Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
AUTOCAD web za početnike ?
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Web stranice
View previous topic :: View next topic  
Author Message
IvanVk



Joined: 14 Sep 2004
Posts: 91

PostPosted: 07.06.2009 13:40    Post subject: AUTOCAD web za početnike ? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dakle na linku Web - Autocad za početnike sam postavio neke osnovne korake ( popraćene slikovitim tutorialima ) za ljude koji nisu nikada pokrenuli Autocad a žele naučiti osnovne korake za rad u Autocadu .

Zanima me mišljenje onih koji su već ISKUSNI u Autocadu o kvaliteti SADRŽAJA web stranice.
Može li netko tko nikada nije pokrenuo Autocad pomoću ove web stranice naučiti osnovne korake za rad u Autocadu ? Jesam li izostavio važne elemente ?
( i jesam li možda negdje napravio fatalnu grešku da ne bi posjetioca zbunjivao ili odveo na pogrešan smjer )
Back to top
View user's profile Send private message
BInE



Joined: 08 Apr 2009
Posts: 58

PostPosted: 07.06.2009 23:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sto se tice sadrzaja i samo objasnjenje AutoCAD-a, za to ti svaka casta bas si ono opsirno i temeljito obradio temu, ali dizajn stranice ti je kao da si je radio 1998. malo poradi na njemu, neznam koliko ce ti ovo uticati posto nisi pitao da komentarisemo dizajn,

toliko od mene
Back to top
View user's profile Send private message
IvanVk



Joined: 14 Sep 2004
Posts: 91

PostPosted: 08.06.2009 19:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

BInE wrote:
ali dizajn stranice ti je kao da si je radio 1998. malo poradi na njemu, neznam koliko ce ti ovo uticati posto nisi pitao da komentarisemo dizajn,

Hvala ti na javljanju i sugestiji, zanimala me je samo kvaliteta sadržaja tutoriala, a što se tiče dizajna, znam da i djeca u vrtiću sada prave takve stranice, međutim meni to ne smeta, bitan je sadržaj a količinski je toliko velik da ga prebacujem u CMS trebalo bi mi godina dana Sad
Ima samo preko 4000 obrađenih slika
Za sve ovo sam utrošio 3,5 godine rada.
Back to top
View user's profile Send private message
RVD



Joined: 02 Mar 2009
Posts: 21
Location: Zagreb

PostPosted: 08.06.2009 22:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

svaka čast na ideji i trudu!

možda bi mogao još uložit par mjeseci rada
pa sve to pretvorit u nekakvu on-line učionicu tipa edukacija.hr i zgrnut masnu lovu Smile

_________________
rvd
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
357ica



Joined: 26 Apr 2005
Posts: 75
Location: Zagreb

PostPosted: 09.06.2009 07:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kao iskusni CAD-ash, moja zamjerka je što u ACad2007 imaš uključen dinamički način unosa koordinata, kutova i sl. Mislim da bi trebao objasniti kako nacrtati liniju duljine 3, pod kutom 47°. Bez dinamičkog unosa, znači @3<47 pa enter. Objasniti ovaj @ za relativni unos koordinata. Mislim da je jednostavnije ljudima reći da kad crtaju, da jednostavno imaju na umu da su u XY koordinatnom sustavu i da se 0,0 tog sustava postavlja u onu točku gdje su kliknuli u modelu. Jel me razumiješ? Na svoje oči sam vidjeo gro ljudi koji su kao završili tečaj ACad-a, a nemaju pojma za @x,y.
To su fundamentalne stvari, kao i ono da ljudima treba staviti u glavu da crtaju u mjerili 1:1, a ne kao neki, a ha, radim u 1:50, pa krene preračunavat duljine da mu to ispadne u pazi sad "mjerilu".
Inače, odlično je da je netko pokrenuo site o CAD-u, jer ima još jedan ali on mi nije baš nešto....
Back to top
View user's profile Send private message
IvanVk



Joined: 14 Sep 2004
Posts: 91

PostPosted: 09.06.2009 14:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

357ica wrote:
Kao iskusni CAD-ash, moja zamjerka je što u ACad2007 imaš uključen dinamički način unosa koordinata, kutova i sl. Mislim da bi trebao objasniti kako nacrtati liniju duljine 3, pod kutom 47°. Bez dinamičkog unosa, znači @3<47 pa enter. Objasniti ovaj @ za relativni unos koordinata. ..

