Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
vrlo pocetnicko pitanje

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Flash
View previous topic :: View next topic  
Author Message
putuljak



Joined: 24 Sep 2007
Posts: 12

PostPosted: 24.09.2007 12:10    Post subject: vrlo pocetnicko pitanje Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pozdrav,

Ovaj uvod je bio neizbježan! Smatram taj uvod nužnim za vaše razumjevanje moje ''situacije'' .Molim vas da to pročitate!
sorry i hvala!

Napokon sam napravio vrlo bitne rezove u ovom što nazivamo život. Dao sam otkaz u stupidnoj firmi gdje sam radio kao graf. dizajner ( formalno! neformalno sam radio sve što god sam mogao a imalo je vaze sa dizajnom i likovnošću). Učenje action scripta mi se nekako prirodno nametnulo kao prioritet za ppočetak ostatka ''života''. Vidim da ću učeći morati biti čest gost na forumima jer vas je ovdje puno koji rado dijelite što znate što jako poštujem i zahvaljujem se.
Što se Flasha uopće tiče, recimo da ono što se može napraviti bez action scripta ( dakle vrlo malo Wink) prilično dobro kužim. Action kuži, vrlo malo. Do sad sam prošao kroz Flash 8 tutorial do dijela kad sam se pogubio ( action script) i shvatio da moram tražiti i druge izvore. Pročitao sam nekakvu knjigu Flash 5-neznam autore, i pročitao sam dobar dio Flash 8 Action Script - Jobe Makar i Dany Petterson. Također sam malo istraživao tutoriale i razne web materijale. Recimo da razumijem smisao i ulogu: Data, Variable, Class, Kaširanje bitmapa, interpunkcija, zagrade, funkcije, metode itd itd. CDakle pojedinačno elemente kužim i prilično mi je jasno što čemu služi i što obavlja koju funkciju dok čitam neki skript. Međutim kad sjednem pisati skript ni u što nisam siguran i shvatim da nisam mrdnuo s mjesta. Nisam mislio još gnjaviti sa pitanjima ali moram jer sam odlučio nastaviti studirati dalje po flash tutorialu ali nisam siguran šta mi je pametno. Vidim da je AS3 bitno drugačiji od AS2 i 1 i sad neznam:
Dali da ''dovršim'' AS2 ( flash 8 ) ili da udarnički krenem na AS3 flash cs?
Odmah se ispričavam na vrlo mogućim banalnostima i logičkim pogreškama kojih u mojim pitanjima mora biti obzirom da sam za Action Script ( kao i za bilo kakvo slično ''programiranje'') totalni laik.
Hvala!
P
I na kraju moje prvo pitanje je:
Back to top
View user's profile Send private message
putuljak



Joined: 24 Sep 2007
Posts: 12

PostPosted: 24.09.2007 12:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

...ma zapravo imam još općije pitanje...kad već pitam Smile.
Volio bih čuti kako ste vi učili flash i kako mislite da bi bilo najpametnije ucit AS danas s obzirom na sve promjene i na moju konkretnu situaciju?
Thnks,
P
Back to top
View user's profile Send private message
segen



Joined: 19 Dec 2006
Posts: 671
Location: ZG <-> ST

PostPosted: 24.09.2007 12:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Imaš fenomenalnu knjigu Flash 8 AS od Lott/Reinhardt pa pogledaj, to ti je što se tiče teorije.
Video tutse predlažem Total Training sve za Flash da pogledaš i naravno vježbaš.
Tvoje pitanje je razumljivo, ali kako misliš da sad u startu odma sve znaš, kao odma si ušaltan u pisanje koda. Pa nisi ni kad si se rodio odma znao trčat po kvartu nego si rastao valjda!

Tako ti je i sa svime u životu.
Samo ti počni pisati kod i nailazit ćeš na errore, i onda ih istražuj, koristi sva moguća sredstva za to, pa i ovaj forum, ali nemoj odma doć ode pitat a da nisi prije sam pokušao nešto, kao šta neki rade da ih sada ne imeniujem (znaju oni ko su).

Šta se tiče dileme oko AS 2 ili 3. Osobno mislim da je AS2 veoma moćan i da se sa njim može postići puno toga i da bi to mogao biti tvoj izbor, a AS3 gledam kao nešto što koriste već malo iskusniji programeri koji kreiraju kompleksne stvari i kojima nije problem se prešaltati sa AS2 na 3. Inače baziran je na OOP, pa googlaj, mada i AS2 radi na sličnom principu ali eto....

Ja sam počeo sa svime ovime i sada se relativno dobro snalazim u AS2, dok za kompleksnije stvari ipak potražim pomoć iskusnog programera, dok ja ne savladam isto.

