Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Obiteljski dirty poslovi @#$%

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost
View previous topic :: View next topic  
Author Message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 08.11.2007 16:18    Post subject: Obiteljski dirty poslovi @#$% Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
"Ideees, imamo dizajnera u obitelji, kuuul. znaci radis sve? ajme kako fino, Zovem te sutra da popricamo...."


Jel vam to poznato, ženin kum hoce site za svoju pilanu "www.Pili-Kod-Kuma.com" i slicno? No zapravo, iza svega krije se udavitelj!


Kako se borite sa obiteljskim poslovima? vizitke, "mini extra mini site, sa cms-om, galerijom etc" i ostalim kikiriki poslovima?

Radite djabe? Ne radite djabe al date opaki popust? Naplatite normalno?

Ovo je nazalost normalna stvar kod svih nas, pa bi volio vidjeti kako ostali gledate na to, i borite sa tim.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
tomek



Joined: 11 Aug 2005
Posts: 21
Location: Zagreb

PostPosted: 08.11.2007 16:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nema džabe ni u stare babe.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
lena



Joined: 25 Mar 2004
Posts: 20
Location: Fiume

PostPosted: 08.11.2007 16:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sa dosadašnjim iskustvom došao sam do zaključka da postoje dvije grupe klijenata/kupaca:
1. stokunaši (sve za sto kuna jer komp sve radi sam a ti samo pritisneš tipku ili skup si, to će meni od susjeda mali, on se bavi kompjuterima)
2. klijenti po mjeri (plate koliko košta/kažete ali i očekuju sve ono što ste im nabrojali prilikom prezentacije... imate samo jedan pokušaj zajeba)
Prvima uvijek reći NE, pa makar u tom trenutku bio bez lipe narednih mjesec dana.
Drugima uvijek reći DA, pa makar se ubili od posla, nespavali mjesecima i godinama jer uvijek će se vraćati i odvesti slične sebi (i uvijek će platiti Very Happy ).
Ovo NE sam pročitao od D.Trump-a koji kaže: "ako ikada mislite biti bogati naučite reći ne".
I stvarno, kada sam prvi put rekao NE, pao mi je kamen sa srca, prestao sam gristi nokte, ispijati hektolitre kave i bio nervozan 0-24.
Danas mi nije bed reći da logo košta 1000€ ili site 2000-3000€. I vjerovali ili ne, posla preko glave.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Nemesis



Joined: 01 Oct 2005
Posts: 732

PostPosted: 08.11.2007 16:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sestra:
Quote:
E mali, posudim ti auto za večeras, al ćeš mi sutra nešto pomoći za prezentaciju za firmu


= 2 tjedna rada backgrounda u photoshopu za Power Point prezentacije

Quote:
E mali, nemaš problema, odvezem te ja do škole da ne moraš na bus ranije


=uređivanje A3 300dpi plakata u photoshopu (512mb rama na kompu)

Stari:
Quote:
Daj mi složi neki katalog da mogu slike pokazivat klijentima


= dva cijela dana mučenja

Stara:
Quote:
Daj naštampaj ovih <spam>letaka</spam> da mogu ljude upozorit na promjenu gajbi


= dan rada letaka i distribucija po 10ak kafića

Zaključak?
Ne mješajte društveni/obiteljski i poslovni život...

_________________
Webastično.com | Last.fm | Twitter
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
dbomez



Joined: 19 Oct 2007
Posts: 163
Location: Pula

PostPosted: 08.11.2007 18:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sto se tice toga gledam da se odslim negdje u nepoznato Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
Nave



Joined: 09 Apr 2004
Posts: 257
Location: Osijek

PostPosted: 08.11.2007 18:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

To ti je posao bez krcmara, ali moras odraditi iz vise razloga :
    1. jednom ce oni tebi napraviti protuslugu
    (ako odbiju imas pravo odkantat navjeke uz verbalnu dreku kak su djubrad nezahvalna)
    2. veze te uteg protusluge, pa ak odbije si pi..da
    3. najgore kad o tebi siri los glas bas tvoj rod, a mozda zna tvoje sadasnje ili buduce klijente..
    4. ak se zamjeris jednom, zamjerio si se njih 20, i na svakom blagdanskom rucku te maltretiraju
    (ako se i opravdavas tvoji argumenti su zapravo njihova municija za iduci rucak)

Ja sa svojima uvijek imam istu situaciju, nema Molim, nista ni ne radim.
Za lovu ni ne pitam kad znam da je to sve u humanitarne svrhe...