Hi,
malo sam zbunjen tvojom konstatacijom. Iz tvog posta nekako imam dojam da nisi web pregledao detaljnije ( a i ne zamjeram ).
No stvari o kojima govoriš su na ovom linku
http://www.ic.ims.hr/autocad/2d_koordinate/18-2d-5-polarne-relativne.html
ili ovom ( ima primjer ) a ima na webu i video datoteka za download i sl.
http://www.ic.ims.hr/autocad/tutoriali/2/2.html

btw: havala na javljanju, pozdrav
Back to top
View user's profile Send private message
357ica



Joined: 26 Apr 2005
Posts: 75
Location: Zagreb

PostPosted: 09.06.2009 19:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

IvanVk wrote:
Iz tvog posta nekako imam dojam da nisi web pregledao detaljnije ( a i ne zamjeram ).
No stvari o kojima govoriš su na ovom linku

Jesi, uhvatio si me Smile. Nisam pregledao detaljno, onako nabrzinu na poslu. Još jednom, samo naprijed, dotjeraj dizajn site-a da lijepo zgleda, i biti će obećavajuće, jer kod nas nema siteova tog tipa. Ima nekoliko vanka koje obilazim, ali caddigest mi u zadnje vrijeme ne sijeda baš nešto. Tamo trenutno kopam za CIVIL3D i proklete koridore, assemblye i slično.

Sad sam gledao plotanje nacrta. Sve stoji ali plotanje iz modela? Ok, onako za prvu ruku, nekakav draft u scale to fit ali iz modela finalni plot Shame on you. Na kraju se složi layout (scalira viewport), postavi ctb, pa može brate da ga plota tko god hoće, bez puno kopanja po dwg-u. Jedina prava stvar u ACAD2008 pa dalje su anotacije. Napokon riješeno prilagođavanje teksta, kota, blockova različitim mjerilima (tj skali viewporta). Prije je to od početka, znači 12, 13, 14 (meni najdraže verzije)...do ACAD2008 bio krvavi posao. Na kraju ti uvijek netko uleti, e daj mi to u 50-tki (a ono nacrt 100-tka)
Keep it on.
Back to top
View user's profile Send private message
IvanVk



Joined: 14 Sep 2004
Posts: 91

PostPosted: 09.06.2009 23:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

357ica wrote:
Sve stoji ali plotanje iz modela? Ok, onako za prvu ruku, nekakav draft u scale to fit ali iz modela finalni plot Shame on you. Na kraju se složi layout (scalira viewport), postavi ctb, pa može brate da ga plota tko god hoće, bez puno kopanja po dwg-u. Jedina prava stvar u ACAD2008 pa dalje su anotacije. Napokon riješeno prilagođavanje teksta, kota, blockova različitim mjerilima (tj skali viewporta). Prije je to od početka, znači 12, 13, 14 (meni najdraže verzije)...do ACAD2008 bio krvavi posao. Na kraju ti uvijek netko uleti, e daj mi to u 50-tki (a ono nacrt 100-tka)
Keep it on.

Ufff, neće to tako lako ići. Nisam napomenuo, ja sam ovaj web tutorial za Autocad 2007 počeo raditi 7 dana nakon što sam položio završni ispit na tečaju za "tehnički crtač na računalu u Autocadu".
btw: i sam sam početnik. ( do prije par mjeseci nisam nikada otvorio Autocad 2007 )
Ja sam samo iznio svoje viđenje kako bi olakšao početniku da sam nauči raditi u Autocadu.
Back to top
View user's profile Send private message
IvanVk



Joined: 14 Sep 2004
Posts: 91

PostPosted: 10.06.2009 15:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

357ica wrote:
Jesi, uhvatio si me Smile. Nisam pregledao detaljno,
Hi @357ica.
Kao iskusnom CAD korisniku imam molbu za tebe. Ako možeš pogledai ( ali detaljnije ) ovaj link MJERILO u Autocadu

Danas sam doradio Mjerilo i kada sam ga postavio kao da mi nešto tu ne štima. Imam osjećaj da sam negdje pogriješio a nisam siguran.
Back to top
View user's profile Send private message
357ica



Joined: 26 Apr 2005
Posts: 75
Location: Zagreb

PostPosted: 10.06.2009 18:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ne kužim što si mislio, vjerojatno te mrda scale viewporta u layout-u? Tvoje formule štimaju za određivanje scale-a viewporta, ali SAMO za milimetre kao drawing unit. Ono što vjerojatno neznaš o layout tabu je slijedeće:

U layoutu se sve odvija u milimetrima i to zato što layout praktički predstavlja papir, a standardna mjera za paipr u nas je, pogodi, milimetar.

Za sve ostale crtaće jedinice, znači, centimetar, metar, kilometar, omjer mjerila na papiru i stvarnosti (u prirodi) treba pretvoriti u mm.

Ako pogledaš plot dijalog u dijelu gdje kaže plot scale, gdje fino stoji slijedeće:

1mm=drawing unuits (naravno makni scale to fit!) biti će ti jasnije.

