Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Koliko košta logo?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Ponuda
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ikovic



Joined: 27 Apr 2005
Posts: 10

PostPosted: 21.10.2008 17:33    Post subject: Koliko košta logo? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zanimaju me malo cijene izrade loga/logotipa kod nas.

1. Kolike su prosječno cijene u nekim od poznatijih dizajn studija?
2. Koliko se jeftinije može proći s nekim tko bi to napravio doma, a da je dobro?
3. Da li studiji imaju ono fiksne cijene ili ih određuju po tipu projekta? Mislim razlikuju li mene kome treba logo za neprofitnu organizaciju od Konzuma?
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 21.10.2008 18:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

logo nije samo logo pa onda dalje kud koji mili moji....

jer uz logo moras imati i nekakav sklop boja, odabranu tipografiju, vizuale za vizitke, kuvertice, memorandume... pa jos k tome reducirane verzije (s 4 boje na 2 i grayscale) i tako dalje....

cijena je ovisno od toga koliko trebas "promisljati" o svim tim elementima, tak da ih uklopis u jednu funkcionalnu i prepoznatljivu cjelinu koja ce biti trajna.. npr. jer logo - vizual je namjenjen da traje i da je prepoznatljiv i nakon preko nekoliko godina i desetljeca.... a na njemu radis eventulane nekakve "korekcije" (prouci npr kako se je mijenjao logo od renaulta i u kojoj periodici)

osnova za neku osnovu (logo, odabir boja i tipografija i osnovna sredstva komunikacije: vizitke, kuverte, memo) bi trebala ici, po mom skromnom misljenu, od cca 4,5k Kuna pa na dalje....

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
ikovic



Joined: 27 Apr 2005
Posts: 10

PostPosted: 21.10.2008 19:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ma sve mi je to jasno, drznut cu se i reci da i ja nesto znam od dizajnu. Zanimale su me okvirno cijene jer ne bi htio nekoga uvrijediti, a nisam bas puno radio s nasim dizajnerima.

BTW. logo treba za sad samo za web, nista od vizitki i tiskanih stvari.

Premda vidis ovo sto je receno mi je malo dalo razmisljati.
Kad ja sivam ljudima rane na licu (doktor sam), moje umijece jako određuje kako ce to sve skupa izgledati, ne za par godina nego do kraja zivota.
Ipak to sve skupa (rad - sestra, doktor i sav materijal i anestezija) košta manje od 200 kuna.

Jedan specializant radi mjesečno za 7500 kuna. Hmm ne znam dal je sad jasno da si lijecnik u Hrvatskoj ne moze bas jednostavno priustiti izradu logotipa.

Mora da je zeznuto raditi design u Hrvatskoj, gdje naći klijente.
Back to top
View user's profile Send private message
LifeCanBeFun



Joined: 28 Apr 2006
Posts: 228
Location: Istra

PostPosted: 21.10.2008 19:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

znači želiš reć da tvoje zanimanje nije dovoljno cijenjeno?
slažem se da nije, plaće bi liječnicima trebale biti više...

ovdje skini cjenik Hrvatskog dizajnerskog društva pa pogledaj koliko se kreću cijene za usluge logotipova za male, srednje i velike firme.

http://tinyurl.com/56otqj

Nekome će izgledati prenapuhane, nekome premale... Sve je danas relativno...

Pozdrav

_________________
www.netlex.hr
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 21.10.2008 19:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

... gle.. da krenemo s ulicnim pricama Surprised) sve je kod nas relativno Surprised) to kaj ti za jedno sivanje rane upotrijebis i sestru ko zna sve sto ne i na kraju naplatis samo 200 kuna je odraz nekog stanja da je sve jeftino i moze biti jos jeftinije(onaj sistem kod nas: to ti tak i tak racunalo napravi za 5 minuta, a mali od susjeda s treceg kata to napravi za jednu kolu...) ... to je jedna jako zalostna stvar i cinjenica iz nasih zivota.... preko koje se tesko moze proci i protiv koje se je tesko boriti...

cijena je bila recena za onaj osnovni (neko to vole nazivati primarnim sredstvom komunikacije)... i tak bi ona trebala izgledati (naravno +/- koji postotak ovisno do studia do studia, ako i referenci dizajnare kao takvog....) tesko da ce se danas toliko istrziti ali to je opet neka usr** realnost...

no s druge strane ak vec radis za sebe, pa makr bilo i za web, nije receno da jednog dana nece prijeci na tisakne materijale.. prema tome isplati se naci nekoga tko ce to posteno odraditi za "sitnu" lovu (cca 350-500 kuna), ali s tim da ga kasnije angaziras kada se krece na tiskane materijale (ako ce se krenuti) ili za neke druge projekte...

