Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Pomoc oko formiranja cijena

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
melica



Joined: 23 Oct 2008
Posts: 5
Location: Nizozemska

PostPosted: 24.10.2008 00:10    Post subject: Pomoc oko formiranja cijena Add user to your forum ignore list Reply with quote

Vec duze vrijeme pratim ovaj forum pokusavajuci naci odgovore na pitanja koja me muce oko dizajna. I uglavnom ih pronalazim. No prije nekoliko dana sam naisla na problem koji ni sama ne znam kako rijesiti...

Naime, vlasnik jedne male firme angazirao bi me za dizajn nekoliko stvari - redizajn logotipa ( s time da nema original logo u cdr ili ai formatu- dakle morala bih skenirati i sama ponovo crtati, a onda jos to i redizajnirati...a kako ne zeli velike preinake nuzan mi je skeniran dosadasnji logo), osmisljavanje slogana, izrada posjetnice, memoranduma, plakata (u tri velicine- A4, A3 i Jumbo plakat) i oslikavanje vozila

Sve ja to lijepo stavila na papir, jer covjeka prvo zanimaju cijene, pa da odluci hoce li me uzeti ili ne...Nisam se htjela bahatiti i nabijati visoke cijene (jer sam ipak relativno nova u svijetu dizajna...intenzivnije se bavim time unazad 2 godine)...
Moj konacan izracun je ispao 6.500 kn za sve to.

E sad tu pocinje moja nedoumica

Covjeku je to puno pa mi govori kako on vec ima u glavi kako to treba izgledati u konacnici i da li bi ja pristala za nizu cijenu samo to pretociti na monitor i na papir.
I kolika bi onda bila cijena. I naravno pitao je kolika bi bila satnica.

Buduci da znam kako nitko ne naplacuje po satu (osim nekakve pripreme za tisak, retus fotografija i sl.) i kako je relativno koliko netko uspije napraviti u sat vremena, mene zanima misljenje iskusnijih ljudi ovdje ( a znam da ih ima puno Very Happy )

Kakav bi vas odgovor bio tom covjeku? Da li biste pristali na to ili biste mu lijepo zahvalili i odsetali u zalazak sunca Very Happy Wink ? Ja stvarno nisam pametna. Rolling Eyes

Hvala svima

Last edited by melica on 24.10.2008 11:12; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 24.10.2008 01:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja ne bi spustao cijenu, a njemu bi preporucio da uzme upit od nege firme kolko kod njih dodje pretočavanje njegovih misli na izvedeno, pa ces vidjeti da će te ipak nazvati.

jednom sam se opekao na tu foru i vise nikada. na kraju ispada da ti kaze isto ono sto bi ti rekao i za punu cijenu. tako da ono.

ja ne bi.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 24.10.2008 05:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ako želiš raditi kao zidar koji zna super-ravno žbukati, nemoj se zvati arhitektom, ne?
(zovi se majstorom zidarom).

Iz perspektive tvog naručitelja, za žbukanje po njegovom nacrtu, tvoja ponuda je previsoka.

Kvaka je u tome da svi "znaju kako njihov dizajn treba izgledati", isto kao što svatko zna
da hoće krov na kući, fasadu i prozore i da mu bude toplo kad se vrati s posla. Ipak,
investitor ne spušta građevincima cijenu, zato jer "zna" kakvu građevinu želi. LOL.

Da li arhitekt ponekad mora i zidati? Možda bi i trebao.

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Zeus



Joined: 09 Sep 2003
Posts: 775
Location: Čakovec

PostPosted: 24.10.2008 09:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kolko je to nula? Very Happy

Maratz, dobra usporedba Smile
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
melica



Joined: 23 Oct 2008
Posts: 5
Location: Nizozemska

PostPosted: 24.10.2008 09:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

[quote="Zeus"]Kolko je to nula? Very Happy

Ups...mali tipfeler Very Happy
Evo, korigirano.

Last edited by melica on 24.10.2008 11:13; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
melica



Joined: 23 Oct 2008
Posts: 5
Location: Nizozemska

PostPosted: 24.10.2008 10:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

:cosmos:,maratz,
zahvaljujem vam na komentarima i savjetima... pomaze mi u kristaliziranju konacne odluke.

Ova analogija sa gradjevinom mi je odlicna. Very Happy I definitivno mi nije cilj biti majstor zidar. Very Happy Very Happy

Ovdje jos ima jedan ali... kako radim, ajmo reci kao freelancer, i kako sam relativno jos zelenko u tim vodama, angazmani koje dobijem se pojavljuju svakih par mjeseci, a racuni se gomilaju Sad
Tu dolazim u sukob sa samom sobom jer s jedne strane je moj perfekcionizam i stremljenje prema dobrom dizajnu i nepristajanje na "prostituiranje za male pare", a s druge strane prezivljavanje.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
finaldesign



Joined: 30 Jan 2006
Posts: 80
Location: Croatia

PostPosted: 24.10.2008 11:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

melica wrote:

Tu dolazim u sukob sa samom sobom jer s jedne strane je moj perfekcionizam i stremljenje prema dobrom dizajnu i nepristajanje na "prostituiranje za male pare", a s druge strane prezivljavanje.