To nas dovodi do ove formule:

1mm=1/MJ (ovo odgovara tvojoj formuli)

Ovo "1mm" sa lijeve strane ti je ništa drugo nego 1 paper unit=N drawing units

Sad slijedi objašnjenje:
Ako je moj drawing unit bio 1cm, a želim nacrt isprintat u mjerilu 1:100, kalkulacija je slijedeća:

1mm=(1/100)*10 (ovo *10 je pretvaranje cm->mm, 1cm=10mm)
1mm=0,01cm*10
1mm=0,1 je scale za mjerilo 1:100 i drawing unit u cm

Evo primjer za npr. 1:50 (crtano u cm)
1mm=(1/50)*10
1mm=0,02*10=0,2

Primjer za metre:
MJ 1:150
1mm=(1/150)*1000 (jer 1m->1000mm)
1mm=6,666666 (što je nezahvalno, jer imam decimale, ali za pokazati bit je ok)
Za km probaj sam.

Sad ono najvažnije da ti objasnim. Ako plotaš na način da u plot scale opciji namještaš mjerilo, to je moguće samo, i samo onda ako u jednom layout tabu imaš jedan nacrt. Što je dobro ako šaltaš u jednom dwg-u više plot styleova (ctb-ova), pa onda na razini svakog layouta imaš zaseban ctb, ali što ako u jednom layoutu imaš više elemenata nacrta?
Primjer, nacrt u mj 1:100 i nekoliko detalja u 1:25, 1:10 i 1:5. Ovim načinom nemoguće za isplotat.

Savjet za kreiranje layout-a:

Kreirati u layoutu viewport-ove i definirati im scale:

I to ovako:
Prebaciš se u layout, pa odeš: View -> Viewports - > New viewport i klikneš ok ako nemaš neki imenovan svoj vport.

Onda te pita da definiraš
Specify first corner or [Fit] <Fit>:
Specify opposite corner:

Razvučeš rectangle i generira ti vieport u nekoj žnj skali.
Označiš vievport (tj. selektiraš rectangle koji si napravio), desna tipka, propertyes i pod custom scale u property panelu lupiš kalkulaciju i gotov viewport. Kasnije razvučeš rectangle od viewporta i imaš layout.

Kad ideš plotati, u plot scale opciji staviš 1mm=1drawing unit, jer si viewport skalirao prije. Lupiš sastavnice i okvire u layoutu (crtaš npr A4 210,297) i to je to. Plot, uzmeš window, i to je to.
Okvire i sastavnice je pametnije ubacivati u layoutu u mj 1:1, tj u layoutu crtaš sve to u mm zbog priče navedene gore. AKo ti dođe do promjene mjerila, onda moraš sve po modelu mijenjat.

Evo, malo iscrpno o layoutu i scale-ovima, ako nije jasno pitaj.
Uh, jesam se raspisao Smile

Last edited by 357ica on 10.06.2009 20:14; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
357ica



Joined: 26 Apr 2005
Posts: 75
Location: Zagreb

PostPosted: 10.06.2009 18:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Jo nešto, postavljanje drawing unita je bitno, ne samo kao informacija o drawing unitima, već kasnije kad budeš koristi externe reference (xref), pa kod preklapanja podloga crtanih u različitim unitima, AutoCad sam skalira referencu prema drawing unitima dwg-a u koji povlačiš ref (npr dobijem podlogu od strojara koji rade u mm, a ja radim u metrima, automatski skalira mm u metre da se ja ne moram mrdati)
Back to top
View user's profile Send private message
IvanVk



Joined: 14 Sep 2004
Posts: 91

PostPosted: 11.06.2009 08:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

357ica wrote:
Ne kužim što si mislio, vjerojatno te mrda scale viewporta u layout-u?
............................................................
Evo, malo iscrpno o layoutu i scale-ovima, ako nije jasno pitaj.
Uh, jesam se raspisao Smile
Stvarno si se raspisao i s mog gledišta to je pozitivno.
Čitajući ovaj tvoj post u mislima sam prolazio kroz moju web.
Ne znam jesi li ovaj puta "detaljno" pročitao web stranicu u kojoj pojašnjavam PLOT - MJERILO.
Možeš li mi reći ima li na toj stranici kakva GREŠKA ?
( ne bih želio nekome dati netočnu informaciju ) samo zato što sam ja to tako shvatio. Wink

BTW:
357ica wrote:

Sad slijedi objašnjenje:
Ako je moj drawing unit bio 1cm, a želim nacrt isprintat u mjerilu 1:100, kalkulacija je slijedeća:

Kako tvoj drawing može biti 1 cm ako su vrijednosti crtanja u Autocadu JEDINICE i crta se u principu 1 jedinica = 1 mm ili ( cm ) ili (m ) u stvarnosti.
Ili ovdje misliš na to ako je crtež prevelik u stvarnosti a ti ga želiš nacrtati da stane na A4?
Back to top
View user's profile Send private message
357ica



Joined: 26 Apr 2005
Posts: 75
Location: Zagreb

PostPosted: 11.06.2009 09:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

IvanVk wrote:

Kako tvoj drawing može biti 1 cm ako su vrijednosti crtanja u Autocadu JEDINICE i crta se u principu 1 jedinica = 1 mm ili ( cm ) ili (m ) u stvarnosti.
Ili ovdje misliš na to ako je crtež prevelik u stvarnosti a ti ga želiš nacrtati da stane na A4?


