Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
CMYK: slika u boji u crno-bijelu

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster
View previous topic :: View next topic  
Author Message
frishki



Joined: 30 Aug 2007
Posts: 30

PostPosted: 05.02.2008 13:27    Post subject: CMYK: slika u boji u crno-bijelu Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da odmah razjasnim na početku što me zanima. Znači, imam fotografiju u boji (CMYK) koju želim pripremiti za crno-bijeli tisak. Znači, ne mogu samo skinuti desaturaciju, jer će svejedno ostati CMYK vrijednosti za sve 4 boje, već da od sva četiri kanala dobijem samo crni kanal (C:0, M: 0, Y: 0, K: 0-100). Pokušavao sam milijun puta pronaći kakve tutoriale na netu, ali bezuspješno. Konkretno me zanima proces za Photoshop.

Hvala!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 05.02.2008 13:44    Post subject: Re: CMYK: slika u boji u crno-bijelu Add user to your forum ignore list Reply with quote

frishki wrote:
Da odmah razjasnim na početku što me zanima. Znači, imam fotografiju u boji (CMYK) koju želim pripremiti za crno-bijeli tisak. Znači, ne mogu samo skinuti desaturaciju, jer će svejedno ostati CMYK vrijednosti za sve 4 boje, već da od sva četiri kanala dobijem samo crni kanal (C:0, M: 0, Y: 0, K: 0-100). Pokušavao sam milijun puta pronaći kakve tutoriale na netu, ali bezuspješno. Konkretno me zanima proces za Photoshop.

Hvala!


najjednostavnija metoda image -> CMYK -> grayscale
poslije pogledas rezultat pa s kurvama korigiras pojedine kanele, ovisno gjde imas previse rastera tj. premalo u biti zahtjeva malo vjezbe, al brzo bus polovil kaj i kak
i nakon konverzije se malo poigras s kurvama...

kak sam rekel najbrza metoda

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
frishki



Joined: 30 Aug 2007
Posts: 30

PostPosted: 05.02.2008 13:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ovo mi nije previše pomoglo, jer se nisam do sada previše doticao tih stvari. Kako mogu korigirati pojedine kanale? Gdje? Sada kada je prekonvertirano u grayscale i dalje imam vrijednosti za sva 4 kanala.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 05.02.2008 14:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

frishki wrote:
Ovo mi nije previše pomoglo, jer se nisam do sada previše doticao tih stvari. Kako mogu korigirati pojedine kanale? Gdje? Sada kada je prekonvertirano u grayscale i dalje imam vrijednosti za sva 4 kanala.


imas al ti je bitna informacija na desnom dijelu panela (tamo gdje je samo slovo K)

mozes se poigrati kasnije, mozes prije.. bit je da su ti rastri linearni prema motivu slike.. ak imas neku tamnu sobetinu onda moras gledati da izbacis dio svjetlog rastra i obrnuto... igraj se malo lako je za skuziti za dobit zadovoljavajuc rezultat..

ak imas PS CS3 onda tam imas koneverter koji ti omugucava da u samom procesu konverzije utices na kanale...

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
frishki



Joined: 30 Aug 2007
Posts: 30

PostPosted: 05.02.2008 14:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Bio bih zahvalan ako bi netko imao kakav link sa cijelim opisom procedure. Jer ako ću ovako pikati, mogu pikati do sutra. Shocked
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 05.02.2008 15:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ako si konvertirao cmyk u gray kako mozes onda imati 4 kanala:)
Back to top
View user's profile Send private message
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 05.02.2008 16:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

RHnC je fino napisao...

Ovako, samo da skužiš u čem je poanta. Ako ideš na crno-bijeli tisak onda ti je je to jednobojni tisak. Kužiš? Imaš samo jednu boju - crnu. CMY - ne postoji....

Stoga, ako je pitanje "kako napravit pripremu" odgovor je "prebaci u grayscale" i gotovo.

A ako ti se ne sviđa kako je ispalo u grayscaleu, onda obrađuj fotku dok ne dobiješ željeni efekt. Levels, curves, you name it....

Dal si kad radio nešto što nije bilo četverobojni tisak?
Back to top
View user's profile Send private message
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 05.02.2008 18:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Erm, CMYK nije prirodni color space za fotografiju. Treba počet od originalnog RGBa, i isporučit sliku u RGBu. Da li se u međukoracima prebacuje fotku u greyscale ili u Lab je totalno svejedno. Gotovo sigurno se možeš pouzdat da će, ako se već tiska kao CMYK, tehničar koji to radi postići isti rezultat i iz RGB slike.

