Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Canon vs Nikon

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  

Canon ili Nikon?
Canon
75%
 75%  [ 12 ]
Nikon
25%
 25%  [ 4 ]
Total Votes : 16

Author Message
Adi



Joined: 19 Dec 2005
Posts: 543
Location: Bihac

PostPosted: 17.09.2008 02:22    Post subject: Canon vs Nikon Add user to your forum ignore list Reply with quote

Anketa je jasna, molim da se u nju uključe oni koji su bili u doticaju sa aparatima ovih proizvođača i oni koji imaju kakvo-takvo fotografsko iskustvo (dakle posebno sa navedenim).

Druga strana ankete oslanja se na moje lične nemire Smile
U planu imam kupovinu novog aparata, Canonom sam već radio i već niz godina (postepeno) mijenjam proizvođače, faktički lagano se napreduje, kako to već ide.
Od srednje škole sam imao isti stav prema Nikonu (strahopoštovanje), pa čak ga se ni na faksu nisam doticao već se držao Canona itd. (kontajući doći će vrijeme za pravu stvar ali eto ...).
Ipak Canon se pod kožu uvukao, dobri su stvarno nema šta ali sad sam na velikoj raskrsnici dakle ili - ili Smile
Nadam se da iskusniji mogu pomoći u odluci, a ovo je ujedno vjerujem bitno i za sve one koji će doći sa sličnim pitanjima.
Modeli o kojima ja "sanjam" jesu Canon 50D odnosno Nikon D90, pa ova anketa može biti i borba između ta dva modela.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Adi



Joined: 19 Dec 2005
Posts: 543
Location: Bihac

PostPosted: 17.09.2008 02:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da budem iskren Canon mi je više fancy i više je privržen dizajnerima hehe, šalu na stranu ali lakši su za rukovanje (ili sam ja sebi stvorio takvo mišljenje).
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Adi



Joined: 19 Dec 2005
Posts: 543
Location: Bihac

PostPosted: 18.09.2008 13:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa zar baš nema nikog ko bi mogao dati mišljenje?
Mhh nema nego sam.
Evo i usporedbe ova dva gore naveden modela (za one koji budu neodlučni kao ja Smile)...

Ovo je zvanična stranica za Canon 50D:

http://www.canon.co.uk/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_SLR/EOS_50D/index.asp

A ovo za Nikon D90:

http://chsvimg.nikon.com/products/imaging/lineup/d90/en/index.html

Zanimljivo je to da je Nikon D90 prvi SLR koji ima mogućnost snimanja videa (HD level), a odgovor iz Canona stiže već 08. novembra/studenog u vidu EOS 5D Mark II, prezentaciju ove zvjerke možete pogledati ovdje:
http://www.canon.co.uk/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_SLR/EOS_5D_Mark_II/index.asp
[/img]

Zanimljivo je pogledati i kome kupci i korisnici najviše vjeruju/odnosno na šta troše lovu (treba uzeti u obzir i na kompaktne modele jer oni se prodaju ko čarape):
http://news.cnet.com/8301-13580_3-9882670-39.html
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 18.09.2008 13:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

budući da si se i dosad držao canona i zvuči da si zadovoljan možda je najlogičnije da se njega držiš i dalje. meni se sviđa što se stalno razvijaju i imaju cijeli spektar proizvoda koji se mogu naći na skoro svakom koraku. s nikonom mi se nekad čini teže...
ova usporedba vezana uz prodaju slro-va nema veze s tvojom dvojbom, canon je uvijek (bar u naše vrijeme) i vodio u tim manjim uređajima, pogotovo otkad su postali pristupačni širem pučanstvu. kod tih su uređaja uostalom i najbolji.
kad se radi o poluprofi i profi opremi nikon i canon su uvijek bili tu negdje. po svemu. uglavnom je neka sitnica ili neki savjet dovoljan da kreneš u jednom smjeru pa tamo uglavnom i ostaneš.

canona imam i zadovoljna sam njime. nikona nikad probala al znam ljude koji ga imaju i isto su tako zadovoljni njime.
uglavnom filozofiram al ne mogu pomoći. meni se ova dvojba nekako čini kao odabir jednako dobrih proizvođača od kojeg jednog kupuju jer su najveći i najdostupniji a drugog jer mu je dostojna alternativa ali ne ulaziš u mainstream...
možda je čak i stvar osobnog stila Cool

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Adi



Joined: 19 Dec 2005
Posts: 543
Location: Bihac

PostPosted: 18.09.2008 15:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da, hvala ti na... tako sam nešto i očekivao u odgovorima, a slažem se posebno kad si spomenula stil, jer tamo gdje tehnika kaže svoje, dalje je pitanje ukusa.
Ipak srž ako ga mogu nazvati problemom, onda srž problema Smile jeste da je cijena ovog modela Nikona $999.95 (komotno se može reći 1000€ za naše prostore), a Canona čak $1399.00 (dakle isto pretvoriti u eure).
Obzirom da sam specifikacije izučio nema tu neke velike razlike osim u megapixelaži što zapravo nije tu ni bitno (dobro i ISO vrijednost je dosta izraženija u Canona) , a opet ako gledamo na marketinške trikove i Nikon je kao što sam naveo gore je uveo video modul, što je automatski pokrenulo reakciju Canona sa ovim Mark II modelom itd.
Kako god bilo izgleda da će sve biti pitanje financija i zapravo osobnog stava, javim kad se to dogodi Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
23-d



