Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Razliciti prikazi slike

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Dorian_Gray



Joined: 28 May 2007
Posts: 12

PostPosted: 30.05.2007 07:59    Post subject: Razliciti prikazi slike Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pozdrav, evo nov sam ovdje i odmah imam pitanje vezano za Photoshop ...
Dakle stvar je u tome da mi Ps prikazuje slike drugacije (mnogo svijetlije) od windows picture viewera...
Evo tu je screen shot pa cete znati na sta mislim :
http://www.imagesforme.com/images/196usporedba.jpg
Ista stvar mi se desavala s Ps CS2 ,a sad sam poceo koristiti ovu noviju CS3 verziju.
Ima li pomoci ,jel to mozda do mog monitora (Samsung SyncMaster 795 DF) ?
Back to top
View user's profile Send private message
under



Joined: 24 May 2007
Posts: 12

PostPosted: 30.05.2007 09:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

provjeri je li ti iskljucen proof color (View-Proof Color).ako je ulkjuceno i ako je namjesteno na working cmyk u proof setup-u prikazivalo bi ti blijeđe boje nego u windows vieweru.
ali mozda ima jos neki razlog..
Back to top
View user's profile Send private message
Dorian_Gray



Joined: 28 May 2007
Posts: 12

PostPosted: 31.05.2007 10:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa ja neznam probao sam sve zivo evo i print-screen Color settings-a ,pa ako kome sta padne na pamet ...
http://www.imagesforme.com/images/5729Untitled-1.jpg
Back to top
View user's profile Send private message
gervasius



Joined: 01 Apr 2006
Posts: 91
Location: Beograd

PostPosted: 31.05.2007 12:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Probaj sledece. RGB - Adobe rgb (1998), CMYK - Euroscale Iso Coated Fogra 27, a za grey i spot 15% dot gain
Back to top
View user's profile Send private message
Dorian_Gray



Joined: 28 May 2007
Posts: 12

PostPosted: 31.05.2007 13:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mnogo je bolje ,ali i dalje nije tocno kao ovaj od windowsa, muci me taj problem jer kad obradujem neku sliku ,pri zavrsetku i save-anju file-a kad ju otvorim ispadne tamnija nego sto sam htijeo da bude... Confused
u svakom slucaju hvala gervasius
Back to top
View user's profile Send private message
_basko_



Joined: 11 May 2004
Posts: 144
Location: Zadar/Zagreb

PostPosted: 31.05.2007 13:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kad zavrsis sliku, mislim da je edit > convert to profile > srgb

i onda ce ti se normalno prikazivati na ekranu

_________________
-----------------
www.simeb.net
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
gervasius



Joined: 01 Apr 2006
Posts: 91
Location: Beograd

PostPosted: 31.05.2007 16:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dorian_Gray wrote:
Mnogo je bolje ,ali i dalje nije tocno kao ovaj od windowsa, muci me taj problem jer kad obradujem neku sliku ,pri zavrsetku i save-anju file-a kad ju otvorim ispadne tamnija nego sto sam htijeo da bude... Confused
u svakom slucaju hvala gervasius


Kod CMYK slika je normalno da izgledaju drugačije, tj tamnije u programima za pregledanje slika. Za rgb neznam. Moguće da je treba prebaciti u sRGB. Mada, ja retko baratam sa slikama van programa za obradu. Ipak, znam da prebacivanje slika iz jednog profila u drugi treba izbegavati kada je to moguće, jer prilikom svake konverzije dolazi do gubitaka detalja. U tom slučaju valjalo bi originalne slike držati u izvornom profilu, a konverziju po potrebi vršiti na kopiji fajla. Mislim, ako je za print, onda u neki cmyk, a ako je za web onda u sRGB.
Back to top
View user's profile Send private message
.cdr



Joined: 04 Oct 2004
Posts: 396
Location: lysergik funeral procession

PostPosted: 01.06.2007 09:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://www.mi3dot.org/forum/viewtopic.php?t=2733
Back to top
View user's profile Send private message
teqnik



Joined: 01 Dec 2003
Posts: 22
Location: zagreb, croatia

PostPosted: 03.06.2007 16:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mislim da imas isti problem ko i ovdje http://www.mi3dot.org/forum/viewtopic.php?t=11102, razlicit color profil na desktopu i u photoshopu..
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group