A najbolja krilatica je :
Quote:
to tebi nebi trebao biti veliki posao*


Svatko ima svog rodjaka Twisted Evil

*kopi-pejst iz jednog od mojih rodjackih mejlova Wink

_________________
stručnjaci za ništa, eksperti za sve
A.Dedić
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
nomes



Joined: 07 May 2006
Posts: 292
Location: Zagreb

PostPosted: 08.11.2007 18:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

uf familija je naj gora, oni ti uvijek mogu svasta reci...

rest my case Laughing

_________________
Last fm
Back to top
View user's profile Send private message
Nemesis



Joined: 01 Oct 2005
Posts: 732

PostPosted: 08.11.2007 18:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

I ponašaju se kao mafija/diplomati, čim dobiješ uslugu, cijeli tvoj život pripada njima dok oni(!) ne kažu da je 1:1, a ako nešto odbiješ, idu preko bližih članova obitelji vraćat svoje.

_________________
Webastično.com | Last.fm | Twitter
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
nomes



Joined: 07 May 2006
Posts: 292
Location: Zagreb

PostPosted: 08.11.2007 18:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Vidim da svi imaju bliske susrete sa tom trećom vrstom. Hoćemo isfurat neko pravilo kao što npr. doktori ne lječe pripadnike svoje obitelji da mi ništa ne dizajniramo Laughing ?

_________________
Last fm
Back to top
View user's profile Send private message
Plexihack



Joined: 10 Mar 2007
Posts: 53

PostPosted: 08.11.2007 19:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Šta sam napravio? pa...

Osobni site od starog - 0kn,ali zato rukavice u vrijednosti od 20 funti kao poklon za bday.

Site za klub(od staroog),čiji je prvi ste naplaćen 2k kuna, a napravljen na 4t.com
(ripoff 5omegsa) - 0kn,ali na festivalu imam besplatna pića,makar site još nije dovršen

Obrada logo-a tvrtke - za staru(barem je logo od jedne poznatije firme i išao je u print na folije Very Happy ) - 0kn,ali zato sam dobio Mafia igru original za zahvalu (nije novija,ali je zakon Very Happy)

Obrada Logo-a kluba - 0kn Evil or Very Mad

Izrada šablona tj. remake nekih low quality slika šablona u vektore - 0kn,prilika za rad na CNC mašini

Izrada stranice za tvrtku sestrinog razreda - 0kn Evil or Very Mad

Izrada letaka za pekaru obiteljskog prijatelja - 50kn,i ako bi svratio u pekaru bilo šta besplatno Very Happy

To bi bilo to ako ne računamo hrpu stvari koje su mi sad spomenuli da bi mogao napravit
(site tvrtke s apartmanima za rođake,site za stričevo vino,dizajn za etikete za vino...)

Dobra mi je to praksa za budućnost Razz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Nemesis



Joined: 01 Oct 2005
Posts: 732

PostPosted: 08.11.2007 22:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ma nije problem naplatiti, ne želim naplaćivati obitelji, problem je što su iritantni po tom pitanju, žele stvari koje ne idu zajedno. I na kraju ispadne da ja moram biti zahvalan što sam radio s njima...

_________________
Webastično.com | Last.fm | Twitter
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 09.11.2007 03:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

da, tako sam i mislio... svi smo se susreli sa "trecom vrstom" hehe..

@Lena: sto si napisla stoji debelo, samo sto je topic o obiteljskim poslovima.

@nave: ti si najbliza,, bas se o tome radi..