Jedinica, odnodno unit je 1, ali obzirom da sam građevinar, moj unit je 1cm, što je bitno kod plotanja nacrta. Pogledaj gore kako sam opisao skaliranje vportova. Scale-ovi u scalelistedit su definirani za unit mm. Probaj mi to primjeniti na cm, metre, pa da vidim "što nije unit 1".

Npr, tvoja duljina 650 unita je (650mm) a to je mojih 65cm. Moja duljina 650unita (650cm)=6,5m.
Ajmo to sad u mjerilu 1:10

Tvoja duljina isplotana će biti 650/10=65mm odnosno 6,5cm. U mojem slučaju 650/10=65cm. Ja da bih imao ovu duljinu kao ti 6,5 cm moram plotat u 1:100.

Po tvojoj logici i načinu skaliranja, mojih 650unita bi bilo isplotano kao i tvoje a to nije dobro.

Vidiš da je moj scale 10x veći od tvog? u Tome je stvar onih 1unit=1cm u mojem slučaju, i ona igra vezana za scale vportova koje sam napisao prije. Malo se probaj poigrat sa svojim načinom i mojim i to sa centimetrima, metrima, kilometrima, a ne samo sa milimetrima, za koje je scalelistedit prilagođen.
Back to top
View user's profile Send private message
357ica



Joined: 26 Apr 2005
Posts: 75
Location: Zagreb

PostPosted: 11.06.2009 09:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote



Evo i nekoliko screenshotova. Vezano na post prije evo mojeg mišljenja:
Dobro, sad sam krenuo ponovo čitati ovaj dio oko plotanja nacrta.

1. Što se tiče plotanja nacrta. Kako sam naveo ranije, nacrt se NE PLOTA iz modela, nego samo iz LAYOUTA! Kod nas u firmi, nitko ne printa iz modela, već otvaramo layout, koji je podešen, znači mjerilo, ctb, čak stavljamo i pc3 file (plotter setup file).
Također, ako odneseš nacrte za plotanje u kopiraoni, ako nemaš layout-a, neće ti plotat ii modela, i mrdat se sa definiranjem mjerila.
2. Kod odabira veličine papira nikada ne definiramo A4, A3, A2 jer nam nacrti uglavnom izlaze van standardnih dimenzija papira. Jedino nam je ograničenje širina plotera a to je 909mm, dok u duljinu možeš lupiti nacrt koliko je rola dugačka.
Naravno, tvoje objašnjenje za odabir formata papira štima, ali format papira se definira na kraju, a ne na početku, kao i sastavnice, jer u većini slučajeva ne znaš koliki će ti nacrt biti( barem je u građevini tako).
3. U dijelu gdje si stavio za plotanje iz modela, sa opcijom viewports, kad ti posloži onako lijepo tri viewporta je lijepo u teoriji. U praksi to ne funkcionira. Viewport-ovi i njihovo dijeljenje je namjenjeno prvenstveno za rad u modelu, kad želiš vidjeti tijekom crtanja više stvari odjednom (za primjer: na poslu radim na dva monitora, i imam radnu plohu podijeljenu na 5-6 viewportova, u jednom mi je tlocrt, u drugom detalj, u trećem presjek, u četvrtom niveleta ceste) a kad slažem viewport, nema toga. Imam jedan vport i to je to.
Naravno, treba iskustva u radu sa Cad-om da skužiš kako efikano korisiti ove opcije i da nije to jedina opcija da stvoriš layout sa nekoliko elemenata.
4. Dio u kojem si pisao o mjerilu u modelu ono sa zoom factorom, nikako, model ostaje 1:1, layout je taj koji igra igru na kraju. Lijepo za pokazati mogućnosti.
5. Dio sa sastavnicama i kalkulacijom za koristan prostor je krajnje zbunjujuće, pa čak i meni. Bez puno filozofije, sastavnice lijepiti u layoutu i bok.

Obično u jednom dwg-u imamo više elemenata nacrta, znači nekakvi presjeci, karakteristični presjeci i sl, razbacano po modelu, pa ti lijepi sastavnice po modelu, pa kad nešto uleti da vidiš veselja.