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
frishki



Joined: 30 Aug 2007
Posts: 30

PostPosted: 07.02.2008 10:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kres0000 wrote:
RHnC je fino napisao...

Ovako, samo da skužiš u čem je poanta. Ako ideš na crno-bijeli tisak onda ti je je to jednobojni tisak. Kužiš? Imaš samo jednu boju - crnu. CMY - ne postoji....

Stoga, ako je pitanje "kako napravit pripremu" odgovor je "prebaci u grayscale" i gotovo.

A ako ti se ne sviđa kako je ispalo u grayscaleu, onda obrađuj fotku dok ne dobiješ željeni efekt. Levels, curves, you name it....

Dal si kad radio nešto što nije bilo četverobojni tisak?


Svega par puta, ali najčešće ono što nije uključivalo fotografiju koja je u originalu bila u boji.

OK, priznajem na tom sam području laik, ali koliko mi je objašnjeno, ako i u crno-bijeloj fotografiji imam sve 4 vrijednosti (CMYK), neće li se onda u tisku koristiti sve 4 boje?

Ne bi li trebalo izbjeći korištenje sve četiri boje ako želim dobiti smo crno-bijeli, odnosno jednobojni otisak?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 07.02.2008 13:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
Svega par puta, ali najčešće ono što nije uključivalo fotografiju koja je u originalu bila u boji.


pitam zato kaj mi je lakše objasnit nekom ko se već susretao s tim Smile

Quote:
ako i u crno-bijeloj fotografiji imam sve 4 vrijednosti (CMYK), neće li se onda u tisku koristiti sve 4 boje?


oće.

Quote:
Ne bi li trebalo izbjeći korištenje sve četiri boje ako želim dobiti smo crno-bijeli, odnosno jednobojni otisak?


Točno, treba izbjeć korištenje sve četri boje. A to učiniš tako da sliku prebaciš u grayscale... Onda ima samo jednu boju. Crnu i njene tonove...

Jednostavno provjeriš jel sve okej: kad prebaciš u grayscale U PS-u, uzmi eyedroper tool i prelazi preko boje. U info paleti gledaj što se zbiva ( i namjesti da ti info paleta prikazuje "actual colors" ). U grayscaleu će ti prikazivat samo postotak crne odnosno pisat će ti npr. K:90%, K:45% itd...

Isto tako možeš provjerit u Acrobatu ako radiš pripremu kao pdf...
Back to top
View user's profile Send private message
frishki



Joined: 30 Aug 2007
Posts: 30

PostPosted: 07.02.2008 13:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

OK, pokazuje mi K po postocima, ali i dalje imam u CMYK-u sva četiri kanala. Znači, to se izbjeći ne može ili je to - to? Već sam naporan pitanjima sam sebi. Embarassed

Jednom su mi rekli da se mora nekakvom metodom srediti slika da se u finalu više ne dobije ni jedan drugi kanal osim crne (K).
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 07.02.2008 13:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

frishki wrote:
OK, pokazuje mi K po postocima, ali i dalje imam u CMYK-u sva četiri kanala. Znači, to se izbjeći ne može ili je to - to? Već sam naporan pitanjima sam sebi. Embarassed

Jednom su mi rekli da se mora nekakvom metodom srediti slika da se u finalu više ne dobije ni jedan drugi kanal osim crne (K).


imas zato jer phtoshop to sebi preracunava u CMYK tj. daje neki "ekvivalent", da se tak odrazim, na skali koju imas ukljucenu na info paleti. ak umjesto CMYK-a das RGB photoshop ce ti ocitavati RGB vrijednost na polozaju pipete

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 07.02.2008 13:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

frishki wrote:
OK, pokazuje mi K po postocima, ali i dalje imam u CMYK-u sva četiri kanala. Znači, to se izbjeći ne može ili je to - to? Već sam naporan pitanjima sam sebi. Embarassed


znao sam da će te to stiltat Very Happy Taj CMYK koji ti očitava nije pravi prikaz.... Smile

vidiš ko onaj mali eyedroper tool pored onog vertikalnog stupca gdje ti piše CMYK/8-bit u Info paleti? Klikni na njega i namjesti na actual colors. Smile To je ono što te zanima...

gle sliku


Namjesti obadva na actual colors i oba će ti prikazivat smo K... Very Happy



[/img]
Back to top
View user's profile Send private message
frishki



Joined: 30 Aug 2007
Posts: 30

PostPosted: 07.02.2008 14:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

I to je to? Spremno za jednobojni tisak?

Nekako mi se prejednostavno čini, jer sam jednom naišao na prekomplicirani tut na webu, koji više ne mogu pronaći.

Ako je tako, fala mučos! :thumbs up:
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group