Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
obrada postojecih fontova, tj ubacivanje HR znakovlja

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fontovi
View previous topic :: View next topic  
Author Message
paciotti



Joined: 03 Nov 2008
Posts: 81

PostPosted: 26.06.2009 15:47    Post subject: obrada postojecih fontova, tj ubacivanje HR znakovlja Add user to your forum ignore list Reply with quote

bok svima,

imam pitanje vezano uz naslov topica.

dakle, imam set raznih debljina fonta ali nemaju HR slova i sad si razmisljam kako to napravit, ali mi treba tak da to bude font kompatibilan sa PDFovima, winom, macom i svim ostalim sto treba za napravit PDF kak treba.

radio bi to u fontlabu.

kako pronaci u koju kucicu trebam stvait slova ŠĐČĆŽ šđčćž da bude sve kak treba?

kad ih slozim, kako trebam sejvat font, koje postavke, i koji format? dali TTF ili OTF?

velim, jedino mi je bitno da kad u IND CS3 budem exporto PDF da sve bude kak treba.

hvala i pozdrav
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 26.06.2009 16:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Svakako OTF, no za to napraviti treba doista puno pažnje oko nekih stvari (interni TAGovi i imenovanja u fontovima, na primjer, i ostale cake).
Vidio sam probleme koji su nastali u tisku koji su zbunjivali i najiskusnije ljude koji rade u produkciji fontova.

Ne želim plašiti jer sve se može savladati, ali moj je savijet da produkcijski (pogotovo tekst font) font kupiš sa HR znakovima.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
paciotti



Joined: 03 Nov 2008
Posts: 81

PostPosted: 26.06.2009 16:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
Svakako OTF, no za to napraviti treba doista puno pažnje oko nekih stvari (interni TAGovi i imenovanja u fontovima, na primjer, i ostale cake).
Vidio sam probleme koji su nastali u tisku koji su zbunjivali i najiskusnije ljude koji rade u produkciji fontova.

Ne želim plašiti jer sve se može savladati, ali moj je savijet da produkcijski (pogotovo tekst font) font kupiš sa HR znakovima.


gle, imam veliku kolekciju fontova, i to profi fontovi kao recimo Adobeovi i od ostalih firmi koji bas imaju sve i sve debljine, al nemaju hr znakove. ja sam mislio samo dodat tih par slova i sejvat da ne razjebem nes slucajno posto bi ostalo moralo bit dobro po defaultu.

za tekst cu uzet adobe garamond, i za njega imam HR slova tak da to ne treba, neg smao za nalsove.



a jel ima negdje za to pogledat kak da sejvam OTF, i dali negdje mogu provjerit dali radi kako spada?
Back to top
View user's profile Send private message
Nyo



Joined: 15 Nov 2007
Posts: 408
Location: Subspace

PostPosted: 26.06.2009 20:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jel tko probao sa WGL assistantom mijenjat fontove, jel moguće u njemu obavit dodavanje kvačica automatski?
Link http://wgl.typ.pl/

_________________
I didn't fall, I attacked the floor
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 26.06.2009 21:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

WGL assistant nece rijesiti gore navedeni problem.

InDesign ionako moze bez problema koristiti unicode fontove.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 27.06.2009 06:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

paciotti wrote:
Dr01 wrote:
Svakako OTF, no za to napraviti treba doista puno pažnje oko nekih stvari (interni TAGovi i imenovanja u fontovima, na primjer, i ostale cake).
Vidio sam probleme koji su nastali u tisku koji su zbunjivali i najiskusnije ljude koji rade u produkciji fontova.

Ne želim plašiti jer sve se može savladati, ali moj je savijet da produkcijski (pogotovo tekst font) font kupiš sa HR znakovima.


gle, imam veliku kolekciju fontova, i to profi fontovi kao recimo Adobeovi i od ostalih firmi koji bas imaju sve i sve debljine, al nemaju hr znakove. ja sam mislio samo dodat tih par slova i sejvat da ne razjebem nes slucajno posto bi ostalo moralo bit dobro po defaultu.

za tekst cu uzet adobe garamond, i za njega imam HR slova tak da to ne treba, neg smao za nalsove.



a jel ima negdje za to pogledat kak da sejvam OTF, i dali negdje mogu provjerit dali radi kako spada?


