Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Brosura; pitanja

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost
View previous topic :: View next topic  
Author Message
TheFlyOnTheWall



Joined: 22 Apr 2008
Posts: 91

PostPosted: 22.04.2008 18:26    Post subject: Brosura; pitanja Add user to your forum ignore list Reply with quote

Bok svima!

Po prvi puta radim brosuru, kao promo materijal za jednu villu, pa imam par dilema, nejasnoca i sl.
Isao bih s varijantom polegnutog formata (radi se o brosuri sa 6 stranica), nesto blizu zlatnog reza... Zanima me postoje li neke uobicajene dimenzije takvih stvari ili je ta odluka kompletno na meni/klijentu?

Za naslovnu stranicu planiram koristiti Scriptinu (besplatni font), i sada jos trebam naci font(ove) za tekst i male naslove i sl.... Pretpostavljam da se tu preporucuje nesto do 10, 11 pt-a, sans serifno? Volio bih ako netko ima prijedlog dobrog text fonta, dobre citljivosti, i da pase uz taj neki "luksuzni" stil brosure, u skladu s tematikom.

Eto, toliko za sada... hvala svima na odgovorima!
Back to top
View user's profile Send private message
segen



Joined: 19 Dec 2006
Posts: 671
Location: ZG <-> ST

PostPosted: 22.04.2008 20:27    Post subject: Re: Brosura; pitanja Add user to your forum ignore list Reply with quote

TheFlyOnTheWall wrote:

Isao bih s varijantom polegnutog formata (radi se o brosuri sa 6 stranica), nesto blizu zlatnog reza... Zanima me postoje li neke uobicajene dimenzije takvih stvari ili je ta odluka kompletno na meni/klijentu?


A5 bi ja uzeo, definitivno. Moš ti uzet koji oćeš format ako je to dio dizajna, pa ti vidi.

_________________
NEW ∞folija∞ Follow me
Ovaj svijet je samo varka!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
Nyo



Joined: 15 Nov 2007
Posts: 408
Location: Subspace

PostPosted: 23.04.2008 19:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nemoj pre velik font nabit gore jer je ljepše kad letak malo "diše" tj. kada imaš malo praznog prostora. Po meni nemoj ić preko 10pt a i ovisno o izgledu fonta. Ako imaš puno teksta idi na neki ful jednostavan i elegantan tipa Verdana. Uglavnom izbjegavaj brdo raznih tipova fontova na istom letku. Radje uzmi jedan i njegove varijacije.
Šta se tiče formata, dosta se koristi 100 x 210 mm pogotovo ako imaš više stranica.
Također pazi na dimenzije jer ako ti je npr svih 6 stranica široko 100 mm kod savijanja neke stranice gube par milimetara (ovisno o načinu savijanja) pa je moguće da ti big ispadne odmah do texta ili slike ako me razumiješ. Ako trebaš detaljnije bilo šta šta se tiče pripreme slobodno se javi na PM. Smile
Poz
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 23.04.2008 19:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

- format ti je ponekada najbolje dogovoriti s tiskarom takod a se izvuce maksimalna iskoristivost papira..
- od fontova koristi samo dvije familije, s time da mozes ovisno o percepciji, mijesati san serifne i serifne...
- pazi kod adabira podlozne boje da ne napravis nesto sto ce asocirati na sve samo ne na vilu za obitavanje (recimo da uzmes neku boju pa da onda potencijalni klijent nezna dali je dobio prospekt od kakvog ekskluivong namjestaja, privatne banke, sanatorija ili neceg slicnog....)
- ako se ne stedi lova vidi varijante s lakiranjem pojedinih dijelova (recimo naslova) ili s slijepim tiskom
- pazi koji papir odabires, uzmi nesto teze (recimo 120+gr), s tomi dali ce biti mat ili gloss vidi o kolicini maetrijala.. ak iams lagani dizajn onda bi ja isao na gloss, ali ak ce strane biti ispunjene onda bi isao na matt
- nemoj biti presaren, odaberi samo dvije boje i pazi da su komplementarne, a ako narucitelj zeli nesto sarenije onda odi prema nekakvom neutralnom odabiru ili djelomicno komplementarnom odabiru

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 23.04.2008 23:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

moja preporuka ti je da odeš do algoritma ili profila i kupiš si knjigu. Uložiš parsto kuna u sebe i dobit ćeš odličan uvid kako dobre brošure mogu izgledat. I nema ti bolje od toga. Vidjet ćeš formate, odlične layoute, izbore tipografije, materijale, uveze... Vjeruj mi isplatit će ti se.

