Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Indesign -> PDF -> RGB

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
L@cni



Joined: 22 Jan 2004
Posts: 23
Location: Biograd na Moru

PostPosted: 07.03.2008 10:49    Post subject: Indesign -> PDF -> RGB Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pozdrav svima,

Zanima me, kad exportiram iz Indesign-a u PDF i to otvorim u photoshopu uvik mi pokaže u open panelu da je RGB jeli to po defaultu ili neku grešku imam ??

THNX

_________________
:: oCI mOJE nA oRMARU sTOJE i gLEDAJU kAKO mLIKO kIPI ::
Back to top
View user's profile Send private message
ska



Joined: 07 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 07.03.2008 11:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

to je posljednja postavka prema kojoj si rasterizirao/otvorio neki PDF ako se ne varam...
znači, kad te slijedeći put pita ti reci CMYK (ako tako želiš), a onda bi to trebalo ostati kao zadnje što pamti...

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
L@cni



Joined: 22 Jan 2004
Posts: 23
Location: Biograd na Moru

PostPosted: 07.03.2008 14:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pamti dok je photoshop upaljen a kad ga ugasim jopet rgb, al nema veze. Znaci to nema veze s pdf-om nego s photoshopom ako sam dobro razumio

_________________
:: oCI mOJE nA oRMARU sTOJE i gLEDAJU kAKO mLIKO kIPI ::
Back to top
View user's profile Send private message
webmaster



Joined: 09 Feb 2006
Posts: 42
Location: Rijeka

PostPosted: 27.03.2008 11:40    Post subject: RGB u CMYK Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da ne otvaram novi topic...vezano uz ovu tematiku.

Molim savjet oko pripreme ilustracije (crno-bijelo-tuš) za tisak na kojoj se nalaze naknadno unešena slova (verdana) koja stoje na zelenkastoj podlozi.
Ilustracija i naknadno dodani tekst obrađeni su u photoshopu.

Tisak će biti crno-bijeli.Jeli dovoljno da ilustraciju prebacim u Grayscale ili moram prebaciti u CMYK,ali to mi nema logike jer će biti štampano crno-bijelo,export u TIF,te je importiram u In Design (namjestim bledd 3mm),broj stranice i slično,te idem na FILE/Export/PDF,tamo namjestim PDF prema uputama iz tiskare...

Kako sam teški početnik u pripremi za tisak volio bi čuti radim li ispravno ili trebam još nešto podesiti...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sonia



Joined: 28 Dec 2004
Posts: 30

PostPosted: 27.03.2008 12:11    Post subject: Re: RGB u CMYK Add user to your forum ignore list Reply with quote

webmaster wrote:
Da ne otvaram novi topic...vezano uz ovu tematiku.

Molim savjet oko pripreme ilustracije (crno-bijelo-tuš) za tisak na kojoj se nalaze naknadno unešena slova (verdana) koja stoje na zelenkastoj podlozi.
Ilustracija i naknadno dodani tekst obrađeni su u photoshopu.

Tisak će biti crno-bijeli.Jeli dovoljno da ilustraciju prebacim u Grayscale ili moram prebaciti u CMYK,ali to mi nema logike jer će biti štampano crno-bijelo,export u TIF,te je importiram u In Design (namjestim bledd 3mm),broj stranice i slično,te idem na FILE/Export/PDF,tamo namjestim PDF prema uputama iz tiskare...

Kako sam teški početnik u pripremi za tisak volio bi čuti radim li ispravno ili trebam još nešto podesiti...


