Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Pixel32

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 29.02.2004 13:00    Post subject: Pixel32 Add user to your forum ignore list Reply with quote


Secundum Artem, firma iz Slovacke je napravila ovaj besplatni software. Pixel 32 je free program (makar postoji i verzija za kupiti) koji je vrlo slican Photoshopu, cak ima i neke fora stvari u sebi. Postoji za sve moguće platforme (Win, Dos, BeOS, Linux, QNX, Solaris). Program ima sve, od efekata do mogucnosti skinova samog izgleda.
Isplati se pogledati, ja sam nesto radio u Pixel32-u i ipak nije toliko dobar kao Photoshop (naravno!) ali je ipak zanimljivo pogledati sto sve ima implementirano u sebi. Na siteu postoje galerije, resource i support sektori i ima svega. E sad, da ne mislite da ovaj program radi sve sam, naravno da ne radi, isto kao i photoshop za njega treba znanje a to se moze kompenzirati sa vrlo dobrim help fileom.

Svakako probati verziju za dos, it's a kick ass. Smile

http://pixel32.box.sk/

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 29.02.2004 15:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pixel32 is shareware and you are allowed to test it for 30 days before purchasing

Very Happy

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 29.02.2004 21:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ahh.. sorry. My bad. Koliko se ja sjecam bio je kompletno totalno free. Smile

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 29.02.2004 21:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

eheh to ti je kao prvi crack Laughing
najprije te navuku a onda plati Smile

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 29.02.2004 21:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da, pa zapravo to je sasvim ok, jer ipak su se trudili oko toga i mislim da je fer da dobe nekakav cash. E sad bi jedan frend Linuxas rekao kao, "da da da.. freeware je najbolje sve ostalo sux", a opet bi jedan drugi rekao "pa dobro, neka se plati ali neka sloze verziju za home usere i za business usere tako da se business za firme moraju platiti".
Smile itd..

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
bforsek



Joined: 14 Oct 2003
Posts: 60

PostPosted: 12.03.2004 19:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nije mi se dalo pogledat po sajtu koliko dodje pixel32, ali definitivno ne koliko i photoshop. tako da je ovo jaaaako dobra konkurencija photoshopu u zemljama gdje "nema" pirata..
Back to top
View user's profile Send private message
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 12.03.2004 20:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

bforsek wrote:
nije mi se dalo pogledat po sajtu koliko dodje pixel32, ali definitivno ne koliko i photoshop. tako da je ovo jaaaako dobra konkurencija photoshopu u zemljama gdje "nema" pirata..

my friend. Tesko da nema pirata - mislim da cak i u rubnim dijelovima Anda gdje su kuce svakih 100 kilometara, u svakoj trecoj kuci netko ima net i przilicu! Smile
Ali eto, sad za ozbiljno, program nije los, a nije niti savrsen - jeftiniji je od Photoshopa naravno a isplati ga se vidjeti cisto kao za probu, tek tako iz fore. Nije to ona 100%-tna konkurencija. Confused

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
[ch3wie]



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 145
Location: -| centar paznje |-

PostPosted: 15.03.2004 23:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

whispers @ Philatz:
Nije da bi bilo kul da lupish svoj setup file na neki server tako da ga se proba!
A nije ni da podrzavam anarhiju prek neta ali to najisplativiji oblik!

_________________
I sit here locked inside my head, remembering everything you've said, the silence get's us nowhere, get's us nowhere way too fast!
N.e.0. -=- Nomen est Omen
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 16.03.2004 08:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@ch3wie: Da, hmm.. vidis vidis. Budem stavio sad koji dan kad nadjem vremena pa ti sendam pp.

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group