Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
HTML5, CSS3?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Nemesis



Joined: 01 Oct 2005
Posts: 732

PostPosted: 13.04.2008 13:30    Post subject: HTML5, CSS3? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kako je prije dvije godine izašao van IE7, rješio je većinu problema IE6. Naravno, neobrazovani korisnici koji nisu čuli za Firefox, a boje se upgradeati na IE7, još uvijek koriste IE6. Tako oni po statistikama na koje sam naletio na wikipediji imaju udio 30% u ukupnom korištenju browsera. Statistika je napravljena sredinom 2007. i udio IE6 korisnika se prepolovio u odnosu na prethodnu, 2006. godinu. Razlog zašto ne updateaju svoje browsere je u tome što su lijeni, neobrazovani ili žive u strahu od virusa koji se sami downloadaju i po noći, dok spavate, ubiju vas i pojedu vašu djecu. Za ovo zadnje zahvaljujem konstantnom plašenju od strane HRT-a, njihovih emisija u kojima djele savjete i srodnih gamadi...

Tako sada, zbog te trećine, web dizajneri se mogu pozdraviti sa prenošenjem shadowa, glowova i transparent backgrounda iz Photoshopa na site preko PNG-24.

No, Microsoft se pokajao i njegov IE8 (koji je u beti) uspješno prolazi Acid 3 test. Svi sretni i zadovoljni. FF3 beta je vani, ja je koristim, radi brzo i dobro. Izgleda da su došli dobri dani što se tiće browsera.

A List Apart najavljuje HTML5. Nema više posebnih divova za footer, header, sidebar, content, navigation. Sve su sad to elementi HTML-a. Tu su i novi Audio i Video elementi koji bi trebali poboljšati upotrebu multimedije na web stranicama. Možete se sami uvjeriti kakve će to HTML5 promjene nositi u usporedbi sa HTML4.

A tek CSS3! Više backgrounda kod jednog elementa, opacity (!!!), borderi dobivaju slike i mogućnost stavljanja radiusa, boxevi dobivaju sjene.

Ono što mene najviše veseli je web fonts. Ima malo informacija o tome, ali pretpostavljam iz imena, da ćemo moći napokon koristiti custom fontove te više nećemo morati razmišljati imaju li naši korisnici određeni font instaliran. Smisao tipografije (komunikacija putem izgleda texta) u punoj snazi na internetu.

Sad ono što mene zanima, vezano uz sve ovo gore, je koliko ćemo mi morati čekati na ovakve blagodati. Naime, čak kada bi IE8 i FF3 na kraju podržali sve ove standarde, morali bi još čekati koju godinu da korisnici browsera, koji naravno nisu svjesni naših muka, krenu koristiti novije browsere. Pa po vašem mišljenju, kada bi napokon mogli slobodno, i bez straha, koristiti CSS3 i HTML5???

_________________
Webastično.com | Last.fm | Twitter
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
segen



Joined: 19 Dec 2006
Posts: 671
Location: ZG <-> ST

PostPosted: 13.04.2008 13:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

To će naši unuci koristiti, hehe.
Ma ne zezan se, pa teško je to sada govoriti i procjenivati. Svakako nam niko ne brani kreniti sa novim tehnologijama i koristiti sve što pružaju no i dalje optimizirati za stare korisnike (babe i dide), mislim starije verzije svega. Naravno da je to dupli posao koji nema smisla možda nekome ko nema vremena, ali svakako mislim da oni koji se žele s tim poigrat, mogu.
Razlika kod HTML5 je ta šta nema divova odnosno što su neki glavni elementi koji čine neku stranicu predefinirani (header, nav, footer...) međutim nevirujem da će se itko odreći div-ova zbog toga i neznam kako će to renderiranje HTML-a izgledat na kraju. Treba vidit.....pričekajmo još malo.

_________________
NEW ∞folija∞ Follow me
Ovaj svijet je samo varka!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
Jabba



Joined: 10 Dec 2007
Posts: 326
Location: Rijeka

PostPosted: 13.04.2008 14:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sve to lijepo zvuci, no nije mi jasno zasto HTML5? šta je sa xhtml-om ? semantika više nije in ili su je ubacili u html normalni?

Nemogu ni zamislit kako ce leet biti web dizajner za 3-4 god kad ja zavrsim srednju i sve te tehnologije ugledaju svjetlost dana. Laughing

_________________
{COMING SOON!} BenPixel | deviantART | behanceNET
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
zytzagoo
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 1842
Location: Zagreb, Hrvatska

PostPosted: 13.04.2008 16:10    Post subject: Re: HTML5, CSS3? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
Pa po vašem mišljenju, kada bi napokon mogli slobodno, i bez straha, koristiti CSS3 i HTML5???

Odmah? Smile
Ali razumijem sto u stvari zelis pitati Wink
Kada ce te netko platiti da radis html5 i css3? Kad postane popularno i sveobuhvatno
prihvaceno kao, recimo, "ajax".

Jedan od nacina da postane takvo je i da radis demo/showcase, napises blog post, dijelis
znanje o html-u 5 i css-u 3 s onima koji znaju manje od tebe i sl... Djela, uglavnom.

Bez toga nebi bilo ni html-a 4, css-a 2 ni svega ostalog sto danas smatramo "normalnim".
Na nasu srecu, ima ljudi zaposlenih kod svih browser vendora kojima je posao bas to:
evangelizacija i komunikacija novih kul stvari i inovacija prema ostatku svijeta
(teoretski, oni prvo developerima, i ako stvore kriticnu masu, kolo se dalje samo kotrlja)

Jabba wrote:
Sve to lijepo zvuci, no nije mi jasno zasto HTML5? šta je sa xhtml-om ? semantika više nije in ili su je ubacili u html normalni?

