Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Priprema knjižice

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Julius



Joined: 18 Dec 2004
Posts: 376
Location: Jastrebarsko

PostPosted: 28.01.2008 19:11    Post subject: Priprema knjižice Add user to your forum ignore list Reply with quote

Uglavnom...radim knjižicu koja ide u 70 000 primjeraka, Radio sam prije neke stvari, al ne u toliko komada pa bi ma zanimalo nekoliko stvari.
Radi se o formatu a5. Znači...slike mi trebaju biti CMYK i ako idu preko dvije strane moraju biti minimalne veličine 3496 x 2480 pixela. Znači veličinu slika gledam na 300 dpi-a ili može i manje? Bitno mi je da mi slike ne ispadnu mutne.
Pošto treba sa svake strane ići 3mm. Da li se to kad radim novi dokument doda formatu znači da mi je on odma o početku veličine 210,6 x 148.3 ili stavim početnu veličinu dokumenta na 210 x 148 pa unutar njega oduzmem ta 3 milimetra.

_________________
BOlje biti mrtav Pijan nego mrtav Trijezan...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 28.01.2008 19:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Radis u A5 i kasnije dodas 3 mm kad radis pdf, ali kad stavljas fotke stavi ih tako da imaju minimalno 3 mm napusta.

Kolko sam skuzio radis print a ne web Smile, znaci fotke nisu u pixelima nego u milimetrima.

Minimalno radi na 240 dpi na velicinu 1x1 i kao sto si rekao cmyk.
Back to top
View user's profile Send private message
Julius



Joined: 18 Dec 2004
Posts: 376
Location: Jastrebarsko

PostPosted: 28.01.2008 19:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

A kaj ako mi trebaju fotke biti skroz do ruba? Kak cu znati da će oni dobro odrezati pa da nece biti bijeloga sastrane?

_________________
BOlje biti mrtav Pijan nego mrtav Trijezan...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
skomdra



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 71
Location: travoltino

PostPosted: 28.01.2008 19:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Za one koji ne znaju, napust (eng:bleed) se koristi kad tiskamo po cijelom formatu, dakle do reza. Napust je ono što 'curi' izvan formata, a služi zato da kad stroj odsječe papir na format ne probije bijela već da ipak ima 'mesa' u slučaju nepreciznosti. Standard je 3mm. Ako pripremaš slike u Photoshopu, što toplo preporučam, odredi si veličinu slika tako da uračunaš ta tri milimetra sa svih strana i spremiš 1:1 na 300dpi i u CMYK-u, kao što kaže RHnC, ili minimalno 240 dpi. I pazi, s napustom je 216x154 mm a ne 210,6 x 148.3 mm kako si ti napisao.
Polako, naučit ćeš, ali razumijem da ti nije lako, velika naklada zna stvoriti pritisak.
Ja recimo u akrobatu uključim da mi pokazuje crop i bleed i on to nekako boja, crveno, zeleno i prije slanja u tiskaru sve još jednom pregledam. Još bolje je isprintati i ravnalo u ruke pa provjeravaj napuste. Zvuči suludo, ali kad jednom propadne naklada zbog tebe, malo ćeš se ustrtariti Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 28.01.2008 19:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Julius wrote:
A kaj ako mi trebaju fotke biti skroz do ruba? Kak cu znati da će oni dobro odrezati pa da nece biti bijeloga sastrane?


u kom programu radis?? indesign kada posatvljas dokument, postavis i 3 mm bleeda te ne brines brigu vise Surprised)
nadalje kada radis prijelom ukljucis si i guidlines i izvan dokumenta cse vidjeti "obrub". do tog obruba vuces slike koje ti idu van formata, ili podloge.
kad kasnije radis pdf u opcijama ukljuci crop marks i ukljucis da ti u pdf ukljuci i bleed

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Julius



Joined: 18 Dec 2004
Posts: 376
Location: Jastrebarsko

PostPosted: 28.01.2008 19:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

U indesignu radim. Budem uzeo to u obzir. Fakat se malo trtarim da ne sjebem nekaj. Na kaj još trebam paziti

_________________
BOlje biti mrtav Pijan nego mrtav Trijezan...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 28.01.2008 20:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Julius wrote:
U indesignu radim. Budem uzeo to u obzir. Fakat se malo trtarim da ne sjebem nekaj. Na kaj još trebam paziti


ak znas osnove ne trbas bas previse brinuti.. no napravi si master page kao osnovu svega, nemoj se libiti za sve vrste tekstova raditi paragraph stylove (to je bar jednostavno u indesignu)..
za provjeru slika koristi info paletu (da vidis koja im je rezolucija), koristi preflight opciju...

ak te jos kaj muci pitaj... sve se da rijesiti

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 28.01.2008 20:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kad stavljaš slike, napravi ono kaj ti momci sugeriraju. Sliku uvećanu za 3 mm s svake strane.... Nakon toga pozicioniraj slike tako da idu ta tri milimetra preko ruba dokumenta i to je to... U print options-ima možeš ručno namjestit kolki ti je bleed (ili možeš namjestit u dokumentu), cropove podesit itd...