Mislim sve ti štima u tom dijelu, ali praksa i iskustvo je ono što će te dovesti do ovoga o čemu ja sad pričam.

Na zadnjem screenshotu pogledaj plot scale. OVU OPCIJU NITKO ŽIV NEĆE DIRATI. Treba biti u 1:1, jer npr. u kopiraoni ti neće gledati sastavnicu koje je mjerilo, pa namještat plot scale. Uzmi u obzir da tip zna samo upucati ctb i stisnuti plot!. Također, mi u firmi, baš nas ne ferma koje ti je mjerilo. Namjesti layout, postavi plot scale 1:1, ctb i plotam neovisno o ičemu.

Setup plotera, znači odabirem u trenutku kad trebam plotat, s time da odabirem jednu dimenziju papira (custom size) koji sam kreirao jedanput, i ne zanima me da li je papir A3, A2 ili A0. Moj custom size paper 909mm x 1500mm. Bitno mi je da mi jedna dimenzija nacrta stane na širinu role papira 909mm (909x1500mm ->909 je širina role papira), a duljina koliko hoću, iako mi je ploter namješten tako da kad isprinta nacrt, reže rolu.
Back to top
View user's profile Send private message
IvanVk



Joined: 14 Sep 2004
Posts: 91

PostPosted: 11.06.2009 13:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@357ica, hvala ti na ovako opširnom pojašnjenju.
No to je po meni mislim previše profesionalno da bi netko tko nikada nije pokrenuo Autocad ( početnik ) shvatio ( ili se varam ). Tako što više gledam moje pojašnjenje za Plot i Mjerilo sve nekako razmišljam da je previše toga napisano i htio bih to skratiti a da kažem ono što je važno. ( želim kratko, jednostavno, razumljivo )
357ica wrote:
Jedinica, odnodno unit je 1, ali obzirom da sam građevinar, moj unit je 1cm, što je bitno kod plotanja nacrta. Npr, tvoja duljina 650 unita je (650mm) a to je mojih 65cm. Moja duljina 650unita (650cm)=6,5m.

Izgleda da se nismo razumjeli ( nismo mislili na isto ) a tek sada shvaćam o čemu govoriš ti a na što sam ja mislio.
Ja sam mislio na samo crtanja, dakle prije crtanja postaviš Units npr: ti ćeš postaviti centimetre ( to sam rekao i na linku ) a potom crtaš 1 jedinica za dužinu 1X ( bilo mm, cm, m ili km ). Tek kada ideš na plotanje tada postavljaš omjer Units ( u Plot scale zoni ) i mjerilo za plotanje ( ispravi me ako ne razmišljam dobro )

357ica wrote:
Npr, tvoja duljina 650 unita je (650mm) a to je mojih 65cm. Moja duljina 650unita (650cm)=6,5m.
Iz ovoga sam zaključio da se nismo razumjeli. Za mene je 650 Units jednako tvojima 650 cm ( prilikom crtanja crteža ) jer si prije samog početka postavio Units na "cm". Dakle radi sed o samom crtanju crteža. A Plotanje je nešto drugo ( tada ćeš postaviti omjere za Units kako si i prikazao na trećem screenshotu )

357ica wrote:
Po tvojoj logici i načinu skaliranja, mojih 650unita bi bilo isplotano kao i tvoje a to nije dobro.
Zašto ?, pa to ćeš odraditi sa postavkom mjerila prilikom plotanja.

Jedino ako nije ono na što sada mislim ( a nisam znao ? ) 650 jedinica na crtežu neke linije je 650 dužina ( a tih 650 dužina se pretvara u UNITS ovisno čime se baviš - građevinom, geodezijom itd..) pa iz toga proizilazi
650=650 mm
650=65 cm
650=6,5 dm
650=0,65 m

Recimo da se bavim geodezijom. Tada bi linija u crtežu od 650 jedinica za mene bila identična za 650 m ( jer su za geodeziju važni metri )

Zašto ovako razmišljam.?
Uzmimo primjer. Ja nacrtam liniju dužine 650. Nema veze čime se bavim, to je jednostavno dužina neke linije bilo da se bavim strojarstvom, građevinom ili geodezijom. Dakle radi se o crtanju. Tek kada idem plotati tada pomoću mjerila i omjera jedinica prilagođavam crtež za plotanje na bilo koju veličinu papira ( pomoću onih formula na mojoj web )

E sada me zanima jel mi pričamo o istom tj. mislimo li na isto kada kažem da prilikom crtanja crteža 1 jedinica linije na crtežu jednaka je 1X ( cm ili m, ili km )

