Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Naplata obavljenog posla strancu putem... čega i kako?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
frishki



Joined: 30 Aug 2007
Posts: 30

PostPosted: 07.02.2009 14:07    Post subject: Naplata obavljenog posla strancu putem... čega i kako? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da objasnim ako se ne kuži iz naslova:

Našao sam si neki on a side job vani koji bi se ticao web designea. Pošto čovjek je iz SAD-a i ima svoju firmu, želio bi da se sve to obavi preko fakture ili čega već zbog poreza i ostalog. Kako nikada prije nisam imao veze sa takvim načinom plaćanja, zanima me koje su mogućnosti i kakva je procedura?

Što je meni činiti, a što njemu?

Bio bih zahvalan na svakom detaljnijem odgovoru.

_________________
www.seemplee.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 07.02.2009 18:42    Post subject: Re: Naplata obavljenog posla strancu putem... čega i kako? Add user to your forum ignore list Reply with quote

frishki wrote:
Da objasnim ako se ne kuži iz naslova:

Našao sam si neki on a side job vani koji bi se ticao web designea. Pošto čovjek je iz SAD-a i ima svoju firmu, želio bi da se sve to obavi preko fakture ili čega već zbog poreza i ostalog. Kako nikada prije nisam imao veze sa takvim načinom plaćanja, zanima me koje su mogućnosti i kakva je procedura?

Što je meni činiti, a što njemu?

Bio bih zahvalan na svakom detaljnijem odgovoru.


vec je bilo govora o tome na forumu, ali se nije bas postiglo neko rijesenje.
pa baci oko, inace, skolovan racunovodja bi trebao to znati i ako ne zna nekoga tko bi to znao.

sretno
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
mile



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 1327
Location: Jeruzalem

PostPosted: 07.02.2009 18:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa stvar je vrlo jednostavna, ako čovjek treba fakturu, a ti radiš ovdje - onda moraš ili imati svoje poduzeće ili raditi za poduzeće koje može izdati račun.

Račun može, ali ne mora, biti na engleskom jeziku, bez PDV-a.
Uplate ti stranci mogu vršiti na devizni račun tvog poduzeća u svojoj valuti.

_________________
mile.is
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
frishki



Joined: 30 Aug 2007
Posts: 30

PostPosted: 07.02.2009 20:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pošto nemam svoju firmu, može li se ikako bez sankcija ikome izvesti da se faktura napravi preko neke druge firme?

Recimo, netko od familije mi ima firmu i da se faktura izda preko te firme s tim da novci završe kod mene, naravno.

_________________
www.seemplee.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
mile



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 1327
Location: Jeruzalem

PostPosted: 07.02.2009 20:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

frishki wrote:

Recimo, netko od familije mi ima firmu i da se faktura izda preko te firme s tim da novci završe kod mene, naravno.


Naravno da može.

_________________
mile.is
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 07.02.2009 20:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mile wrote:
frishki wrote:

Recimo, netko od familije mi ima firmu i da se faktura izda preko te firme s tim da novci završe kod mene, naravno.


Naravno da može.


naravno, samo ako ti tvoji imaju mesnicu, i izadju racun za 5kg htmla i 3.5kg dizajna, mozda bude malo sumljivo Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
frishki



Joined: 30 Aug 2007
Posts: 30

PostPosted: 07.02.2009 20:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

U pitanju je firma koja se bavi izradom softvera. Nije baš usko povezano, ali... Whistle

_________________
www.seemplee.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
mile



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 1327
Location: Jeruzalem

PostPosted: 08.02.2009 01:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

:cosmos: wrote:

naravno, samo ako ti tvoji imaju mesnicu, i izadju racun za 5kg htmla i 3.5kg dizajna, mozda bude malo sumljivo Smile


Može proć Very Happy

_________________
mile.is
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 08.02.2009 11:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ako imas devizni racun i nije u pitanjiu neka ogromona cifra.
das mi racun sa svojim imenom i adresom i napises broj privatnog deviznog racuna
to ti vrijedi kao i svaka faktura od neka firme.

samo provjeri da li banka u hrvatskoj mora prijaviti taj ulazak deviza ili ne

njih u njegovoj poreznoj interesira tko je napravio i gdje su novci uplaceni
a kako ti to u HR oporezujes to je njima sve jedno.
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 08.02.2009 12:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

RHnC wrote:
ako imas devizni racun i nije u pitanjiu neka ogromona cifra.
das mi racun sa svojim imenom i adresom i napises broj privatnog deviznog racuna
to ti vrijedi kao i svaka faktura od neka firme.

samo provjeri da li banka u hrvatskoj mora prijaviti taj ulazak deviza ili ne

njih u njegovoj poreznoj interesira tko je napravio i gdje su novci uplaceni
a kako ti to u HR oporezujes to je njima sve jedno.



Mislim da je ovo najbolji nacin i odgovor na ovu temu, jer ovako rade mnogi freelanceri.
Njima u US treba tzv. W-9 forma a ako nisi stanovnik USA-a onda ju ne moras ni izdati.
Bitno da sve ide preko tvog deviznog racuna...
Back to top
View user's profile Send private message
wxyzrusmir



Joined: 27 Jun 2005
Posts: 256
Location: Sarajevo

PostPosted: 09.02.2009 02:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mislim da sam na staru temu odgovorio jednom. Firma mi je registrovana u Sarajevu, BiH. Imam klijenta u UK. Svaka tri mjeseca odradim par reklama za njih. Na osnovu Purchase ordera njihovog izdam fakturu.

Faktura je na engleskom jeziku i izdata po njihovom nacinu. Fakture su uvijek bez pdv. PDV se kod nas placa samo ako je firma za koju radim unutar Evrope. Ostale zemlje izvan EU ne spadaju pod oporezivanje. Evo vec drugu godinu kako tako radim i do sada se poreska nije bunila.

Klijent plati transfer fee i super je. Jedino sto ja placam je konverzacija sa deviznog na KM racun i to je to.

_________________
ideas are all that you need | www.ideaisall.com
brainstorming magazine | use the brain to get ideas | www.brainstorming.ba
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group