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
ikovic



Joined: 27 Apr 2005
Posts: 10

PostPosted: 21.10.2008 19:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sorry ljudi ako sam ispao ono kao da pljujem ili umanjujem nečiju vrijednost.

To mi nije ni na kraj pameti. Stvarno nisam ono seljak i znam koliko to sve vrijedi i znači.
I da mrzim to relativiziranje i taj kao mali od susjede, to je k.... I to je brijem jeb... u vašem poslu, ta spika.
Zato i hocu ovdje nekoga tko je profesionalac. Kazem i ja se dobro snalazim u illustratoru, photoshopu itd. Radio sam i ja dosta webova za pare i mislim da su solidni, al logo je logo, to je nešto posebno i nije moja domena.

Ja da imam para stvarno bi potrosio masnu lovu na identitet, al jeb... ne mogu.
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 21.10.2008 20:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ikovic wrote:

Zato i hocu ovdje nekoga tko je profesionalac. Kazem i ja se dobro snalazim u illustratoru, photoshopu itd. Radio sam i ja dosta webova za pare i mislim da su solidni, al logo je logo, to je nešto posebno i nije moja domena.

Ja da imam para stvarno bi potrosio masnu lovu na identitet, al jeb... ne mogu.


info [at] studio-propagadna [dot] com

pa se javi pa ak sam dobre volje ti slozim nekaj Very Happy

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
finaldesign



Joined: 30 Jan 2006
Posts: 80
Location: Croatia

PostPosted: 21.10.2008 21:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

suncek wrote:

info [at] studio-propagadna [dot] com


Imaš tipfeler Smile valjd ovak: info [at] studio-propaganda [dot] com

Uglavnom, da se i ja uključim malo u raspravu... Kod mene u firmi u kojoj radim, ako se ne radi o posebnom projektu gdje su definirane razne stvari, vizualni identiteti i slično, za klijente kojima treba samo logo, a ne zanimaju ih ostale "stvari" cijena je po satu rada. Pa onda dobiješ šta možeš dobiti za sad-dva-tri rada, odnosno koliko para tol'ko muz'ke.

Ista stvar je ako odeš do krojača. Ako samo želiš skratiti traperice, sa originalnim porubom itd. to košta npr. 30kn standardno. Ali ako hoćeš prekrojit traperice, dodat materijal sa starih traperica i napravit od njih ko zna šta, onda ćeš platit rad po satu koji košta cca. 120kn pa kolko treba da se napravi..

I mislim da je to pošteno. A sad, koliko je kvalitetan rezultat, to nemoram ni objašnjavati. Naravno da nije isto ako ja potrošim 2 sata na nekakvu "ideju" o željenom logotipu, a nekakav studio potroši nekoliko cijelih dana ili cijeli tjedan gdje tim dizajnera osmišljava... a to onda i košta od 3.500 do "nolimit" kn.

Nažalost ovo je grana industrije gdje je prilična zbrka na tržištu, koje se sastoji od uglavnom 3 grupe:
- studija koji mogu nabijat cijene po svom ukusu, jer imaju ime koje su svi čuli, ili su napravili jednom "nešto" za što su svi čuli
- studija koji pokušavaju pošteno procijenit vrijednost svoga posla
- i ostale freelance ekipe koja radi za žvake, pive, ćevape itd.

No dobro, na stranu sa zbrkom, na ovom forumu ima dosta kompetentnih ljudi koji će ti pomoć oko logotipa, pa premda to bio samo logo, bitno je da znaš otprilike što želiš... Smile

_________________
FinalDesign Studio
www.final-design.net
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 21.10.2008 23:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

finaldesign wrote:
suncek wrote:

info [at] studio-propagadna [dot] com


Imaš tipfeler Smile valjd ovak: info [at] studio-propaganda [dot] com


fala na korekturi Very Happy

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
aidevise



Joined: 30 Nov 2007
Posts: 128
Location: zg/smb

PostPosted: 22.10.2008 00:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

moj si je doktor napravio vizitke, one fasciklice za nalaze i jos neke djidje, a logo mu je valjda slozilo dijete na kompu u wordu
katastrofa Rolling Eyes
bolje bi mu bilo da nije potrosio novce na papirnatu konfekciju
i nije mi jasno zasto mu nitko u toj tiskari nije rekao... doktore - da prostite... al ovo je u.z.a.s.n.o.




da ja imam tiskaru propala bi brzo Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 22.10.2008 05:52    Post subject: Re: Koliko košta logo? Add user to your forum ignore list Reply with quote

ikovic wrote:
mene kome treba logo za neprofitnu organizaciju


Ako je neprofitno, onda probaj dogovoriti kompenzaciju ili dodati dizajnera/studio
na listu sponzora. Barem.

