Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Problem PS, ID print - tisak
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 09.11.2008 14:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

RHnC wrote:
@ tomislav, sorry to nije istina. sve ovisi o ripu tiskare s kojom radis. ako tiskara ima stari rip onda imas problem sa "transparency" npr. sijene pa ti ih shebe. ja radim skoro sve direktno kao export ali ako imam fajl sa puno kompliciranih elemenata pa ih jos saljem nekoj novoj tiskari onda radim PS cisto radi toga jer PS reducira sve layere, slike i sjene.
a nova navika mi je da od tiskare trazim ripani PDF pa onda vidim jel sve u redu


Normalno da ovisi o RIP-u. No kako rekoh, PS level 1 ripovi su stvar pro?losti. Tu i tamo se na?u level 2 RIP-ovi kod kojih se mo?e nai?i na sva?ta, dok su level 3 postali standard.
Ukoliko se radi o starijem RIPu, to ne zna?i nu?no da treba distilirati PS fajl, sve se mo?e napraviti unutar aplikacije. Dok je distiliranje naprosto grehota ako se radi o nekom novijem RIP-u.

No da ponovim, PS i njegovo distiliranje je stvar pro?losti, ako tiskara nema RIP koji je u stanju pro?vakati PDF 1,4 treba je izbje?i koliko god je to mogu?e.
________
silversurfer reviews

Last edited by tomislaw on 07.02.2011 10:07; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
wache



Joined: 15 Jun 2006
Posts: 220
Location: Zagreb

PostPosted: 10.11.2008 09:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

suncek wrote:
RHnC & Wache

- treba se pridrzavati standarada za izradu PDF-a, tj. raditi po onom standardom za koji tiskara (ili studio koji joj pruza uslugu CTF, CTP) ima RIP. Jer ak u tiskaru saljes PDF koji si isproducirao iz indd-a (cs3, cs4 - acrobat 7 pa na vise...) na njegovim nativnim postavkama, a tiskara raspolaze standardu po Acrobatu 5 onda imas veliku sansnu da ce nesto poci krivo.. a koliko je tesko kontaktirati tiskaru pa ju pitati koji standard im podrzava RIP???

- proucite mao te standarde i nivo kompaktibilnosti... da se puno toga skuziti, a i za divno cudo moze se spemiti presset...

- i jos jobotipns (ako ga dobijes od tiskare) mozes ufurati i u indesign (C:\Documents and Settings\IME RACUNA\Application Data\Adobe\Adobe PDF\Settings) pa imas mir prilikom produkcije PDF-a


da, ali sto ako ne znas tko to stampa?

ja vrlo rijetko imam priliku znati tko stampa. Neka firma od mene trazi dizajn. Gdje ce ga stampati cesto je i njima nepoznanica jer zaju mijenjati tiskaru u posljednji tren.

Ne mogu se ja bazirati na neciji RIP ako ne znam tko to radi. A moze raditi bilo tko.
Jedino sto mi preostaje je napraviti standardni pdf i vidjeti hoce li biti potrebe za promjenama.

Mozda ne znas, ali jako puno firmi zaposljava nesposobne ljude u marketing menadzmentu koji ne znaju ni osnove. Vjerovao ili ne, dobijao sam mailove u kojima mi kaze kako treba plakat. Ni kakav ni za koji proizvod ni kojih dimenzija... pa ti njima onda pripremaj nesto... a firma im zaposljava petnaestak takvih...

_________________
of all the things I've lost, I miss my mind the most..
Back to top
View user's profile Send private message
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 10.11.2008 09:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kaj nisi skuzio da smo ti oboje rekli da destiliras pdf uz postavke Acrobata 5 i da je onda sve jedno tko radi:)
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 10.11.2008 10:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

RHnC wrote:
kaj nisi skuzio da smo ti oboje rekli da destiliras pdf uz postavke Acrobata 5 i da je onda sve jedno tko radi:)


a cemu distilati kad mozes u indesignu napraviti PDF kompaktibilan s acrobatom 5???

dajte se malo educirajte vise, ako se mislite ozbiljno bavit poslom...

ak nesto ne kuzis imas najboljeg frenda google..
imas forum pa pitas..
jer je blesavo izvoditi nekakve partizanske metode...

