Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Stativ za LX3...

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dilirium22



Joined: 07 May 2008
Posts: 5

PostPosted: 19.04.2010 16:21    Post subject: Stativ za LX3... Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pozdrav ljudi !

Ovako, imam Panasonic LX3 i dosad sam koristio jedan stari vivancov stativ (inače čisto solidan komad opreme), ali mu se prije par dana raspala glava (nažalost fiksna, pa se neda promijenit . Sad ). Budući da sam tak i onak mislio promijeniti stativ, malo sa proučavao kaj ima u našim dućanima i suzio na ovih par:
http://www.manfrotto.com/Jahia/site/manfrotto/pid/18045
http://www.manfrotto.com/Jahia/site/manfrotto/pid/18043
http://www.vanguardworld.com/index.php/en/products/photo-video/detail-1-4-16-108.html

A i ova mrcina bi došla u obzir...
http://www.vanguardworld.com/index.php/en/products/photo-video/detail-1-4-14-82.html

Znam da svi hvale manfrotto, ali mi se nekako više sviđaju vanguardovi.
Dobro bi mi došao kakav savjet ili preporuka (cijena max 1400kn).
thx unaprijed Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 19.04.2010 17:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Vidim da si spreman potro?iti podosta vi?e novaca no ?ta ti treba za navedeni foti?, no to svakako nije ba?en novac ako jednog dana kupi? ne?to malo ve?e (?itaj te?e).

Po pitanju stativa, neki od gore navedenih imaju opciju preklapanja centralnog stupa. Stvar je jako korisna u nekim situacijama, no to je ujedno i slabost stativa. Naime, upravo taj preklop je mjesto gdje nastaju vibracije. Svaki stativ s preklopnim stupom je ne?to podlo?niji vibracijama od istog takvog koji nema mogu?nost preklapanja centralnog stupa. E sad, kod nekih proizvo?a?a je stvar bolje izvedena pa je ta razlika jedbva primjetna, kod nekih lo?ije te je stativ prakti?ki neupotrebljiv kada je centralni stup preklopljen i znatno je podlo?niji vibracijama i u uspravnom polo?aju.

Kvalitetno izveden preklopni centralni stup imaju, barem ono ?ta sa vidio, jedino Gitzo i Manfrotto. Vanguardovi modeli spadaju u skupinu neupotrebljivih, ne?to boljima su se pokazali Giottosovi modeli.

Kak Gitzo zbog bud?eta otpada, toplo preporu?am Manfrotto. I to model 055XProb. Stativ je malo te?i od ovih Manfrottovih modela koje si naveo, no to uz manu da je te?ak za vucaranja naokolo ima i svojih prednosti. Stabilnost. Stativ ?e ti mo?da out of the box biti malo previsok skroz rastegnut ako si ispod 170 cm, no i to se da podesiti. Ima kukicu (OK to ima ve?ina) za vje?anje dodatnog tereta na stativ.

Zadnjih godina definitivno najve?e osvje?enje me?u stivima. Solidan stativ s preklopnim centralnim stupom koji je u stanju podnijeti ve?u te?inu a da pritom ne ko?ta ko suho zlato. U kombinaciji s kakvom kuglastom glavom (primjerice Vanguard SBH 100) ?e ti u budu?nosti dr?ati komplet od koji 5 - 6 kila. Sve skupa bi trebalo ko?tati kakvih 1800 kn. Barem po cjeniku Optimum onlinea. Ak se zna? cjenkat il ti se da tra?iti dalje, vjerojatno i jeftinije. No definitivno je bolje dati par kuna vi?e no po?aliti kasnije. Stativ se u pravilu kupuje jednom u ?ivotu, izuzev ako ne kupuje? nekoliko stativa svaki za svoju namjenu.
________
vapir oxygen

Last edited by tomislaw on 07.02.2011 10:14; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
dilirium22



Joined: 07 May 2008
Posts: 5

PostPosted: 20.04.2010 13:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Preklopni stup?
Misliš na ovako neš'
[img]http://www.photographyblog.com/images/products/manfrotto_190cxpro4_2.jpg
[/img]

Praktično, ali mislim da mi neće trebati...

Hvala na preporuci, provijerit ću. Ustvari, trebam skočiti do zg-a (iz zaboka sam, ni blizu ni daleko) u prizmu ili bratulića pa da to uživo isprobam.
Što se visine tiče, tu definitivno nema problema. Na mojih 190 cm bi i viši bolje pasao Cool

Zato i mislim potrošit malo više, ako jednog dana odlučim napravit upgrade...

Treba mi stativ jer se uglavno bavim s macrom, panoramama (zato 3way glava) i dugom ekspozicijom (ono light painting i tak to)...
Thx za pomoć! Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 21.04.2010 17:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Po pitanju preklopnog centralnog stupa sam razmi?ljao ko i ti, zgodno ali ne ba? nekaj kaj ?e mi trebat. No vjeruj, ne zna? da ti preklopni centralni stup treba tak dugo dok ne proba? (pogotovo za makro), a onda se pita?, kak sam uop?e mogo bez toga. Smile
________
Honda City Turbo

Last edited by tomislaw on 07.02.2011 10:14; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
dilirium22



Joined: 07 May 2008
Posts: 5

PostPosted: 21.04.2010 21:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

imaš praf. dobro dođe i za arhitekturu (ono tipa fotoaparat kroz prozor ili preko balkona) zato sam malo bacio pogled na manfrottov 190xprob s 3-way glavom. Je da mi je malo izvan budžeta, al bi se dalo sredit... Wink
Back to top
View user's profile Send private message
dilirium22



Joined: 07 May 2008
Posts: 5

PostPosted: 28.04.2010 19:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Riješeno! Odlučio sam se za manfrotto 055xprob s 804 rc2 glavom... Stiže drugi tjedan Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group