To je i meni bio problem prije, ali kad covjek shvati da mu je jeftinije sjediti doma i ništa ne raditi, odnosno raditi na svom profesionalnom usavrsavanju - nego raditi za nekoga tko ne cijeni znanje/rad, gubiti živce i jos pritome biti potplacen.

_________________
FinalDesign Studio
www.final-design.net
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
maniche



Joined: 17 Oct 2006
Posts: 52

PostPosted: 24.10.2008 13:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sjedenje doma neće platiti račune.
isto tako, sa svakim klijentom nešto i naučiš stoga je i ovo jedan od načina usavršavanja.

ispod ove cijene ne idi.ti si definirala tu cijenu i ako ideš ispod ispast će da bubaš cjenu napamet pa će ju još pokušat spustit.samom spuštanjem narušit ćeš si i kredibilitet.
netko ti je dao dobar savjet, reci mu neka nazove neku firmu pa će vidjeti koja je realna cjena toga.

potpuno te kužim, i ja sam pritisnut tankim novčanikom pristao na neke poslove ispod cijene.
ne mogu reć da mi je žao,jer popravio sam si budžet i skupio neke reference.
Žao mi je jedino zbog toga što znam da su ti radovi vrijedili duplo,ako ne i triput više.
ali nekak se mora krenut..
Back to top
View user's profile Send private message
melica



Joined: 23 Oct 2008
Posts: 5
Location: Nizozemska

PostPosted: 24.10.2008 14:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Vidim da se svi slazu oko toga da ispod te cijene ne idem. Cijena koju sam formirala nastala je na temelju proucavanja cjenika HDD -a i nekoliko studia za dizajn i iznos koji sam ja dobila mi se cinio posten s obzirom na moje iskustvo, a i ne zelim da se bilo koji klijent osjeca prevarenim za novac (iako se na kraju uglavnom ja osjecam da sam naplatila ispod svake razine..ono o cemu i maniche govori).

Jedan moj kolega, dizajner sa dugogodisnjim iskustvom (preko 20 godina rada), i sam je rekao da u normalnim okolnostima ne bi pristao na nize od ovog (jer je i moja cijena vec dobrano ispod cijena na trzistu), ali obzirom na situaciju savjetovao mi je neka max. spustim jos za 20%, ali pod uvjetom da vise nema mog upliva ni savjetovanja oko dizajna..dakle u funkciji sam operativca (kako se to i doticni klijent izrazio). Jos uvijek se borim sa tom idejom.

Kad sam u prijasnjim razgovorima pitala tog potencijalnog klijenta kako to da nije trazio usluge nekog graf. studia..njegov odgovor je bio..FINANCIJE.

Mislim, jasno je meni da u Hrvatskoj jos ne postoji toliko razvijena svijest o vaznosti dizajna i da vecina klijenata misli kako je sav taj rad oko dizajna i kreativnosti precijenjen i da to moze svatko (uglavnom su to neke male do srednje firme..jer jaci igraci koriste usluge etabliranih dizajnera, a samim time su i spremni platiti koliko treba)
Ali piitam se do koje mjere bi se to bilo koji dizajner trebao srozati...zbog prezivljavanja??

Nije mi namjera sada tog covjeka blatiti,jer mi se cini da je on je ionako prototip narucitelja dizajna u Hrvata. Laughing Laughing - Napravi mi super dizajn al' za zvake.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
ITS



Joined: 06 Feb 2008
Posts: 377

PostPosted: 24.10.2008 14:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

melica wrote:

Ali piitam se do koje mjere bi se to bilo koji dizajner trebao srozati...zbog prezivljavanja??


Glad ne pita.... Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
maniche



Joined: 17 Oct 2006
Posts: 52

PostPosted: 24.10.2008 15:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

melica wrote:

Ali piitam se do koje mjere bi se to bilo koji dizajner trebao srozati...zbog prezivljavanja??


kao što ti je gren rekao...
što je veća stiska za lovu,to je granica sve niža.
u toj situaciji češ se osječat, oprosti na izrazu, jebeno.
ali stisneš zube,popraviš si financijsku situaciju..što ti lova od toga bude sve manje potrebnija, i što budeš bolja..to će cjena ić lagano gore, pritisak će se smanjivat..
Back to top
View user's profile Send private message
Mr_pink



Joined: 24 Oct 2008
Posts: 2

PostPosted: 26.10.2008 16:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pozdrav svima!

Novi sam ovdje i stvarno mogu reć da ima puno zanimljivih tema
i stvari koje se mogu naučit od vas.