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 10.11.2008 14:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

suncek daj promijeni nick u "GURU" pa ce svi partizani za tobom:)
Back to top
View user's profile Send private message
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 10.11.2008 21:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

wache wrote:
da, ali sto ako ne znas tko to stampa?

ja vrlo rijetko imam priliku znati tko stampa. Neka firma od mene trazi dizajn. Gdje ce ga stampati cesto je i njima nepoznanica jer zaju mijenjati tiskaru u posljednji tren.

Ne mogu se ja bazirati na neciji RIP ako ne znam tko to radi. A moze raditi bilo tko.
Jedino sto mi preostaje je napraviti standardni pdf i vidjeti hoce li biti potrebe za promjenama.

Mozda ne znas, ali jako puno firmi zaposljava nesposobne ljude u marketing menadzmentu koji ne znaju ni osnove. Vjerovao ili ne, dobijao sam mailove u kojima mi kaze kako treba plakat. Ni kakav ni za koji proizvod ni kojih dimenzija... pa ti njima onda pripremaj nesto... a firma im zaposljava petnaestak takvih...


Prva i osnovna stvar koju bilo tko ko misli ozbiljno raditi ovaj posao, treba doznati informacije sa samog izvori?ta. Danas su neke stvari podosta standardizirane, no daleko je to od toga da bi stvari mogo raditi napamet. Stariji ?e se sjetiti doba PS fajlova, gdje nikom nije palo na pamet raditi ne?to napamet, ve? se zvao ili meilao repro studio/tiskara i pitalo puno toga. Na kolko rasterizirati, dali ASCII encoding ili binary, jel treba okretat ?ihtu ili ne, koje oznake uklju?iti a koje ne itd. Danas je puno manje pitanja koje treba postaviti, no daleko je to od toga da pitanja ne treba postavljati.

Ukoliko primjerice predaje? oglas nekoj agenciji koja to daje ?alje u tisak, imaju ti dati postavke kako pripremiti fajl. Time si si umnogome olak?ao ?ivot i oprao ruke u dobroj mjeri ako ne?to krene krivo. Upravo zbog toga ne postoji "standardni PDF". Standardni PDF je najbolji put za izazivanje nevolja.

Kaj se ti?e marketing slu?bi po firmama, nije niti nu?no da znaju tehnikalije. Ti si taj koji ih treba udaviti pitanjima dok ne dobije? odgovore koje treba?, bilo od ljudi iz doti?ne marketing slu?be, bilo od nekog tre?eg
________
Franco Comotti

Last edited by tomislaw on 07.02.2011 10:07; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
Ivan Podrug - e1



Joined: 15 Apr 2005
Posts: 316
Location: Solin

PostPosted: 10.11.2008 22:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

"standardni PDF" postoji.

PDF destilliran sa Press Quality + svi tekstovi u krivuljama, bez fontova, sve CMYK, flattane transparencije će proć u 98.9% tiskara / print studija ili sl. Vjerojatno i kod onih koji kucaju klinastim pismom.

100% možemo reć ne postoji, 75% je de facto već standard a gore navedeno je najmanje to.


A vaše izjave da je destillanje stvar neznanja su u najmanju ruku bezobrazne.
A to da sve tiskare tribaju imat "PDF 24" su - bolje da ti ne kažem ...

Ako si profesionalac, razmišljaj, govori i djeluj tako.

Čiji je veći, Mac/PC, Destiller/Export ne pomažu nikome. Čoviku je tribalo rješenje. Uspizdili ste se oko ničega.

_________________
there R only 10 typs of ppl.
Those who understand binary & those who don't.
Back to top
View user's profile Send private message
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 11.11.2008 21:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ivan Podrug - e1 wrote:
"standardni PDF" postoji.

PDF destilliran sa Press Quality + svi tekstovi u krivuljama, bez fontova, sve CMYK, flattane transparencije ?e pro? u 98.9% tiskara / print studija ili sl. Vjerojatno i kod onih koji kucaju klinastim pismom.

100% mo?emo re? ne postoji, 75% je de facto ve? standard a gore navedeno je najmanje to.