1. nikako ne bi savjetovala export pdf (ne samo kod Indesigna nego opcenito). Daje premalo opcija za manipulaciju i covjek, ne znajuci, salje svasta u tiskaru i svasta dobiva van iz stroja!
2. Ako se radi o tisku CB ne moras konvertirati boje u cmyk pa u greyscale.
Back to top
View user's profile Send private message
webmaster



Joined: 09 Feb 2006
Posts: 42
Location: Rijeka

PostPosted: 27.03.2008 15:00    Post subject: Acrobat Distiller Add user to your forum ignore list Reply with quote

Znači bolje ne exportirati odmah u PDF nego indesign fajlu provuć kroz Acrobat Distiller...
Importirati file od tiskare (C:\Program Files\Adobe\Acrobat 7.0\Distillr\Settings),zatim Export u EPS (ne PDF) i kao takvu provuć kroz Acrobat Distiller...Potvrdi jesam li na dobrom putu. Smile

Imam dodatno pitanje:
Dosta se raspravlja da se font mora preoblikovat u vektorski format.Kako sam sliku napravio u photoshopu i tamo dodao tekst,te spremio u .TIF hoću li imati problema prilikom tiska(mutna slova i slično...) ?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 28.03.2008 06:48    Post subject: Re: RGB u CMYK Add user to your forum ignore list Reply with quote

sonia wrote:

1. nikako ne bi savjetovala export pdf (ne samo kod Indesigna nego opcenito). Daje premalo opcija za manipulaciju i covjek, ne znajuci, salje svasta u tiskaru i svasta dobiva van iz stroja!


Daj mi ovo malo konkretnije objasni/elaboriraj posto se s ovime ne mogu sloziti.

Naime, ja sam siguran da bilo Exportom bilo klikom medju PDF presets (isto je) imas i jednu mogucnost manipulacije vise nego da ides kroz distiller, a ne manje mogucnosti kako ti tvrdis.

Direkt izradom PDFa iz InDesigna mozes dobiti PDF kao PDF v1.3 ili visi sa svim featureima koristenog standarda dok kod ispisa PS filea obavezno gubis dio strukture datoteke i spustas file na nizi standard i jos k tome imas dodatni korak u izradi (prvo printas u PS ii onda distilas u PDF, potpuno nepotrebno).

Radi se o tome da visi standardi PDFa cuvaju transparencije, sjene i slicne spike kao transparencije dok nizi standardi ili distilanje PSa to sve rasteriziraju u bitmapu.

E sad, problem, strah od novog i sl, kao i uvijek, nastaje iz neznanja.
Cijeli AdobeCS paket je koncipiran da mozes raditi bez Distillera i da na kraju dobijes isti rezultat kao da ga koristis. Ako napravis PDF joboptions/preset koji koristi PDF v1.3 ili nizi i koristis ga za Export iz InDesigna dobijes potpuno istu stvar kao da ides kroz Distiller.
Ako pak koristis visi format on cuva feature tog formata.
Problem uvijek moze nastati ako RIP iz nekog razloga ne podrzava visu verziju PDFa ili ne podrzava u potpunosti PDF standard. No onda u dogovoru s tiskarom moras znati kako pripremiti PDF. Vecina tiskara ima svoj PDF joboptions ali ja uvijek pitam tiskaru koji RIP koriste i onda proguglam za taj RIP da vidim koji PDF engine koristi da vidim gdje su gabariti.

Posto ljudi ovo velikim dijelom neznaju onda koriste PS -> Distiller -> PDF rutinu jer tako fajl ruse na najnizu PDF verziju koja ima najvecu vjerojatnost proci u tiskari, a pritom neznaju da isto to mogu dobiti direktno iz InDesigna bez Distillera.

U zadnje dvije i kusur godine, direktno ili indirektno, je iz firme gdje radim otislo cca 500 i vise[*] visestranicnih publikacija u tiskare sirom lijepe nase i niti jedan jedini put se nije dogodio tehnicki problem. Sve je pustano iz InDesigna direktno u PDF.


Doc.

[*] 500+ publikacija je skoro pa jedna dnevno. U toj rutini nema mjesta za pogreske pa cijeli tehnoloski dio workflowa mora biti postavljen da sve dobro radi.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group