Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Flash mp3 player

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Flash
View previous topic :: View next topic  
Author Message
struki84



Joined: 03 Nov 2008
Posts: 3

PostPosted: 04.11.2008 09:47    Post subject: Flash mp3 player Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pozdrav škvadro!

Moj prvipost na ovom forumu (koji je btw odličan)!
Dakle, napravio sam jednostavan flash player koji svira externi mp3 fajl. Player ima start, stop i pause button, text i jednu pjesmu koja se ne nalazi u swf fajlu nego je, kako sam reko, vani u folderu skupa sa swf fajlom.
Kada sam taj player ukompnirao na sajt javili su se neki problemi:
1. Pošto koristim flash mx (da znam moram novi nabavit) u trenutku kad sam htio pokrenut player u konteksu sajta, dobio sam link na adobe stranicu gdje sam moro dopustit swf fajlu da komunicira sa internetom, neka vrsta sekjuriti išjua
2. Kad sam to sredio player je odbio pokrenut mp3 fajl, u potpunosti kao da je samo neki visual dio sajta, drugim riječima ne trza

Probao sam cijelu stvar stavit na server no i dalje ništa:

Evo scripti

action frame:
Sound=new Sound();
Sound.loadSound("vrijeme.mp3");
stop();

[bStop button:[/b]
on(press){
stopAllSounds();
cue=0;}

Start button:
on(release){
Sound.start(cue);}

Pause button
on(release){
cue=Math.round (Sound.position/1000);
Sound.stop();}

E sad ja fakat ne kužim di bi bio problem.
mp3 fajl je u istom folderu ko i swf stoga bi trebao bit pokrenut normalno, kad kliknem na swf fajl on mi se pokrene localno u stand alone flash playeru i radi. No u browserima ne.
Isprobo sam u IE7 FF 3 i Opera zadnja.

I jedno pitanje: Ako je taj mp3 falj eksteran(van swf fajla) i nalazi se na serveru da li ću imati neko vrijeme učitavanja ili će se fajl pokrenut automatski?

Eto ako mi možete pomoć to bi bilo da bomb
Back to top
View user's profile Send private message
struki84



Joined: 03 Nov 2008
Posts: 3

PostPosted: 12.11.2008 09:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

A zašto meni nitko ne odgovara? Ko da da sam ignored.... pfffff Sad
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Flash All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group