Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Illustrator - RGB --> CMYK problemcici

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
zizimars14



Joined: 21 Jan 2007
Posts: 30
Location: New Zagreb

PostPosted: 23.01.2007 00:31    Post subject: Illustrator - RGB --> CMYK problemcici Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pozdrav svima...

Ovakoc.. Kako se moze primjetit, ovdje sam nova novcata Very Happy
Zao mi je samo sto se prije nisam uclanila ovdje, jer sam vec nasla hrpu stvari koje su mi pomogle i ovom prilikom samo cu zahvaliti svima koji su voljni pomoc Smile

Unaprijed se ispricavam na glupim pitanjima koje cu postavljat, i ispricavam se ako vec postoji slicno pitanje na forumu, ali pregledala sam vecinu toga, i nisam nasla a treba mi help Smile


Nego...
Problem je sljedeci: imam logo u illustratoru, koji je radjen bio za web, te je naravno stavljen kao RGB....
Sad preuredih taj logo, da bude za tisak.. Majice, i sl.. Naravno, kad RGB prebacim u CMYK - odu mi boje.... Tocnije, sve mi se potamni, i to nije vise to.... Jarko naranacsta je totalno bljeda, crvena je vise nekakva tamna itd.....

Probala sam mijenjati boje, ali naravno, sve ostaje takvo kakvo je...


Pa da li mi netko zna objasnit/pomoc kako da ja sad vratim tu 'normalnu' boju ili nema nacina? Embarassed

Hvala...


Last edited by zizimars14 on 23.01.2007 09:14; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
tubak



Joined: 14 Mar 2005
Posts: 133
Location: Istra

PostPosted: 23.01.2007 04:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da to je čest problem. Nažalost nema rješenja.
Objašnjenje te pojave je čisto logične (tehničke) prirode.
Naime RGB sustav može "prikazati" puno više nijansi nego CMYK i zbog toga se prilikom konverzije iz RGB-a u CMYK gubi određeni broj nijansi, tj. software pokušava naći najbliži CMYK ekvivalent RGB boje. (nekad uspije nekad ne)

Rješenje je ili da nađeš sama CMYK boju koja je najbliža željenoj ili da za tisak koristiš isključivo PANTONE boje (što klijent vrlo vjerovatno neće prihvatit - čitaj financirat)

Da bi se to izbjeglo najbolje je odmah prilikom dizajniranja (posebno logotipa) obratit pažnju na Gamut warning u Photoshopu (Wiew/Gamut Warning) odnosno na prozoru sa paletom boja postoji jedan mali kvadratić u kojemu se prikazuje najbliža CMYK vrijednost boje odabrane iz spektra boja lijevo.

P.S.
Kažež nova si. Jedan TIP. Da biš izbjegla glupa pitanja, a posebno glupe odgovore recept je jednostavan (moraš i malo truda uložit): najprije malo proguglaj i pretraži MI3 bazu (forum) i kada ništa ne nađeš ona pitaš i svi ti pomažu : )
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
zizimars14



Joined: 21 Jan 2007
Posts: 30
Location: New Zagreb

PostPosted: 23.01.2007 09:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tubak wrote:
Da to je čest problem. Nažalost nema rješenja.
Objašnjenje te pojave je čisto logične (tehničke) prirode.
Naime RGB sustav može "prikazati" puno više nijansi nego CMYK i zbog toga se prilikom konverzije iz RGB-a u CMYK gubi određeni broj nijansi, tj. software pokušava naći najbliži CMYK ekvivalent RGB boje. (nekad uspije nekad ne)

Rješenje je ili da nađeš sama CMYK boju koja je najbliža željenoj ili da za tisak koristiš isključivo PANTONE boje (što klijent vrlo vjerovatno neće prihvatit - čitaj financirat)


Covjek je cak spominjao da mozemo tako napraviti i da nece biti problema....
Samo, ima problema s moje strane s tim pantone bojama.... Ono sto me zbunjuje, su photoshopove palete tih boja... Ima ih hrpa... Kako da ja sad dam 'pravu' boju?

tubak wrote:
Da bi se to izbjeglo najbolje je odmah prilikom dizajniranja (posebno logotipa) obratit pažnju na Gamut warning u Photoshopu (Wiew/Gamut Warning) odnosno na prozoru sa paletom boja postoji jedan mali kvadratić u kojemu se prikazuje najbliža CMYK vrijednost boje odabrane iz spektra boja lijevo.