Da se nadovežem na temu... nemam završeno ništa poslje srednje
grafičke škole i pukom srečom, svojim trudom i zalaganjem
dogurao sam do posla u jednoj firmi za graf. pripremu i dizajn.
U zadnjih 2 godine pomalo fušarim doma za jednu malu privat. agenciju,
tipa slaganja oglasčića za par novina, tiskanica, plakata, promo materijala i slično.

Čitajući ovu temu o cjeniku, tj. naplati rada, smrznuo sam se jer sam
skužio da sam naplaćivao neke poslove po kikiriki koštice cijenama.

No opet, želim naglasiti da nemam baš prostora za potražnjom realnih novčića
za svoje uradke, jer je svaka kuna dobo došla i gubljenje klijenta je nedopustivo
a opet tako je bilo lijepo kupiti polovni auto bez dizanja kredita, čista kešovina mmmm.

Tako da mislim da je kod nas situacija takva da ako ne uzmeš posao pa i za male pare,
tip će otić do klinca koji zna crtat u corelu i dat će mu šaku bombona da mu to nacrta, jer
se tipu živo j..e kakav će logo registrirat, glavno da piše d.o.o. i ime firme. Mislim da tako
razmišlja večina malih poduzetnika koji žele uštedit svaku kunu di stignu, pogotovo na razvoju vizualnog identiteta i marketinga....jbg.
Back to top
View user's profile Send private message
ITS



Joined: 06 Feb 2008
Posts: 377

PostPosted: 26.10.2008 16:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Poanta je u tome da ako možeš nađeš zlatnu sredinu, naravno da nečeš radit za 50 kn. nešto što košta 5000 kn. Takve firmice koje apsolutno nije briga za svoj identitet na tržištu jako brzo propadaju i nemaju nikakvu perspektivu. Mogu oni bježati od toga koliko hoće, ali ta njihova ne briga oko identiteta svoje firme kada tad dođe na naplatu. Danas je prevelika konkurencija da bi takvo poslovanje uspjelo. Osobno poznajem par starijih ljudi koji su konstantno odbijali recimo da imaju web i kod poslovanja non stop ih pitaju pa dobro jel možemo negdje vidjeti vaše radove? da prošetajte se po gradu, a ja ću vam napisati adrese gdje sam radio.... Very Happy ( radi se o građevinskoj firmi ) dakle, jednostavno su bili primorani napravit web, a znamo koliko je to usko povezano sa grafičkim identitetom. Na kraju je završilo sa redizajnom loga i svih popratnih materijala.... jednostavno u takvom vremenu
živimo. Ovi koji još to ne kontaju, nemaju pojma o poslovanju i vjerovatno ni tih pišljivih 50 kn nebi dobio. Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 27.10.2008 08:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maratz wrote:
Ako ?eli? raditi kao zidar koji zna super-ravno ?bukati, nemoj se zvati arhitektom, ne?
(zovi se majstorom zidarom).

Iz perspektive tvog naru?itelja, za ?bukanje po njegovom nacrtu, tvoja ponuda je previsoka.

Kvaka je u tome da svi "znaju kako njihov dizajn treba izgledati", isto kao ?to svatko zna
da ho?e krov na ku?i, fasadu i prozore i da mu bude toplo kad se vrati s posla. Ipak,
investitor ne spu?ta gra?evincima cijenu, zato jer "zna" kakvu gra?evinu ?eli. LOL.

Da li arhitekt ponekad mora i zidati? Mo?da bi i trebao.


Iako se ?esto vuku paralele s drugim strukama, a i sam to radim. Ovak dobru usporedbu ve? dugo nisam pro?itao.

No da se vratim na prvobitno pitanje oko cijene. Cijena za korektno odra?en posao je premala. Ako je posao sfu?an te nije dobro niti s zanatske strane odra?en, tada je i 0 kn previ?e.
________
buy iolite vaporizer

Last edited by tomislaw on 07.02.2011 10:07; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
melica



Joined: 23 Oct 2008
Posts: 5
Location: Nizozemska

PostPosted: 27.10.2008 10:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tomislaw wrote:

No da se vratim na prvobitno pitanje oko cijene. Cijena za korektno odrađen posao je premala. Ako je posao sfušan te nije dobro niti s zanatske strane odrađen, tada je i 0 kn previše.


Ja uvijek dajem maksimum od sebe da dobro odradim posao. I klijenti su do sada bili zadovoljni. Osobno bih neke stare radove sada drugacije napravila, ali tako to valjda ide...vise znanja i iskustva..bolji radovi.Kao sto rekoh nisam u tome ,poput nekih, 10 - 15 godina. i jos ucim. A i tu je uvijek pitanje ukusa..sto je nekom ruzno..drugom je lijepo. Mislim da ni podrucje grafickog dizajna nije liseno toga. Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group