Nemesis wrote:
Ma nije problem naplatiti, ne želim naplaćivati obitelji, problem je što su iritantni po tom pitanju, žele stvari koje ne idu zajedno. I na kraju ispadne da ja moram biti zahvalan što sam radio s njima...


da, to je greska, das prst, uzmu nogu,, zelis ispast fin, i onda te pocnu zezati, zato fino naplatit i gotovo.

ili moja taktitka,, kazes: "imas posla da nemozes disat, ako im nije bed pricekat mjesec-dva,, da ce te se dogovoriti...." i gotovo...


caka je da svi zele omastiti brk, a onda kada i naplatis nesto onda te hoce iskoristiti maximalno jer "hey, placamo, hocemo placeno..."


mislim da su najgori klijenti oni familijski, mislim da cemo kod takvih posla najvise zivaca izgubit, najvise vremena na 34 verzije nekog prijedloga..
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
drushtveni_otpadnik



Joined: 11 May 2004
Posts: 470

PostPosted: 09.11.2007 09:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

:cosmos: wrote:
mislim da su najgori klijenti oni familijski, mislim da cemo kod takvih posla najvise zivaca izgubit, najvise vremena na 34 verzije nekog prijedloga..


to mi je najgore kad moram 20 prijedloga "nahitat s lopatom" umjesto da složim jednog je*ačkog.

_________________
da li je bolje uhvatiti se u kolo s onima koji se prave ludi i ništa ne vide, ili sve vidjeti i zaista poludjeti?
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address
lena



Joined: 25 Mar 2004
Posts: 20
Location: Fiume

PostPosted: 09.11.2007 10:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jep, znam da je riječ o obiteljskim poslovima no princip je pa skoro isti (barem za mene).
Ili im napraviš besplatno ili naplatiš koliko košta. sve između je zona sumraka.
it works 4 me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sinisa.kusic



Joined: 26 Jul 2005
Posts: 728
Location: Rijeka

PostPosted: 09.11.2007 10:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

vjerojatno nema previše razlike kod primjene ovih pravila na poslovne i obiteljske klijente. ako je ikako moguće naravno Very Happy

Last edited by sinisa.kusic on 09.11.2007 10:55; edited 1 time in total

_________________
some are born awesome, some achieve awesomeness and some have awesomeness thrust upon them
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Jay-S
Guest





PostPosted: 09.11.2007 10:53    Post subject: Reply with quote

page not found
Back to top
ska



Joined: 07 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 09.11.2007 12:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Svi smo svjesni da obitelj i prijatelje bez love jednostavno ne možeš odbiti...
Pogotovo ako su i oni tebi učinili nešto, ili pak cijelo vrijeme čine u tvoju korist... Makar to nije ni približno materijalna korist...
O lovi nema smisla raspravljati... Jer ocu, majci, bratu, seki i punici (svekrvi) ne smiješ naplatiti...
To ti je ugovor s vragom... Bolje da su oni dužni tebi nego ti njima....

Ono što je ovdje upitno jest kako se postaviti u ovim i sličnim slučajevima...
Je*i ga... opet je upitno iz koje pozicije to gledaš, odnosno u kojoj se fazi svog rada nalaziš... Početničkoj ili si se već afirmirao....

Ja sam prije 6-7 godina bio na početku, i s time jako zahvalan što bi mi netko od bližnjih i prijatelja uopće ukazao povjerenje i omogućio da napravim nešto što će mi postati referenca...
Danas muku mučim sa rješavanjem nekih tada odrađenih poslova jer ljudi smatraju kako me njihovo povjerenje, odnosno ustupanje posla u mojoj početničkoj fazi, afirmiralo u ovo što sam danas, te smatraju da bi trebao i sve druge poslove odraditi po istom principu.
No, jedno je familija gdje ne radiš samo za svoj interes, već, ajmo to nazvati opći obiteljski interes od kojeg ćeš kad-tad imati koristi, pa makar i običnu mogućnost da ima predbaciš kako si se ubio od posla ne bi li oni uspjeli.
Problem je šira obitelj, kumovi i prijatelji... I oni su se u međuvremenu afirmirali i zaradili lovu, a ja još uvijek imam i one prijatelje koji tek sada nešto pokreću... Takvi teško shvaćaju da trebaš odraditi posao za klijenta, posao za prijatelja ili užu familiju koja je sada u situaciji u kojoj su oni bili prije nekoliko godina, te za sebe jer si i ni ti na nekom višem nivou koji donosi i veće obaveze...