Moja preporuka ti je da tražiš knjige od Rockporta (npr. brochure design 8 ili 9). Oni zbilja nekad imaju kvalitetnu literaturu...
Back to top
View user's profile Send private message
GR



Joined: 02 Apr 2007
Posts: 301
Location: Zagreb

PostPosted: 24.04.2008 17:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kres0000 wrote:
moja preporuka ti je da odeš do algoritma ili profila i kupiš si knjigu. Uložiš parsto kuna u sebe i dobit ćeš odličan uvid kako dobre brošure mogu izgledat. I nema ti bolje od toga. Vidjet ćeš formate, odlične layoute, izbore tipografije, materijale, uveze... Vjeruj mi isplatit će ti se.

Moja preporuka ti je da tražiš knjige od Rockporta (npr. brochure design 8 ili 9). Oni zbilja nekad imaju kvalitetnu literaturu...


slažem se to ti je najbolja investicija,ali nemoj kupovat kod nas jer su bezobrazno skupi...iste te knjige preko amazona (usa) sa dostavom ispadnu duplo jeftinije,a dođu ti za tjedan dana! pogledaj u algoritmu/profilu kaj ti se sviđa i to narući putem interneta. LeaveMeBe
Back to top
View user's profile Send private message
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 24.04.2008 18:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Boom22 wrote:
kres0000 wrote:
moja preporuka ti je da odeš do algoritma ili profila i kupiš si knjigu. Uložiš parsto kuna u sebe i dobit ćeš odličan uvid kako dobre brošure mogu izgledat. I nema ti bolje od toga. Vidjet ćeš formate, odlične layoute, izbore tipografije, materijale, uveze... Vjeruj mi isplatit će ti se.

Moja preporuka ti je da tražiš knjige od Rockporta (npr. brochure design 8 ili 9). Oni zbilja nekad imaju kvalitetnu literaturu...


slažem se to ti je najbolja investicija,ali nemoj kupovat kod nas jer su bezobrazno skupi...iste te knjige preko amazona (usa) sa dostavom ispadnu duplo jeftinije,a dođu ti za tjedan dana! pogledaj u algoritmu/profilu kaj ti se sviđa i to narući putem interneta. LeaveMeBe


slažem se, tak ja radim. Nađem tam i onda si naručim Smile amazon je definitivno way to go.Em što su cijene drastično jeftinije em što je izbor mnogostruko bolji.. Ali ak je žurba ili ak nemaš devizni i algoritam će poslužit... Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
GR



Joined: 02 Apr 2007
Posts: 301
Location: Zagreb

PostPosted: 25.04.2008 07:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa ne treba ti devizni, možeš i sa bilo kojom kreditnom karticom!
Back to top
View user's profile Send private message
TheFlyOnTheWall



Joined: 22 Apr 2008
Posts: 91

PostPosted: 25.04.2008 10:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hvala svima na konstruktivnim odgovorima! Smile

Brosura se polako vec slaze, jos se dogovaraju zadnji detalji s klijentom. Slucajnost, ali dan prije postanja bio sam u Profilu/Algoritmu i gledao knjige o brosurama; nasao i Rockportovu (vec imam 2 njihove), no nije mi se trosilo odmah isprve pa je nisam uzeo tada, ali onda sam je nasao na torrentima tako da je sada sa kompa mogu prelistavati.. Cool
Ima toliko dobrih i insprativnih knjiga iz dizajna da pozelim da sam bogat nakon svakog odlaska u knjizaru. Cool

@Nyo: mozda se i javim! tnx! Wink
Back to top
View user's profile Send private message
TheFlyOnTheWall



Joined: 22 Apr 2008
Posts: 91

PostPosted: 26.05.2008 00:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Eto mene opet.. Smile Brosura ide po planu, i jos sam usput za istog klijenta slozio i letak.
Sad bi mene, kao dizajnera neiskusnog na podrucju brosura i letaka, zanimao uobicajeni raspon cijena u kojem, kao zasad-tek-student, mogu naplatiti svoj rad..

Znaci ja sam fotkao sve fotografije koje koristim, brosura ima 6 stranica (savija se na dva mjesta), dimenzija stranice 150x90mm, a letak je 110x190mm, obostrano.. (nadam se da je dovoljno info).

