Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Identicnost XHTML/CSS layouta sa onim iz PSD-a?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Limeni



Joined: 13 Nov 2007
Posts: 109

PostPosted: 24.11.2008 20:54    Post subject: Identicnost XHTML/CSS layouta sa onim iz PSD-a? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Jednostavno pitanje,

kad kodirate XHTML/CSS iz nekog PSD layouta, jel na kraju posla napravite screen shot stranice koju ste napravili u nekom od preglednika i onda taj screen shot kopirate kao layer u PSD file po kojem ste radili i smanjite mu transparenciju da vidite jeste li dizajn izkodirali identicno kao sto je bio u PSD-u?
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 24.11.2008 21:26    Post subject: Re: Identicnost XHTML/CSS layouta sa onim iz PSD-a? Add user to your forum ignore list Reply with quote

bomatijazg wrote:
Jednostavno pitanje,

kad kodirate XHTML/CSS iz nekog PSD layouta, jel na kraju posla napravite screen shot stranice koju ste napravili u nekom od preglednika i onda taj screen shot kopirate kao layer u PSD file po kojem ste radili i smanjite mu transparenciju da vidite jeste li dizajn izkodirali identicno kao sto je bio u PSD-u?


naravno, i ako klijent slucajno unese jednu rijec vise nego sto je predvidjeno u dizajnu, lomimo koljena. pravila se moraju znat!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
mile



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 1327
Location: Jeruzalem

PostPosted: 24.11.2008 22:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ne.

_________________
mile.is
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
base



Joined: 12 Jul 2007
Posts: 96

PostPosted: 25.11.2008 00:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

lol, jel to toliko bitno ili ti dizajner prigovara? Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
emptyhead
mi3.crew


Joined: 03 Sep 2003
Posts: 889
Location: Daleko od Novog Zelanda

PostPosted: 25.11.2008 02:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ukratko, ovako stoje stvari, u slučaju da je to tvoje pravo pitanje...

U našem odnosu (možeš ovo čak i jako doslovno shvatit *wink*), ja - dizajner/art direktaa/tretje; ti - frontend koder; ti radiš s vizualima ono što ti ja kažem. Ako ja kažem "jump", ti ne pitaš "how high!!", nego otvoris psd u fotoshopu pa izmjeriš koliko visoko moraš skočit. Ne pretpostavljaš, ne daješ svoju procjenu visine, ne mjeriš po formuli oko*krak već stisnes M, selektiras razmak i pročitaš iz info boxa koliko je to pixela.

Sve što ti smiješ, dok ja kao dizajner/art direktaa/tretje ne dobijem povjerenje u tebe i tvoje non-frontend-koder-skillse, je eventualno dati prijedlog kako bi nešto moglo biti napravljeno drukčije. I to mogu prihvatit ili odbiti. U svakom slučaju, moja je zadnja i ako ne odobrim drukčije, zakon je ono što je nacrtano. Zato jer "kako i zašto je nešto nacrtano tako i tako te kako će se nešto ponašati pri različitim utjecajima" NIJE tvoj posao, nego moj posao. Ja sam odgovoran za svoj dio posla, kao što si ti odgovoran za svoj dio posla - a to je renderiranje/implementacija dizajna iz mog psd filea u html/css.

Što, još konkretnije, znači - ako ja stavim u glavnu navigaciju font "swiss leet 31337 12px", onda ćeš ti stavit u glavnu navigaciju, ne arial, ne verdanu, već font "swiss leet 31337 12px". Ako je margina 10 pixela u fotoshopu, onda ćeš ti postaviti marginu 10 pixela... a ne 11, ne 17, ne 9...

Sad, da li ćeš ti provjeravat točnost renderinga print screenom pa c/p u photoshop ili nekim voodoo metodama, nije me briga. Ono što me JE briga, je da to izgleda onako kako sam ja nacrtao - zato jer ja znam svoj posao i od tebe se očekuje da znaš svoj posao (renderiranje/implementacija dizajna).

Ako imaš problema s tim, kupi Skandi i rješavaj "nadji 10 razlika" testove dok se ne izvježbaš. Ako ja namještam jebena "3 pixela" i "vrtim ih gore dolje 3 sata da bih našao THE RIGHT BLOODY SPOT", onda od tebe očekujem da poštuješ moj posao i moje uloženo vrijeme i znanje te odradiš svoj dio kako spada. Inače imamo problem. Točnije, ja imam problema s tobom = ti imaš problem = ja ću riješit svoj problem a ti ćeš i dalje imat problem, ali druge vrste.

