Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Granica izmedu kodiranja, skriptiranja i programiranja?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Limeni



Joined: 13 Nov 2007
Posts: 109

PostPosted: 14.01.2009 14:35    Post subject: Granica izmedu kodiranja, skriptiranja i programiranja? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo zanima me gdje je po vama granica izmedu kodiranja, skriptiranja i programiranja?

XHTML i CSS je po meni kodiranje, to je jasno, a cesto cujem da JavaScript i PHP nazivaju skriptnim jezicima pa me zanima gdje je to granica izmedu skriptiranja i programiranja?

Kodiranje je jasno, opisni jezik koji nema varijable, funkcije, petlje... A sad PHP i JavaScript su prilicno jednostavni u usporedbi sa C-om, puno stvari je pojednostavljeno ali eto zanima me gdje biste vi podvukli granicu sto se programiranja i skriptiranja tice?

Admin neka slobodno premjesti temu ako misli da spada u drugu kategoriju.
Back to top
View user's profile Send private message
s1m0n



Joined: 17 Sep 2008
Posts: 15

PostPosted: 15.01.2009 12:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kodiranje je pisanje programskog koda bez obzira na kompleksnost programskog jezika (kod -> kodiranje).

Skriptiranje je izrada jednostavnih programskih rješenja. Primjerice izrada popup-ova JavaScriptom.

Programiranje je izrada kompleksnih sustava, procedura i funkcija. Primjerice izrada foruma, CMS-a i slično...

A opet, skriptiranje bi bilo iskorištavanje postojećih mogućnosti programskog jezika.
Dok bi recimo programiranje bilo iskorištavanje mogućnosti programskog jezika za izvršavanje funkcionalnosti koje nisu u osnovi dio tog programskog jezika. Recimo u osnovi ASP nema file upload ali se može isprogramirati da se pure ASP-om mogu uploadati datoteke.

Tanka je granica između skriptiranja i programiranja...
Back to top
View user's profile Send private message
sphx



Joined: 02 Jun 2004
Posts: 109
Location: Split

PostPosted: 15.01.2009 13:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma u biti ne postoji točna podjela, svako pisanje koda je kodiranje, to nema veze s markup jezicima i stilovima (html, css)

programiranje podrazumijeva uključivanje neke logike, dakle korištenje nekog programskog jezika, svašta se može programirati i u javascriptu iako je jezik jako ograničen na klijentsku stranu i browser.

Što bi bilo skriptiranje... nemam pojma, neki sve php aplikacije nazivaju skriptama (kontakt skripta, news skripta, cms skripta)... to mi ne sjeda baš
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 16.01.2009 10:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sphx wrote:
neki sve php aplikacije nazivaju skriptama (kontakt skripta, news skripta, cms skripta)... to mi ne sjeda baš


mozda zato jer je PHP skriptni jezik? Rolling Eyes

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Limeni



Joined: 13 Nov 2007
Posts: 109

PostPosted: 16.01.2009 18:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

budha wrote:
sphx wrote:
neki sve php aplikacije nazivaju skriptama (kontakt skripta, news skripta, cms skripta)... to mi ne sjeda baš


mozda zato jer je PHP skriptni jezik? Rolling Eyes


Ajde nam objasni razliku izmedu skriptnog i programskog jezika? I zasto je PHP skriptni jezik?
Back to top
View user's profile Send private message
Ivan Podrug - e1



Joined: 15 Apr 2005
Posts: 316
Location: Solin

PostPosted: 16.01.2009 20:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

programeri programiraju, devigneri kodiraju a webmajstori skriptaju

odnosno ... ono si šta radiš ili radiš ono šta jesi. pa ako programiraš u PHPu onda si programer a PHP je programski jezik. A ako kodiraš u PHPu, onda je PHP kodni jezik a ti si koder. itd.

Isto vrijedi za sve strane mašinske jezike ( da se koderi, programeri i skripteri ne uvride ) Smile

tako sam ja recimo ... čarobnjak Programskog jezika ActionScript u kojem vrlo rado Kodiram. U slobodno vrijeme volim sve što vole mladi.

happy new line

e1

_________________
there R only 10 typs of ppl.
Those who understand binary & those who don't.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group