Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Ukratko o XAMPP - u

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
sysrq147



Joined: 01 Jan 2010
Posts: 9

PostPosted: 01.01.2010 23:01    Post subject: Ukratko o XAMPP - u Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ovo je moj prvi post, i želio bih prvenstveno pozdraviti sve korisnike foruma.Smile

Kako nebi ostao samo na pozdravu ukratko ću nešto reći o XAMPP-u jer mislim da bi on mogao olakšati brojne muke onima koji se počinju baviti web - dizajnom a posebno onima koji se žele baviti kodiranjem. ( Instalacija Apache -a mi je bila problem i onda dođe XAMPP i riješi mi nervozu, a kao što vidim pretraživajući forum nitko nije posebno pisao o njemu).

Uredu možda sam malo izreklamirao XAMPP no što je to uopšte?

Xampp je kao što wikipedija kaže open- source , cross -platform web server paket koji sadrži Appache server, MySQL database menagment sistem te prevoditelje php skripti.
(Oprostite mi na mogućoj nesrtručnosti jer moja je oblast djelovanja zapravo Strojarstvo.)
No jednostavno rečeno xammp vamo omogućuje da na vašem računaru testirate stranice sa koje sadržavaju server-side kod s mogućnošću njegovoga izvršenja. Ono što je zaista zanimljivo kod XAMPP -a jeste jednostavnost kojom to možete postići te jednostavnost instaliranja. Dakle jednostavno pratite winodws dijaloge za instalaciju i to je to. XAMPP možete besplatno preuzeti na stranici:
http://www.apachefriends.org/en/xampp.html - veličina 38,8 MB

Nakon što ste preuzeli najnoviju verziju programa pokrenute Setup kao što je prikazano na slici:



Nakon instalacije pokrenite na vašoj start traci ( ili na desktopu ako ste odabrali da stvori prečac na njemu) program XAMPP duplim klikom na ikonicu te uključite sljedeće opcije - odnosno pokrenite apache server i mysql DBMS (Database Menagment System):



Nakon toga otvorite vaš pretraživač ( omiljeni naravno Smile ) i ukucajte u adresnu traku :

http://localhost/xampp

- ukoliko je sve uredu dobit će te pozdravnu stranicu koja će od vas tražiti izbor jezika a potom stranicu koja bi trebala izgledati kao:



Sve vaše stranice koje sadrže server - side ( u ovom slučaju php ) kod postavite u folder htdocs koji se nalazi lociran na tvrdom disku na koji ste instalirali program unutar foldera xampp: Dakle u mome slučaju :

C:\\xampp\htdocs

Da bi ste vidjeli vašu stranicu sa kodom dovoljno je ukucati u pretraživač http://localhost i to je to. Kada vam je dosta igranja isključite XAMPP klikom na stop apache i mysqla.
I to je to maksimalno pojednostavljeno. U sljedećem postu, ako vam se svidi pisati ću o konfiguraciji MySql-a .

Pozdrav, sysrq147.
P.S. Program radi i na Windows 7.
Back to top
View user's profile Send private message
Adi



Joined: 19 Dec 2005
Posts: 543
Location: Bihac

PostPosted: 02.01.2010 00:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pozdrav sysrq147, dobrodošao, hvala na tutu i trudu nadam se da će biti od koristi mnogima Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
nomes



Joined: 07 May 2006
Posts: 292
Location: Zagreb

PostPosted: 02.01.2010 20:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dobro došao i hvala na postu. I sam ga koristim i imam samo riječi hvale.
Pozdrav

_________________
Last fm
Back to top
View user's profile Send private message
Adi



Joined: 19 Dec 2005
Posts: 543
Location: Bihac

PostPosted: 03.01.2010 01:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja inače koristim Zend i zadovoljan sam, ali naravno u ovom slučaju je u pitanju open source softver pa me interesuje kakav je XamppNu usporedbi sa zENDOM?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
sysrq147



Joined: 01 Jan 2010
Posts: 9

PostPosted: 04.01.2010 16:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Što se tiče Zend Servera, stvarno ga nisam nikada koristio. Imao sam tu sreću (možda i nesreću) da sam odmah naletio na XAMPP i zbog jednostavnosti mi se svidio. Zasigurno Zend server ima boljih mogućnosti i veći "comumunity" te bolju tehn. podršku. To je vjerovatno nedvojbeno..Za moje potrebe dovoljan je i xampp.. Smile
Back to top
View user's profile Send private message
dredger



Joined: 26 Apr 2008
Posts: 75

PostPosted: 15.01.2010 13:22    Post subject: Re: Ukratko o XAMPP - u Add user to your forum ignore list Reply with quote

sysrq147 wrote:
U sljedećem postu, ako vam se svidi pisati ću o konfiguraciji MySql-a .


I, kad će nastavak?
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group