Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Ligature u casopisu

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fontovi
View previous topic :: View next topic  
Author Message
TheFlyOnTheWall



Joined: 22 Apr 2008
Posts: 91

PostPosted: 02.01.2009 11:23    Post subject: Ligature u casopisu Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hello!

Radim prijelom za jedan casopis glazbene tematike (uglavnom klasicna glazba), i bas radim finalne korekcije... Za tekst koristim Minion Pro i trenutno se dvoumim oko ukljucivanja ligatura (st, sp...). Jesu li one pozeljne za tekst u takvim publikacijama? Koliko i kada ih vi koristite?
Ne zelim da ispadne isforsirano...ako me kuzite...
Znam da je obicnim citateljima to malo zbunjujuce i novo, pa ne znam da li ce na kraju te ligature pomagati tekstu, ili smetati..

Eto, zahvaljujem na pomoci! Wink
Back to top
View user's profile Send private message
TheFlyOnTheWall



Joined: 22 Apr 2008
Posts: 91

PostPosted: 02.01.2009 12:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dajte samo pljunite neki komentar.... Confused Smile
Back to top
View user's profile Send private message
TREECKO



Joined: 22 Dec 2008
Posts: 72

PostPosted: 02.01.2009 13:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Moj komentar:

Ja tebe nista ne kuzim... Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
TheFlyOnTheWall



Joined: 22 Apr 2008
Posts: 91

PostPosted: 02.01.2009 13:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

TREECKO wrote:
Moj komentar:

Ja tebe nista ne kuzim... Rolling Eyes


Ima li argumenata protiv koristenja ligatura u tekstu jednog casopisa?
Back to top
View user's profile Send private message
KAMI



Joined: 14 Oct 2006
Posts: 100

PostPosted: 02.01.2009 14:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hmmm moram priznat da ovo nije uopće moja domena ali ovako laički (pošto nitko drugi još nije odgovorio) mislim da je to za čitljivost zlo...eventualno ih koristiti za naslove ili neš..možda si na to i mislio....
Back to top
View user's profile Send private message
che.UP
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 2320
Location: zagreb

PostPosted: 02.01.2009 15:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ajd slozi jednu stranicu sa i jednu bez pa cemo najbolje znat :)

_________________
UP | TypeTester | Accommodations App
Meni u Firefox-u ne radi AJAX
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
booka



Joined: 06 Oct 2005
Posts: 325
Location: Zagreb

PostPosted: 02.01.2009 15:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mislim da bi zbunjivalo ljude, mislim da je nepotrebno, meni uvijek ligatura sp ili st na prvi pogled izgleda kao šp zbog spoja koji izgleda kao kvačica...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
booka



Joined: 06 Oct 2005
Posts: 325
Location: Zagreb

PostPosted: 02.01.2009 15:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

i ovo šta kaže che.up, pokaži nam pa ćemo procijenit...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
TheFlyOnTheWall



Joined: 22 Apr 2008
Posts: 91

PostPosted: 02.01.2009 16:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

booka wrote:
i ovo šta kaže che.up, pokaži nam pa ćemo procijenit...


Ok, pametno. Smile
Evo pdf-ova:

Obicno: http://www.yousendit.com/download/WnBSd0VLV3IwMEdGa1E9PQ
S ligaturama: http://www.yousendit.com/download/WnBSd0VBTXZTRTRLSkE9PQ
Back to top
View user's profile Send private message
booka



Joined: 06 Oct 2005
Posts: 325
Location: Zagreb

PostPosted: 02.01.2009 16:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mislim da ti ligature nisu potrebne, razlika je fakat mala, neznatna
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
zytzagoo
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 1842
Location: Zagreb, Hrvatska

PostPosted: 02.01.2009 17:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja bi stavio bez...

_________________
[+]I[+]am[+]my[+]own[+]religion[+]
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
TheFlyOnTheWall



Joined: 22 Apr 2008
Posts: 91

PostPosted: 02.01.2009 17:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Onda je odluceno! Wink

Hvala vam!
Back to top
View user's profile Send private message
mile



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 1327
Location: Jeruzalem

PostPosted: 02.01.2009 19:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ej, čekaj, kud si poletio. Ja mislim da trebaš s ligaturama.




Ma šalim se, bez. Smile

_________________
mile.is
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 03.01.2009 02:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

TheFlyOnTheWall wrote:
Hello!

Radim prijelom za jedan casopis glazbene tematike (uglavnom klasicna glazba), i bas radim finalne korekcije... Za tekst koristim Minion Pro i trenutno se dvoumim oko ukljucivanja ligatura (st, sp...). Jesu li one pozeljne za tekst u takvim publikacijama? Koliko i kada ih vi koristite?
Ne zelim da ispadne isforsirano...ako me kuzite...
Znam da je obicnim citateljima to malo zbunjujuce i novo, pa ne znam da li ce na kraju te ligature pomagati tekstu, ili smetati..

Eto, zahvaljujem na pomoci! Wink


Stvar je jako diskutabilna.

Prije no ?to dam odgovor dali bi koristio ligature ili ne, vi?e je nego po?eljno vratiti se malo kroz povijest. Jo? su stare kulture s istoka (Asirska, Sumeranska itd.) koje su koristile klinasto pismo poznavale ligature. Ligature su slu?ile za bilje?enje fonema koji se pisao pomo?u dva grafema, koji pak svaki za sebe ozna?avaju poseban fonem. Kao bi se i vizualno dalo do znanja kako se radi o jednom fonemu a ne o dva, dva grafema se pribli?avaju jedan drugom, ponekad i toliko da se stope u jedan znak. Ligaure su kasnije preuzele i druge kulture, te su poseban zamah dobile u srednjem vijeku u Njema?koj (jel neko spomenuo Gutenberga? Smile i ?panjolskoj, otkuda su se kasnije pro?irile na ostale dr?ave odnosno pisma. Danas razlikujemo dvije vrste ligatura, digraf ligature i stilske ligature.