Osobno sam to riješio na slijedeći način:

Uža familija – sve đabe, ali po mom nahođenju, odnosno onako kako ja smatram da bi posao trebao biti napravljen, te po vremenskom rasporedu, odnosno kada stignem...

Širi krug obitelji i uži krug prijatelja – pokrivanje osnovnih materijalnih i vremenskih troškova (čitaj ogroman popust), ako treba i na rate ili kompenzacija, uz priklanjanje mojim vremenskim mogućnostima te isključivo mojoj “zadnjoj” prilikom odlučivanja o mom djelu posla, dok isti automatski prestajem raditi ukoliko vidim da s njihove strane nema truda koji vodi prema zajedničkom cilju... Ono, kada rade ovlaš tekstove, kada ih boli k. za sve misleći da će moj dizajn sve spasiti...

Kumovi obitelji i širi krug prijatelja – s njima ni ne razgovaram o poslu osim ako cijena nije realna, ili pak imam viši interes od toga što radim, a što bi ih eventualno moglo uvrstiti u uži krug prijatelja... Jednostavno, takvi ne žele platiti, neće ti biti pretjerano zahvalni jer si im praktički nitko i ništa, a ja imam pametnija posla...

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
pike



Joined: 09 Sep 2003
Posts: 399
Location: Zagreb

PostPosted: 09.11.2007 12:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sinisa.kusic wrote:
vjerojatno nema previše razlike kod primjene ovih pravila na poslovne i obiteljske klijente. ako je ikako moguće naravno Very Happy


odličan popis tipova klijenata i savjeta... najveća korist je u tome što ću, budem li se pridržavao svih navedenih savjeta, odjednom imati mnoooogo slobodnog vremena. preciznije, svo slobodno vrijeme svijeta, lol Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail AIM Address
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 09.11.2007 15:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ska wrote:

Širi krug obitelji i uži krug prijatelja – pokrivanje osnovnih materijalnih i vremenskih troškova (čitaj ogroman popust), ako treba i na rate ili kompenzacija, uz priklanjanje mojim vremenskim mogućnostima te isključivo mojoj “zadnjoj” prilikom odlučivanja o mom djelu posla, dok isti automatski prestajem raditi ukoliko vidim da s njihove strane nema truda koji vodi prema zajedničkom cilju... Ono, kada rade ovlaš tekstove, kada ih boli k. za sve misleći da će moj dizajn sve spasiti...

Kumovi obitelji i širi krug prijatelja – s njima ni ne razgovaram o poslu osim ako cijena nije realna, ili pak imam viši interes od toga što radim, a što bi ih eventualno moglo uvrstiti u uži krug prijatelja... Jednostavno, takvi ne žele platiti, neće ti biti pretjerano zahvalni jer si im praktički nitko i ništa, a ja imam pametnija posla...


na pocetku sam vec mislio da si me krivo kuzio, al kasnije, vidim da kuzis problematiku.

kada sam postavio topic, nisam niti mislio na starce, buraza i te spike. tolki zidov nisam. PROBLEM su curini tetka i tetak, bratici i te spike..

ja sam navikao ako pitam video kameru bratica (sa curine strane) koji jos uvijek nema nista sa mnom, platit kolko naplacuje rentu, al kada me pita za web, dobit ce punu cijenu.

sa vremenom se naucis da niti jedne usluge nisu besplatne osim ako dolaze od extra uze familije.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
Nemesis



Joined: 01 Oct 2005
Posts: 732

PostPosted: 09.11.2007 16:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kako sam lijepu poruku od sestre dobio, danas u 7 ujutro dok sam bio u busu.
Quote:
Imao si 2 sata, i ti si mi poslao samo slike, nisi ništa u fotošopu napravio, hvala ti puno.

_________________
Webastično.com | Last.fm | Twitter
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
ska



Joined: 07 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 09.11.2007 17:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nema veze... Reci "sestro slatka, poklonjenom konju se ne gleda u zube"... Smile
To je ono što sam rekao u prijašnjem postu...
Naravno, osim ako ne naplaćuješ sestri usluge...

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group