Semantika nema veze s prefixom X.
Semantika = značenje. Na webu se u stvari odnosi na označavanje neke informacije
odgovarajućim "tagom" (tj. elementom), kako bi kompjuter znao što ta označena
informacija znači.
xml, xhtml, html4 ili html5 -- nije toliko bitno, dokle god je portabilno, i dok god svaki element
ima neko značenje, a ne čisto prezentacijsku svrhu (tipa <i>, <font> i sl.)

_________________
[+]I[+]am[+]my[+]own[+]religion[+]
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
zytzagoo
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 1842
Location: Zagreb, Hrvatska

PostPosted: 13.04.2008 16:17    Post subject: Re: HTML5, CSS3? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nemesis wrote:
Ono što mene najviše veseli je web fonts. Ima malo informacija o tome, ali pretpostavljam iz imena, da ćemo moći napokon koristiti custom fontove te više nećemo morati razmišljati imaju li naši korisnici određeni font instaliran. Smisao tipografije (komunikacija putem izgleda texta) u punoj snazi na internetu.

Oko ovoga su ljudi podjeljenih mišljenja. Recimo:
http://typographica.org/001112.php
http://www.typophile.com/node/43312
http://www.alistapart.com/articles/cssatten

Ja trenutno nisam pametan. Muče me ta pitanje licenciranja fontova, i činjenica da sve što
je postalo "jednostavno" i dostupno svima, je nagrdilo (u dizajnerskom smislu) internet as a
whole.

Na kraju prvog linka je super quote:

John Gruber wrote:
The fonts you’re allowed to embed legally aren't worth using; the fonts that are worth using aren't embeddable.

_________________
[+]I[+]am[+]my[+]own[+]religion[+]
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Nemesis



Joined: 01 Oct 2005
Posts: 732

PostPosted: 13.04.2008 16:41    Post subject: Re: HTML5, CSS3? Add user to your forum ignore list Reply with quote

zytzagoo wrote:
Quote:
Pa po vašem mišljenju, kada bi napokon mogli slobodno, i bez straha, koristiti CSS3 i HTML5???

Odmah? Smile


Pa zar browseri danas imaju potporu za HTML5 i CSS3? Jer nema smisla raditi siteove koje nitko ne može otvoriti...

BTW: Uopće se ne brinem za silovanje korisnika glupavim fontovima. Očito je da će se na početku svi iživljavati nad novom tehnologijom, no na kraju pametna rješenja uvijek isplivaju na površinu kao općeprihvaćena. Fixed width je pobjedio fluid layouts, a da ne govorim o svakojakom smeću koje se pojavljivalo kroz godine, kao što su razne kričave boje, slab kontrast između backgrounda i slova, glazba u pozadini...

Internet se može usporediti s tržištem ili evolucijom, na kraju bolje postane općeprihvaćeno. Survival of the fittest. A tipografija je još jedna disciplina po kojoj će se razlikovati amateri od majstora...

_________________
Webastično.com | Last.fm | Twitter
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
dbomez



Joined: 19 Oct 2007
Posts: 163
Location: Pula

PostPosted: 13.04.2008 19:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Moja procjena je da ce to u potpunosti zazivit tek za nekih 5 godina. Tek IE8 ce podrzavati CSS 2.1 u potpunosti, znaci sa IE9 bi mogli ocekivat CSS 3 a sami pretpostavite koliko je to godina. Onda jos na to dodajte prelazak korisnika i situacija uopce vise nije bajna, a iskustvo tj. cinjenica da je IE6 jos uvijek najzastupljeniji browser su porazavajuci ali to je tako. Ja si uzimam ovu stranicu kao neko mjerilo http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp s time da treba uzet u obzir kako je taj sajt vise za "tehnoloski napredne" ljude tj. oni koji su upuceni u web standarde i znaju zasto je bolje koristit recimo Firefox od IE6 tako da postotak je nazalost kod opce populacije jos uvijek i veci od toga. One sajtove kojima pratim statistiku to potvrduju.

Mislim da ce jos neko vrijeme situacija za web dizajnere biti relativno losa. Losija jer je sve vise browsera na koje moras pazit ali bolja jer svakom novom inacicom imas sve manje posla za mucit se kod prilagodbe. Ali doci ce tocka kad ce to biti proslost tako da ono.. I can't wait to see the future Razz

Quote:
Pa zar browseri danas imaju potporu za HTML5 i CSS3? Jer nema smisla raditi siteove koje nitko ne može otvoriti...


Kolko ja znam HTML5 nije jos izaso pa sumnjam da ga podrzavaju ali sto se tice CSS3 on je napravljen da se izdaje dio po dio tako da su neki segmenti podrzani od onih browsera koji se redovito updejtaju kao npr Firefox Smile

Isto slazem se sa Nemesisom ovo zadnje za fontove. Mislim da nema smisla gledat kako ce neki "zloporabit" fontove i da ce biti previse dizajnerskog neukusa jer isto tako mozemo gledat i za blogove koji su napravili pa recimo revoluciju a opet imas neke 15godisnje klinke koje imaju blogove sa 500 zvijezdica, medica, cvijetica i drugih gluposti
Very Happy Uvijek ce biti onih koji rade bolje i onih koji rade losije Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group