IMAM PITANJE za tebe: Recimo da ti kažem da mi nacrtaš tlocrt kuće koja ima gabaritne dimenzije 10 m x 8 m ( kolike će biti tvoje linije na crtežu.? mislim na jedinice Autocada ) Zaboravi sada na plotanje. ( mislim da će odgovor na ovo pitanje riješiti moju nedoumicu )

Idem sada na drugi post Wink

Last edited by IvanVk on 11.06.2009 13:58; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
IvanVk



Joined: 14 Sep 2004
Posts: 91

PostPosted: 11.06.2009 13:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@357ica, ovaj opširan post me oduševio Wink
357ica wrote:
1. Što se tiče plotanja nacrta. Kako sam naveo ranije, nacrt se NE PLOTA iz modela, nego samo iz LAYOUTA!
To znam ali morao sam pokazati da se ima i ta mogućnost ( ja sam npr. imao potrebu nekada isprintati i na ovakav način. isto tako kao i printanje crteža kao sliku )
357ica wrote:
2. Kod odabira veličine papira nikada ne definiramo A4, A3, A2 jer nam nacrti uglavnom izlaze van standardnih dimenzija papira. ( barem je u građevini tako).
Da, to sam shvatio da govoriš iz svojeg iskustva ( a ja imam jedva nešto iskustva ), no ipak sam to morao napomenuti jer ima i taakvih situacija gdje moraš odabrati veličinu papira za plotanje.
357ica wrote:
3. U dijelu gdje si stavio za plotanje iz modela, sa opcijom viewports, kad ti posloži onako lijepo tri viewporta je lijepo u teoriji. U praksi to ne funkcionira.
Morao sam pokazati mogućnosti takvog načina. A uz to i meni su na tečaju to pokazali i kako sam čuo ponekada ima potrebe za tim ( ovisno čime se baviš npr: u strojarstvu kada moraš neki 3D predmet prikazati kao wire frame model, 3D predmet i neki pogled )
357ica wrote:
4. Dio u kojem si pisao o mjerilu u modelu ono sa zoom factorom, nikako, model ostaje 1:1, layout je taj koji igra igru na kraju. Lijepo za pokazati mogućnosti.
Cilj je bio pokazati mogućnost , a ta mogućnost meni je dobrodošla kada sam snimao screenshots, tako da se uvijek vratim na jednu "određenu" veličinu crteža ( pogleda na crtež )
357ica wrote:
5. Dio sa sastavnicama i kalkulacijom za koristan prostor je krajnje zbunjujuće, pa čak i meni. Bez puno filozofije, sastavnice lijepiti u layoutu i bok.
Slažem se s zadnjom rečenicom u citatu. I sam sam dao primjer gdje je u Layout-u nacrtana sastavnica i može se stalno koristiti. No ja sam želio pokazati način kako iz Modela kopirati sastavnicu u Layout.
357ica wrote:
Mislim sve ti štima u tom dijelu, ali praksa i iskustvo je ono što će te dovesti do ovoga o čemu ja sad pričam.
Da to i sam primjećujem iz tvojih postova. Ti si profesionalac u građevinarstvu i imaš određeno iskustvo i upoznat si sa problematikom , a volio bih kada bi se javio netko tko je profesionalac u strojarstvu, da čujem njegovo mišljenje.
357ica wrote:
Uzmi u obzir da tip zna samo upucati ctb i stisnuti plot!. Također, mi u firmi, baš nas ne ferma koje ti je mjerilo. Namjesti layout, postavi plot scale 1:1, ctb i plotam neovisno o ičemu.
E ovo je već nešto drugo, kada ti moraš sve pripremiti pa netko samo klik i plota. No to je ipak za profesionalce a ne za početnike koji trebaju tek upoznati neke mogućnosti plotanja Wink

@357ica
Hvala ti na odgovorima i savjetima. Meni je važno da na linku weba nema grešaka koje će čitaoce odvesti na pogrešan smjer ili će pročitati nešto što njie točno .
pozdrav
Back to top
View user's profile Send private message
357ica



Joined: 26 Apr 2005
Posts: 75
Location: Zagreb

PostPosted: 11.06.2009 14:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

IvanVk wrote:

Ja sam mislio na samo crtanja, dakle prije crtanja postaviš Units npr: ti ćeš postaviti centimetre ( to sam rekao i na linku ) a potom crtaš 1 jedinica za dužinu 1X ( bilo mm, cm, m ili km ). Tek kada ideš na plotanje tada postavljaš omjer Units ( u Plot scale zoni ) i mjerilo za plotanje ( ispravi me ako ne razmišljam dobro )

Tako je. Bitno je da se držiš pravila struke. Strojari u mm, građevina u cm, niskogradnja i geodezija u metrima.
Plot scale omjer govori kako će što biti plotano.

