Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Sans-serifni font za naslove i body tekst

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fontovi
View previous topic :: View next topic  
Author Message
NEOMEDIA



Joined: 06 May 2007
Posts: 111
Location: Zagreb

PostPosted: 27.08.2008 15:29    Post subject: Sans-serifni font za naslove i body tekst Add user to your forum ignore list Reply with quote

U potrazi sam za fontom koji bi se koristio u ozbiljnoj financijskoj publikaciji kao font za naslove i body tekst...sans-serifni da bude i da je svježi, novi i da se nije koristio puno...

Novi i svježi znači da nije Helvetica New, Myrad i slični što se susreće na svakom koraku...


Thnx na idejama
Hrvoje

_________________
NEOMEDIA :: kreativne komunikacije
Hrvoje Budin
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 27.08.2008 16:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Rotis sans-serif

Last edited by maratz on 27.08.2008 17:08; edited 1 time in total

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 27.08.2008 17:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mozda DIN familija, Anivers, Interstate, Helnsiki, kakav grotesk se zna dobro implementirati, Oslo.....

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 27.08.2008 18:33    Post subject: Re: Sans-serifni font za naslove i body tekst Add user to your forum ignore list Reply with quote

NEOMEDIA wrote:
U potrazi sam za fontom koji bi se koristio u ozbiljnoj financijskoj publikaciji kao font za naslove i body tekst...sans-serifni da bude i da je svježi, novi i da se nije koristio puno...


Hmm, jednokratna publikacija ili neka periodika? Izvjesce ili newsletter? itd...

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
NEOMEDIA



Joined: 06 May 2007
Posts: 111
Location: Zagreb

PostPosted: 27.08.2008 19:50    Post subject: Re: Sans-serifni font za naslove i body tekst Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
NEOMEDIA wrote:
U potrazi sam za fontom koji bi se koristio u ozbiljnoj financijskoj publikaciji kao font za naslove i body tekst...sans-serifni da bude i da je svježi, novi i da se nije koristio puno...


Hmm, jednokratna publikacija ili neka periodika? Izvjesce ili newsletter? itd...


kvartalna...izvješće...40+grafova i nešto teksta po svakoj stranici...

_________________
NEOMEDIA :: kreativne komunikacije
Hrvoje Budin
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 27.08.2008 19:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mozes onda ici i na malo "pomaknutije" fontove...

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
skomdra



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 71
Location: travoltino

PostPosted: 27.08.2008 20:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hm, nisam izdrzao...
zaposliti dizajnera?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
NEOMEDIA



Joined: 06 May 2007
Posts: 111
Location: Zagreb

PostPosted: 28.08.2008 08:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

skomdra wrote:
hm, nisam izdrzao...
zaposliti dizajnera?


ima dizajnera, ali više glava više ideja...
Dizajneri su predložili Helveticu ili Myrad (što je OK), ali to je već puno puta viđeno pa zato pitam ovdje za svježe ideje..

_________________
NEOMEDIA :: kreativne komunikacije
Hrvoje Budin
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 28.08.2008 09:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://www.typetrust.com/font/prelo
http://www.fontbureau.com/fonts/sans/BentonSans
http://www.fontbureau.com/fonts/sans/GriffithGothic
http://www.typetrust.com/font/aauxpro
http://www.fontshop.com/fonts/downloads/fontfont/ff_enzo_ot/

A zasto nuzno mora biti sans?
http://www.typotheque.com/fonts/fedra_serif_display/

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 28.08.2008 09:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
A zasto nuzno mora biti sans?
http://www.typotheque.com/fonts/fedra_serif_display/


Ili pak semi-serif: http://www.myfonts.com/browse/keyword/semiserif/

@Dr01: prelo rula

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 28.08.2008 09:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

[quote="maratz"]
Dr01 wrote:

@Dr01: prelo rula


Zato i je na vrhu. Inace maratz, tek sam ga sad prije par minuta otkrio. Stvarno mi se svidio.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
NEOMEDIA



Joined: 06 May 2007
Posts: 111
Location: Zagreb

PostPosted: 28.08.2008 10:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maratz wrote:
Dr01 wrote:
A zasto nuzno mora biti sans?
http://www.typotheque.com/fonts/fedra_serif_display/


Ili pak semi-serif: http://www.myfonts.com/browse/keyword/semiserif/

@Dr01: prelo rula


može i semiserf, to je dobar prijedlog.

ali serifni ne....ja bih ali klijent neće pa da ne otvaramo nepotrebnu frontu po tom pitanju kad i s dobrim sansom (ili semserifnim) će ipak biti cool....

_________________
NEOMEDIA :: kreativne komunikacije
Hrvoje Budin
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 28.08.2008 10:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
Zato i je na vrhu. Inace maratz, tek sam ga sad prije par minuta otkrio. Stvarno mi se svidio.

Ja vidio prije, ali u web dizajnu takve stvari možeš gledat, ali ne i koristit :(

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
NEOMEDIA



Joined: 06 May 2007
Posts: 111
Location: Zagreb

PostPosted: 28.08.2008 11:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

[quote="Dr01"]
maratz wrote:
Dr01 wrote:

@Dr01: prelo rula


Zato i je na vrhu. Inace maratz, tek sam ga sad prije par minuta otkrio. Stvarno mi se svidio.