A va?e izjave da je destillanje stvar neznanja su u najmanju ruku bezobrazne.
A to da sve tiskare tribaju imat "PDF 24" su - bolje da ti ne ka?em ...

Ako si profesionalac, razmi?ljaj, govori i djeluj tako.

?iji je ve?i, Mac/PC, Destiller/Export ne poma?u nikome. ?oviku je tribalo rje?enje. Uspizdili ste se oko ni?ega.



Bi?e da ipak ne postoji standardni PDF. Iako ?e ovo malo iza?i van pri?e o samom PDF-u, bit cijele pri?e se svodi na poznavanje parametara koji su potrebni. Nije bit u tome dali ?e fajl pro?i, bit je izvu?i iz postoje?e tehnologije maksimum.

?to se tvojih naputaka o pripremi "standardnog PDF-a" ti?e, da, rasterizacija transparencija u samoj aplikaciji ?e rije?iti nedoumice ako nisi upoznat kamo fajl ide, no konvertiranje fontova u krivulje nije nimalo pametna stvar kada ima? gro teksta. To je OK kada su u pitanju neke manje publikacije, no kod publikacija sa puno teksta, tipa dnevne novine, knjige od par stotina stranica i sli?no, to je dobar put za upadanje u nevolje. Tolika koli?ina krivulja je u stanju zaklati i najrobusniji rip. Takvi fajlovi ?e u ve?ini slu?ajeva pro?i, no to ne zna?i da su fajlovi korektni.

Ako takav fajl prolazi prije RIP-a kroz neki prepress checking soft, tiskara Zagreb (Ve?ernjak, 24 Sata itd.) koristiui Asura-u, lako je mogu?e da ne?e pro? kontrolu i da fajl bude odba?en (ovisno o postavkama samog softa). O nivou produkcije dovoljno govori da je doti?na tiskara pred par mjeseci anga?irala tvrtku koja radi isklju?ivo cheking PDF-ova i klijentima ?lje naputke kako se pripremaju PDF-ovi. Usprkos uputama, ?ak i odlascima k klijentima i njihovoj poduci, koli?ina korektnih fajlova nije bitno porasla. ?ta se desilo? Ni?ta, sve je ostalo po starom. Na kraju su na softu spu?teni kriteriji i fajlovi uredno prolaze. Ako do?e kakav fajl s nanosom boje od 390%, soft sam to korigira na prihvatljivu vrijednost, pa van iza?e manje vi?e drek. Normalno, tiskara je kriva za drek produkciju, ni u kom slu?aju priprema?i.

I stoga ?u ponoviti, printanje PS fajla pa njegovo distilanje je stvar neznanja, pa djelovalo to sad nekom bezobrazno ili ne. S druge strane, krajnje je bezobrazno i licemjerno trucati o niskom nivou produkcije, ne ka?em da si ti tu slu?aj jer ne primjetih da se osobno ?ali?, i pritom slati "standardne" fajlove, pa tako i PDF-ove.

Moje dve lipe.
________
uhwh warehouse

Last edited by tomislaw on 07.02.2011 10:07; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
wache



Joined: 15 Jun 2006
Posts: 220
Location: Zagreb

PostPosted: 12.11.2008 09:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

suncek wrote:
RHnC wrote:
kaj nisi skuzio da smo ti oboje rekli da destiliras pdf uz postavke Acrobata 5 i da je onda sve jedno tko radi:)


a cemu distilati kad mozes u indesignu napraviti PDF kompaktibilan s acrobatom 5???

dajte se malo educirajte vise, ako se mislite ozbiljno bavit poslom...

ak nesto ne kuzis imas najboljeg frenda google..
imas forum pa pitas..
jer je blesavo izvoditi nekakve partizanske metode...


prvo, indesign nije kralj svih programa i ne radi nista vise od nekih drugih...
drugo, ja i radim prepress kompatibilan sa acrobatom 5...

