Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Stationery - priprema za tisak

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
booka



Joined: 06 Oct 2005
Posts: 325
Location: Zagreb

PostPosted: 19.07.2007 10:09    Post subject: Stationery - priprema za tisak Add user to your forum ignore list Reply with quote

Na jednoj sam stranici osvojio nagradu za vizitku, papir za pisma, kuvertu, razglednicu i poklon vrećice. Problem je što se to treba tiskati, a ja ništa o tome ne znam. Sad Prolistao sam forum i i dalje mi ništa nije jasno.

Kako da pripremim to za tisak? Jel mogu u photoshopu na 300dpi i u veličini koju trebam i samo tako sejvat kao recimo png? Jel mi može netko detaljno objasnit kako pripremit to za tisak. Molim vas da mi pomognete, hitno mi je.
Puno hvala.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 19.07.2007 10:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

radi u vektorskim programima (corel, ilustrator, freehand) moze proci i indesign, quark, pagemaker. sve elemente radi u cmyk-u, ako imas bitmape onda njih konvertiras u cmyk pa 300 dpi. sve kasnije eksportiras u PDF i saljes u tiskaru. kod pdf-a ili koristi postavke za prepress ili se raspitaj u tiskari dal imaju kakav "profil" za PDF....

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
booka



Joined: 06 Oct 2005
Posts: 325
Location: Zagreb

PostPosted: 19.07.2007 10:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Jel mogu u flashu, jer ne znam u ni jednom drugom vektorskom programu radit Embarassed , pa onda exportam kao .ai? Jel su onda važne točne dimenzije? Znači ne može se u photoshopu? Jel moram sve iz početka sad radit ako imam sve u photoshopu?
Sori ako pitam gluposti ali totalni sam početnik u vezi ovoga.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
wache



Joined: 15 Jun 2006
Posts: 220
Location: Zagreb

PostPosted: 19.07.2007 10:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ne moras sve radit ako ti je u photoshopu. bitno je da je prave dimenzije, 300 dpi-a i da je cmyk.
kad budes radio save napravi ga u Tiff-u i to je to...

_________________
of all the things I've lost, I miss my mind the most..
Back to top
View user's profile Send private message
booka



Joined: 06 Oct 2005
Posts: 325
Location: Zagreb

PostPosted: 19.07.2007 10:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ako sam do sada radio u RGB dizajn i sada hoću promjenit boje u CMYK onda samo odem image-mode-CMYK i to je to?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
booka



Joined: 06 Oct 2005
Posts: 325
Location: Zagreb

PostPosted: 19.07.2007 10:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

I zaboravio sam pitat, šta s pozadinama? Recimo ako imam bijelu kuvertu i dizajn na njoj dal da ja sejvam sa bijelom pozadinom ili samo dizajn bez pozadine?

Jel normalno da je a4 papir na 300dpi velik 2480px x 3508px?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
wache



Joined: 15 Jun 2006
Posts: 220
Location: Zagreb

PostPosted: 19.07.2007 10:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

1. da, mozes samo prebaciti sa rgb na cmyk

2. da, bijela ti je u tisku boja papira (obicno) izuzev sitotiska i kod posebnih zahtjeva (overprint s bijelom pokrivnom)
sejvas sa bijelom pozadinom u cmyku, kao sastavni dio tvog dizajna. kod separacije boja (izvlacenje filmova) bijela se nece pokazati jer se ona smatra nedostatkom boja...

_________________
of all the things I've lost, I miss my mind the most..
Back to top
View user's profile Send private message
wache



Joined: 15 Jun 2006
Posts: 220
Location: Zagreb

PostPosted: 19.07.2007 10:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

booka wrote:
I zaboravio sam pitat, šta s pozadinama? Recimo ako imam bijelu kuvertu i dizajn na njoj dal da ja sejvam sa bijelom pozadinom ili samo dizajn bez pozadine?

Jel normalno da je a4 papir na 300dpi velik 2480px x 3508px?


kod pripreme za tisak, ne moras uzimati pixele kao mjerilo. radi u mm ili cm. tako ces puno preciznije znati tocnu dimenziju.

bitno ti je da si u mm podesio pravu dimenziju i to je to...

