Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
prava crna!

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster
View previous topic :: View next topic  
Author Message
norco



Joined: 21 Dec 2005
Posts: 18

PostPosted: 06.06.2008 08:59    Post subject: prava crna! Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ovako, radim knjigu od nekih 400 strana u InDesignu CS3 sa vise od 150 grayscale ilustracija. Slike sam dobio obradjene. Te slike su nekakvi starogrcki kipovi sa mijenjanim pozadinama u crno i tu mi nastaje problem... covjek je editirao slike u PS-u i za crnu uzimao C-0, M-0, Y-0, K-100 sto bas i nije ona prava crna... e sad mi se ta crna, naravno, pobija sa crnim plohama u InDesignu. Prvo pitanje je kako uopce dobiti rich black na grayscale fotki a da ju ne moram prebacivati u CMYK? I jel postoji nacin u PS-u prebaciti te crne pozadine iz njegove crne u rich black (pod CMYK-om) a da ne moram svaku sliku selektirati, mijenjati crnu, gladiti rubove itd. Za rich black bi stavio vrijednost C-50, M-40, Y-40, K-100!

Hvala na odgovorima!
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 06.06.2008 09:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

e sada Very Happy

ak je tisak jednobojan onda zaboravi...

no ako se tiska full color onda imas jedan detalj koji ti moze sve "pokvariti".. naime neznas (bar u 99% slucajeva) koja boja ide prva na papir u tisku.

naime u velikoj vecini tiskara se prvo tiska crna boja jer je ista ne transparentna, te ujedno i "skuplja i skriva svu prljavstinu s papira"...
ostale boje (CMY) su u osnovi transparentne bolje, te ako iste idu na papir iza crne vrlo cesto ces umjesto rich crne dobiti nesto izmedju tj. neku crnu koja preko sebe ima nekakav tamno sivi film...

za rich crnu je potrebno prvo da imas dobro kalibrbiran CTF, odnosno CTP, tiskara koji ce znati izvuci rastere (znaci da nece morati smanjivati prtisak boje radi toga da izvuce dobre rastere i time nece izvucu 100% pokrivenosti flehe), masinu koja nema cudne priraste boje i tome slicno.... uglavno dosta vise ovisi o samom procesu pripreme za tisak (znaci film ili ploce) te sam tisak, nego to dali ces ti crnu napraviti iz CMYK-a ili samo iz K

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
ska



Joined: 07 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 06.06.2008 10:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nisam nikada imao slićan problem, ali prvo što mi je palo napamet jest slijedeće:
Sve bi u prelomu napravio sa K, napravio bi separaciju pri eksportiranju tako da imam samo K film, i onda bi to sve odštampao sa nekom punom Pantone bojom... Naravno, ak' se ima love...
Neka me starije i iskusnije kolege isprave ako gdje griješim, jer kako sam rekao, nisam imao slićan problem pa ne znam kako bi to stvarno riješio i dali je to uopće moguće... mada ne vidim zašto ne bi bilo... Smile

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
Nyo



Joined: 15 Nov 2007
Posts: 408
Location: Subspace

PostPosted: 06.06.2008 16:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pretpostavljam da će štampa ić u jednoj boji ako su sve slike u grayscale-u. Ako ide samo jedna boja tj crna onda je možda najbolje rješenje proći 2 puta u tisku, tako dobiješ ful crnu a i nije toliko skuplje..

_________________
I didn't fall, I attacked the floor
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group