Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
multicrop? postoji li?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster
View previous topic :: View next topic  
Author Message
yozzzo



Joined: 02 Jul 2006
Posts: 74
Location: Samobor

PostPosted: 25.12.2007 23:27    Post subject: multicrop? postoji li? Add user to your forum ignore list Reply with quote

imam više slika u jednom jpg-u drito s skenera.

zanima me na koji način tj. postoji li način da označim samo margine svih pojedinačnih slika u tom jednog ogromnom rasteru pa da se sejvaju automatski pojedinačno u isto vrijeme... a da nemoram svaku posebno cropati i sejvati jer bi mi uštedilo dosta vremena?

ovdje ne pomaže nikakav batch ili automated radnje jer su granice i pozicije pojedinih slika različite na svakoj sljedećoj velikoj slici. Question

_________________
DARUJMO.NET - daruješ što ti doma smeta i skuplja prašinu, uzmeš besplatno što ti treba
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
tubak



Joined: 14 Mar 2005
Posts: 133
Location: Istra

PostPosted: 26.12.2007 03:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ne znam da li si probao sa Photoshopom - Crop and Straighten Photos

File / Automate / Crop and Straighten Photos

Pogledaj help.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
dbomez



Joined: 19 Oct 2007
Posts: 163
Location: Pula

PostPosted: 26.12.2007 13:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Slice tool, oznacis "margine" sa slice-ovima, ako oces nazoves ih kako oces i onda ides Save for web, tamo izaberes u opcijama dali zelis samo selektirane ili sve, dali zelis html file ili samo slike, kako zelis naziv slike itd. Uglavnom kad sve izslice-as onda samo ides sejvat jednom i to je to. A i za taj "Save for web" si mozes odredit neku jednostavniju kraticu pa samo sa kraticama, meni je recimo postavljeno na jednu tipku na mišu pa samo kad kliknem odmah mi otvara prozor save for web (racunaj da moras postavit koju ces kvalitetu slike), ali u principu mi je klik misem i enter, vec postalo rutina Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group