_________________
NEW ∞folija∞ Follow me
Ovaj svijet je samo varka!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
putuljak



Joined: 24 Sep 2007
Posts: 12

PostPosted: 24.09.2007 13:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

falco hvala za savjete!

ma negdje sam nešto krivo napisao valjda ako si razumio da očekujem da sve znam. Unaprijed sam se ispričao zbog banalnosti pitanja. Neznam jel se to zove "pisanje koda" ili nekako drugačije ali neke stvari sam skužio. Nek mi oproste čika Sokrat što ga plagiram ali ja jedino znam da ništa neznam. Flash učim i učit ću na ovaj ili onaj način ali obzirom da ima vas koji ste voljni pomoći onda pitam nebi li taj način bio čim pametniji i racionalniji.
Thnks,
P
Back to top
View user's profile Send private message
segen



Joined: 19 Dec 2006
Posts: 671
Location: ZG <-> ST

PostPosted: 24.09.2007 14:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Jedino ti mogu reć da ne ideš na nikakve tečajeve od 5000- 6000 kuna jer ćeš naučit vrlo malo. Jedino ako ti je bitno da ti ide u radnu knjižicu mada ni to danas više nije nikakav uvjet.

_________________
NEW ∞folija∞ Follow me
Ovaj svijet je samo varka!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
putuljak



Joined: 24 Sep 2007
Posts: 12

PostPosted: 24.09.2007 14:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

falco
sllažem se da teško da bi sličan tečaj u radnoj knjižici pomogao (uz zvanje profesor likovne kulture i akademski slikar) onome koga zanima da uči i radi ono što vjeruje da je najbolje i na kraju bude zadovoljan ali ne sobom nego svojim razvojem jer kao što reče pesnik tamo gjde postaneš zadovoljan ostaješ. Dao sam otkaz i u petak odradio zadnji dan u firmi gdje bi nekome značio takav tečaj. Što se investiranja tiče, planiram uložiti i puno puno više ali racionalno i u prave stvari. Zato hvala za savjet za izbjebavanje tečajeve o kojima sam, u neznanju, razmišljao kao o mogućoj opciji.
Ali dićeš bolje profesore od vas naći! Wink
Thnks
P
Back to top
View user's profile Send private message
segen



Joined: 19 Dec 2006
Posts: 671
Location: ZG <-> ST

PostPosted: 24.09.2007 15:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Respekt a a a a a a a a a Cool

_________________
NEW ∞folija∞ Follow me
Ovaj svijet je samo varka!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
Nemesis



Joined: 01 Oct 2005
Posts: 732

PostPosted: 24.09.2007 20:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

putuljak wrote:
...ma zapravo imam još općije pitanje...kad već pitam Smile.
Volio bih čuti kako ste vi učili flash i kako mislite da bi bilo najpametnije ucit AS danas s obzirom na sve promjene i na moju konkretnu situaciju?
Thnks,
P


Ja sam flash učio putem "Flash 5 za Sveznalice" knjige (iliti for dummies) koja je tada bila brand new. Actionscript sam bezuspješno počeo učiti preko total training tutorijala, a pošto mi nije puno trebao prekinuo sam učenje. Inače ako znaš engleski i imaš volje jako dobra stvar. Iako ću, kada mi zatreba, početi actionscript učiti iz "for dummies" knjiga i nastaviti sa nekom naprednijom literaturom...

_________________
Webastično.com | Last.fm | Twitter
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
dblchckd



Joined: 02 Apr 2006
Posts: 106

PostPosted: 24.09.2007 22:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Definitivno uci iz knjiga!

Tecajevi ne postuju svaciji tempo ucenja i saroliko predznanje polaznika. Oni naravno mogu biti korisni kao uvod, ali niposto nisu dovoljni, jer za usvajanje tolike kolicine znanja koja ti je potrebna da bi mogao iole ozbiljnije programirati ti treba puno informacija, vjezbe, i vremena. Sve to neces dobiti na tecaju. S knjigama mozes postici bolji rezultat One su sistematicnije, opsirnije i tempo ucenja prilagodjavas sebi. A kad usporedis cijenu knjige i tecaja mislim da nema dvojbe da bi bilo najbolje da si kupis knjigu... Korisni su i video tutorijali ali mislim da je knjiga bolja za tebe jer jos nisam vidio video tutorijale koji si tako sistematicni i podrobni a istovremeno prilagodjeni pocetnicima.

Iako stara, jos uvijek ne znam da je izasla bolja pocetnica od "ActionScript for Flash MX: The Definitive Guide" colina moocka, skraceno i popularno zvana ASDG2. Mozes je kupiti povoljno preko amazona:
http://www.amazon.com/ActionScript-Flash-MX-Definitive-Second/dp/059600396X/ref=sr_1_2/102-9878168-3135332?ie=UTF8&s=books&qid=1190801441&sr=8-2

Pisana je za ActionScript 1, ali je i dalje popularna jer izvrsno obradjuje temeljne pojmove za koje nije vazno o kojoj verziji jezika se radi. Iako kazes da su ti neki osnovni pojmovi vec poznati, mislim da bi ih svejedno trebao nauciti sustavno, jer to je temelj na kojem sve kasnije gradis i sve je puno lakse kad ih odlicno razumijes...