FontLAB je rjesenje.. ali treba prvo savladati dosta specifcnih stvari od pozicije grafema, , nesto petljancije oko rasporeda po kodnim stranamado zakonitosti oko tagiranja i tome slicno.... ali kada to skuzis onda to ide kao po spagici...

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 27.06.2009 08:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Korak dalje bilo bi dodavanje kerninga za ta slova, a možda i OT featurea.

Naravno treba znati poneđto i o konstrukciji samih znakova ne bi li to izgledalo suvislo (npr kada je kod slova đ poprečna crta duža na jednu stranu, koliko i zašto, i na kojoj je ona visini, itd...) ili je li kvačica na malo č i veliko Č ista ili različita i kada koju koristimo.

U protivnom se kuži da se netko po fontu igrao.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
paciotti



Joined: 03 Nov 2008
Posts: 81

PostPosted: 28.06.2009 16:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sto se edita krivulja tice, za to nema problema - bez lazne skromnosti mogu rec da sam majstor za to tak da tu ne bu problema....

sto se kerninga tice, posto mislim editirat profi fontove, to cu onda ostavit isto kak je bilo pa zakljucujem da bi i to trebalo funkcionirat dobro....




nego, ja sam to zamislio ovak: zemem dakle profi font, pronadjem na koje mjesto mi idu HR slova, nacrtam ih i sejvam font ko neki novi recimo. sad bi pito nekog iskusnijeg jel to dobar nacin i jel ima kakvih caka kod postvaki sejva i dali ce to onda programi dobro skuzit, tj. dali se moze nesto zeznut tako.

thx
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 28.06.2009 18:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ako nema tih znakova onda vjerojatno nema niti kerninga definiranih za njih, zar ne?
I sad ako dodaš te znakove kerning se neće sam dodati.

Ali kerning je samo jedna od više stvari na koju bi trebalo paziti.

Najbolji način je da kreneš i principom pokušaja i pogreške uz neke tutoriale na netu, naučiš.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 28.06.2009 18:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

paciotti wrote:
sto se edita krivulja tice, za to nema problema - bez lazne skromnosti mogu rec da sam majstor za to tak da tu ne bu problema....

sto se kerninga tice, posto mislim editirat profi fontove, to cu onda ostavit isto kak je bilo pa zakljucujem da bi i to trebalo funkcionirat dobro....




nego, ja sam to zamislio ovak: zemem dakle profi font, pronadjem na koje mjesto mi idu HR slova, nacrtam ih i sejvam font ko neki novi recimo. sad bi pito nekog iskusnijeg jel to dobar nacin i jel ima kakvih caka kod postvaki sejva i dali ce to onda programi dobro skuzit, tj. dali se moze nesto zeznut tako.

thx


imas caka jer fontu moras odrediti kodnu stranu, i kodnu stranu u kojoj ce ti se koji set "znakova" prikazivati...

drugo moras znati na koje mjesto ide font.. nije ti dostatno samo stisnuti "č" na tipkovnici pa tamo "crtati" znak vec moras raditi prema oznaci fonta "č" = C+caron=Ccaron na primjer... e sada na latin1 je to na jednom poziciji a na nekoj dorgoj kodnoj strani ko zna gdje ... ili uopce nije predvidjen

drugo nemres ga sejvati ko novi.. moras paziti na tagiranje unutar fonra (znaci ime fonta, sistemsko ime fonta, koji je rez, koje mu je menu ime... pa onda sto se moze, a sto nemoze raditi s istim) jer ti ga aplikacije nece korektno prepoznavati,, iako ces ga bez problema instalirati u sistem

BTW prirucnik za font lab ima nesto preko 600 strana... s tim da je ono oo crtanja manji dio prirucnika

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 28.06.2009 18:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

I sve to sto pise u manualu je osnovno koristenje alata u fontlabu, a bas kao sto suncek kaze ima i caka i finti, pogotovo kod imenovanja i tagiranja - jer ono sto sam ja npr vidio je zbog jednog poprilicno skrivenog tag-a koji je bio pogresno upisan, CtP RIP i tiskari je mijesao fontove na nacin da se u pol recenice poceo pojavljivati bold. I to bez ikakvog pravila pa je bilo skoro nemoguce skuziti gdje je problem. Tim vise sto je u PDFu sve izgledalo ok. Cak i ako smo taj PDF pustili na printer bilo je sve ok.
Covjek bi rekao da je greska tiskare, ali greska je bila u samom fontu.