Ovo gore obuhvaca samo onaj generalni scenarij psd -> html i nisu dotaknuti detalji i finese (iskustvo/skill/deadline/komunikacija itd. itd.).

Do you find this answer helpful? Y/N/Wrong line of work?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
base



Joined: 12 Jul 2007
Posts: 96

PostPosted: 25.11.2008 02:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ispravite me ako griješim jer sam relativno nov u ovome...

nije li zadaća dizajnera sklepati i dizajn i html i css?
Back to top
View user's profile Send private message
emptyhead
mi3.crew


Joined: 03 Sep 2003
Posts: 889
Location: Daleko od Novog Zelanda

PostPosted: 25.11.2008 02:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Smatraj se ispravljenim Wink.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
dr_Hate



Joined: 28 Aug 2007
Posts: 168
Location: Rijeka

PostPosted: 25.11.2008 05:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

na poslu da, ganjam svaki pixel da bude na svom mjestu - jer nije moj dizajn, i zato jer je ponekad zaista izazovno

ako je neki osobni projekt u pitanju i moj dizajn dopustam si sitna odstupanja od nekoliko pixela

_________________
imam domenu |stajduhar.org|
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 25.11.2008 07:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

What empty said...

Osobno, CSS po tuđim PSD-ovima uglavnom provjeravam na taj način, svoje rijetko, jer
imam ideju šta sam "htio s time reći".

Vrsni web dizajner koji radi i kvalitetan XHTML i CSS je rijetkost.

Idealna je kombinacija: rockstar dizajner/ilustrator koji poznaje CSS i tehnička ograničenja
+ rockstar front-end developer koji ima oko i interes za dizajn. Isto je primjenjivo na
kombinaciju animator + ActionScript developer.

Uz uzajamno osobno i profesionalno poštovanje i iskren interes za rad drugoga, kao i kod
nogometnih momčadi, takvi tandemi su ujedno i najveća snaga uspješnih timova.

Bez
Quote:
iskustvo/skill/deadline/komunikacija

i humora, nema vrhunskog posla.

Tko uspije složiti (i zadržati) trojku, osvaja prvenstva više godina uzastopno.

Edit: Par primjera tandema iz HR:
- Kršul/Prelec (web.burza)
- Janjić/Mikešić (web.burza)
- Kadoić/Lončarić (blackduke/unpljugged)
- Korać/Raguž (nivas)
- Turčin/Turčin (trinet)

odnosno pojedinaca:
- Grakalić (pixelpusher)
- Janjanin (yesterdayishere)
- Benčić (fritula)
- Huzjak (plastikfantastik)
- Blagonić (extendis)
- Gotal - Lukša (dobbin)

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
ghosap



Joined: 18 Sep 2003
Posts: 79

PostPosted: 25.11.2008 08:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

emptyhead wrote:
Ako ja kažem "jump", ti ne pitaš "how high!!", nego otvoris psd u fotoshopu pa izmjeriš koliko visoko moraš skočit. Ne pretpostavljaš, ne daješ svoju procjenu visine, ne mjeriš po formuli oko*krak već stisnes M, selektiras razmak i pročitaš iz info boxa koliko je to pixela.

Ovaj qoute totalno opisuje uspješan odnos dizajner <-> css/html programer. Nicely said empty.
( P.s. ja sam server-side programer ).

_________________
. . . and when the balance is lost all that is left is the reckening . . .
Back to top
View user's profile Send private message
base



Joined: 12 Jul 2007
Posts: 96

PostPosted: 25.11.2008 10:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maratz wrote:

rockstar front-end developer koji ima oko i interes za dizajn.