Joined: 03 Jun 2008
Posts: 19
Location: Pula

PostPosted: 18.09.2008 17:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

U principu kod ovakvih dilema najčešće prevagne "stil" odnosno ukus. Ja bi uvijek prije izabrao Nikona, ali činjenica je da su Canon i Nikon uvijek tu negdje. Ali ću ti ipak reći zašto Nikon Very Happy
Moje razmišljanje vezano za tvoju dilemu.
Kao prvo postavi si pitanje "Što kada kupim aparat?". Koji objektivi? Kakav sistem želiš graditi na tijelu. Da li želiš ostati na kit objektivima ili kit objektivi nisu uopće u priči?
Kod Nikona ti je prednost što na njega možeš šerafiti i stare objektive sa analognih aparata, kod Canona to nije slučaj. Nikonovi objektivi jesu nešto skuplji od Canonovih ali u startu za Nikona imaš puno veću paletu objektiva na izboru.
Drugo, cijena. (uspoređivat ću američke cijene)
D90 je sa cijenom od 1000$ u prednosti spram 1400$ na 50D. E pazi sad. Imaš treću opciju. Nikon D300 koji košta oko 1600$ (znači malo više od Canona) ali je zato klasu iznad oba. Po funkcijama ulazi u profi klasu, a senzor mu je isti kao i u D90, odnosno D90 je preuzeo senzor od D300.
Kada bi 50D bio cijenom bliži D90ici i dalje bi odabrao Nikona.
Eto.

_________________
Skrivam se iza leće
Back to top
View user's profile Send private message
_basko_



Joined: 11 May 2004
Posts: 144
Location: Zadar/Zagreb

PostPosted: 18.09.2008 19:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja sam nedavno isto imao u dilemu, u proslosti sam imao i canona, nikona, olympusa...i na kraju sam ponovno odabrao canona..

jedini razlog je bio taj sto canon ima puno veci izbor objektiva (ne znam o cemu 23-d prica da nikon ima vecu paletu)

i jedan i drugi imaju kvalitetne high end objektive, ali stvar kod nikona je da ima ili jeftine plasticne ili vrhunske koji su skuplji od konurencije..

kod canona ima i jeftinih, i srednjih a tako i onih skupih...

tako da je po meni jedini razlog, radi kojeg bi prije uzeo Canona taj velii izbor kojeg kod nikona nema...

tijela dolaze i odlaze, svaki put ce netko izbaciti jace tijelo..dok staklo ostaje

kod canona imas odlican 17-40/4 koji je L objektiv, dakle nijihova najvisa klasa, a kosta oko 700$, takvo nesto nikon nema, pa onda 70-200/4 L IS, takvo nesto nikon isto nema, 70-200/4...

kod nikona prime objektivi nemaju motor za fokus, za tele objektiv imas izbor 80-200/2,8 koji je star godinama, nema stabilizaciju kosta oko 900 $, nema motor a sljedeci ti je izbor 70-200 s motorom i VR I koji je 1700 $...

po meni je to odlucujuce, a sad koje tijelo ima veci lcd il malo vise suma...ionako ce doci novo za godinu dana

_________________
-----------------
www.simeb.net
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
23-d



Joined: 03 Jun 2008
Posts: 19
Location: Pula

PostPosted: 18.09.2008 20:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pričam o većoj paleti objektiva jer na DSLR Nikone možeš šerafiti 20 godina stare objektive iz doba 35mm SLRova, dok na Canona možeš samo nove serije rađene baš za DSLR. Wink O tome 23-d priča. I o tome da ćeš za 1000kN naći stari objektiv u rangu (po optičkoj kvaliteti) sa objektivima od 5-6k. I o tome 23-d priča. Wink

_________________
Skrivam se iza leće
Back to top
View user's profile Send private message
_basko_



Joined: 11 May 2004
Posts: 144
Location: Zadar/Zagreb

PostPosted: 18.09.2008 21:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

da, sa starom tehnologijom, starim premazima, bez motora a stabilizaciji da ne govorim...

ima meni prijatelj i nikon 35-70/2,8 80-200/2,8 i jos koji pa ima je upotrebljivost za neke stvari nula, ok za landscape il tako nesto gdje fokus nije bitan jos mogu stajati...i da ne govorim da mu boje nisu ni blizu modernih objektiva...govorim o slici na d300...

i nemoj pricati pizdarije da mozes samo na canona koji su radjeni za DSLR, kad mogu i stariji...ne mogu samo s FD mount-om


kako god, ako vec kupim novi aparat onda cu kupit i nove objektive...a o toj paleti nemamo sto raspravljat

_________________
-----------------
www.simeb.net
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 19.09.2008 07:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ako si dosad bio na canonu mozda vec i imas neki bolji objektiv za njega (najbolji primjer ova dva koja je basko spomenuo). a ako vec imas opreme koja bi isla i na novi body onda po meni prelazak na nikon nema pretjeranog smisla...

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Adi



Joined: 19 Dec 2005
Posts: 543
Location: Bihac

PostPosted: 19.09.2008 13:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pratim sve i dobri su argumenti svakako i to je najbitnije sve je to na svom mjestu.
_basko_ i 23-d su razvezli dobru prepirku, ali malo je to otišlo u smjeru podrške za starne kitove što opet je opravdano samo ako planira muzimati od klega polovne ili dobavljati putem Ebaya neke starije primjerke, a mislim da u ponudi ima jako interesantan spektar (kod canona ipak šareniji).
A evo i jedne interesantne situacije, dobio sam novi posao u jednoj grafičkoj radnji/studiju i još sutra sam na "upoznavanju okoline" pa od ponedeljka počinjem redovno Smile
Tamo me je dočekao niko drugi do Canona EOS 400D sa kojim ću raditi, a ima i 30D koji se prodaje.
Ima i jedan objektiv, nisam još prgledao ali je naizgled sličan 17-40/4 što bi bilo odlično.
Može biti sudbina Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group