Ovo što se tiče setiranja drawing units-a, to i nema baš neku pretjeranu ulogu u fazi crtanja ili plotanja. To ima uglavnom velike veze kod preklapanja podloga iz različitih sustava (struke) putem xrefa, učitavanja volumena, površina i sl. Ali pametno je to postaviti na početku.


Quote:
Recimo da ti kažem da mi nacrtaš tlocrt kuće koja ima gabaritne dimenzije 10 m x 8 m ( kolike će biti tvoje linije na crtežu.? ) Zaboravi sada na plotanje. ( mislim da će odgovor na ovo pitanje riješiti moju nedoumicu )

Gabariti, odnosno linije će biti 10 x 8 (ako se odlučim da moj drawing unit bude 1m) ili 1000 x 800( ako se odlučim da unit bude cm) ili pak 10000 x 8000( ako se odlučim da moj unit bude mm).
Ništa specijalno se neće dogoditi, osim što se ovo kosi sa pravilima struke.
Back to top
View user's profile Send private message
357ica



Joined: 26 Apr 2005
Posts: 75
Location: Zagreb

PostPosted: 11.06.2009 14:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

IvanVk wrote:
volio bih kada bi se javio netko tko je profesionalac u strojarstvu, da čujem njegovo mišljenje.

Ta ekipa radi sa CAD-om, ali znam gro koji rade u CATIA-i. Čuo sam da je daleko bolja od CAD-a po pitanju 3D. CAD je tek na 2007, 2008 pa 2009 poboljšao rad u 3D-u, prvenstveno po pitanju Loftinga i morfanja ploha što je bilo npr. u 2006 i prije neizvedivo.
Back to top
View user's profile Send private message
IvanVk



Joined: 14 Sep 2004
Posts: 91

PostPosted: 11.06.2009 14:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

IvanVk wrote:
ima gabaritne dimenzije 10 m x 8 m ( kolike će biti tvoje linije na crtežu.? )

357ica wrote:
Gabariti, odnosno linije će biti 10 x 8 (ako se odlučim da moj drawing unit bude 1m) ili 1000 x 800( ako se odlučim da unit bude cm) ili pak 10000 x 8000( ako se odlučim da moj unit bude mm). Ništa specijalno se neće dogoditi, osim što se ovo kosi sa pravilima struke.
OK, zadovoljan sam s tvojim odgovorom, dakle ipak smo na istoj valnoj dužini Wink To je ono što sam i ja mislio.
Osim što bi se ja ipak s obzirom da se radi o građevini vanjske gabarite ( koji su u stvarnosti 10 m x 8 m ) crtao linije dužine 1000 x 800 jer je osnova građevine "cm". I ne bi razmišljao uopće o nečem drugom ( metrima ili milimetrima ). Postavio bih na samom početku crtanja Units na "cm" a tako i crtao linije ( 1 jedinica u Autocadu = 1 cm u stvarnosti )

Zbog toga sam se i ja držao ove rečenice koju sam našao u više knjiga
Code:
U Autocadu crtaju se veličine u stvarnosti ( prave vrijednosti dužina ) a crtež se ispisuje u mjerilu ispisa.

Hvala ti još jednom na javljanju i pojašnjenjima. ( nemoj zamjeriti ali i sam se smatram početnikom bez obzira na web koji sam napravio )
Ja sam ga obradio na način onako kako ja doživljavam Autocad 2007.

pozdrav
Back to top
View user's profile Send private message
357ica



Joined: 26 Apr 2005
Posts: 75
Location: Zagreb

PostPosted: 11.06.2009 15:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Znam kako ti je, čeka te mnogo neprospavanih noći. Ja sam u cad-u preko 10 godina.

Pogledaj si malo na caddigest. Inače site se bavi cad software-om. Tamo trenutno kopam za CIVIL3D. E to je real nightmare.
Back to top
View user's profile Send private message
Vandelay



Joined: 01 Mar 2009
Posts: 9

PostPosted: 11.06.2009 19:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

koliko zbrke s jedinicama i mjerilima.

Uglavnom obićnim računanjem na prste uvijek se može snaći, ali nema potrebe za time, jer je sve vrlo jednostavno.

Kao što je netko već rekao uvijek se crta u 1 : 1. Jedinice u kojima crtate mogu se namjestiti u 'Drawing setup' izborniku (A - pandan startu u windowsima \ Drawing utilities \ Drawing setup u ACadu 2010) jer ako crtate tehnički nacrt u milimetrima nećete pisati 0.001 jer ste odabrali metar za osnovnu jedinicu, isto tako ako se iscrtava neki npr. urbanizam nema smisla da za metar svaki puta utipkavate 1000.