Yup, znam za to, samo eh, ne volim se ogranicavat, ali ako ocito nema druge, hvala Smile
tubak wrote:

P.S.
Kažež nova si. Jedan TIP. Da biš izbjegla glupa pitanja, a posebno glupe odgovore recept je jednostavan (moraš i malo truda uložit): najprije malo proguglaj i pretraži MI3 bazu (forum) i kada ništa ne nađeš ona pitaš i svi ti pomažu : )

Ma, nova sam na ovom forumu.... Na jednom sam moderator 3 god., ali mislim nova u smislu ovakvih stvari (dizajn i sl)...

I naravno da prvo pregledam po netu, i prije nego sto pitam potrazim po forumu. Samo kad neke stvari jednostavno nisu bas iste kao recimo u hrv. Ima sad primjera al da ne odlazim sad dalje od teme... Smile


Puno hvala! Smile

_________________
'There are no victories in all our histories, without love!'
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 23.01.2007 12:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
Covjek je cak spominjao da mozemo tako napraviti i da nece biti problema....
Samo, ima problema s moje strane s tim pantone bojama.... Ono sto me zbunjuje, su photoshopove palete tih boja... Ima ih hrpa... Kako da ja sad dam 'pravu' boju?


uzmes solid coated ili solid uncoadted paletu, ostale lagano zaboravis. tiskaru onda samo das sifru boje [114C npr,] ili imas varijantu da negdje dodjes do pantone skale i onda po njoj odredis boju, najvjerovatnije ju imaju u tiskari.

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
vee.jay



Joined: 24 Jun 2004
Posts: 52
Location: croatia

PostPosted: 01.02.2007 10:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Savjet ukoliko koristiš CS2 paket:
U Adobe Bridgeu podesiš željeni profil boja (recimo Euroscale Coated ili ISO coated Fogra) i imat ćeš u svim programima CS2 paketa identične postavke profila boja.

_________________
mali studio ... velikih ideja
http://www.malistudio.hr
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
wache



Joined: 15 Jun 2006
Posts: 220
Location: Zagreb

PostPosted: 05.02.2007 09:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja u corelu nisam imao takvih problema. prilicno je jednostavno napraviti konverziju iz rgb-a u cmyk. pantone takodjer nije problem - oznacis boju u pantone paleti a zatim samo zamijenis paletu (u cmyk) i on ce automatski dati evivalent...

_________________
of all the things I've lost, I miss my mind the most..
Back to top
View user's profile Send private message
sinisa



Joined: 05 Dec 2006
Posts: 134

PostPosted: 12.02.2007 02:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

vee.jay wrote:
Savjet ukoliko koristiš CS2 paket:
U Adobe Bridgeu podesiš željeni profil boja (recimo Euroscale Coated ili ISO coated Fogra) i imat ćeš u svim programima CS2 paketa identične postavke profila boja.


Fogra, euroscale nikako ...
Back to top
View user's profile Send private message
zizimars14



Joined: 21 Jan 2007
Posts: 30
Location: New Zagreb

PostPosted: 02.04.2007 08:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Puno hvala ljudi... Nasla par tutoriala jos na temu, pa skoro sve skuzila sta me zanima.....
Naravno, ako netko ima jos neku pametnu, pratim i dalje Smile
Zahvaljujem Smile

_________________
'There are no victories in all our histories, without love!'
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group