Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
žarko crvena u novinama?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
meernah



Joined: 10 Jul 2008
Posts: 27

PostPosted: 28.12.2009 16:14    Post subject: žarko crvena u novinama? Add user to your forum ignore list Reply with quote

zna li netko koje trebaju biti vrijednosti cmyka kako bi na tisku u dnevnim novinama... konkretno 24 sata.. bila otisnuta žarko nažrakije:) crvena boja.. naime c0m100y100k0 nie jer mi kiljentica kaze kako je ona vidla josh crveniju.. pretpostavljam da je to zbog novinskog papira.. pa i dalje tragam za dobitnom žarko crvenom.. anybody?Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Silvenon



Joined: 08 Feb 2010
Posts: 47

PostPosted: 11.02.2010 18:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ne kuzim, pa 0% 100% 100% 0% je teoretski najcrvenija crvena koju mozes dobiti. Jednostavno ne postoji crvenije od toga. Jedino ako klijentica zeli neku drugu nijansu crvene.

http://www.december.com/html/spec/colorsvgcmyk.html
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger Twitter profile
meernah



Joined: 10 Jul 2008
Posts: 27

PostPosted: 11.02.2010 18:58    Post subject: crveno.. crveno... Add user to your forum ignore list Reply with quote

eh..je da.. ali ne na novinskom papiru.. ugl.. isporbala s manje zute.. kao nijansa novina i svasta.. i onda smo presli s crvene na narancastu pa je kao ok.. Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Nyo



Joined: 15 Nov 2007
Posts: 408
Location: Subspace

PostPosted: 11.02.2010 22:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Silvenon wrote:
Ne kuzim, pa 0% 100% 100% 0% je teoretski najcrvenija crvena koju mozes dobiti. Jednostavno ne postoji crvenije od toga...

nije, ima spot boja već umiksanih i žarkije su.
Pogledaj novi Bug

_________________
I didn't fall, I attacked the floor
Back to top
View user's profile Send private message
meernah



Joined: 10 Jul 2008
Posts: 27

PostPosted: 12.02.2010 10:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kako mislish ima umiksanih NOVIH SPOT boja? ima ako si zamiksas.. novih? tko ih ima? kako to mislish? mislish na pantonke? kakav je to neprecizan odgovor.. ?? mislim nije problem kupit bug.. Smile
Back to top
View user's profile Send private message
meernah



Joined: 10 Jul 2008
Posts: 27

PostPosted: 12.02.2010 10:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sry.. nisi reko novih.. ali i dalje si nejasan.
Back to top
View user's profile Send private message
Nyo



Joined: 15 Nov 2007
Posts: 408
Location: Subspace

PostPosted: 12.02.2010 13:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

šta ti nije jasno.
Crvena boja koju je tvoja klijentica vidjela najvjerojatnije nije 100M 100Y crvena već posebna crvena koju ne umiksaš ti nego je naručiš, isto kao šta zlatnu ne možeš umiksati. Razumiješ
Novi bug (hrvatski informatički časopis) ima na naslovnici specijalnu boju koja u sebi ima osim magente i žute još jednu komponentu koja je čini tako žarkijom!
E sada, sumnjam da se isplati koristiti te boje za dnevne novine

_________________
I didn't fall, I attacked the floor
Back to top
View user's profile Send private message
meernah



Joined: 10 Jul 2008
Posts: 27

PostPosted: 12.02.2010 14:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ne razumijem zasto govoris spot boje. znam da je bug informaticki caspopis.. Smile hvala na inputu Smile govoris spot umjesto pantone.. ili
Back to top
View user's profile Send private message
meernah



Joined: 10 Jul 2008
Posts: 27

PostPosted: 12.02.2010 14:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

uostalom.. novine idu na rotaciju. a na rotaciju ne idu pantonke. ili se varam?
Back to top
View user's profile Send private message
meernah



Joined: 10 Jul 2008
Posts: 27

PostPosted: 12.02.2010 14:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ili popij casu mlijeka Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 12.02.2010 14:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Aj ti malo osnove prouci pa onda lijepo kreni raspravljat...
Back to top
View user's profile Send private message
meernah



