Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
accessibility tips

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 26.03.2007 21:23    Post subject: accessibility tips Add user to your forum ignore list Reply with quote

radit ću uskoro jedan sajt za jednu udrugu slijepih. i naravno pošto želim posao odraditi kako treba želim se maksimalno pripremiti. pa me zanimaju vaši resursi, linkovi, iskustva sa radom sa 100% accessible sitevima.

konkretno: na šta bi trebao paziti, šta da pročitam kako bi to ok napravio, kako posložiti strukturu sitea, šta svakako moram izbjegavati, šta je poželjno da takav site ima, savjeti i to...

isto tako, zanima me ako imate u bookmarksima neke siteove za takve ili slične udruge vani (u svijetu), da vidim kako je rađeno...

naravno, site će biti tabeless. svaki savjet ili link je dobrodošao!!

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
p4P3r



Joined: 20 Sep 2005
Posts: 656

PostPosted: 26.03.2007 21:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Bitno je da struktura weba ima neki smisao, svoj pocetak i kraj.
Heading -> Linkovi -> Sadrzaj
Koristi sto je manje moguce slika a vise teksta (mislim da je ovo suvisno spominjati)

Svojevremeno me je kontakirala jedna slijepa osoba koja je rekla kako je nas web full blind accessible, ali ne kontam ni sam kako to... Uglavnom link je tu

Kako bi si najbolje docarao kako izgleda accessibilan site, ugasi css stilove i surfaj Wink

_________________
http://www.centar-zdravlja.net // portal za zdravlje i ljepotu
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
mile



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 1327
Location: Jeruzalem

PostPosted: 26.03.2007 23:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja sam razmišljao o izradi sajta za lokalnu udrugu slijepih i slabovidnih, pa možda napomena da misliš i na slabovidne osobe.

Zoom layout
Opera browser w/ voice | XHTML + Voice

_________________
mile.is
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
icon_e



Joined: 24 Dec 2006
Posts: 13
Location: Sisak

PostPosted: 27.03.2007 02:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://accessify.com/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
vicevi



Joined: 10 Mar 2006
Posts: 132

PostPosted: 27.03.2007 08:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Na slike stavljaj smislene alt tagove radi screen readera.

_________________
Igre i horoskop
FORUM
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 27.03.2007 10:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pogledaj si linkove sto su ti rekli, u fr imaju 92 kriterija sto se tice pristupacnosti no ja cu ti nabrojati one specificne za slijepe osobe. usput skini si IBM-ov HPR (homepage reader), nije bogzna sta ali je gratis pa njime mozes testirati stranice.

- semantika: H1, H2, H3..., ne zaboravi da TITLE na svakoj stranici mora biti drugaciji (ako ne, ne juzer vise ne zna gdje je)
- provjeri uvijek da li su informacije na stranici uvijek isto struturirane (redoslijed) i sa iskljucenim css-om

- svaka slika mora imati altternativni tekst (alt). ako je slika dekorativna onda je alt="". to ti vrijedi za img, area i shape
alt, normalno, mora biti dosljedan i opisati tocno ono sto ima na slici.
no ako je slika i link onda opisujes funkciju a ne kako izgleda slika. primjer: imas strelicu koja je link na slijedecu stranicu: ne pises alt="strelica" nego alt="slijedeca stranica"
- alt mora imati manje od 60 karaktera (u suprotnom upotrebi longdesc, to ti je za detaljne opise, npr. kod grafova)
- ako imas map gledaj da slike idu logickim redom (uvijek gledaj kod)

- svaki link mora imati title. ako je slika usput i link, title i alt moraju biti isti.
titleovi ne smiju imati vise od 80 karaktera (plage brail ne cita dalje od 80).

- izbjegavaj framove

- ako upotrebljavas table (npr. za baze podataka sa brdo stupaca) obrati paznju na summary, caption, th

- nemoj staviti vise od 40 aktivnih linkova na stranicu (u to ne ubrajam navigacijske linkove)
- gledaj dobro da svaki link ima razliciti title. primjer: imas novine i prezentaciju clanka i onda svaki clanak zavrstava sa "procitaj vise... " ili "procitanj cijeli clanak...". ako imas 15 clanaka koji tako zavrsavaju, SR ce citati 15 puta "procitaj vise...". treba precizirati o cemu se tocno radi.

-plan sajta nikad nije na odmet

-pazi na "label", "legend" i "fieldset" kad radis formulare i interne pretrazivace. bez toga je tesko ispuniti formular.