A jos nismo niti spomenuli logiku i pravila konstrukcije samih slova. Cak i da super radis s krivuljama (sto ne bi trebalo niti posebno spominjati jer je to osnova svih osnova) trebas se pitati znades li, kao sto sam vec spomenuo, staviti crticu na d ne bi li dobio slovo đ tako da to na kraju bude u stilu, suvislo i po nekim pravilima.

Takodjer kada samo ucitas OTF Pro font i snimis ga odmah kao OTF Pro font vrlo lagano ti se moze dogoditi da dio definicija iz izvornog fonta ne zavrsi u snimljenom fontu. Dodatno, Fontlab, koji je definitivno najbolji izbor, ne moze niti otvoriti sve definicije koje se nalaze u nekim Adobe Pro fontovima - pa samo mozemo nagadjati sto se u njima krije.

A tek ako zelis ici na visi nivo i dodavati OpenType featurese (sto zahtijeva neko osnovno skriptno definiranje u fontu i spada vec u developerski dio izrade fontova, ali s kojima mozes imati komotniji rad u InDesignu) ili hinting (premda mislim da ti hinting ne treba za ono za sto ti koristis fontove) sve to jos dodatno komplicira stvar.

Primjer - defincije Open Type Features:
http://www.typotheque.com/fonts/opentype_features
http://partners.adobe.com/public/developer/opentype/index_tag5.html

Ja bih ti predlozio da uzmes nekoga tko zna (vjerujem da je to suncek) i dogovoris uvijete da ti slozi covjek to tako da sve bude bas kako treba.

Ne zelim da izgleda kao da te zelim obeshrabriti (cak obrnuto), ali mislim da ti je iz ove pozicije najbolje napraviti pordukcijski font (za potrebe tiska) s nekim tko to bolje razumije, a postepeno s vremenom to sve nauciti - i to samo ako mislis da ce ti to znanje ubuduce trebati.
Jer za ovo sve ces trebati izdvojiti dosta vremena, a imam osjecaj da tezis brzom rjesenju.


Ako koga zanima; ovako je onaj gore problem izgledao (vertikalna usporedba i deifference mode između otiska i pripreme):


_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
paciotti



Joined: 03 Nov 2008
Posts: 81

PostPosted: 01.07.2009 19:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
Ako nema tih znakova onda vjerojatno nema niti kerninga definiranih za njih, zar ne?


pa ili cu ga sam definirat onda, ili cu copy-pasteat recimo slovo C sa njegovim kerningom, dodat mu kvacicu i imam gotovo Č Smile


Dr01 wrote:

I sad ako dodaš te znakove kerning se neće sam dodati.

Ali kerning je samo jedna od više stvari na koju bi trebalo paziti.

Najbolji način je da kreneš i principom pokušaja i pogreške uz neke tutoriale na netu, naučiš.


hm, ako mi mozes preporuciti kakav dobar tutorijal za takve stvari, bilo bi super....



no sad kad sam procitao tekstove od tebe i sunceka, mislim da cu ipak odustati od toga Embarassed ne bi htio da mi se bilokakva greska dogodi i da onda ja moram poslije odgovarat za to. a probo sam i u fontlabu, i potpuno se izgubio, u jendom fontu mi je Š na jednoj poziciji, na drugom na drugoj, i nemam vremena sada ulaziti u detalje, a kolko vidim stvarno ih ima.
Back to top
View user's profile Send private message
paciotti



Joined: 03 Nov 2008
Posts: 81

PostPosted: 01.07.2009 19:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
I

Ja bih ti predlozio da uzmes nekoga tko zna (vjerujem da je to suncek) i dogovoris uvijete da ti slozi covjek to tako da sve bude bas kako treba.

Ne zelim da izgleda kao da te zelim obeshrabriti (cak obrnuto), ali mislim da ti je iz ove pozicije najbolje napraviti pordukcijski font (za potrebe tiska) s nekim tko to bolje razumije, a postepeno s vremenom to sve nauciti - i to samo ako mislis da ce ti to znanje ubuduce trebati.
Jer za ovo sve ces trebati izdvojiti dosta vremena, a imam osjecaj da tezis brzom rjesenju.


hm, ja bi stvarno volio naucit dosta o tome jer me tipografija zanima jos duze nego ostale grane grafike....no nikad nisam volio programiranja, definiranja i to i bojim se da ne bi uspio svladat tolko stvari. pogotovo kad vidim da knjiga o FL ima 600 strana.

no ako bi mi netko dao nesto dobro otkuda krenuti, neki dobar tutorijal, literaturu za pocetnike ili tako nesto, to bi se vec dalo....jer nazalost nemam vremena ni koncetracije za detaljno proucavanje Helpa od programa i toga.
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 01.07.2009 20:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

paciotti wrote:
Dr01 wrote:
I

Ja bih ti predlozio da uzmes nekoga tko zna (vjerujem da je to suncek) i dogovoris uvijete da ti slozi covjek to tako da sve bude bas kako treba.