Jedna od poznatijih ligatura, a koja je grafemski gotovo izgubila svoja inicijalna obilje?ja, je slovo "?" (ukoliko se ovo ne prik?e dob ro, radi se o slovu "n" s tildom povrh slova. Doti?no slovo, odnosno ligatura, svoje korijene vu?e s ?panjolskih nadgrobnih spomenika. Mnoga imena i prezimena su sadr?avala fonem "nj" koji se u ?panjolskom pisao kao dva grafema "n". No kako bi u?tedjeli na prostoru, rodila se ligatura "?". Ovdje se radi o radikalnoj ligaturi s grafemskog stajali?ta. U hrvatskom jeziku postoje tri digrafske ligature, to su slova "?", "?" i "?" (ukoliko ne mo?ete selektirati pojedine grafeme u ovim ligaturama a uredno ih vidite na ekranu, zna?i da imate pripadaju?i font i da koristite UTF). Radi se naprosto pribli?avanju dva grafema jedan prema drugom, tako da i vizuelno ?ine cjelinu kao ?to se izgovara, kao jedan fonem.

No u hrvatskom jeziku stvari nisu ba? jednostavne. Iako ra?unalna fotolitografija nudi neusporedivo ve?e mogu?nosti od olovnog sloga, radi se o tome da smo premalo tr?i?te da bi se samo zbog nas radile neke tamo ligature koje koriste dva i pol ?ovjeka te jo? i prilago?avale aplikacije. Naime, izuzev toga ?to u samom fontu mora postojati ligatura, kako bi ista bila jednostavna za kori?tenje, i aplikacija u kojoj se pi?e mora biti svjesna tih ligatura. Zna?i da aplikacija mora poznavati hrvatski jezik kako bi kada se otipka ligaturni par (d?, lj ili nj) aplikacija doti?ne grafeme sama supstituirala pripadaju?im ligaturnim grafemima. No kako rekoh, hrvatski nije nimalo jednostavan. Prvi primjer koji mi pada na pamet su dvije rije?i: "injekcija" i "injekcija". U prvom slu?aju se radi o matemati?koj funkciji koja se pi?e pomo?u dva grafema, i svaki taj znak predstavlja jedan fonem i tako se izgovara. U drugom slu?aju pak govorimo o medicinskoj injekciji (?prici, kak vam drago), i u tom slu?aju se radi o ligaturi, odnosno, o jednom fonemu "nj". Iako su ligature "?", "?" i "?" obuhva?ene UTF standardom, jedini font za koji ja znam da ih podr?ava je MS-ov Unicode Arial i mo?da jo? poneki.

U ovom slu?aju se radilo o digrafskim ligaturama, gdje dva grafema opisuju jedan fonem. S druge strane, postoje i stilske ligature ("ff", "fi", "fl" itd.) koje su, kako im i samo ime ka?e, stilske. Te ligature u pravilu imaju samo stilsku funkciju (?to pak ovisi o jeziku (fl u finskom ozna?ava digrafsku ligaturu). Kod stilskih ligatura se uglavnom radi o tome da se nekom tekstu pridoda doza decentnosti.

?to se ?itljivosti ti?e, ligature ne naru?avaju ?itljivost. No i to treba uzeti s dozom rezerve, ovisi o navici ?itaoca. Kod Germana slovo "?" svakako naru?ava ?itljivost teksta, no ne i kod dobrog dijela Slavena i njihovog jezika koji poznaju taj fonem/grafem.

Da se na kraju osvrnem na inicijalno pitanje. Koristiti ligature ili ne? Obzirom da su "na?e" digrafske ligature u malo kojem fontu dostupne, a ako su i dostupne treba ih koristit u vidu glypthova, odnosno raditi find replace, nema neke prevelike koristi od toga (ali zamislite samo abecedni popis s na?im ligaturama, milina jedna). No s druge strane, obzirom da stilske ligature odi?u luksuzom i podsje?aju na "stara vremena", nema smisla ne koristit ih u tekstovima u kojima su stilske ligature prikladne. Ligaturama je svakako mjesto u tekstovima koji govore o klasi?noj glazbi, ili u monografijama i sli?nim luksuznim izdanjima.
________
Mazda Carol picture

Last edited by tomislaw on 07.02.2011 10:07; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
booka



Joined: 06 Oct 2005
Posts: 325
Location: Zagreb

PostPosted: 03.01.2009 03:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

uuuuu, pametan post napokon Very Happy

otkud sve to znaš, s faksa ili ovako sastrane?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
TheFlyOnTheWall



Joined: 22 Apr 2008
Posts: 91

PostPosted: 03.01.2009 20:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Tomislawe, svaka ti cast na ovakvom, edukativnom odgovoru!! Wink
Back to top
View user's profile Send private message
cameosis



Joined: 11 Jan 2009
Posts: 1

PostPosted: 11.01.2009 18:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja nisam mogao bolje napisati, izvrsno sažeto. svaka čast, imenjače.

_________________
esse quam videri. (marcus tullius cicero)
Back to top
View user's profile Send private message
Nataša



Joined: 14 Jun 2007
Posts: 12
Location: Zagreb

PostPosted: 17.02.2009 00:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Veliko hvala, Tomislawe!
Eto kako čovjek, zahvaljujući dobrohotnosti forumaša, može naučiti nešto pametno i korisno!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fontovi All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group