Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
XML pitanje

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
357ica



Joined: 26 Apr 2005
Posts: 75
Location: Zagreb

PostPosted: 22.10.2007 19:21    Post subject: XML pitanje Add user to your forum ignore list Reply with quote

E ovako, obzirom da već nekoliko dana "guglam", te sam na kraju "proguglo" od "guglanja" jedno pitanje, pa se smilujete i objasnite neukom djetetu.

Zanima me taj prokleti xml. Ono kaj znam da je Extensible bla bla...da korisnik sam definira tagove i sl, da služi za transport podataka, da "opisuje" podatke i sl. Sve mi je to jasno. (pročešljao ja i W3, i W3Schools + još cijelu hrpu kojekakvih tekstova, uglavnom prepisano jedno od drugih.), ali na kraju opet mi nije jasno.

Ono što me onako, dosta buni, je to da se spominje kao database, a po nekoj mojoj logici, mislim da XML nemože biti isto što i relacijska baza (iako se za pristup podacima koristi XPath i XMLDOM za manipulaciju zapisima.)

Ono što mene zanima je primjena XML-a u praksi, zašto se koristi (osim one priče o template-iranju, to mi je jasno, transformacija XML-a pomoću *XSL" u html format), gdje i zbog čega. Zašto bih ga ja npr iskoristio na nekom webu. Da li je pametno, npr. nekakve članke, vijesti, i sl. generirati iz baze u xml fajlu, te kad od strane klijenta dođe request, da umjesto da sadržaj vučem iz baze, serviram sadržaj iz xml fajle? Kako uopće to utječe ne preformanse rada weba, obzirom da bi se s vremenom nakotilo tog sadržaja u xml fajlu.

Valjda ste me skužili, pa ako može netko razumljivim jezikom objasniti...
Back to top
View user's profile Send private message
Tristan



Joined: 01 Aug 2006
Posts: 614
Location: Under the sky

PostPosted: 22.10.2007 19:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo ovako neuko da ti objasnim na brzinu...
Čitanje bilo koje datoteke na serveru će biti sporije od povlačenja podataka iz baze podataka (konkretno mysql).
Znači performanse će padati korištenjem xml-a umjesto bazi podataka...
neka se kolege nadovežu...

_________________
Carpe diem...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
dbomez



Joined: 19 Oct 2007
Posts: 163
Location: Pula

PostPosted: 22.10.2007 19:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hm, pa kako bi ja to onako laicki opisao, xml je za dataset-ove a ne za database, tj. to je nesto blaze od baze podataka iako nisu to bas stvari za usporedit. Pa ajax je asinkroni javascript i xml, uostalom rss feedovi funkcioniraju putem xml-a. Ah bas sam ga objasnio Rolling Eyes

http://labs.adobe.com/technologies/spry/samples/index.html

evo tu mozes kod adobijevog spry ajax frameworka vidjeti popis stvari sta se sve moze napravit sa xml-ovima.

@Tristan, malo mi je glupo usporedjivat brzinu xml i baze, ipak svaki ima svoju upotrebu Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
fun.ky



Joined: 05 Jan 2006
Posts: 365
Location: Mostar

PostPosted: 22.10.2007 20:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

XML se koristi (između ostalog) kao sredstvo za komunikaciju između različitih aplikacija i vrsta aplikacija (web / desktop). Sada sve ima svoje trenutke kada ga koristiti a kada ne Smile

_________________
There is no style definition for good music!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
357ica



Joined: 26 Apr 2005
Posts: 75
Location: Zagreb

PostPosted: 22.10.2007 20:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ok, uzmimo npr nekakav cms sustav. Sve napravljeno, posložena baza, definirana su polja podataka u bazi, složene su forme za unos podataka. No to nije sve Very Happy . Nakon nekog vremena pojavi se potreba za dodatnim poljima u bazi iz nekih neobjašnjivih razloga. To onda automatski povlači modifikacije, prvenstveno u bazi jer moram stvoriti fizički novo polje, u samom kôdu, ako složim da se sql generira dinamički, sql statement i nije onda toliki problem, ali ostaju opet modifikacije skripti koje su povezane sa određenom formom. Da li na ovom polju može pomoći xml i to tako da u njemu držim samo strukturu baze, tj nekakvu shemu po kojoj bi filao bazu s podacima, a ujedno po toj shemi i generirao html formu za unos podataka?
Back to top
View user's profile Send private message
fun.ky



Joined: 05 Jan 2006
Posts: 365
Location: Mostar

PostPosted: 22.10.2007 21:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Smile Recimo u jednom polju u bazi možeš čuvati xml file koji ima u sebi polja po potrebi (automatski od jednog polja dobijaš više njih i to im još možeš definirati i tip dužinu i sl. na osnvu atributa xml node-a)

2. Imaš web servis koji ti daje informacije o trnutnom omjeru nekih valuta, imaš desktop aplikaciju koja koristi taj servis (komuniciraju putem xml-a) i na osnovu njega prikazuje račun u više valuta (ovo sada lupam primjere, al nadam se da shvataš primjenu)

3. Ti imaš strainicu o el.muzici i sada želiš da svi događaji koji su objavljeni na tvojoj stranici budu dostupni drugim developerima (da ih oni prikazuju na svojoj stranci) opet putem XML-a će to biti najjednostavnije i te informaciej će moći prihvatiti veliki broj raznih aplikacija)

_________________
There is no style definition for good music!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group