Ne zelim da izgleda kao da te zelim obeshrabriti (cak obrnuto), ali mislim da ti je iz ove pozicije najbolje napraviti pordukcijski font (za potrebe tiska) s nekim tko to bolje razumije, a postepeno s vremenom to sve nauciti - i to samo ako mislis da ce ti to znanje ubuduce trebati.
Jer za ovo sve ces trebati izdvojiti dosta vremena, a imam osjecaj da tezis brzom rjesenju.


hm, ja bi stvarno volio naucit dosta o tome jer me tipografija zanima jos duze nego ostale grane grafike....no nikad nisam volio programiranja, definiranja i to i bojim se da ne bi uspio svladat tolko stvari. pogotovo kad vidim da knjiga o FL ima 600 strana.

no ako bi mi netko dao nesto dobro otkuda krenuti, neki dobar tutorijal, literaturu za pocetnike ili tako nesto, to bi se vec dalo....jer nazalost nemam vremena ni koncetracije za detaljno proucavanje Helpa od programa i toga.


ako nemas vremena za proucavanje knjiga i tutorijala onda prekrizi to da ces se baviti fontovima.. ne ide to bez detaljnog poznavanja tematike jer na zalost "izgradnja" fontova se nemoze nauciti kao recimo rad s indesignom u pola sata...

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 01.07.2009 20:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

paciotti wrote:
Dr01 wrote:
Ako nema tih znakova onda vjerojatno nema niti kerninga definiranih za njih, zar ne?


pa ili cu ga sam definirat onda, ili cu copy-pasteat recimo slovo C sa njegovim kerningom, dodat mu kvacicu i imam gotovo Č Smile


Dr01 wrote:

I sad ako dodaš te znakove kerning se neće sam dodati.

Ali kerning je samo jedna od više stvari na koju bi trebalo paziti.

Najbolji način je da kreneš i principom pokušaja i pogreške uz neke tutoriale na netu, naučiš.


hm, ako mi mozes preporuciti kakav dobar tutorijal za takve stvari, bilo bi super....



no sad kad sam procitao tekstove od tebe i sunceka, mislim da cu ipak odustati od toga Embarassed ne bi htio da mi se bilokakva greska dogodi i da onda ja moram poslije odgovarat za to. a probo sam i u fontlabu, i potpuno se izgubio, u jendom fontu mi je Š na jednoj poziciji, na drugom na drugoj, i nemam vremena sada ulaziti u detalje, a kolko vidim stvarno ih ima.


ak ti nije hica.. mogu ti preko vikenda sloziti jedan partizanski manual kao dodati dijakriptiku... al to ti je zbilja cista partizanija i trebat ces biti jako oprezan s malim milionom detalja koji ce ti se mozda dogoditi....

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 01.07.2009 21:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Daj stavi i link za ostale ak ti nije problem.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
paciotti



Joined: 03 Nov 2008
Posts: 81

PostPosted: 02.07.2009 15:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

suncek wrote:


ak ti nije hica.. mogu ti preko vikenda sloziti jedan partizanski manual kao dodati dijakriptiku... al to ti je zbilja cista partizanija i trebat ces biti jako oprezan s malim milionom detalja koji ce ti se mozda dogoditi....


nije hica uopce, moze i za sljedeci vikend. svakako cu pokusat pa jbg ako vidim afinitet za tim, zakon
Back to top
View user's profile Send private message
Frikec



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 83

PostPosted: 07.07.2009 12:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Padobransko pitanje, dosta ste napisali, nekome tko nije dovoljno duboko u tematici dosta toga nije jasno, pa da skratim:

http://www.svebee.com/296/kako-dodati-nase-znakove-u-neki-font

jel opisani postupak ispravan?
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 07.07.2009 12:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ne bih znao pošto mi je dotični alat nepoznat.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fontovi All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group