_________________
of all the things I've lost, I miss my mind the most..
Back to top
View user's profile Send private message
wache



Joined: 15 Jun 2006
Posts: 220
Location: Zagreb

PostPosted: 12.11.2008 09:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tomislaw wrote:
wache wrote:
da, ali sto ako ne znas tko to stampa?

ja vrlo rijetko imam priliku znati tko stampa. Neka firma od mene trazi dizajn. Gdje ce ga stampati cesto je i njima nepoznanica jer zaju mijenjati tiskaru u posljednji tren.

Ne mogu se ja bazirati na neciji RIP ako ne znam tko to radi. A moze raditi bilo tko.
Jedino sto mi preostaje je napraviti standardni pdf i vidjeti hoce li biti potrebe za promjenama.

Mozda ne znas, ali jako puno firmi zaposljava nesposobne ljude u marketing menadzmentu koji ne znaju ni osnove. Vjerovao ili ne, dobijao sam mailove u kojima mi kaze kako treba plakat. Ni kakav ni za koji proizvod ni kojih dimenzija... pa ti njima onda pripremaj nesto... a firma im zaposljava petnaestak takvih...


Prva i osnovna stvar koju bilo tko ko misli ozbiljno raditi ovaj posao, treba doznati informacije sa samog izvorišta. Danas su neke stvari podosta standardizirane, no daleko je to od toga da bi stvari mogo raditi napamet. Stariji će se sjetiti doba PS fajlova, gdje nikom nije palo na pamet raditi nešto napamet, već se zvao ili meilao repro studio/tiskara i pitalo puno toga. Na kolko rasterizirati, dali ASCII encoding ili binary, jel treba okretat šihtu ili ne, koje oznake uključiti a koje ne itd. Danas je puno manje pitanja koje treba postaviti, no daleko je to od toga da pitanja ne treba postavljati.

Ukoliko primjerice predaješ oglas nekoj agenciji koja to daje šalje u tisak, imaju ti dati postavke kako pripremiti fajl. Time si si umnogome olakšao život i oprao ruke u dobroj mjeri ako nešto krene krivo. Upravo zbog toga ne postoji "standardni PDF". Standardni PDF je najbolji put za izazivanje nevolja.

Kaj se tiče marketing službi po firmama, nije niti nužno da znaju tehnikalije. Ti si taj koji ih treba udaviti pitanjima dok ne dobiješ odgovore koje trebaš, bilo od ljudi iz dotične marketing službe, bilo od nekog trećeg


Ako se bavis dizajnom, ne znaci nuzno da moras imati informacije o tiskari koja ce posao izvesti. Na firmi koja trazi moju uslugu dizajniranja je da mi tu informaciju da, a ako mi je ne da, nije na meni da ih trazim. Moj je posao jasno definiran a i ti bi to trebao znati, iako se nazivas profesionalcem: unajmljen si za posao izrade dizajna ili idejnog rjesenja. I za to si placen. Ostalo te se ne tice jer to nije tvoj posao i nije tvoje da njuskas. Na kompaniji koja je narucilac je da odluci hoce li ti dati informaciju, ili ce se obratiti nekome drugome za poslove pripreme, tiska ili bilo cega drugoga. Jer, na kraju krajeva, nakon sto su ti platili, to je njihovo vlasnistvo.

Ukoliko mi daju informaciju, ili u narudzbu ukljuce izradu pripreme za tisak (a ne zele mi otkriti koja tiskara ce to raditi), ne mogu ih ja na to tjerati...

_________________
of all the things I've lost, I miss my mind the most..
Back to top
View user's profile Send private message
lena



Joined: 25 Mar 2004
Posts: 20
Location: Fiume

PostPosted: 12.11.2008 10:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hm... meni se po simptomima cini kao da je netko smanjio linijaturu na rip-u.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
finaldesign



Joined: 30 Jan 2006
Posts: 80
Location: Croatia

PostPosted: 16.11.2008 12:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a mozda ti je taj TIFF koji si ubacio u indesign na 16bitnoj boji? meni se jednom desilo da sam pogreškom umjesto 8bitnog napravio 16bitni TIFF i rezultat iz printa velikog formata je bio vrlo cudan, nekakve crte preko cijelog dokumenta itd... mozda se kod ripanja dogadja slican problem?

_________________
FinalDesign Studio
www.final-design.net
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group