Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
After effects tutoriali za početnika

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Video
View previous topic :: View next topic  
Author Message
l337_m4n



Joined: 04 Mar 2008
Posts: 5
Location: Osijek, Hrvatska

PostPosted: 11.03.2008 22:36    Post subject: After effects tutoriali za početnika Add user to your forum ignore list Reply with quote

ako ovakva tema već ima, uaprijed se ispričavam.

uglavnom, totalni sam početnik u aftereffectsu, vidio sam stvari na netu, šta likovi rade sa programom i znao sam da ga moram probat. trebali bi zato neki tutoriali za totalnog početnika, ali da po mogućnosti nisu video, jer većinu toga što nađem je video tutorial.

eto, hvala svima.

_________________
ma neću tu niš napisat.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Nave



Joined: 09 Apr 2004
Posts: 257
Location: Osijek

PostPosted: 12.03.2008 00:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ova knjiga bi mogla biti dobar pocetak ...
http://www.amazon.com/Adobe-After-Effects-Professional-Classroom/dp/0321499794/ref=pd_bbs_sr_4?ie=UTF8&s=books&qid=1205277526&sr=8-4

_________________
stručnjaci za ništa, eksperti za sve
A.Dedić
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
wxyzrusmir



Joined: 27 Jun 2005
Posts: 256
Location: Sarajevo

PostPosted: 12.03.2008 00:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://www.videocopilot.net/basic/ae_introduction.html

uzivaj Very Happy pomaze za osnove

_________________
ideas are all that you need | www.ideaisall.com
brainstorming magazine | use the brain to get ideas | www.brainstorming.ba
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
juta



Joined: 06 Jun 2004
Posts: 66

PostPosted: 12.03.2008 12:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mozes otici na creativecow tamo mozes naci ono sto te zanima. Jedino sto bi ti preporucio je da radis s video tutorijalima, puno je lakse.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
l337_m4n



Joined: 04 Mar 2008
Posts: 5
Location: Osijek, Hrvatska

PostPosted: 12.03.2008 19:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

stvarno vam puno hvala, iako znam da su video tutoriali najbolji, ne želim ih skidati jer će mi samo prometa nabit na adsl-u. eto hvala još jednom

_________________
ma neću tu niš napisat.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
wxyzrusmir



Joined: 27 Jun 2005
Posts: 256
Location: Sarajevo

PostPosted: 12.03.2008 19:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

¸pa sta si ocekivao. na ovom sajtu sto ti dfadoh. skini flv i konvertuj sebi tako da ces na osnovu njih moci da ucis. ako zelis nauciti onda i zrtvujes nesto Very Happy

_________________
ideas are all that you need | www.ideaisall.com
brainstorming magazine | use the brain to get ideas | www.brainstorming.ba
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
fler



Joined: 09 Jun 2008
Posts: 30
Location: Vinkovci / Osijek

PostPosted: 09.06.2008 14:18    Post subject: Re: After effects tutoriali za početnika Add user to your forum ignore list Reply with quote

l337_m4n wrote:
ako ovakva tema već ima, uaprijed se ispričavam.

uglavnom, totalni sam početnik u aftereffectsu, vidio sam stvari na netu, šta likovi rade sa programom i znao sam da ga moram probat. trebali bi zato neki tutoriali za totalnog početnika, ali da po mogućnosti nisu video, jer većinu toga što nađem je video tutorial.

eto, hvala svima.


*obavezno* video tutorijali (Chad Perkins i Andrew Kramer FTW Smile , pa tek potom literatura.
meni su govorili da je iz knjiga teško učiti (zbunjujuće + previše podataka), međutim nakon odgledanih osnova u video obliku polako sve sjedne na svoje mjesto i nema pretjerano velikih problema; jasno, ako si voljan učiti.
preporuka:
http://www.amazon.com/After-Effects-Apprentice-DV-Expert/dp/0240809386/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1213017169&sr=8-1

http://www.amazon.com/Creating-Motion-Graphics-After-Effects/dp/0240810104/ref=pd_bxgy_b_text_b
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Video All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group