso. Ipak, ova opcija retko daje dobre konačne rezultate pa se selekcija mora doradjivati crtanjem (brush) u quick select modu, koji uključuješ na taster Q. Ako se objekat za izrezivanje sastoji od pravih linija, možeš koristiti poligonal lasso. Ja najčešće za izrezivanje koristim pen alatku, koja radi isto kao i u vektorskim programima, pa onda od te putanje pravim selekciju, sa ctrl+klik na lejer sa putanjom. Ipak, ostaje problem pravljenja selekcije kod objekata koji imaju nepravilnu ivicu koja se nemože iseći ovim postupcima, npr kosa kod ljudi. U takvim slučajevima, najbolje pomaže filter extract, gde ivicu za obrezivanje bojiš edge highlighter alatom (zelena), pa zatim unutrašnjost objekta popuniš fill alatom (plava). Za ovu namenu dobar je i knockout plugin, koji pored ovoga može raditi i odvajanje providog objekta od pozadine, prilično uspešno. Naravno, često se dešava da ivice kao što je ljudska kosa moraju posle ovog odvajanja da se ručno doteruju, što ume da potraje. Jednom sam na netu našao dobar tutorial za ovakve stvari, koji to radi kombinovanjem filtera, alata i maski, prilično uspešno.
Sigurno ima još dosta načina, ja sam napisao ono što čega sam se setio. Malo guglanja će sigurno pomoći.

Pozdrav!
Back to top
View user's profile Send private message
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 13.01.2007 14:52    Post subject: Re: izrezivanje Add user to your forum ignore list Reply with quote

zarkinjo wrote:
koja je najbolja tehnika za izrezivanje nekih djelova iz nekih slika, ljudi, objekata... bilocega

ja nacrtam path oko objekta, onda ga malo popravim (zaoblim), i napravim selection iz njega (koji ima feather opciju pa ti ne ispadne ostro)

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
don Vito



Joined: 20 Apr 2005
Posts: 23

PostPosted: 19.01.2007 21:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Postoji jedan plugin za Photoshop, a zove se Fluid Mask Pro. Aktualna verzija je 2.0, a za plugin mogu reći samo da je najbolji na svijetu, što se izrezivanja tiče. Proguglaj malo i naći ćeš ga.
Back to top
View user's profile Send private message
sinisa



Joined: 05 Dec 2006
Posts: 134

PostPosted: 10.02.2007 00:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

najbolja tehnika je izrada patha,.. nema bolje .. osim ako nije crni kvadrat na bijeloj podlozi..

inace, to je tako opsirna tema da se moze tipkat do jutra o tome...
Back to top
View user's profile Send private message
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 10.02.2007 18:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

da, najbolje/najpreciznije maskiranje je preko pathova... jer jedino tako možeš pošteno izrezat nešto što ima određenu zakrivljenost (npr, ženska noga- listovi i bedra, sa malim pomakom krivulje moš učinit da se dotična doima anoreksična ili debelih gležnjeva Very Happy )...

Ali nisu ni krivulje uvijek najpametnije riješenje...ima hrpa kombinacija koja ovisi o tome "što otkud režeš"...

a ima i ona balkanska verzija "neće niko skužit" Very Happy moš sve izrezivat i sa polygonal lasom... Very Happy često puta se u printu ne može ni skužit mali ravni segmenti jer se doimaju kao krivulja... Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
sinisa



Joined: 05 Dec 2006
Posts: 134

PostPosted: 12.02.2007 02:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

najbolje je kad izrezes sa lassom komada u crvenoj haljini koja stoji na bijeloj podlozi .. i onda to stavis na finu tamnu podlogu tako da ima prekrasan bijeli rubic koji kasnije mozes fino sa brushem 25com u masku zamuljat Smile)))
Back to top
View user's profile Send private message
drdule



Joined: 04 Feb 2007
Posts: 22
Location: Srbija

PostPosted: 13.02.2007 21:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Po meni je gubljenje vremena raditi pathom, uvek na kraju morate brashom popravljati sve to. Zar nije lakse napraviti layer od te slike i ukljuciti mask i odmah odraditi brasom to sto treba. Daleko je preciznije i ima se veca kontrola nad featherom i svakako JEDNOM se radi posao, a ne iscrtas pathom pa posle ponovo prelazis brasom da bi popravio. Mask sluzi da bi u svakom trenutku mogli da se vratimo na pocetak, a ne da uzmemo gumicu i zauvek izgubimo originalnu sliku! Wink
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
mturkov5



Joined: 24 Mar 2006
Posts: 216
Location: Rijeka

PostPosted: 13.02.2007 21:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

najbolje je kombinirano! Laughing

_________________
pričaj ruci, faca te ne sluša!
Cro RSS
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group