Hvala na odgovorima! Smile

p.s. Karte radim u Illustratoru pen toolom, crtanjem po nekom predlosku (npr. google earth).. je li to ok nacin izrade karte, ili ima neka tajna zanata? Razz
Back to top
View user's profile Send private message
klompa



Joined: 10 Oct 2006
Posts: 164

PostPosted: 26.05.2008 00:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

TheFlyOnTheWall wrote:
Eto mene opet.. Smile Brosura ide po planu, i jos sam usput za istog klijenta slozio i letak.
Sad bi mene, kao dizajnera neiskusnog na podrucju brosura i letaka, zanimao uobicajeni raspon cijena u kojem, kao zasad-tek-student, mogu naplatiti svoj rad..

Znaci ja sam fotkao sve fotografije koje koristim, brosura ima 6 stranica (savija se na dva mjesta), dimenzija stranice 150x90mm, a letak je 110x190mm, obostrano.. (nadam se da je dovoljno info).

Hvala na odgovorima! Smile

p.s. Karte radim u Illustratoru pen toolom, crtanjem po nekom predlosku (npr. google earth).. je li to ok nacin izrade karte, ili ima neka tajna zanata? Razz


ko god da si, ukoliko si zadovoljan svojim radom, korektno bi bilo dobiti nekih 1.5-2k kuna, ali opet onoliko koliko si samouvjeren i iskusan toliko ces vjerovatno i dobiti Laughing

ps. fino bi bilo daposjedujes CS2 verziju illustratora...
http://graphicssoft.about.com/od/illustrator/ss/sflivetrace.htm
Back to top
View user's profile Send private message
TheFlyOnTheWall



Joined: 22 Apr 2008
Posts: 91

PostPosted: 25.06.2008 12:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Letak je gotov, i sada dolazi tiskanje na red... Zanima me isplati li mi se za tako nesto (1000 komada, 110x190mm) vise digitalni tisak, ili da trazim neku tiskaru?

Za brosuru pretpostavljam odmah u tiskaru?

Hvala...
Back to top
View user's profile Send private message
Kristl Karington



Joined: 28 Mar 2004
Posts: 124

PostPosted: 02.02.2009 10:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kad bi brošura bila kvadratna koji bi format bio najisplativiji glede iskoristivosti papira? recimo, oko 200x200 mm. palo mi je na pamet 160x160, da bi taman sjelo na B2, a onda sam uzeo jednu knjigu uruke isto kvadratnog oblika i izmjerio joj dimenzije 220x220, pa više nisam pametan. malo me i temperatura počela prati tako da je sve ovo vjerojatno samo buncanje.
aj živili!
Back to top
View user's profile Send private message
Kristl Karington



Joined: 28 Mar 2004
Posts: 124

PostPosted: 03.02.2009 10:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

uglavnom... i dalje sam nepametan. ako sam dobro kalkulirao 160x160 mm je duplo isplativije od 220x220 ili nešto manjih. samo, bojim se da nije to premalo za brošuru. mislim, meni to zvuči dobro, no ne znam što će naručitelji reći... Confused
Back to top
View user's profile Send private message
aidevise



Joined: 30 Nov 2007
Posts: 128
Location: zg/smb

PostPosted: 03.02.2009 17:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

puno toga ti ovisi na kojem ce se stroju tiskat, koja je naklada, kolko ima stranica ta tvoja brosura

izbor formata ovisi i o tome tko ce to i gdje koristiti
sta ja znam koja je tema, al ja npr. trebam misliti stane li u zensku torbu, jel zgodna za umetnut u neki fascikl i slicno

onda ako je je na manjem formatu, vise je stranica, moras mislit kakav ce uvez imat
ima dosta toga kaj moras uzet u obzir



isla sam sad citat tvoj prvi post i preporucam ti 15x15 zatvoreni format za taj letkic, a 45x15 otvoreni
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Kristl Karington



Joined: 28 Mar 2004
Posts: 124

PostPosted: 04.02.2009 11:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

naklada će pretpostavljam biti enormna, ako prođe. to je prijedlog brošure za turističku zajednicu. zato je čudan taj manji format, ali mi pada na pamet da bi baš zbog toga bilo uočljivo. nagledao sam se raznoraznih prospekata i svi se svode na isto, pa razmišljam kako će u šumi istih prospekata jedan drugačiji (za početak drugačijeg formata) biti bar malo uočljiviji. no, bojim se da strukture ne bi mislile tako...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group