A onda se odmah baci na ActionScript 3 i preskoci AS 2. Bas zato jer si pocetnik i jer se nisi naviknuo na starije verzije. Ako se ozbiljno zelis baviti programiranjem u flashu, nema razloga da odmah ne priones na ozbiljniji i bolji AS3.
Zato ti preporucujem da kao drugu knjigu procitas:
Essential ActionScript 3.0 istog autora


ako se budes potrudio, i citao i vjezbao svaki dan, trebat ce ti tri-cetiri mjeseca da prodjes te dvije knjige... trud ce se sigurno isplatiti, i vidjet ces kako je ugodna razlika izmedju ceprkanja po tudjem kodu prepravljajuci ga za svoje potrebe slusajuci intuiciju, i pisanja svog koda s razumijevanjem... koji u potpunosti ispunjava tvoje potrebe... i ne daj se obeshrabriti neuspjelim pokusajima i visesatnim trazenjem bugova, tako se najbolje nauci...

Last edited by dblchckd on 26.09.2007 11:15; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
segen



Joined: 19 Dec 2006
Posts: 671
Location: ZG <-> ST

PostPosted: 24.09.2007 23:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@dblchckd

rasturia si forum sa ovim postom čoviče

_________________
NEW ∞folija∞ Follow me
Ovaj svijet je samo varka!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
putuljak



Joined: 24 Sep 2007
Posts: 12

PostPosted: 25.09.2007 13:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Svima puno hvala na savjetima!
Back to top
View user's profile Send private message
Vj3k0



Joined: 12 Jul 2007
Posts: 185
Location: Zagreb

PostPosted: 26.09.2007 14:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Po mom mišljenju, najbolje je da naučiš neke osnove i kako funkcionira AS3, kako radi u sklopu s Flashom i koje su osnovne konstrukcije i funkcije AS-a.
Kada uhvatiš korak s tim, sve što ti treba je tipka F1 u Flashu i par foruma i siteova gdje možeš naći stvari koje te zanimaju.

Evo par siteova za start pomoć:
http://www.actionscript.org/
(imaš i predobar forum)
http://www.kirupa.com/developer/flash/index.htm
(predobar forum isto)
http://senocular.com/
(majstor flasha)
http://www.flashkit.com/
(razne stvari koje ti mogu pomoć i forum isto)

ostalo je na tebi da tražiš...

Pozdrav,
Vjeko
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
indigo_child



Joined: 28 Jan 2007
Posts: 58
Location: Right here, right now!

PostPosted: 26.09.2007 20:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ako ces uciti objektno programiranje, raditi klase itd onda pici odmah na AS3, ako mislis koristiti AS za timeline, uglavnom koristiti AS za ajmo reci obicne sajtove ne i web aplikacije onda ti AS3 nikako ne treba i mozes sve napraviti i sa flash 7 verzijom iako nije lose koristit 8 zbog nekih detalja a vjerovatno i nije velika razlika izmedju prodornosti ove dvije verzije (govorim za export opcije). Na netu imas gomilu toga za nauciti a i sam HELP od Adobea ti moze dosta pomoci, uglavnom samouk ti je najbolja skola.

_________________
Hello!
Back to top
View user's profile Send private message
putuljak



Joined: 24 Sep 2007
Posts: 12

PostPosted: 29.09.2007 19:17    Post subject: thnks Add user to your forum ignore list Reply with quote

Svima!
Back to top
View user's profile Send private message
putuljak



Joined: 24 Sep 2007
Posts: 12

PostPosted: 19.10.2007 16:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pozdrav svima!

...i tako ja učim AS3...

može li mi netko, najjednostavnije što se može, napisati kako bi izgledao frame script kod u AS3 za sljedeće.

1. vrlo jednostavan XML sa samo jednom jedinom fotografijom( bez ikakvih atributa i slično).
2. kod u flash frame-u koji loada taj XML.
3. ( ovo me izluđuje! ) kod koji preko tog učitanog XML-a tu jednu, jedinu, sirotu fotkicu učitava u prethodno napravljeni ( instance name npr''holder'') movieclip symbol na stageu.

znam da vam moji problemi izgledaju smješno ali apeliram na pomoć prije nego izludim...
Pozdrav i hvala.

(ovo je manje bitno i ostavio bi to radije za neki drugi put ali 'ko već nije naletio na ovu stranicu nek pogleda možda će mu biti zanimljivo. Sa stajališta likovnosti i sličnog meni je ovo jedan od najboljih siteova. Također mi se čini da ovdje ima jako puno programiranja. Najviše me zanima ova fora sa slobodnim povlačenjem ovih flekica( na prvoj strani )gdje god želiš i sve ovo što se nekako sasvim prirodno dešava nakon te akcije...zanima me koliko je to tešto za izvesti u rasponu od 1-10?)
www.copyrightdavis.com
Back to top
View user's profile Send private message
putuljak



Joined: 24 Sep 2007
Posts: 12

PostPosted: 20.10.2007 19:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

...shvatio sam....
nevjerojatno kako sam bio zabluzio i šta me zezalo...
uf uf...
.....ponovo sam pun elana...Smile
Pozdrav
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Flash All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group