Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Nekoliko praktičnih pitanja...

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Toco1980



Joined: 31 Oct 2005
Posts: 131

PostPosted: 13.01.2007 21:02    Post subject: Nekoliko praktičnih pitanja... Add user to your forum ignore list Reply with quote

1. Čemu služi polarizacijski filter i kada ga koristiti? Think

2. Kako odrediti odgovarajući balans bijele boje? Kak da znam koja je trenutno temperatura svijetla (odokativno ili...)? Primjetio sam da mi neke slike i kod automatskog određivanja bijelog balansa u određenim uvjetima jako vuku na neku boju (npr. na žutu ili plavu). Think

3. Koje fotke da maknem iz svoje galerije... :k
Back to top
View user's profile Send private message
ariesZG



Joined: 12 Mar 2006
Posts: 153
Location: Zagreb

PostPosted: 13.01.2007 21:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

1. polarizacijski filter služi za smanjivanje kontrasta između jarkih, žestoko osvijetljenjih površina i ostatka slike...najbolji primjer je kada snimaš neku panoramu a nebo je jako osvjetljeno u odnosu na ostatak slike i da bi ublažio taj kontrast stavit ćeš na objektiv polarizacijski filter...uz to, filter uklanja nepoželjne reflekse sa transparentnih i polutransparentnih površina (voda, staklo, kromirani metal, itd...), dakle, načelno, polarizacijski filter služi ublažavanju prevelikog kontrasta između svijetlih i tamnih dijelova slike.
2. polarizacijski filter ćeš koristiti kada snimaš po jakom suncu otvorene vodene površine, motive sa puno odbljesaka (već navedeno: staklo, metal koji reflektira i slično)..moraš imati na umu da taj filter "krade" dosta svjetla tako da ćeši trebati korigirati ekspoziciju kada radiš s njime (spušta do cca 2 blende /f vrijednosti).
3. to ćeš morati sam odlučiti Smile)
Back to top
View user's profile Send private message
ariesZG



Joined: 12 Mar 2006
Posts: 153
Location: Zagreb

PostPosted: 13.01.2007 21:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

eh da, zaboravio o kelvinaži Smile)
dnevno svjetlo je temperature cca 5600 K (kelvina) a umjetno cca 3200 K...dakle, sve dalje je prilično jasno...kada imaš kombinaciju dnevne i umjetne rasvjete pokušaš odrediti koja vrsta svjetla je dominantnija pa se prema tome ravnaš..eventualne propuste pokušaš korigirati u Photoshopu Smile tvoj EOS 350 D ima fino definirane posstavke bijelog balansa pa se tu igraj..grafički je sve jasno prikazano...ako i dalje nisi siguran šta radiš, prebavi na AUTO WB pa , opet, korekcije radi opcijom LEVELS u Photoshopu...igraj se s time dok ne nađeš pravu formulu Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Toco1980



Joined: 31 Oct 2005
Posts: 131

PostPosted: 13.01.2007 23:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ariesZG wrote:
eh da, zaboravio o kelvinaži Smile)
dnevno svjetlo je temperature cca 5600 K (kelvina) a umjetno cca 3200 K...dakle, sve dalje je prilično jasno...kada imaš kombinaciju dnevne i umjetne rasvjete pokušaš odrediti koja vrsta svjetla je dominantnija pa se prema tome ravnaš..eventualne propuste pokušaš korigirati u Photoshopu Smile tvoj EOS 350 D ima fino definirane posstavke bijelog balansa pa se tu igraj..grafički je sve jasno prikazano...ako i dalje nisi siguran šta radiš, prebavi na AUTO WB pa , opet, korekcije radi opcijom LEVELS u Photoshopu...igraj se s time dok ne nađeš pravu formulu Smile
Do sada sam sve pucao na AWB.... Da onda probam dok sam unutra stavim balans na tip rasvjete pod kojim snimam (žarulja ili neonka)? A vani podesim ovisno o tome jel sunčano ili oblačno?... Think
Back to top
View user's profile Send private message
Toco1980



Joined: 31 Oct 2005
Posts: 131

PostPosted: 13.01.2007 23:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ariesZG wrote:
1. polarizacijski filter služi za smanjivanje kontrasta između jarkih, žestoko osvijetljenjih površina i ostatka slike........
A čuo sam nešto kao da je problem ako prednji dio objektiva rotira kod izoštravanja... Think
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 14.01.2007 11:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Je, problem je, jer polarizacijski filter je zapravo "rešetka" (u grubom smislu te riječi) te rezultat ovisi o stupnju njegove rotacije kad slikaš