Vidim u profilu da Dr01 radi u Poslovnom... Jedine novine u HR s ozbiljnim prijelomom, dnevno čitam... Sad je i jasno zašto kad vidimo tko brine o tipografiji. Čestitam.

_________________
NEOMEDIA :: kreativne komunikacije
Hrvoje Budin
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 28.08.2008 13:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maratz> rotis je old skul samo takav, do prije par godina mogo si ga vidjet u svakoj drugoj publikaciji... bar sam ga ja vidio (a bome i koristio) Sad

dro1> odličan izbor! aaux mi je već prije bio zapeo za oko, samo čekam da ga negdje upiknem.. Smile

Osobno, u zadnje vrijeme me fura DIN, conduit, glasgow...

uglavnom, ovdje ima jedna totalno neloša lista pa provjerite...

http://www.smashingmagazine.com/2007/08/08/80-beautiful-fonts-typefaces-for-professional-design/
Back to top
View user's profile Send private message
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 29.08.2008 07:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kres0000 wrote:
maratz> rotis je old skul samo takav, do prije par godina mogo si ga vidjet u svakoj drugoj publikaciji... bar sam ga ja vidio (a bome i koristio) Sad


Serif ili sans-serif?

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 29.08.2008 15:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maratz wrote:
kres0000 wrote:
maratz> rotis je old skul samo takav, do prije par godina mogo si ga vidjet u svakoj drugoj publikaciji... bar sam ga ja vidio (a bome i koristio) Sad


Serif ili sans-serif?


sans serif... evo baš sam sad malko pogledao po arhivi i vidim prastare publikacije iz 2001/2002 s rotisom... Možda se ja varam, al sjećam se da je taj font bio "must have" tad.
Back to top
View user's profile Send private message
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 29.08.2008 16:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sve je to cool samo kaj pola tih fontova nema sve znakove

jedini od ovih profesionala kaj znam da sve ima je Warnock OTF

aj ajde polako su poceli slagat fontove kak treba
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 29.08.2008 16:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kod kupnje fonta se dogovoris. Imas nekoliko opcija na koje sam ja naletio.

    1. mogu ti njihovi dizajneri sloziti znakove koji ti trebaju
    2. mogu ti dati dozvolu da si sam dodas znakove koji ti trebaju, i to:
      a) bezuvjetno (radi sta god zelis)
      b) s time da oni pregledaju font i odobre izmjene
    3. ne dozvoljavaju da se ista dira po fontovima (tako npr. radi HFJ)


Last edited by Dr01 on 29.08.2008 16:31; edited 1 time in total

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 29.08.2008 16:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma sve je to jasno i vec sam si neke stvari sam slozio.

ali ja radim neki puta i internacionalne publikacije i za sada radim to samo sa hypatiom i warnockom. zamisli godisnjak na engleskom, njemackom, turskom, ruskom, i grckom:)) pa ti dodaj znakove.))

osim toga sad je 2008 i vec bi trebali slagati profesinalne fontove gdje traze oko 500 eura za citavu familiju slagati da sve imaju i da budu Pro OTF
Back to top
View user's profile Send private message
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 29.08.2008 16:35    Post subject: Re: Sans-serifni font za naslove i body tekst Add user to your forum ignore list Reply with quote

NEOMEDIA wrote:


Novi i svježi znači da nije Helvetica New, Myrad i slični što se susreće na svakom koraku...



Hypatia OTF Pro.

ima nesto na futuru ali to opet polako postaje interesantno
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 29.08.2008 16:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Apsolutno: da.

Vecina za tu lovu i je Pro (premda se i znacenje "Pro" razlikuje od fondrya do foundrya).

http://www.typography.com/fonts/font_features.php?featureID=55&productLineID=100032

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
TheFlyOnTheWall



Joined: 22 Apr 2008
Posts: 91

PostPosted: 21.09.2008 20:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo, da malo ukradem topic..
Sto mislite o fontu Fertigo? (http://www.myfonts.com/fonts/exljbris/fertigo-pro/)
Kako bi funkcionirao u jednom casopisu (studentski casopis, glazbene akademije), za naslove, podnaslove eventualno? Plusevi su mu i sto je besplatan, a ima i sve dijakriticke znakove...

Thanks!
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 21.09.2008 21:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sve ok, samo što nema italici bold, ali ako imas naslove takve da ti bold ili italic ne treba, samo udri.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 22.09.2008 12:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ako ne zelis Helveticu, Rotis, DIN ili Myriad (uopce te ne krivim ne bi ih ni ja odabrao) u zadnjih par godina napravljeno je cijela hrpa premrak fontova koji izgledaju fantasticno.

Ovo bi ti bili moji favoriti

Stag Sans
Gloriola
Leitura sans
Urbana
Omnes
Guradian (nije jos u slobodnoj prodaji, al ocekuje se uskoro, jer je radjen specijalno za novine Guardian)
Taz
Flama
Morgan
Gotham
Neutraface
Whitney

i tako dalje i tako dalje..
Svi gore navedeni su prekrasni, moderni, jako in i jako se koriste vani, velika vecina njih je dobila silne tipografske nagrade...
Sto je najvaznije skoro svi su Open Type i podrzavaju hrvatske znakove...
Ovo bi bili moji izbori.. Neke od njih i sam koristim u svom radu i jednostavno uzivam u njima...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fontovi All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group