Joined: 10 Jul 2008
Posts: 27

PostPosted: 12.02.2010 14:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

khm... nisam se ni misla raspravljat ali obzirom da ste krenuli..a jd pa udri
Back to top
View user's profile Send private message
meernah



Joined: 10 Jul 2008
Posts: 27

PostPosted: 12.02.2010 14:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ali obzirom da si tako pametan.. mozes li mi ti reci kako u DNEVNOM TISKU (citaj 24 sata) da stavim spot ili pantonku.
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 12.02.2010 14:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kao prvo ko zna kaj je ta zena vidjela... I ko zna di i kako je to otisnuto.
I ko zna kakva je njena percepcija boje u samom oku. Osim toga nisi tocno ustvrdio gdje je to ona vidjela tu spot boju. Ako izgleda kao novina ne mora biti novina.

A spot boja je opceniti naziv. Da, to podrazumijeva i Pantone boje. Ali isto tako i Focoltone boje, HKS boje, Anpa, Toyo, Trumatch... Uglavnom su to proizvodjaci boje. A spot boja je opceniti naziv.
Back to top
View user's profile Send private message
meernah



Joined: 10 Jul 2008
Posts: 27

PostPosted: 12.02.2010 14:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala znam.. Smile i to isto kao sto znam i da je bug informaticki casopis.. ali nisam dobila odgovor kako da narucim pantonku ili spot ili kako god bi zvao tu moju odabranu zamiksanu crvenu boju u dnevnom tisku.
Back to top
View user's profile Send private message
meernah



Joined: 10 Jul 2008
Posts: 27

PostPosted: 12.02.2010 14:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

i da objasnim njenu percepciju.. "vidjela sam crvenu u oglasu ispod koja je crvenija od nase crvene" nasa crvena je bila C:0 M:100 Y:100 K:0.. dakle postoji neki onjercmyka koji izgleda crvenije.. ako racunas na boju novinskog papira.. upojnost....
Back to top
View user's profile Send private message
meernah



Joined: 10 Jul 2008
Posts: 27

PostPosted: 12.02.2010 14:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a da panotone i spot nisu istoznacnice govori i cinjenica da gledam u pantone kofercic ispred sebe s ne kofercic pun tvojih umjesanih spot boja
Back to top
View user's profile Send private message
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 12.02.2010 17:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ma to je vjerovatno zenska vidjela negdje spotnu boju pa sad drvi da crvena mora bit "crvenija" Smile A u ovim dnevnim novinama to nemre tak ispast da se postaviš na obrve zbog papira...Čak i c0m100y100k0 ispada isprano. Tak da joj komotno možeš objasnit da to neide tak, malo o papiru, premazni i nepremazni, upojnosti itd...

I zaboravi na petu boju usred dnevnih novina na rotaciji... Smile

S obzirom da sam se i ja susreo s točno tim problemom (crvena nam nije dovoljno crvena) eto jedan savjet. Ja sam to riješio ovako: stavio sam c0m100y100k5... I klijent je reko "to je to". U principu sam mrvicu "potamnio" tu crvenu i odmah su percipirali tu boju kao "pravu, punu, crvenu boju" i svi bili sretni i zadovoljni. Možda ne prođe kod tvojih klijenata ali vrijedi probati, ne?


A ono što svakako preporučam da napraviš s obzirom da vidim da imaš pantone skale je: uzmi Process skalu na bezpremaznom papiru (Uncoated) i odfuraj klijentu nek ti odabere boju. Malko pregledaš po skali vidjet ćeš razlike između c0m100y100k0 i c0m90y100k0 ili c0m100y100k10 te kako se boja ponaša na uncoated papiru (iako to zbilja ovisi od papaira do papira može koristiti kao dobra smjernica). Ako ti klijent kaže da mu je "bolja" ova c0m90y100k0 onda bar znaš što ti je činiti, malko ubij magente i amen Smile

p.s. I ako se radi o nekom oglasu di ima još svakakvih boja, pazi da ti zasićenost ne prelazi 250 (za jutarnji i vecernji, ne znam za 24h)...


