Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Prijaviti?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Plagijati
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Nemesis



Joined: 01 Oct 2005
Posts: 732

PostPosted: 03.07.2007 13:36    Post subject: Prijaviti? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Već duže vrijeme radim stranice za SitePoint i vidio sam svašta, od ljudi koji mjenjaju boju na templatemonster templatima i onda to šalju kao svoj entry do totalnih plagijata. Kao na primjer ovaj.

Contest - http://www.sitepoint.com/marketplace/contest/2267
Orginal - http://www.curve2.com/
Kopija - http://www.sitepoint.com/marketplace/contestentrant/2267/180687#entry135185

S vremenom je samo radio manje promjene i došao do sličnog dizajna koji je u najužoj konkurenciji.

Quote:
Hoffster & a preferred logo Stavanger. It is highly unlikely that we will change this view. I have extended the time by 24 hours to work out some adjustments with these entries and work out an effective combination. Thank you for your submissions. The overall decision was very difficult due to the quality of entries.


Lik je sada u vodstvu i sad stvarno ne znam trebam li prijaviti plagijat ili ostaviti liku da osvoji lovu?

_________________
Webastično.com | Last.fm | Twitter
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
Jay-S
Guest





PostPosted: 03.07.2007 13:41    Post subject: Re: Prijaviti? Reply with quote

prijavi
Back to top
Jeezus F Kryst



Joined: 13 May 2007
Posts: 190

PostPosted: 03.07.2007 16:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

YOU CAN DO IT!

_________________
F#%&ing is my middle name.
Ljudi koji uživaju mučiti druge, koriste MAC Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
Nemesis



Joined: 01 Oct 2005
Posts: 732

PostPosted: 03.07.2007 17:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Poslao sam pm...

_________________
Webastično.com | Last.fm | Twitter
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
p4P3r



Joined: 20 Sep 2005
Posts: 656

PostPosted: 03.07.2007 18:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Vidim da ti je bilo dovoljno da ti osoba, dve potvrde tvoj stav da bi krenuo u akciju. Ako ti mislis da je nesto neprevedno i da si iz nekog razloga zakinut onda to rjesi na nacin na koji mozes i bok.

Na sitepointu je svaka druga web stranica plagijat i to puno veci od ovoga sto si ti ovdje postao. U krajnju ruku, tko danas moze biti originalan?

Ne znam kakva su iskustva vas ostalih, ali ja vec tri mjeseca cekam neku uplatu za rad koji je odnio nagradu i dok ne vidim lovu za mene je sitepoint *****

_________________
http://www.centar-zdravlja.net // portal za zdravlje i ljepotu
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Nemesis



Joined: 01 Oct 2005
Posts: 732

PostPosted: 03.07.2007 19:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Moj rad nije u igri, ali mislim da nije pravedno prema ljudima koji su pokušali misliti svojom glavom. Meni je Sitepoint za sada jedini izlaz da nabildam portfolio, a usput nešto zaradim. Pobrao sam jednu nagradu zasada, a imao sam još dobrih entryja. I to je mišljenje ljudi sa više foruma.

Dok ne sagradim portfolio sa dovoljnim brojem radova, osuđen sam raditi na sitepointu. Za sada ide dobro, dva soma u džepu za 18godišnjaka u Hrvatskoj je jako dobro. Imam cijelo ljeto...

_________________
Webastično.com | Last.fm | Twitter
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
Jay-S
Guest





PostPosted: 03.07.2007 19:43    Post subject: Reply with quote

samo napred : )))
Back to top
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 04.07.2007 13:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

p4P3r wrote:
U krajnju ruku, tko danas moze biti originalan?

ajmo ne opravdavati plagijate ovakvim stavom.

Nemesis, u tom slučaju najbolje je poslati mail autoru originalnog dizajna pa nek on sam djeluje ako želi.

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
p4P3r



Joined: 20 Sep 2005
Posts: 656

PostPosted: 04.07.2007 17:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nel`chee wrote:

ajmo ne opravdavati plagijate ovakvim stavom.


Ne opravdavam plagijat.

Last edited by p4P3r on 05.07.2007 08:21; edited 1 time in total

_________________
http://www.centar-zdravlja.net // portal za zdravlje i ljepotu
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Nemesis



Joined: 01 Oct 2005
Posts: 732

PostPosted: 04.07.2007 17:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Poslao sam PM organizatoru i njega samo zanima može li imati pravnih poteškoća. Za ostalo ga boli klinac. Vgg. Toliko o etici...

_________________
Webastično.com | Last.fm | Twitter
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 04.07.2007 21:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

as I said, to je između dizajnera i plagijatora. klijent se uvijek može praviti da nije znao i tako uvijek bude. ako još uvijek želiš nešto napraviti, javi dizajneru, on je jedini koji ima pravne osnove da išta poduzme.
po mogućnosti to napravi prije isteka natječaja, jer kad plagijator dobije novac kasno je.

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 05.07.2007 14:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Lawrence Lessig once wrote:
Creativity always builds upon the past

...ali besramno plagiranje nije creativity.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Plagijati All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group