Smile ovo ću upisat u CV
(šalim se naravno)
Back to top
View user's profile Send private message
Zeus



Joined: 09 Sep 2003
Posts: 775
Location: Čakovec

PostPosted: 25.11.2008 11:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mi3 forum je kul Smile

emti, jel te to q2 naucio biti mudar? Ja igram, ali nisam toliko :smokin
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
r3dsc0rpi0n



Joined: 20 Apr 2005
Posts: 354
Location: Zagreb

PostPosted: 25.11.2008 12:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maratz wrote:

Uz uzajamno osobno i profesionalno poštovanje i iskren interes za rad drugoga


Ovo bi trebalo biti uvijek na prvom mjestu + komunikacija + praksa = dobitna kombinacija.

Ako uz to osoba ima "ono nešto" ( razmišlja o kodu dok radi nešto sasvim deseto ) to je onda full package.

@empty

Smijem pljugu zapalit? Wink

_________________
::: Fortis est, qui se vincit ! ::::
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
Limeni



Joined: 13 Nov 2007
Posts: 109

PostPosted: 25.11.2008 14:35    Post subject: hm... Add user to your forum ignore list Reply with quote

emptyhead wrote:
Ukratko, ovako stoje stvari, u slučaju da je to tvoje pravo pitanje...

U našem odnosu (možeš ovo čak i jako doslovno shvatit *wink*), ja - dizajner/art direktaa/tretje; ti - frontend koder; ti radiš s vizualima ono što ti ja kažem. Ako ja kažem "jump", ti ne pitaš "how high!!", nego otvoris psd u fotoshopu pa izmjeriš koliko visoko moraš skočit. Ne pretpostavljaš, ne daješ svoju procjenu visine, ne mjeriš po formuli oko*krak već stisnes M, selektiras razmak i pročitaš iz info boxa koliko je to pixela.

Sve što ti smiješ, dok ja kao dizajner/art direktaa/tretje ne dobijem povjerenje u tebe i tvoje non-frontend-koder-skillse, je eventualno dati prijedlog kako bi nešto moglo biti napravljeno drukčije. I to mogu prihvatit ili odbiti. U svakom slučaju, moja je zadnja i ako ne odobrim drukčije, zakon je ono što je nacrtano. Zato jer "kako i zašto je nešto nacrtano tako i tako te kako će se nešto ponašati pri različitim utjecajima" NIJE tvoj posao, nego moj posao. Ja sam odgovoran za svoj dio posla, kao što si ti odgovoran za svoj dio posla - a to je renderiranje/implementacija dizajna iz mog psd filea u html/css.

Što, još konkretnije, znači - ako ja stavim u glavnu navigaciju font "swiss leet 31337 12px", onda ćeš ti stavit u glavnu navigaciju, ne arial, ne verdanu, već font "swiss leet 31337 12px". Ako je margina 10 pixela u fotoshopu, onda ćeš ti postaviti marginu 10 pixela... a ne 11, ne 17, ne 9...

Sad, da li ćeš ti provjeravat točnost renderinga print screenom pa c/p u photoshop ili nekim voodoo metodama, nije me briga. Ono što me JE briga, je da to izgleda onako kako sam ja nacrtao - zato jer ja znam svoj posao i od tebe se očekuje da znaš svoj posao (renderiranje/implementacija dizajna).

Ako imaš problema s tim, kupi Skandi i rješavaj "nadji 10 razlika" testove dok se ne izvježbaš. Ako ja namještam jebena "3 pixela" i "vrtim ih gore dolje 3 sata da bih našao THE RIGHT BLOODY SPOT", onda od tebe očekujem da poštuješ moj posao i moje uloženo vrijeme i znanje te odradiš svoj dio kako spada. Inače imamo problem. Točnije, ja imam problema s tobom = ti imaš problem = ja ću riješit svoj problem a ti ćeš i dalje imat problem, ali druge vrste.

Ovo gore obuhvaca samo onaj generalni scenarij psd -> html i nisu dotaknuti detalji i finese (iskustvo/skill/deadline/komunikacija itd. itd.).

Do you find this answer helpful? Y/N/Wrong line of work?


Hvala sto si se osjetio prozvanim i potrudio se objasnit mi neke stvari sto se web razvoja i odnosa izbedu ljudi tice, al nisi mi puno pomogao! Pitao sam jednostavno pitanje a ti mi dao kompliciran odgovor i na kraju mi nisi odgovorio.

Normalno da ako ti kao dizajner napravis razmak 10px da onda mora bit 10px a ne 12px i da ak napravis box sirine 120px da ce bit sirok 120px a ne 150px kak onome tko radi XHTML/CSS pukne. I da se mi moramo slagat i bit dobri jedni prema drugom sve je to ok kak si napisao.

