Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Kokoš ili jaje - design ili code?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Bluesmaster



Joined: 16 Nov 2007
Posts: 7

PostPosted: 04.02.2008 01:24    Post subject: Kokoš ili jaje - design ili code? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Bavim se pomalo amaterski izradom weba (Visual Studio/ASP.NET, Dreamweaver, Photoshop...), pa me zanimaju Vaša iskustva o redosljedu izrade projekta. Da li prvo izradite design pa pišete kod ili obrnuto. Meni i jedno i drugo ima svojih prednosti i mana pa me zanima što Vi o tom mislite. Confused
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
booka



Joined: 06 Oct 2005
Posts: 325
Location: Zagreb

PostPosted: 04.02.2008 01:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa normalno da ćeš prvo dizajn radit.
Recimo imaš klijenta i nećeš mu valjda prvo iskodirati cijeli sajt pa onda pokazat pa ispadne da mu se ne sviđa pa sve isponova.
Ne kužim uopće kako možeš kodirat ako nemaš dizajna. Ne možeš kodirat na slijepo kad dizajn nisi napravio. Šta ćeš uopće kodirat?

Ne znam koje bi bile prednosti prvo kodiranja pa dizajniranja.

P.S. mala napomena, ne moraš pisat "Vi" i "Vaš" velikim slovima jer je to obraćanje jednoj osobi iz poštovanja, a "vi" je množina isto kao i "vaš". Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 04.02.2008 05:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

booka wrote:
Pa normalno da ćeš prvo dizajn radit.
Recimo imaš klijenta i nećeš mu valjda prvo iskodirati cijeli sajt pa onda pokazat pa ispadne da mu se ne sviđa pa sve isponova.


osim ako nije mislio na programski kod, sa obzirom da je rekao da programira u .netu
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
booka



Joined: 06 Oct 2005
Posts: 325
Location: Zagreb

PostPosted: 04.02.2008 13:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jedino to, zaboravio sam to uzeti u obzir
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Bluesmaster



Joined: 16 Nov 2007
Posts: 7

PostPosted: 04.02.2008 20:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Upravo u tom je mali problem. Jer kad radim .NET aplikaciju (web shop, forum, CMS...) lakše
mi je prvo u VS-u napraviti programski dio što je u ovom slučaju mnogo bitnije da sve dobro
funkcionira pa mu pridodati design nego obrnuto, jer naknadna implementacija .NET-a zna stvarati probleme zbog svojih web formi, kontrola, konfiguracija projekta, securitya i sl. Zasad radim nekeko paralelno, ali mislim da to nije najbolji način. Pa ako imate kakav savjet bio bi Vam neizmjerno zahvalan.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
liban0n



Joined: 10 Feb 2004
Posts: 128
Location: Dubrovnik, Zagreb

PostPosted: 06.02.2008 12:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

UML dizajner i slozis aplikaciju kako treba da izgleda. Po meni kad se radi neka slozenija aplikacija dokumentacija je neophodna za bilo kakvo snalazenje kasnije. Otkrivanja gresaka odmah u pocetku i obavezno svoju implementaciju necega prokomentirati s nekim kolegom. Nekad gresku u dizajnu neces ni primjetiti a bit ce tako banalna ... pejpvork pejprvork

_________________
mount -t swap /dev/brain /mnt/head
look'n for a job
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
damir



Joined: 10 Jul 2004
Posts: 49

PostPosted: 14.02.2008 21:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

booka wrote:
Pa normalno da ćeš prvo dizajn radit.
Recimo imaš klijenta i nećeš mu valjda prvo iskodirati cijeli sajt pa onda pokazat pa ispadne da mu se ne sviđa pa sve isponova.
Ne kužim uopće kako možeš kodirat ako nemaš dizajna. Ne možeš kodirat na slijepo kad dizajn nisi napravio. Šta ćeš uopće kodirat?

Ne znam koje bi bile prednosti prvo kodiranja pa dizajniranja.

P.S. mala napomena, ne moraš pisat "Vi" i "Vaš" velikim slovima jer je to obraćanje jednoj osobi iz poštovanja, a "vi" je množina isto kao i "vaš". Wink


kaj ne idu prvo temelji pa onda fasada?

_________________
pass the joint ...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Nemesis



Joined: 01 Oct 2005
Posts: 732

PostPosted: 14.02.2008 22:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo kako ja radim od samog početka
1. Brainstorming, zapisan u obliku mind mapa
2. Odabir boja i nekih elemenata koje utječu na posjetioca šaljući poruku
3. Crtanje sitea olovkom i bojicama
4. Djeljenje nacrta na pojedinačne djelove
5. Pisanje korak po korak što moram napraviti u photoshopu
- uvijek header ostavim na kraju, jedan trik koji me čini produktivnijim, ne mogu objasniti zašto
6. Rad u Photoshopu
7. Rezanje
8. CSS/HTML sklapanje sitea
9. Prilagođavanje css/htmla CMS-u kojeg koristim (najčešće wordpress)

_________________
Webastično.com | Last.fm | Twitter
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
liban0n



Joined: 10 Feb 2004
Posts: 128
Location: Dubrovnik, Zagreb

PostPosted: 15.02.2008 15:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Bluesmaster wrote:
Upravo u tom je mali problem. Jer kad radim .NET aplikaciju (web shop, forum, CMS...) lakše
mi je prvo u VS-u napraviti programski dio što je u ovom slučaju mnogo bitnije da sve dobro
funkcionira pa mu pridodati design nego obrnuto, jer naknadna implementacija .NET-a zna stvarati probleme zbog svojih web formi, kontrola, konfiguracija projekta, securitya i sl. Zasad radim nekeko paralelno, ali mislim da to nije najbolji način. Pa ako imate kakav savjet bio bi Vam neizmjerno zahvalan.


Osobno sam i ja tako prije radio. Uglavnom zato sto dizajn kojeg bi dobijao je uvijek bio preblizu rokovima a nisam htio da moram 4 dana nespavat samo da bi rijesio sve na brzaka.

Ali cinjenica da sam programer kad ide tipkat kod nemoze predvidjeti sve dijelove aplikacije koje su potrebne. I onda kad naknadno ides dodavat funkcionalnost da bi se prilagodio dizajnu i potrebama nadjes se u situaciji da "brljas" po kodu.

Tad kazes STOP necemo vise tako i onda razradis drugaciji plan. Po meni niti jedan projekt ozbiljniji ne moze ili makar nebi trebao proci bez dokumentacije iza sebe. Sto u kodu sto na papiru sa strane.

UML dizajner po meni je dobar skupa sa nekim grubim nacrtima na papiru. Zasto?
Vidis jasnu logiku programersku i strukturu koje se moras drzat. Na takav nacin ces se odmah i zapitati joj mozda bi mogao dodati ovo i ovo, pa ces promjenit i sve promjene ces raditi na dijagramima a ne uzivo na produkciji ili u testnoj fazi. Rjesavas se viska koda, glavobolja, bugova, nepotrebnih linija koda i sl.

Onda mozes pocet programirat i vidis da programiras po schemi, nema upitnika dok tipkas kod jer sljedis jasnu logiku i strukturu vec unaprijed definiranu. I produktivniji si.

_________________
mount -t swap /dev/brain /mnt/head
look'n for a job
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Bluesmaster



Joined: 16 Nov 2007
Posts: 7

PostPosted: 21.02.2008 01:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Svima puno hvala na kvalitetnim savjetima!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group