Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Photoshop CS3 - import animirani gif

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster
View previous topic :: View next topic  
Author Message
toofat



Joined: 02 Jan 2004
Posts: 4
Location: Zagreb

PostPosted: 26.04.2007 18:17    Post subject: Photoshop CS3 - import animirani gif Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dakle, s obzirom da je Image Ready discontinued u verziji CS3 trebala bi mi mala pomoc ... kako importirati animirani GIF u Photoshop CS3, tj. kako ga dobiti da mi pojedine frame-ove prikaze kao zasebne layere te ih poslozi duz Animation palete, kao sto je to prije radio Image Ready ??? Hvala ...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
killa



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 277
Location: zagreb

PostPosted: 26.04.2007 22:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Window > Animation

_________________
[killa bee]
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
toofat



Joined: 02 Jan 2004
Posts: 4
Location: Zagreb

PostPosted: 26.04.2007 23:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

killa wrote:
Window > Animation


Ma da ali na taj se nacin jednostavno ukljuci Animation paleta ... ne to ... probaj jednostavno otvoriti ANIMIRANI gif u Photoshopu CS3 i ovaj ti javlja kako moze prikazati samo jedan frame. Meni treba da mi Photoshop ucita sve frame-ove animiranog gif-a Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
gervasius



Joined: 01 Apr 2006
Posts: 91
Location: Beograd

PostPosted: 27.04.2007 06:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mozda file>import>video frames to layers...
Back to top
View user's profile Send private message
abeja



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 803
Location: Rijeka

PostPosted: 27.04.2007 16:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

otvoris ga u Fireworksu:)
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
toofat



Joined: 02 Jan 2004
Posts: 4
Location: Zagreb

PostPosted: 28.04.2007 15:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

gervasius wrote:
Mozda file>import>video frames to layers...


Palo mi je to odmah na pamet ali neide (barem meni neide; ako je tebi proslo javljaj da vidim kaj radim krivo) ... sa Fireworksom nikad prije nisam radio tako da nemam blage za kaj sluzi, koje formate podrzava te kak se s njim radi (hm, da, vise sam sysadmin nego kaj se bavim multimedijom) ... ne, ovo nisam reko zato kaj necu pogledat vec sam to reko zato da se opravdam kaj mi Fireworks uopce nije pao na pamet ... budem pogledao pa se javim ...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Dead Man



Joined: 18 Jan 2006
Posts: 668
Location: Split

PostPosted: 28.04.2007 16:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

otvori ga u Image ready-u.. veoma lako za skužit

_________________
www.myspace.com/kadet
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
abeja



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 803
Location: Rijeka

PostPosted: 28.04.2007 16:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

toofat wrote:
gervasius wrote:
Mozda file>import>video frames to layers...


Palo mi je to odmah na pamet ali neide (barem meni neide; ako je tebi proslo javljaj da vidim kaj radim krivo) ... sa Fireworksom nikad prije nisam radio tako da nemam blage za kaj sluzi, koje formate podrzava te kak se s njim radi (hm, da, vise sam sysadmin nego kaj se bavim multimedijom) ... ne, ovo nisam reko zato kaj necu pogledat vec sam to reko zato da se opravdam kaj mi Fireworks uopce nije pao na pamet ... budem pogledao pa se javim ...


ako otvoris u fireworksu on ce ti po frameovima otvoriti animirani gif...jako je jednostavno...ako zapnes javi
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
tubak



Joined: 14 Mar 2005
Posts: 133
Location: Istra

PostPosted: 28.04.2007 22:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ekipa se poprilično pobunila na forumima po USA.
Najviše iz razloga što smo do sada kupili Photoshop i ImageReady je bio u paketu, a sada Adobe preporuča da se koristi Fireworks, ali njega treba odvojeno kupiti.

http://www.adobe.com/cfusion/knowledgebase/index.cfm?id=kb400887
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
toofat



Joined: 02 Jan 2004
Posts: 4
Location: Zagreb

PostPosted: 29.04.2007 00:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hvala "abeja"
Fireworks radi ko veliki ... fala jos jednom Smile

Hvala "tubak"
Trazio sam prije ovaj podatak ali nebi ga naso da se postavim na trepavice.

Bok ...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group