Al mene zanima dali dizajn iz PSD-a MORA bit 100% IDENTICAN kad se prenese u XHTML/CSS, do te mjere da kad napravis screen shot XHTML/CSS stranice i kopiras to kao transparentni layer preko dizajna po kojem si radio da bude ono 100% isto.

I nemoj sad opet krenut da ak ti stavis marginu 10px da mora bit 10px da si ti sef i glavni i da nema zezancije... Normalno da mora bit onako kako je u PSD-u. Ne mislim na katastrofalne pogreske kodera, nego na to da preglednici koliko god dobar koder bio stranicu prikazuju drugacije.

Smatram da ste tu svi profesionalci i da imate puno iskustva, pa me zanima dali vase stranice izgledaju identicno kao u PSD-u, jel koristite nacin provjere koji sam gore opisao?
I dali je to po vasem misljenju malo previse ili radite to? Jos jednom napominjem ne mislim na to da netko stavi marginu 20px umjesto 10px nego na to da mozda u CSS-u nisu podrzani svi fontovi koji su u PSD-u, fontu se ne moze staviti npr. "strong" i jos puno stvari koje se mogu stavit u PSD-u sto automatski mjenja velicinu teksta i kolicinu sadrzaja u boxu i njegove dimenzije i onda ne izgleda identicno kao u PSD-u. Na te stvari mislim i na te ustupke.
Back to top
View user's profile Send private message
KAMI



Joined: 14 Oct 2006
Posts: 100

PostPosted: 25.11.2008 15:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ako hoćeš napraviti stranicu kako spada kratak i jasan odgovor DA.

ja recimo učitam psd u jedan tab a u drugom kontroliram svoj layout.

To što preglednici drugačije prikazuju stranicu se uvjek da iskontrolirat..barem ja nisam naišao na nerješiv problem...
Back to top
View user's profile Send private message
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 25.11.2008 15:41    Post subject: Re: hm... Add user to your forum ignore list Reply with quote

bomatijazg wrote:
I dali je to po vasem misljenju malo previse ili radite to? Jos jednom napominjem ne mislim na to da netko stavi marginu 20px umjesto 10px nego na to da mozda u CSS-u nisu podrzani svi fontovi koji su u PSD-u, fontu se ne moze staviti npr. "strong" i jos puno stvari koje se mogu stavit u PSD-u sto automatski mjenja velicinu teksta i kolicinu sadrzaja u boxu i njegove dimenzije i onda ne izgleda identicno kao u PSD-u. Na te stvari mislim i na te ustupke.

Kad ti se tako nešto dogodi, onda vratiš PSD dizajneru na doradu. Njegov je posao da misli
na tipografiju za web, odnosno da koristi Typetester. Ali širine i odnosi moraju biti pixel-perfect.


KAMI wrote:
To što preglednici drugačije prikazuju stranicu se uvjek da iskontrolirat..barem ja nisam naišao na nerješiv problem...

http://dowebsitesneedtolookexactlythesameineverybrowser.com/

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
wxyzrusmir



Joined: 27 Jun 2005
Posts: 256
Location: Sarajevo

PostPosted: 25.11.2008 16:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

empty i maratz svaka cast na dobrom opisu. odavno nisam cuo to jeste procitao bolje objasnjenje posla to jeste komunikacije izmedju dizajnera i kodera. kad bi tako svi razmisljali bilo bi super.

za pohvalu na vremenu koje ste odvojili da opisete tacan proces i nacin :d

a respekt ljudima koje je maratz naveo Very Happy

_________________
ideas are all that you need | www.ideaisall.com
brainstorming magazine | use the brain to get ideas | www.brainstorming.ba
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Limeni



Joined: 13 Nov 2007
Posts: 109

PostPosted: 25.11.2008 16:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hvala KAMAI i maratz, sad je sve jasno.
Znaci stranice ako mislim napravit kako treba moraju bit identicne kao i u PSD-u. A ako dode do nekih situacija gdje je nemoguce prikazati font iz PSD-a onda dizajner poradi na tome tako da sve odgovara.

