Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Align u illustratoru i Cliping maske

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
daglas



Joined: 15 Mar 2007
Posts: 20
Location: Zagreb

PostPosted: 28.03.2008 19:12    Post subject: Align u illustratoru i Cliping maske Add user to your forum ignore list Reply with quote

Bok!

Da li ima ko rješenje za ovo, ja kao Freehand fan na Illustrator prisiljen nisam našao rješenje:

Imam dva vektorska objekta u Illustratoru, jedan je cliping maska drugome, taj drugi se rasteže izvan granica prvog i samo u outlineu se vidi. Okej, i kad selektiram prvog. E sad, ja bih htio alignat tu grupu na stranicu ali s obzirom na prvog, koji je maska.
Kako Illustrator shvaća to kao grupu, on uvijek aligna na vanjske rubove grupe, uzimajući u obzir i onaj nevidljivi dio maskiranog objekta.

Ovo je u Freehandu paste inside i gotova priča ali tu se kilavim i nemrem to riješiti nego manuelno. Ajde nek mi netko da pravo rješenje.

Sorry ako je ovo gore komplicirano napisano ali neznam kak to drugačije sročiti.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Ivan Podrug - e1



Joined: 15 Apr 2005
Posts: 316
Location: Solin

PostPosted: 28.03.2008 19:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hm. CS3 ne radi tako. Kuži clipping masku i aligna je na nju a ne na unutarnji objekt.
Back to top
View user's profile Send private message
GR



Joined: 02 Apr 2007
Posts: 301
Location: Zagreb

PostPosted: 28.03.2008 20:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa kad napraviš clipping mask lockaj u layersima onaj koji ne želiš pomicati i onda obilježi ovaj koji želiš alignat sa artboardom!
Back to top
View user's profile Send private message
daglas



Joined: 15 Mar 2007
Posts: 20
Location: Zagreb

PostPosted: 29.03.2008 14:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Probao - Radi - Hvala
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group