BTW, kod veterinara šivanje rane, oprema i antibiotici koštaju više od 200kn, bez "ruku".
O'š reć da štediš na ljekovima? c.c.c. :)

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
ikovic



Joined: 27 Apr 2005
Posts: 10

PostPosted: 22.10.2008 06:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da, šivam sve na živo i uživam u tome Smile
Vjerovao ili ne to ti je cijena u hitnoj. Imamo cjenik. I recimo naplaćujemo strancima toliko, a kad radimo to isto hrvatskom osiguraniku, još puno puno manje dobijemo od HZZO-a.

Eto.

Jedini možda problem, ili nije, u cijeloj priči je to što bi stvar bila globalna. Bilo bi sve na engleskom jeziku i ne bi bilo vezano za Hrvatsku. Mislim da bi sajt bio jako dobro posjećen, a reklama, impressum all that dizajneru obavezno.
Back to top
View user's profile Send private message
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 22.10.2008 08:29    Post subject: Re: Koliko košta logo? Add user to your forum ignore list Reply with quote

ikovic wrote:
mene kome treba logo za neprofitnu organizaciju


Mogao bi lik otvoriti mi3dot radionicu ako je neprofitno, ne bi bio prvi. Nek napiše koliko je nagrada i sigurno će desetak ljudi probat nešto složit. Obično bude nekoliko sasvim pristojnih i korektnih prijedloga. Ako mu treba samo logo a ne cijela studija zašto ne probati...

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 22.10.2008 08:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

5000 EURA a vizitke za djabe
Back to top
View user's profile Send private message
darkqueliss



Joined: 27 May 2008
Posts: 1058

PostPosted: 22.10.2008 10:02    Post subject: Re: Koliko košta logo? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Prvo procjeniš klijenta, pa naplatiš Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 22.10.2008 15:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa to stvarno ovisi za koga i koliko aplikacija ...

samo logo za recimo neku malu ordinaciju ... od 1000 kn - 5000 kn
samo logo (poz, negativ, boje) za neku srednju firmu 3500 kn - 10 000 kn
samo logo za veću ili veliku firmu 20 000 kn - ??? (koliko možeš i koliko vrijediš na tržištu) ... poznati su slučajevi od recimo par miljuna kuna samo za logo)

mala knjiga standarda (samo odabi boja i tipografije primarne, omjeri, i eventualno memo, vizitka i kuverta ) 3000 - 7000 kn

Dalje je sve stvar broja aplikacija logotipa i ostalog ... sky is the limit ...

to su cijene koje su više manje u igri i od "velikih" i od "malih" studija ... kao i od agencija ... ili freelancera ... i očekuje se vrlo korektna razina uradka ...

stvar koja nije raspravljena je broj uzoraka ... to ovisi o politici studija ili o načinu rada dizajnera, neki daju 1 ili 2 u toj cijeni pa razradu, a neki i desetak ili dvadesetak skica grubih na uvid pa se bira pravac ... (to je obično slučaj sa srednjim ili velikim firmama) ...

ima i online servisa ... cijene su od 80-300 dolara za logo vrlo upitne kvalitete (samo logo) ...

i da, uglavnom se očekuje i mali esej (čitaj preseravanje u pravilu) o filozofiji i estetici odabira ...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
Kristl Karington



Joined: 28 Mar 2004
Posts: 124

PostPosted: 22.10.2008 16:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

RHnC wrote:
5000 EURA a vizitke za djabe


Very Happy kopi/pejst s teme na temu...

a što kad traže smao vizitke? Confused
Back to top
View user's profile Send private message
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 22.10.2008 16:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

onda 5000 EUR za vizitke a logo djabe:)
Back to top
View user's profile Send private message
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 23.10.2008 00:36    Post subject: Re: Koliko košta logo? Add user to your forum ignore list Reply with quote

jojo wrote:
ikovic wrote:
mene kome treba logo za neprofitnu organizaciju


Mogao bi lik otvoriti mi3dot radionicu ako je neprofitno, ne bi bio prvi. Nek napiše koliko je nagrada i sigurno će desetak ljudi probat nešto složit. Obično bude nekoliko sasvim pristojnih i korektnih prijedloga. Ako mu treba samo logo a ne cijela studija zašto ne probati...


OVO! (bas sam mislila napisati, ali pretekla si me, bravo! :)

ikovic: stavi info na vijesti, netko ce nakon toga otvoriti radionicu ako je sve ok

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
ikovic



Joined: 27 Apr 2005
Posts: 10

PostPosted: 23.10.2008 19:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hvala svima na odgovorima.
Sad mi je puno jasnije o koliko se novaca radi.