I odlicna je ideja ak se tako radi stavit u jedan tab stranicu a u drugi PSD po kojem radis, to ce mi biti jako korisno, hvala KAMAI!

Hvala svima na odgovorima Smile
Back to top
View user's profile Send private message
KAMI



Joined: 14 Oct 2006
Posts: 100

PostPosted: 25.11.2008 18:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da se razumijemo da nebi ispao bahat ili dvoličan iz svog prethodnog posta.
Taj način izrade pixel perfect je nešto čemu težim u izradi svakog svog weba... al bio bi lažljivo pseto kada bi rekao da je svaki moj web u pixel isti kao psd te da je u pixel isti u svim preglednicima, jebga ponekad moja greška ponekad nerealni rokovi itd...its not a perfect world...
Back to top
View user's profile Send private message
Zeus



Joined: 09 Sep 2003
Posts: 775
Location: Čakovec

PostPosted: 25.11.2008 18:32    Post subject: Re: hm... Add user to your forum ignore list Reply with quote

maratz wrote:
KAMI wrote:
To što preglednici drugačije prikazuju stranicu se uvjek da iskontrolirat..barem ja nisam naišao na nerješiv problem...

http://dowebsitesneedtolookexactlythesameineverybrowser.com/


dobra :))))))))))))))))
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
Daemon.Nivas



Joined: 18 Nov 2009
Posts: 10

PostPosted: 18.11.2009 17:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da i ja malo pripametujem, godinu dana kasnije =)

Da bi ova tema bila zaokružena, moramo postaviti dvije pretpostavke:

1: Dizajner koji radi PSD je iskusan web dizajner koji je godinama radio velike projekte.

2: Dizajner koji radi PSD je noob, ili grafički dizajner koji je nedavno otkrio internet.


U slučaju da HTML/CSS guy, nazvati ćemo ga "rezač" radi sa osobom broj 1, onda krajnji HTML mora izgledati 99,9% identično PSDu kojega je dobio od dizajnera. Razlike u font renderingu (npr, antialiasing u Photoshopu na fontovima većima od 17px je RAZLIČIT od antialiasinga u browserima) i slično ne računam.

Sve ostalo mora biti identično.

No, to podrazumjeva da osoba broj 1 zna ne samo baratati Photoshopom, nego da zna ogromnu količinu posla rezača. Mora znati kako funkcionira CSS, HTML, Javascript, mora znati detalje, i mora znati što se ne može a što može. Mora predviditi razna stanja svih elementa (gumbi, inputi, linkovi, ...). Basically, dobar web dizajner mora znati hrpetinu toga, od čega je Photoshop samo malena frakcija. Ako to ne zna, onda je to osoba br. 2. Tzv - wannabe web dizajner.

U slučaju da rezač dobije PSDove od nooba, e onda se igra mijenja u potpunosti. Onda taj rezač mora biti i dizajner kako bi loše pripremljene PSDove osposobio za normalan život na internetu. Da se ne zavaravamo, APSOLUTNO JE JASNO kad neki PSD dolazi od nooba, i tu nema ping-ponga. Tada rezač gotovo da nikada ne može vratiti PSD nazad na doradu, jer ta osoba 2 nema pojma šta i kako.

Mi u Nivasu ponekad radimo malene projekte na taj način: klijent ima neki maleni sajt kojeg mi samo nabrzinu narežemo, i to je to. Njih nigdje ne potpisujemo, niti ih stavljamo u portfolio jer su uglavnom upitne kvalitete budući da su inicijalni dizajni sve samo ne WEB dizajnovi. U tom slučaju Mark ili Badu u suradnji samnom ili Gjurom narežu taj sajt, a mi im samo fixamo dijelove koji su kritično loši.

I za kraj; molio bih da se u listu Dizajner/Markap doda i Nivas Daemon+Badu tim, jer se osjećamo ugroženo i pomalo zapostavljeno =)
Back to top
View user's profile Send private message
Zeus



Joined: 09 Sep 2003
Posts: 775
Location: Čakovec

PostPosted: 18.11.2009 19:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Jesi ti onaj Daemon sto je nekad radio Warcraft 3 sajt za gamer? Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
Daemon.Nivas



Joined: 18 Nov 2009
Posts: 10

PostPosted: 27.11.2009 11:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Naravno, one and only =)
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group