Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Freehand & print

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
matthew



Joined: 14 Feb 2006
Posts: 67
Location: Virovitica

PostPosted: 08.03.2006 19:09    Post subject: Freehand & print Add user to your forum ignore list Reply with quote

Eto, napravio pripremu plakata koji se trebao tiskat na veličinu hamer papira. Sve sam to skombinirao u FreehanduMXa, stavim na stick, odnesem u jednu grafičku firmu na print... sve ok, no oni nemogu printat iz FH!?!? Problem; neda se prebacit nit u jedan drugi program bez gubitka na kvaliteti samog plakata... Ništa, napravim ja drugi dan sve u dobrom starom Photoshopu, odnesem tamo (.psd)... dečki isprintaju (radi se o InkJet ispisu na HPov printer), pogledam plakat, a boje užasne! Plava je preplava, večina tonova sive skale potpuno je crno, sveukupno loše!
Sad

Što bi vi napravili na mom mjestu? Platili plakat, tražili ispis izpočetka?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Gaston



Joined: 14 Dec 2003
Posts: 619
Location: 10310

PostPosted: 08.03.2006 19:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

trebao si to iz freehanda eksportirati kao eps, pdf ili tif pa neka si otvaraju u cemu im pase, nema nikakvog gubitka na kvaliteti
Back to top
View user's profile Send private message
fun.ky



Joined: 05 Jan 2006
Posts: 365
Location: Mostar

PostPosted: 09.03.2006 10:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da bi vidio kako će ispasti na printu boje u photoshopu idi na View-> Proof Colors ili CTRL+Y pa u tome pogledo podešavaj ton boja

_________________
There is no style definition for good music!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
djipster
Guest





PostPosted: 09.03.2006 11:18    Post subject: Reply with quote

Pa za pocetak mislim da bi trebao radit print to file sa driverima tiskare (iz FHa) zatim taj "isprint" sejvat ko PS (postscript) i onda s distillerom otvorit taj file i tak napravit PDF...

i taj PDF furat u tisak jer u protivnom us boje katastrofa a layeri se znaju izmjesat...
a tu na mi3ju imas tutorial (mislim od 4th) kako se radi print to file iz FHa

Poz


http://www.mi3dot.org/tutorials/comments/33/
Back to top
tubak



Joined: 14 Mar 2005
Posts: 133
Location: Istra

PostPosted: 09.03.2006 14:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ICC Profili, takodjer!!!

Prineteri (ploteri i slicne pljuckalice) u principu jako, jako tesko mogu ispirntati nesto, a da vi kao klijent budete zadovoljni! Zasto? Jer je Vas kompjuter doma kalibriran na jedan nacin (ako uopce i je), a u tiskari na drugi. A da ne govorim kako svaka DTP (vektorska i bitmap) aplikacija ima razliciti prikaz, pa cak i istih boja. Tome se doskoci sa ICC profilima (citaj u jednini). Ja sam si doma u sve aplikacije u koje je to bilo moguce (tj. sve osim Corel 9 - kojeg vise ni nemam) stavio defaultni prikaz boja po Photoshop 5 Default CMYK ICC profilu koji se nalazi u C:\Program Files\Common Files\Adobe\Color\Profiles i onda jos taj ICC profil includam, embedam, guram u sve moguce outpute (i TIF, i PSD, i CDR, i PDF...) Rezultat toga je da mi bas sve DTP aplikacije u kompu iste boje prikazuju IDENTICNO!!! Pa mi je i printanje puno blize originalu sa monitora, nego prije!

Kada nesto eksportiras koristeci i ICC profil koje se ugura u recimo PDF file, onda ce oni u tiskari taj isti PDF vidjeti isto onako kao i ti. Razlika ce samo biti u Brightness/Contrast od tvog i njihovog monitora!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
matthew



Joined: 14 Feb 2006
Posts: 67
Location: Virovitica

PostPosted: 10.03.2006 14:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala na odgovorima, ovo oko namještanja profilea boja je svakako korisno, no moj plakat je iz tiska izašao sa nevjerojatno velikim odsupima od originalne boje. Jasno mi je da nemože biti točno onako kako je na samom monitoru, al nemože biti ni pola lica neke osobe skroz crno, a u originalu je samo malo tamnije zbog sjene sunca kada je slikano.

however, thx for replays
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
djipster
Guest





PostPosted: 10.03.2006 14:25    Post subject: Reply with quote

to se menid esavalo...tocno to...
dok nisam sazno za print to file i PS i slicno...

ugl...slucaj na kojem sam naucio bio je kad mi je zuta iz tiska (digitalnog) izasla magenta Smile
i ja kazem covjeku u tiskari koji q mu je sa strojem...
pa mi je on fino objasnio da je problem u meni Smile
eto...tad sam naucio!
Back to top
GlowZg



Joined: 20 Apr 2005
Posts: 611
Location: Zg City

PostPosted: 19.03.2006 20:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dobro djipster kaze, ps pa u pdf.
Jedino ti dam jos jedan friendly savjet, nemoj nikada nositi radnu verziju u tisak, nikad neznas da ti neki papak kaj radi u tisku nece čopiti neki element sa tvog rada.

Peace

_________________
Dont tell my mother I work in an advertising agency; she thinks I play the piano in a whorehouse.
Back to top
View user's profile Send private message
Ignis



Joined: 10 Feb 2007
Posts: 3
Location: Virovitica / DTP room

PostPosted: 28.02.2007 01:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja bi ti preporucio da uvijek sejvas ili jos bolje iz FH-a isprintas u PDF file! bez gubitaka i izbjegnes velike datoteke (pomaze kod printanja)

_________________
MAC POWER Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group