Nadam se da sam pomogo malko... sretno Smile

K
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 12.02.2010 17:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Gle. Ovak na pamet ti nitko ovdje nece dati tocan odgovor.
Mozda nisi podesila profile. Koji su potrebni za tu vrstu tiska. Najbolje pitati u pripremi tiskare kako photoshop narihtati. U indesignu color management obavezno off. Ima tu sto stvari zasto je kod tebe tako a kod njih onako.
Ovak samo mozemo nagadjati.
Dobro jecovjek reko da ju malo zapunis s malo crne. Mozda upali. Moj savjet narihtaj color settingse tocno po postavkama tiskare. To ti je za pocetak. Ne bi vjerovala koliko se boja moze razlikovati od postavke do postavke.
Back to top
View user's profile Send private message
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 12.02.2010 19:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ah ti esdepeovci Laughing

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
meernah



Joined: 10 Jul 2008
Posts: 27

PostPosted: 13.02.2010 17:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

e sad ste stvarno pomogli. to je fer i korektan odgovor bez pretpostavke da je osoba s druge strane budala. ovo s crnom cu svakako isprobati Smile.
mislim da je ista spika i u 24 i u vecenjem i jutarnjem.. tnx i za savjet za color profile..
pozdrav:)
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 01.04.2010 10:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Vecernji list i 24 sata se tiskaju u istoj tiskari (Tiskara Zagreb - Vekon), ali na razlicitim strojevima, sto i nije toliko sada bitno.
Oni pod okriljem maticne firme imaju firmu koja se zove m4! i zaduzena je izmedju ostalog i za kvalitetu reprodukcije u njihovim novinama - dati će ti sve podatke, upute, profile koji ti budu trebali za pripremu njihovih novina i novina koje se tiskaju kod njih.

KONTAKT
Poslovna jedinica Zagreb
m4! media d.o.o. za medijske usluge
Radnička cesta 210
Phone +385 / 1 / 5495 - 497
office@m-4.at


Jutarnji se pak tiska u tiskari Vjesnik, koja je malo kaoticnija, ali ima tamo ljudi koji bi ti mogli dati vrlo dobru informaciju, profil ili uputu kako sloziti pripremu.

http://www.vjesnik.hr/oglasi/tiskara/tiskara.htm


Tisak spot boja u dnevnoj novinskoj produkciji (kod nas!) je skoro pa nemoguc. Tehnoloski mislim da nije moguce, barem kada sam ja to prije X godina jos pratio, ali da i je, pitanje je rokova koje je toliko zamrseno i isprepleteno raznim borbama oko termina tiskanja i interesima izdavaca tako da ne vjerujem da postoji oglasivac koji bi to "mogao platiti".

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
meernah



Joined: 10 Jul 2008
Posts: 27

PostPosted: 09.04.2010 09:11    Post subject: :) Add user to your forum ignore list Reply with quote

You rule!
Back to top
View user's profile Send private message
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 13.04.2010 19:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Niti jedna novinska rotacija u HR ne tiska spot boje. A sama rotacija je podosta druk?ija od tiska iz arka (pogotovo cold set ilitiga novinska rotacija). Boje ne?e biti saturirane kao na heatset rotaciji (magazinski tisak) a jo? manje nego na nekao kvalitetnom tisku iz arka.

P.S.

Spot boje su "mije?ane boje" odnosno sve one koje nisu procesne, a Pantone je samo jedan od proizvo?a?a spot boja.

evo galerije fotki iz novinske rotacije

http://fotozine.org/?knjiga=galerije&poglavlje=678&list=25267
________
electronic cigarettes
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
sale80



Joined: 21 Feb 2007
Posts: 3

PostPosted: 29.10.2014 11:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dok sam radio u tiskari zvali smo je Tito crvena ili oznaka scc13 (cinkarna). Dakle nije iz CMYK-a nego je to bila boja za sebe (kao peta boja) odnosno ovisno o broju agregata koji stroj ima 5-6-8 bojni offset stroj. Isto kao intenzivno plava (LEDO) koju nemožeš dobiti iz CMYKA nego joj je oznaka scc 43, jarka narandžasta scc8 itd.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group