Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Pomoć oko pripreme za tisak

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ivan_zd_1



Joined: 23 Oct 2006
Posts: 10
Location: zadar

PostPosted: 25.02.2007 18:11    Post subject: Pomoć oko pripreme za tisak Add user to your forum ignore list Reply with quote

pozdrav!
evo ovako, svi se mi bavimo ovdje nekim grafickim dizajnom i ja evo priznajem ne znam tocno kako pripremit nesto za tisak.znam da se radi o CMYK il RGB susatvu al me zanima npr. kako pripremit neki letak za tisak da bude obostrano.

npr. imam letak kao knjizicu veličine a5 formata sa 10ak stranica.kako to slagat? ja san naucio sve u photoshopu radit.dali je to moguce sve poslozit u potoshopu i dal moram za svaku stranicu novi dokument il kako?
u zadru postoje neke firme koje grafiku iskljucivo ibas sve rade u photoshopu, znaci i reklame i prospekte, pa me to zanima kako.

i zanima me jos ovo, vidio san u jednom grafickom studiu, vizitka napravljena u photoshop i otvorena u acrobatu, znaci samo jedna vizitka.u acrobatu se mogu namjestit vizitke po cijelom jednom a4 formatu papira il a3 i odredit tocno razmak izmedu dvi vizitke. nikako pronaci tu opciju.Sad
znaci nema manualnog kopiranja vizitke pa spustanja jedne ispod druge, acrobat sve sam napravi!

help

Last edited by ivan_zd_1 on 25.02.2007 18:31; edited 1 time in total

_________________
http://www.ivansikiric.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 25.02.2007 18:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ajooooj joooooj trazi tutoriale.. ili instrukcije....

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
drdule



Joined: 04 Feb 2007
Posts: 22
Location: Srbija

PostPosted: 25.02.2007 20:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Naravno moras da radis u cmyk. Sto se tice pravljenja pripreme mozes da radis sve u photoshopu ali to ti je sizifov posao. Bolje bi bilo da to radis ili u corelu ili u indesignu ili nekom drugom programu, naravno slike obradis u photoshopu zatim text odradis u nekom od navedenih programa i tu ubacis te uradjene slike. Posle toga pravis pdf ili ako radis u corelu mozes direktno montiras i da ga pustas na film ili ploce.
Da ne zaboravim svakako ne mozes imati 10 str. Mozes imati 8 ili 12 ili 16 str.... I nikako ne zaboravi da napustis sve za 3 mm, sa spoljnih strana da ide u obrez sto znaci da bi ti flajer bio 145x205, treba da bude fajl 148x209 to ti je najbolje zbog formata papira da bi moglo da se odstampa iz A formata

Sto se tice automatske montaze pdf radi se u posebnim programima (kao npr Preps ili neki dr.) ili neki pluginovi u InD tako da bi bilo bolje da se konsultujes sa stamparom kako da mu spremis fajl. Cak samo da mu das u pdf strana za stranom pa nek on trlja glavu.

_________________
Posle svih ovih godina shvatam da sam i dalje na pocetku Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Kristl Karington



Joined: 28 Mar 2004
Posts: 124

PostPosted: 05.03.2007 11:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

bog ljudi.
molio bih brz odgovor. kod arka 860x610 koliko treba od ruba arka biti udaljeno ono što je otisnuto (makar u pitanju bile samo linije reza)? i kako označiti liniju savijanja (radim nekakav čudan letak). hvala.
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 05.03.2007 13:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kristl Karington wrote:
bog ljudi.
molio bih brz odgovor. kod arka 860x610 koliko treba od ruba arka biti udaljeno ono što je otisnuto (makar u pitanju bile samo linije reza)? i kako označiti liniju savijanja (radim nekakav čudan letak). hvala.


800*610 cega?* tiskara ti daje format koji moze njihova velebna masina tiskati. drugo izvan podrucja krajnje dimenzije letka vuces podlogu, ako ju imas, 3 mm.. liniju savijanja oznacujes tako da na tu liniju izvuces oznaku (ala rezna cajhna) i das napomenu da tu ide biganje..... najjednsoatvnija metoda je da probni print odneses u tiskaru i da se sve odogovoris i da ti sve objasne.. a imas i na http://prius.hr/ sve dobro objasnjeno...

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Kristl Karington



Joined: 28 Mar 2004
Posts: 124

PostPosted: 05.03.2007 14:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

suncek wrote:
800*610 cega?* tiskara ti daje format koji moze njihova velebna masina tiskati. drugo izvan podrucja krajnje dimenzije letka vuces podlogu, ako ju imas, 3 mm.. liniju savijanja oznacujes tako da na tu liniju izvuces oznaku (ala rezna cajhna) i das napomenu da tu ide biganje..... najjednsoatvnija metoda je da probni print odneses u tiskaru i da se sve odogovoris i da ti sve objasne.. a imas i na http://prius.hr/ sve dobro objasnjeno...

hvala za liniju savijanja.
cega bi moglo biti? dobio sam zadatak da iskoristim dio arka (860x130 mm). koliko daleko od ruba arka može biti npr. rezna linija? postoji li neka sigurna udaljenost, npr. 10 mm ili može biti na samom rubu? nigdje odgovora.
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 05.03.2007 15:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

to ti je ovisno koliko stroj treba mjesta za drajfer obicno je to 2 cm .. najpametnije je da pitas tiskara koliko on moze tiskati na taj format arka recnu cjahnu mozes "dati" u klin.. sas tarana obicno ide na rub arka od cajhne do podrucja tiska moze biti i 1mm bitno je koliko ga tiskar treba kao takvoga da moze kasnije u samom tisku po istoj "hvatati" poravnanje...

na primjer B2 plakat je 50*70cm.. masine imaju taj format kao maksimalan, sto znaci da taj format papira mogu provuci kroz sebe. sama povrsina tiska na B2 masini je cca 48 - 68 cm, ali to ovisi od stroja do stroja...

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
drdule



Joined: 04 Feb 2007
Posts: 22
Location: Srbija

PostPosted: 05.03.2007 22:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Predpostavljam da taj deo koji su ti dali da iskoristis je onaj gornji deo tabaka, sto znaci da ti nemoras da racunas na grajfer. Ako su ti dali 860x130 znaci da mozes da iskoristis maksimalno 850x120 tj. racunaj da imas bar po 5 mm okolo beline da ti ne bi isao ton do kraja papira i da im se u tom slucaju ne prlja ostala stampa. U tih 5 mm mozes u krajnjem slucaju da stavis cajtne za savijanje (one se po pravilu obelezavaju sa isprekidanim linijama) ali se potrudi da ne ide ton. naravno racunaj da imas dovoljno za obrez bar 3 mm...

_________________
Posle svih ovih godina shvatam da sam i dalje na pocetku Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group