- glavni navigacijski menu (izbornik) treba uvijek biti na istom mjestu

-accesskey za najvaznije linkove i budi siguran da su aktivni (ima nekih problema s time ovisno kako su predefinirani, proguglaj malo o tome)

- apsolutno pazi na kontrolu "refresha", daj juzeru mogucnost da sam refresha stranicu. najgore je kad dodje na pola i onda mu se stranica sama refresha i ajmo nanovo

-izbjegavaj popup ili ako vec moras obavijesti juzera o tome

-ako imas filove za download obavezno ih opisi (npr. PDF, 300KB, novi prozor)

-acronym i abbr: trebali bi biti objasnjeni bar na prvim akronimima, poslije ako se ponavljaju nije toliko vazno (iako bi bilo idealno svuda ih napisati)

-svaki put kad mijenjas jezik upotrijebi tag lang jer se onda reader presalta na drugi jezik i normalno izgovori rijec. (no ne nzam postoje li hr readeri pa da se saltaju na eng ili kako to vec ide)

i ne zaboravi da: google is a blind person. onako kako ti google cita stranicu, tako ce i slijepa osoba.

bon travail!

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 27.03.2007 11:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zaboravih:
na vrh stranice uvijek stavi invisible linkove kao "idi na glavni izbornik" i "idi na sadrzaj" tako da ti ne cita uvijek cijelu stranicu prije nego dodje do sadrzaja

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 27.03.2007 13:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tnx svima pogotovo keye - ovo je vrlo opširno i konkretno, baš kaj mi je trebalo!!! naravno, kad složim nešto bacim link pa da možete izkomentirati jel to šta valja Smile

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
BoldQ



Joined: 02 Sep 2005
Posts: 19
Location: zg

PostPosted: 27.03.2007 15:43    Post subject: Re: accessibility tips Add user to your forum ignore list Reply with quote

jurka wrote:
radit ću uskoro jedan sajt za jednu udrugu slijepih. i naravno pošto želim posao odraditi kako treba želim se maksimalno pripremiti. pa me zanimaju vaši resursi, linkovi, iskustva sa radom sa 100% accessible sitevima.

konkretno: na šta bi trebao paziti, šta da pročitam kako bi to ok napravio, kako posložiti strukturu sitea, šta svakako moram izbjegavati, šta je poželjno da takav site ima, savjeti i to...

isto tako, zanima me ako imate u bookmarksima neke siteove za takve ili slične udruge vani (u svijetu), da vidim kako je rađeno...

naravno, site će biti tabeless. svaki savjet ili link je dobrodošao!!

Ako ces "uskoro" raditi site, onda nazalost nemas dovoljno vremena da ga odradis i kako treba. Accessibility je jako siroko podrucje za koje treba sjesti i dobro zagrijati stolicu, u protivnom ces napraviti ne accessible site nego samo site sa malo boljim markupom ali nista vise od toga. Pola savjeta gore spomenutih vise mogu stetit za acc nego sto od njih ima koristi. Toliko od mene.
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 27.03.2007 19:19    Post subject: Re: accessibility tips Add user to your forum ignore list Reply with quote

BoldQ wrote:
Pola savjeta gore spomenutih vise mogu stetit za acc nego sto od njih ima koristi. Toliko od mene.


ajd reci koji. o svemu se moze prodiskutirati.
ovo su moje reference. uvijek sam otvorena za diskusiju.

jurka ako ne proba nece ni znati. normalno je da nece odmah napraviti totalno pristupacan sajt zato smo tu da joj pomognemo. za sad se fokalizira na slijepe a nakon toga i na ostale tipove handicapa (cognitivni i motorni).
zato ne kuzim cemu ta depra od savjeta.

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
p4P3r



Joined: 20 Sep 2005
Posts: 656

PostPosted: 27.03.2007 23:02    Post subject: Re: accessibility tips Add user to your forum ignore list Reply with quote

BoldQ wrote:

Ako ces "uskoro" raditi site, onda nazalost nemas dovoljno vremena da ga odradis i kako treba. Accessibility je jako siroko podrucje za koje treba sjesti i dobro zagrijati stolicu, u protivnom ces napraviti ne accessible site nego samo site sa malo boljim markupom ali nista vise od toga. Pola savjeta gore spomenutih vise mogu stetit za acc nego sto od njih ima koristi. Toliko od mene.


Covjek ima konkretan upit, a ti umjesto konktretnog odgovora, nadrobis sve sto ne vodi nikuda... Question

_________________
http://www.centar-zdravlja.net // portal za zdravlje i ljepotu
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Moebius



Joined: 26 Jan 2004
Posts: 245
Location: zagreb

PostPosted: 27.03.2007 23:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
Ako ces "uskoro" raditi site, onda nazalost nemas dovoljno vremena da ga odradis i kako treba. Accessibility je jako siroko podrucje za koje treba sjesti i dobro zagrijati stolicu, u protivnom ces napraviti ne accessible site nego samo site sa malo boljim markupom ali nista vise od toga. Pola savjeta gore spomenutih vise mogu stetit za acc nego sto od njih ima koristi. Toliko od mene.


Ovako se mlati prazna slama.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group