Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Osnove tipografije za print (font / print / hrvatska slova)
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fontovi
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 27.09.2007 15:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Shuba wrote:
kužim, kužim ...
Potpisi na gornju sliku? Misliš na "ovdje moramo otvoriti ..." ili na "suvremeno uređeni odjel..."
hvala. Cheers!

Mislim na suvremeno uređeni odjel...
I onaj broj 5 na lijevo.. Kaj je to? Paginacija... To mi je malo preekstravagantno mjesto za paginaciju. Casopis ovog tipa bi trebao imati tradicionalniju paginaciju. Ipak nije to neki "art" casopis.
Pocetak body teksta "Mali Losinj (15 lipnja)" bi ja boldao.
Iskreno ja bi font naslova promjenio... Ovaakav grotesk font mi nije nesto.. Ima ih puno ljepsih. elegantnijih a opet snaznijih.
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 27.09.2007 15:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Temu na lijevoj strani nemoj pocinjati slikom koja ide u rez samo s lijeve strane. To odasilje poruku da je to nastavak necega s prethodnih stranica.

Premda je ovo tek grubi predlozak ovakve cropove (kadrove) kao sto ima ona glavna slika nemoj pustati.

Pogledaj cijelu stranicu u totalu i obrati paznju sto ti oko prvo vidi i kamo dalje pogled putuje. Iz te male analize dobiti ces dojam gdje popravljati stvari.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 27.09.2007 15:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

U body textu nemoj koristiti bold. Samo regular i eventualno italic.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 27.09.2007 22:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sto sam mislio kad sam rekoa grid od 7 stupaca na 3 stupca teksta.

Bez smijeha molim, ja se u layout aplikacijama snalazim jako tesko jer u njima ne radim. Nista nije poravnano, rastavljanje rijeci nije podeseno itd...
Obrati paznju na uski element (lead i slika) i kako ga mozes setati po uskim stupcima da razbijes monotoniju. Ima jos gomila varijacija i ideja, ali ja sam ilustrirao dvije.

Inace font za naslove koj isam koristio puno mi je bolji od tvojega.


_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
Shuba



Joined: 04 May 2004
Posts: 472
Location: Rijeka

PostPosted: 27.09.2007 22:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Primljeno na znanje. Ovdje već ima podosta materijala, svaka čast na trudu. Applause

_________________
Prospekt.hr
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 03.10.2007 17:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Uobicajeni redosljed promatranja na stranici je (ili bi trebao biti):

Varijanta A >>
1. Slika
2. Potpis pod sliku (ako je slika zanimljiva)
3. Naslov (i pripadajući elementi {nadnaslov, podnaslov...})
4. Leadovi ako ih ima, citati...
5. Tekst

Varijanta B >>
1. Slika
2. Naslov (i pripadajući elementi {nadnaslov, podnaslov...})
3. Leadovi ako ih ima, citati...
4. Tekst

(opaska: Ovdje kod mene gore u primjeru iznad dominira naslov jer slika nije bogzna kakva. Temu u pravilu otvaras s znatno vecom, interesantnijom i dominantnijom slikom.)

Ovo su najcesci hodogrami. Unutar tih elemenata moras manipulirati paznjom citatelja tj. cuvati tenziju i vuci kroz te elemente citatelja do samog teksta. Samim time ukoliko ti je to neiteresantno mala je sansa da ce citatelja privuci tekst.

Naravno, ovo se uglavnom odnosi na opce i tekstualno popularne casopise.
Kod strucnih casopisa covjek ide na temu uglavnom iz sadrzaja, bez obzira na atraktivnost opreme, premda ti i kod takvih casopisa ovo gore moze pomoci ili odmoci ovisno koliko se toga drzis.

Zamisli to ovako:
Tekstovi unutar jednog casopisa kao da se medjusobno natjecu koji ce zadobiti vise paznje. Citatelj (ovo je posebno naglaseno kod novina) provede vrlo malo vremena skenirajuci stranicu. To kratko vrijeme imas da zadobijes njegovu paznju.
Isto se odnosi i na naslovnicu ako je list na kiosku. Kod neodlucnih citatelja koji skeniraju kiosk sto bi si kupili imas svega sekundu dvije da mu otmes paznju i privuces ga na svoju publikaciju.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
Shuba



Joined: 04 May 2004
Posts: 472
Location: Rijeka

PostPosted: 04.10.2007 16:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Format je 205x280 mm. Ako stavim još jedan "polustupac" bojim se da će mi stupci za body biti preuski.
Evo novog primjera.

_________________
Prospekt.hr
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
saletto



Joined: 22 Dec 2005
Posts: 130
Location: zagreb

PostPosted: 08.10.2007 20:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

malo kasni ulet..ali svejedno. O tipografiji za pocetak procitaj Adobeov Type Primer (na www.adobe.com/type) mozes si skinuti pdf. To su zgodne kratke (jako kratke) crtice o behandlanju tipografije i slicno...pa onda predji na detaljniju literaturu, kaj su je naveli decki/cure.
@Dr01...covjece ti si ko neki Djed Mraz Very Happy Tvoji postovi - prava skola. Thanx

_________________
youth is wasted on the young
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 10.10.2007 15:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dodji dobrom djedici sjesti u krilo Wink

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
saletto



Joined: 22 Dec 2005
Posts: 130
Location: zagreb

PostPosted: 10.10.2007 15:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
Dodji dobrom djedici sjesti u krilo Wink



Bad Santa.... Laughing Laughing

_________________
youth is wasted on the young
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 10.10.2007 16:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Typo clip
http://www.youtube.com/watch?v=dDtEdJhwUx0

Respect!

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 10.10.2007 18:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
Typo clip
http://www.youtube.com/watch?v=dDtEdJhwUx0

Respect!


Kad smo ve? kod linkova, evo dva zanimljiva.

Mala flash igrica, ne znam zakaj, jesam ja antitalenat za igranje il kaj, al kod mene uglavnom Arial pobjedjuje. Sad

http://tinyurl.com/ag3be

Online test, na kojem imam 100% prolaz. No iskreno govore?i, ovih 100% imam djelom, iako manjim, zahvaliti i sre?i.

http://tinyurl.com/2m95hy
________
penny stocks to buy

Last edited by tomislaw on 07.02.2011 10:03; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
Shuba



Joined: 04 May 2004
Posts: 472
Location: Rijeka

PostPosted: 10.10.2007 23:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://ilovetypography.com/2007/10/06/arial-versus-helvetica/

_________________
Prospekt.hr
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
dr. guillotine



Joined: 02 Apr 2006
Posts: 170
Location: u zamišljenom kutu okrugle sobe

PostPosted: 23.10.2007 16:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Shuba wrote:
Format je 205x280 mm. Ako stavim još jedan "polustupac" bojim se da će mi stupci za body biti preuski.
Evo novog primjera.


ovo mi se već sviđa. Smile koji je font za text?
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 23.10.2007 16:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Chaparral Pro?

Mozes probati i temu poceti na dva stupca s ovim okvirom u sredini.
Kuzis kaj mislim?

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
maeda



Joined: 21 Mar 2006
Posts: 3

PostPosted: 27.03.2008 15:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tomislaw wrote:
Za početak, Tipografski priručnik Franje Mesaroša. Izuzetno kvalitetna knjiga.

znam da je proslo vremena, ali..
Kako i gdje nabaviti tu knjigu ako nisi student?

hvala
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fontovi All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group