_________________
of all the things I've lost, I miss my mind the most..
Back to top
View user's profile Send private message
booka



Joined: 06 Oct 2005
Posts: 325
Location: Zagreb

PostPosted: 19.07.2007 10:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Stavio sam 210 x 297 mm na 300dpi u CMYK i slika je velika sad 2480px x 3508px pa pitam jel to dobro da nisam možda negdje pogriješio?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
wache



Joined: 15 Jun 2006
Posts: 220
Location: Zagreb

PostPosted: 19.07.2007 11:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

booka wrote:
Stavio sam 210 x 297 mm na 300dpi u CMYK i slika je velika sad 2480px x 3508px pa pitam jel to dobro da nisam možda negdje pogriješio?


nema veze koliko je pixela. filmovi se rade na rezoluciju i to je jedino bitno. ako si podesio dimenziju i dpi-je, to je sve sto ti treba...

_________________
of all the things I've lost, I miss my mind the most..
Back to top
View user's profile Send private message
booka



Joined: 06 Oct 2005
Posts: 325
Location: Zagreb

PostPosted: 19.07.2007 11:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

E stvarno puno hvala na informacijama, stvarno hvala. Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
wache



Joined: 15 Jun 2006
Posts: 220
Location: Zagreb

PostPosted: 19.07.2007 11:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

glad to help...

_________________
of all the things I've lost, I miss my mind the most..
Back to top
View user's profile Send private message
booka



Joined: 06 Oct 2005
Posts: 325
Location: Zagreb

PostPosted: 19.07.2007 11:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

E i još nešto, šta da napravim s fontovima, ako recimo koristim Trebuchet MS dal da ga rasterizam ili ostavim kao font?
Hvala
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
flek



Joined: 15 Jun 2005
Posts: 172
Location: Split

PostPosted: 19.07.2007 11:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Spremanjem u TIFF cijela slika se pretvara u raster u zeljenoj rezoluciji (npr. 300DPI), ili pretvori u krivulje ako spremas vektorski, npr., u PDF. To se radi zato jer tiskara mozda (vjerojatno) nema taj font koji ti bas zelis.

Pozdrav!
Back to top
View user's profile Send private message
M@T



Joined: 23 Oct 2004
Posts: 51

PostPosted: 19.07.2007 11:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Layer > Flaten Image > SaveAs > TIFF

_________________
www.crostudio.com
Back to top
View user's profile Send private message
booka



Joined: 06 Oct 2005
Posts: 325
Location: Zagreb

PostPosted: 19.07.2007 12:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hvala puno.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
booka



Joined: 06 Oct 2005
Posts: 325
Location: Zagreb

PostPosted: 19.07.2007 12:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Napravio sam .tiff za sliku a4 veličine ima 33MB?! Jel to normalno? Jel trebam možda pri sejvanju neke opcije mjenjat?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 19.07.2007 12:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

booka wrote:
Napravio sam .tiff za sliku a4 veličine ima 33MB?! Jel to normalno? Jel trebam možda pri sejvanju neke opcije mjenjat?


oke je... tifovi su najčešće veliki...

jesi ostavio par milimetara sa svake strane? jel ti ulazi kakav element u rez?

p.s. jel znaš na kakav papir ide tisak? Ako na klasični upojni računaj s tim da će ti boje malko otić u kujac u odnosu na ono kaj vidiš na ekranu.... pogotovo ak petljaš sa crvenom bojom...
Back to top
View user's profile Send private message
booka



Joined: 06 Oct 2005
Posts: 325
Location: Zagreb

PostPosted: 19.07.2007 12:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nemam pojma na kakav papir mislim da na klasični, to je a4 papir za pisma sa logoom tvrtke i nešto malo dizajna još, pa valjda je klasični.

Nisam ostavio par milimetara sastrane, koliko otprilike treba?

Problem je kaj mi je skoro sve crveno. Jel mogu kako napravit da mi točna boja ispadne kakva mi je na ekranu?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 19.07.2007 12:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

booka wrote:
Nisam ostavio par milimetara sastrane, koliko otprilike treba?


3mm...

Quote:
Problem je kaj mi je skoro sve crveno. Jel mogu kako napravit da mi točna boja ispadne kakva mi je na ekranu


pantone skale za uncoated papir... bar ja tak radim... a tamno crvena je uvijek tricky na upojnim papirima jel oće pobjeć u smeđkastu...

ak nemaš te skale, ne znam kak bi ti pomogo, vjerovatno ima neka fora sa uncoated color profilima u ps-u, al ja sam se davno naučio ne vjerovat monitorima kolko god kalibrirani bili... Sad no, možda će ti neko znat objasnit kako da napraviš što vjerniju boju...
Back to top
View user's profile Send private message
booka



Joined: 06 Oct 2005
Posts: 325
Location: Zagreb

PostPosted: 19.07.2007 13:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group