Ideja koju su predložile jojo i 4thshadow čini mi se super.
Čim rjesim neke stvari učinit ću upravo to.
Bit ću slobodan da se javim 4thshadow preko PM da mi pomogne oko toga.

Hvala još jednom svima.
Back to top
View user's profile Send private message
sinisa



Joined: 05 Dec 2006
Posts: 134

PostPosted: 13.11.2008 08:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hmm... netko je rekao logo ? Smile
Back to top
View user's profile Send private message
igorzilla



Joined: 29 Nov 2008
Posts: 8

PostPosted: 29.11.2008 23:20    Post subject: Ja ću ti napraviti... Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kvalitetan logo i sve što ti dodatno treba za 1500kn. Kad kažem kvalitetan zaista to i mislim; treba vidjeti što imaš i što ti treba.

Cijena ti ne znači ništa - vidio sam vizualnih zona sumraka koje su koštale 20.000. Ja ne radim ispod cijene koju sam naveo, jer znam koliko mi treba vremena i resursa da osmislim i oblikujem kvalitetan vizual.

Zapamti, kad kreiraš logo, ne delaš sličicu koja bu lepe zgledala. Priča ide malo dublje, kad znaš što radiš.

Pozdrav svima.

Btw tvoj kolega Glumičić nema problema kao ti Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
finn



Joined: 11 Aug 2005
Posts: 90
Location: Rijeka

PostPosted: 03.01.2009 14:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mogu samo reći da živimo u vrlo bolesnom društvu, a to nam je sve donio je... kapitalizam. društvo u kojemu dizajneri ili automehaničari zarađuju xputa više od doktora je osuđeno na propast. Exclamation Exclamation nemojte ovo shvatiti kao omalovažavanje bilo čijeg rada, talenta, kreativnosti i ostalog. doći će nam to sve glave... Evil or Very Mad

mene ovdje zanima nešto drugo: kakva su pravila prilikom odabira naručenog vizuala? ako ja angažiram marka da mi napravi (nešto) i on mi donese 10 prijedloga, a meni se nijedan ne sviđa - šta onda? kakva su moja prava, a kakva njegova?

_________________
Car je gol!
Back to top
View user's profile Send private message
tomislaw



Joined: 28 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 03.01.2009 17:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

finn wrote:
mogu samo re?i da ?ivimo u vrlo bolesnom dru?tvu, a to nam je sve donio je... kapitalizam. dru?tvo u kojemu dizajneri ili automehani?ari zara?uju xputa vi?e od doktora je osu?eno na propast. Exclamation Exclamation nemojte ovo shvatiti kao omalova?avanje bilo ?ijeg rada, talenta, kreativnosti i ostalog. do?i ?e nam to sve glave... Evil or Very Mad

mene ovdje zanima ne?to drugo: kakva su pravila prilikom odabira naru?enog vizuala? ako ja anga?iram marka da mi napravi (ne?to) i on mi donese 10 prijedloga, a meni se nijedan ne svi?a - ?ta onda? kakva su moja prava, a kakva njegova?


Nije to dru?tvo osu?eno na propast. Dapa?e. Problem je ?to se zbog op?e ?tednje (ne mislim na trenutni kolaps, ve? unazad petnaestak i vi?e godina) svi razumiju u sve. Danas se svi razumiju u zidariju, mehaniku, ribarstvo, i sve drugo. No na ?alost, to tako ne ide. Sli?no kao i kod lije?nika, nije pacjent taj koji postavlja dijagnozu i predla?e terapiju, doktor je taj koji postavlja i dijagnozu i terapiju. Eventualno doktor mo?e predlo?iti nekoliko terapijas i objasniti koje probleme pojedina terapija mo?e prouzrokovati. Ali i dalje je doktor taj koji je sve te terapije predlo?io.

Za razliku od zdravlja, gdje se ve?ina ipak ne usudi sama postavljati dijagnozu i terapiju, u velikoj ve?ini drugih djelatnosti klijent (pacijent) si uzima za pravo da posjeduje vi?e znanja od izvo?a?a radova (doktora), ?to gotovo sigurno vodi u propas. Klijentu je najpametnije da posao prepusti kompetentnoj osobi/tvrtci. Ono ?to klijent mo?e sam za sebe napraviti, odlu?iti se za kvalitetnog izvo?a?a radova na osnovu referenci, preporuke ili nekog drugog kriterija. No ?ak i u tom slu?aju stvari ne idu uvijek kako bi trebale, i tu klijent poku?ava biti kompetentniji od izvo?a?a radova. Koliko ?e stvari krenuti u krivom smjeru ovisi o tome ko je ja?i, klijent ili izvo?a? radova.

Primjer koji ovo dobro ilustrira se mo?e pogledati ovdje
________
Emil Jellinek
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Ponuda All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group