Najbolje je prvo zumirati, izoštriti, a zatim namjestiti rotaciju filtra
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 14.01.2007 17:55    Post subject: Re: Nekoliko prakti?nih pitanja... Add user to your forum ignore list Reply with quote

Toco1980 wrote:
1. ?emu slu?i polarizacijski filter i kada ga koristiti? Think

2. Kako odrediti odgovaraju?i balans bijele boje? Kak da znam koja je trenutno temperatura svijetla (odokativno ili...)? Primjetio sam da mi neke slike i kod automatskog odre?ivanja bijelog balansa u odre?enim uvjetima jako vuku na neku boju (npr. na ?utu ili plavu). Think


Evo malo kopipejsta i malo pisanja.

prvo - polarizacijski filter pred objektivom uklanja neke odbljeske napominjem - neke!). Metal kao takav ne polarizira svijetlo, no metal nikad nije cist*, te ce se moci djelomice ukloniti i dio refleksija s metalnih povrsina. (* pod pojmom "cist" ne mislim samo na sastav metalnog predmeta nego i na njegovu strukturu).

Skepticima i farizejima preporucam da prije "flejmica" isprobaju sami.

drugo - polarizacijski filtar iza izvora svjetla (nista ne postoji "ispred=prije" izvora svjetla jer je izvor pocetak) pomaze u uklanjanju jednog dijela potencijalnih odbljesaka. drugi dio polariziramo filterom ispred objektiva, ali - tu su pobrkane kruske i jabuke... sad ide tretje:

tretje - treba razlikovati filtriranje refleksa okoline na snimanoj plohi i reflektiranje izvora svejtla na snimanoj plohi. ja polarizatore na reflektorima koristim za snimanje ulja na platnu koja imaju naboranu povrsinu i na snimci proizvode tonu "lihtera". poraizacijski filter na objektivu bu posluzil kad trebamo ukloniti refleks okoline na, recimo, celofanu...

metal i odbljesci - jedini jednostavan nacin je izgradnja tunela. tu treba bit oprezan jer svaki tunel omeksava svjetlo, a ako je od prirucnog materjala onda ce i promjeniti boju svjetla u samome sebi. Pad kontrasta i promjena temperature ne bi smjeli biti problem kod digitalne fotke. Photoshop je dostatan alat ako netko ne moze napraviti (ne zna il nema alata) icc profile kojima ce kontrolirati zapis kamere.

cetrto - na vecini digitalnih foto aparata postoji mogucnost kalibriranja bijele boje. Uzmi komad bijelog papira sa sobom (ili ako oces vise, uzmi kalibarsku metu) te u danim uvjetima papir stavi pred objektiv i kalibriraj fotic. Za kalibriranje bijele ne treba izostravati.
________
BMW Motorcycle Owners of America

Last edited by tomislaw on 07.02.2011 09:59; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
Toco1980



Joined: 31 Oct 2005
Posts: 131

PostPosted: 14.01.2007 23:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pretpostavljam da je bijela dobro kalibrirana kad je bijela, a ne plavkasta ili crvenkasta?

Evo, sad sam se sjetio još par pitanja.... čemu služi zonerica? Vidio sam da neki to koriste i u zatvorenom, a neki ne koriste uopće....

Think
Back to top
View user's profile Send private message
ariesZG



Joined: 12 Mar 2006
Posts: 153
Location: Zagreb

PostPosted: 14.01.2007 23:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zonerica, iliti sonnen blenda je nastavak koji se zašarafi na objektiv i koji sprečava (koliko-toliko, ovisno o kutu) direktan upad svjetla u objektiv...u nedostatku iste, nekad se možeš pomoći stavljanjem dlana iznad objektiva kada snimaš prema izvoru svjetla...
Back to top
View user's profile Send private message
Toco1980



Joined: 31 Oct 2005
Posts: 131

PostPosted: 15.01.2007 01:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ariesZG wrote:
zonerica, iliti sonnen blenda je nastavak koji se zašarafi na objektiv i koji sprečava (koliko-toliko, ovisno o kutu) direktan upad svjetla u objektiv...u nedostatku iste, nekad se možeš pomoći stavljanjem dlana iznad objektiva kada snimaš prema izvoru svjetla...
Ok. Fala.
Back to top
View user's profile Send private message
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 15.01.2007 15:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ima netko primjer ili link na primjer fotografije za koju se u tipičnim uvjetima koristila zonerica i fotografije istog motiva bez nje? čisto da bolje shvatim poantu

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
kakarinac



Joined: 16 Feb 2005
Posts: 1978
Location: Rijeka

PostPosted: 15.01.2007 15:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ariesZG wrote:
zonerica, iliti sonnen blenda

ispravite me ako sam u krivu: ili Lens Hood?