koristi stilove. Uvijek. Ako ti knjiga/brosura ima hrpu strana a sjetio si se da bi ipak trebalo malko podebljat fleku naslova to ti je fix od 5 sekundi... Smile

definitivno napravi preflight prije pripreme... o-ba-ve-zno. Smile

pripremu za tisak bi bilo pametno temeljito pregledat prije slanja. Ja si uvijek odvojim sat+ vremena i detaljno pregledam kaj se događa po dokumentu. Fontove vizualno a boje (ako koristiš spotne, mixed ink-ove itd...) sa "print production" ili u starijim verzijama acrobata "separations preview"...

i jedan tip of the day.... Pazi da ti font s kojim radiš nema slučajno postavljenu opciju "do not allow embeding" jer bi mogla nastat pi****** u tisku....

edit> e da... budi jako oprezan ako koristiš transparencije (blendinge> drop shadow itd..)...stavi na flatener quality na "high"... S tim zna bit pizdarija u tisku ako ne paziš. moja preporuka je izbjegavat za početak...

i obavezno idi gledaj probni isprint... Smile

nedaj se zblesirat. Možda zvuči ovak komplicirano, al zapravo nije neka tlaka... Smile
Back to top
View user's profile Send private message
dr. guillotine



Joined: 02 Apr 2006
Posts: 170
Location: u zamišljenom kutu okrugle sobe

PostPosted: 28.01.2008 21:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja u zadnje vrijeme za svoje osobne potrebe stavim u exportu u pdf crop marks 3mm.. i po tome režem kasnije.. jednom sam imao ukljjučeno bleed marks mada ne kontam čemu to točno služi ( to je bila za fax proba ) Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Julius



Joined: 18 Dec 2004
Posts: 376
Location: Jastrebarsko

PostPosted: 28.01.2008 22:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mislim da sam skužio. Stavi sam u upcijama bleed 3 mm i sliku sam raširio ddo tih 3 milimetra. Tako da mislim da je to ok. Kaj se tiće slika to me jedino muci da ne isspadne ispikselizirano. Jel baš moraju na 300 dpi. DO kolko je podnošljivo normalnom vidu..da nije ispikselizirano.
Koristim master page, da neamma toga brijem da bi poludio. Također i paragraf styles..

_________________
BOlje biti mrtav Pijan nego mrtav Trijezan...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 29.01.2008 06:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Julius wrote:
Mislim da sam skužio. Stavi sam u upcijama bleed 3 mm i sliku sam raširio ddo tih 3 milimetra. Tako da mislim da je to ok. Kaj se tiće slika to me jedino muci da ne isspadne ispikselizirano. Jel baš moraju na 300 dpi. DO kolko je podnošljivo normalnom vidu..da nije ispikselizirano.
Koristim master page, da neamma toga brijem da bi poludio. Također i paragraf styles..


info paleta -> nemoj da ti idu ispod 200dpi tu je negdje granica.

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 15.02.2008 21:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Julius wrote:
U indesignu radim. Budem uzeo to u obzir. Fakat se malo trtarim da ne sjebem nekaj. Na kaj jo? trebam paziti


Vjerojatno si vec rjesio. No nemas se kaj prvise brinut. Kad u nekaj nisi siguran, onda te strah, postavljas milion pitanja, i milion puta provjervas. I to onda obicno ispadne dobro. Problem je kad si u nekaj siguran pa se opustis.

Primjer od ljetos, 120 000 plakata, sjebah citavu nakladu. :-\ Kod pocetka izrade nisam imao sve potrebne podatke, no zbog odabira tipografije sam morao izmislit podatke. I tako sam kao broj telefona stavio 01/123 4567. Da, dobro slustis, taj broj telefona je otiso u tisak. Smile
________
THE CIGAR BOSS

Last edited by tomislaw on 10.03.2011 14:32; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
ska



Joined: 07 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 15.02.2008 22:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Julius wrote:
Primjer od ljetos, 120 000 plakata, sjebah citavu nakladu. :-\ Kod pocetka izrade nisam imao sve potrebne podatke, no zbog odabira tipografije sam morao izmislit podatke. I tako sam kao broj telefona stavio 01/123 4567. Da, dobro slustis, taj broj telefona je otiso u tisak. Smile


uuuuu... ovi su mi najbolji...
ja sam jedan put čekajući podatke uzeo podatke od drugog klijenta... kao ono... da imam formu... Smile takvi su i ostali...

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
under



Joined: 24 May 2007
Posts: 12

PostPosted: 28.02.2008 16:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Znači, ako definiram na početku bleed ( indesign) na 3mm sa svake strane,ne moram povećati veličinu dokumenta?npr ako mi je konačni format brošure 208x260,radim dokument veličine 214x266 pa oznacim sa guidelines tih 3mm sa svake strane?ili moram i jedno i drugo??zbunj...
Back to top
View user's profile Send private message
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 28.02.2008 16:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Format radis na 208x260

Onda u beldu stavis 3 i onda InDesign sam stavi te pomocne linje:) i onda nemoras biti vise zbunjen:)

A da budes jos manje zbunjen odes u knjizaru i kupis si knjigu o InDesignu:) pa ebem mu radis za lovu:))
Back to top
View user's profile Send private message
under



Joined: 24 May 2007
Posts: 12

PostPosted: 28.02.2008 17:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

RHnC wrote:

A da budes jos manje zbunjen odes u knjizaru i kupis si knjigu o InDesignu:) pa ebem mu radis za lovu:))


Iman to u planu;)))

tenks
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group