Pri plotanju najlakše je je nacrtati okvir formata na koji plotate u mjerilu u kojemu želite plotati uzevši u obzir odabranu jedinicu tako da možete brzo pozicionirati crtež na format i u plot izborniku pod 'What to plot?' odabrati window i označiti nacrtani format. Ako ste u ispravnim jedinicama ispravno crtali i dobro odabrali okvir tada bi odabrani scale trebao točno smjestiti nacrtani format u radnom prostoru na željenu veličinu papira.

(Npr. želim plotati na a3 format u mjerilu 1 : 50, a crtam u centimetrima. tada mi je Drawing unit cm, a3 format je veličine 420mm sa 297mm, a kako želim da mi jedan cm na papiru (printu) predstavlja 50 cm u prostoru (radnoj površini) tada ću nacrtati okvir 21 x 14.85 ( jer crtam u cm!! i želim 1 : 50 )
Tada ću u plot izborniku odabrati format papira A3, pod window označiti nacrtani format, a pod scale 1 : 50 )

Naravno kao što je netko rekao, kada ozbiljno radimo i šaljemo nekome naš rad namještamo Viewport

Sve ovo ne treba miješati sa anno mjerilom (Annotation scale )u doljnjem desnom kutu ekrana koje govori Acadu u kojem mjerilu radimo tako da bi nam on pravilno prikazivao dinamičke (anno ) elemente i ukoliko ne radimo sa njima najbolje da je 1 : 1, iako je zapravo potpuno sve jedno . . .


zaboravio sam sigurno nešto . . . poz


e da edit

ovo o pravilima struke - posve je sve jedno jer dok god dobro crtate ( tako da vam jedna jedinica na radnoj površini odgovara jednoj odabranoj jedinici u postavkama - cm, mm, m) pri promjeni osnovne jedinice u drawing setapu program vas pita želite li rescalati cijeli crtež pa bilo tko crtež može prilagoditi svom načinu rada i sve će ostati proporcinalno i ispravno - npr. 1 cm će se pretvoriti u 0.01 m (moguće je i odbitit rescalanje pa će cad pripisati iste vijednosti drugim jedinicama - 1 cm će postati 1 m)

i druga stvar bitna

Program uvijek kotira u jedinici u kojoj je crtano i mjerilu 1 : 1 (ukoliko nisu anno kote) no moguće je podesiti u Dimension styleu koeficjent po kojemu mjeri kote pa ako ste crtali u metrima sa multiplajerom 100 možete dobiti kote u cm



toliko o jedinicama od mene, ali ovo je baš za početnike da se snađu u svemu, nadam se da sam pomogao
Back to top
View user's profile Send private message
357ica



Joined: 26 Apr 2005
Posts: 75
Location: Zagreb

PostPosted: 11.06.2009 22:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Istina.
Back to top
View user's profile Send private message
IvanVk



Joined: 14 Sep 2004
Posts: 91

PostPosted: 14.06.2009 12:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Vandelay wrote:
Kao što je netko već rekao uvijek se crta u 1 : 1. ..............................
......., ali ovo je baš za početnike da se snađu u svemu, nadam se da sam pomogao
Hvala ti na javljanju, upravo kako si rekao i sam sam naglasio u gornjem postu da se crtež crta 1:1 (a i na webu naglasio ) a sve ostalo ovisi o mjerilu prilikom plotanja.
A kao što i sam kažeš OVAJ WEB TUTORIAL je namjenjen za TOTALNE početnike, tako da mi se nekako ne ulazi u napredne dijelove koji jednog početnika mogu totalno zbuniti. Ja želim pomoći početniku u Autocadu "naučiti hodati a da bi plesao za to neka upiše neki edukativni napredni tečaj" Wink

na kraju linka PLOT-MJERILO dao sam kratki rezime
1. Postavljanje Units
2. Crtanje u modelu 1:1
3. Postavljanje parametara za kotni stil ( tekst itd )
4. Print iz Layouta sa postavkom mjerila

hvala Vam na javljanju i komentarima.

btw:
U principu mene ne zanima ono što je dobro na web tutorialu već me zanima ONO ŠTO NIJE DOBRO ( dakle točan ukaz na to i to ) da uklonim sa weba ili ispravim ( da ne dam nekome pogrešnu informaciju )
Back to top
View user's profile Send private message
IvanVk



Joined: 14 Sep 2004
Posts: 91

PostPosted: 16.06.2009 21:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Vidim da se nitko drugi ne javlja.

Što se mene tiče tema može pod LOCK Wink
Back to top
View user's profile Send private message
357ica



Joined: 26 Apr 2005
Posts: 75
Location: Zagreb

PostPosted: 17.06.2009 08:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nemam više kaj za reći, manje više sam rekao sve, što se tiče tvojih tutoriala sve štima.
Sretno sa CAD-om.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Web stranice All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group