Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
pitanje vezano za corel

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
alexandras



Joined: 19 Dec 2008
Posts: 3

PostPosted: 21.12.2008 23:54    Post subject: pitanje vezano za corel Add user to your forum ignore list Reply with quote

Imam uradjeno par strana u corelu (svaka je velicine oko 1-1,5 MB) koje bi trebala odstampati...Da li zbog velicine nece da krene stampanje i kako bi eventualno mogla da smanjim velicinu...ako neko zna neka pomaze ...!!!
Back to top
View user's profile Send private message
aidevise



Joined: 30 Nov 2007
Posts: 128
Location: zg/smb

PostPosted: 22.12.2008 00:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ne kuzim :/

trebas ih isprintat, doma ili gdjevec na printer?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
killa



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 277
Location: zagreb

PostPosted: 22.12.2008 09:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

napravi Publish to PDF pa printaj gdje te volja Wink

_________________
[killa bee]
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
alexandras



Joined: 19 Dec 2008
Posts: 3

PostPosted: 22.12.2008 14:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa napravila sam i pdf ali i tu svaka strana ima oko 1.5 MB i opet mi ne krece stampanje ??? Stampam na laserskom crno-belom samsung ML2010 ... Da nije nesto do stampaca onda ???
Back to top
View user's profile Send private message
wache



Joined: 15 Jun 2006
Posts: 220
Location: Zagreb

PostPosted: 30.12.2008 12:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

napravi jedan pdf sa svim stranicama, provjeri dimenzije papira, probaj tekst pretvoriti u krivulje i onda probati...

ne vjerujem da je do corela jer je njemu svejedno sto ti s tim planiras - on svoje odradi i posalje van (do sada sam probao printati na doista svemu i NIKADA nisam imao problema)...

preporuka: provjeri uredjaj na kojem printas

_________________
of all the things I've lost, I miss my mind the most..
Back to top
View user's profile Send private message
groove



Joined: 19 Jun 2004
Posts: 39
Location: ZG

PostPosted: 30.12.2008 23:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mozda nije spojen na komp Eh?

_________________
Create Your Share / Share Your Creativity
www.multimedia-stock.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
wxyzrusmir



Joined: 27 Jun 2005
Posts: 256
Location: Sarajevo

PostPosted: 31.12.2008 12:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kad pretvoris fajl to jeste tekst koji imas u corelu uradjen u krive u setingu pdf onda ti je fajl jos veci. po pravilu zvisi za sta ti treba pdf ali kod mene je uvijek za distribuciju kad printam mali match print kuci i napravi mi fajl recimo od 60 strana full tekst koji je tezak oko 256 kb i printa bez problema.

nebi trebalo da bude frke. pogledaj seting koji imas. slike na 300 a monokrom na 600 to ti je dovoljno. i embedaj fontove kad saljes

druga stavr koja ti moze rpaviti probleme da te pdf zeza je da ako ubacujes slike ili importas da provjeris koja je rezolucij ai da uradis resemple svake na 300 dpi. jer znas da se mijenja velicina kad smanjujes ili povecavas. zna nekad praviti probleme. pogotovo ako je tiff importovan.

ili makar postaj jpg jedne strane da se vidi o cemu je rijec.

_________________
ideas are all that you need | www.ideaisall.com
brainstorming magazine | use the brain to get ideas | www.brainstorming.ba
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group