_________________
[ when the going gets weird, the weird turn pro.] ♫ [ kaks on dA ]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Twitter profile
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 15.01.2007 15:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mislim, al nisam sigurna, da sam to o čemu pričate dobila s aparatom u paketu. ali nikad nisam koristila jer nisam znala koja je poanta... šuplji komad plastike koji ide na objektiv?

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Shuba



Joined: 04 May 2004
Posts: 472
Location: Rijeka

PostPosted: 15.01.2007 15:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

malo offtopic al da ne otvaram novi post, vidim da se ovdje razjašnjavaju neke stvari Smile
Koji program za raw koristite ?

_________________
Prospekt.hr
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
Toco1980



Joined: 31 Oct 2005
Posts: 131

PostPosted: 15.01.2007 16:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

E.... jel bi se isplatilo nabavit ovaj objektiv? Think

http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/canon_28105_3545/index.htm
Back to top
View user's profile Send private message
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 15.01.2007 22:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kakarinac wrote:
ariesZG wrote:
zonerica, iliti sonnen blenda

ispravite me ako sam u krivu: ili Lens Hood?


Je je, al taj izraz koriste novope?eni ljubiltelji fotografije. Stare kljuke ka?u zonerica ili zonenblenda (?vapski: die Sonnen Blende). Smile
________
Harley-Davidson XL1200

Last edited by tomislaw on 07.02.2011 10:00; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
kakarinac



Joined: 16 Feb 2005
Posts: 1978
Location: Rijeka

PostPosted: 15.01.2007 22:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tomislaw wrote:
kakarinac wrote:
ariesZG wrote:
zonerica, iliti sonnen blenda

ispravite me ako sam u krivu: ili Lens Hood?


Je je, al taj izraz koriste novopečeni ljubiltelji fotografije. Stare kljuke kažu zonerica ili zonenblenda (švapski: die Sonnen Blende).

ma kakva je to glupost! Shocked

_________________
[ when the going gets weird, the weird turn pro.] ♫ [ kaks on dA ]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Twitter profile
Toco1980



Joined: 31 Oct 2005
Posts: 131

PostPosted: 16.01.2007 00:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kakarinac wrote:
ma kakva je to glupost! Shocked
Kaj je glupost!? Confused Rolling Eyes Think Question
Back to top
View user's profile Send private message
ariesZG



Joined: 12 Mar 2006
Posts: 153
Location: Zagreb

PostPosted: 16.01.2007 00:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Yap, "stara škola" koristi izraz "die Sonnen Blende"...no, ni s izrazom "The Lens hood" nećeš pogriješiti...samo je stvar navike, ništa drugo.. Smile
Toco, stvar je jednostavna..ako ne želiš da ti sunce ili bilo koji drugi izvor svjetla "upada" direktno u objektiv i radi one , ponekad, nepošeljne "artefakte" iliti "šdralove" svjetla koji "prljaju" kadar, stavit ćeš "zonericu" na objektiv Smile)
Back to top
View user's profile Send private message
ariesZG



Joined: 12 Mar 2006
Posts: 153
Location: Zagreb

PostPosted: 16.01.2007 00:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://en.wikipedia.org/wiki/Lens_hood
evo, Toco, to je to Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Toco1980



Joined: 31 Oct 2005
Posts: 131

PostPosted: 16.01.2007 01:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ariesZG wrote:
http://en.wikipedia.org/wiki/Lens_hood
evo, Toco, to je to Smile
Jasno mi je što je zonerica, samo me zanimalo kad ju je uputno koristiti... No dobro, kaj s ovim objektivom? Prema testovima je OK. Jel se to isplati? Nabaviti taj za svakodnevnu upotrebu, a kit objektv ostaviti za šroki kut... Think
http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/canon_28105_3545/index.htm
Back to top
View user's profile Send private message
ariesZG



Joined: 12 Mar 2006
Posts: 153
Location: Zagreb

PostPosted: 16.01.2007 01:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Toco, ajmo mi jedan dan na pivu pa budemo razgovarali, teško je ovak' komunicirati Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Toco1980



Joined: 31 Oct 2005
Posts: 131

PostPosted: 16.01.2007 13:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ariesZG wrote:
Toco, ajmo mi jedan dan na pivu pa budemo razgovarali, teško je ovak' komunicirati Smile
Slažem se, samo sam trenutno malčice u gužvi, pa ćemo se dogovoriti kad to prođe....
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group