Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Flash na iPad-u, iPhone-u i iPod-u | by Steve Jobs
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Mac hardware
View previous topic :: View next topic  
Author Message
velcro



Joined: 15 Sep 2004
Posts: 116

PostPosted: 03.05.2010 08:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nema smisla vise ovo - napisao sam lijepo da su se specifikacije objavljivale jos od Macromedije. Malo googlanja ce ti otkriti da je prva od SWF4 objavljena jos 1998., 2001. je bio prvi Middlesoftov player dev kit. 2006. je objavljena detaljna verzija modernog formata za Flash8. Politika koju je Adobe preuzeo kad je kupio Macromediu godinu dana kasnije pa je i osnovao Open Screen.

Nisu nista se usrali od Silverlighta i nadopunjavali na brzinu zbog javnosti dodatnim dokumentima - to si samo kreativno dodao malo drame unutra. Prvo se natezemo dal je format objavljen pa sad malo tocno koje godine. Jebiga da je i 2008. prvi put objavljen - svejedno je objavljen. I svejedno postoji N komercijalnih i open source rjesenja koji exportiraju isto SWF format. I gotovo.
Back to top
View user's profile Send private message
BubaMara



Joined: 27 Jan 2004
Posts: 87

PostPosted: 03.05.2010 09:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

noup mi samo razgovaramo dali je flash otvoren, na sto sam ja napisao da nije jer samo adobe odlucuje o njegovom daljnjem razvoju. ne zelim ti linkat na wikipedija stranicu o open software jer to i sam znas.

zasto mislim da je 2008 godina pojava silverligta i html5 ih ponukala da objave kompletniju specifikaciju i kasnije nadopune i otvorili neke licence.
zato sto je microsoft od prije poznat da je pakovanjem u os browser, media player ubio njihove konkurente, a adobe nije htio da se to dogodi s flashom.

adobe zeli da web a i desktop ostane ovisan o flashu ciji razvoj iskljucivo i jedino oni kontrolia, i par drugih solucija je samo pr prica o tome kako su otvoreni.
Back to top
View user's profile Send private message
emptyhead
mi3.crew


Joined: 03 Sep 2003
Posts: 889
Location: Daleko od Novog Zelanda

PostPosted: 04.05.2010 02:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Razlika izmedju zlog Microsofta i zlog Applea je samo u količini mindless glasnih dronova.

Appleov blog post se moze svest na Kozjak: Pokaži sise, vodim te u Milano... s tim da su developeri ispred kamere, a ne monitora/televizije.

Btw. hoce li silverlight postojat na ipod/padu?

@bubamara: adobe zeli web i desktop ovisan o flashu, i to je zlo. apple zeli istu stvar, i to je poslovna politika i ocuvanje interesa?

Simpla math: Dvije kompanije. 1 moze zabranit drugoj izvodjenje programa na svom OS-u. Ta ista moze razvijati za sve OS-ove.
Nagradno pitanje: Tko ima/će imati monopol?

Takodjer, Adobe nije nevina zrtva ovdje, jer se prema flashu postavljaju iz "monopolisticko-maćehinskog-lako ćemo" kuta... jedina dobra stvar, ako je ima, iz cijele ove priče je što će se valjda trgnut sad "kad su dobili konkurenciju" i više napredovat s razvojem flasha.

Ono što mi extra ide naqrac u ovom potezu applea je to sto mi nije ostavljena mogućnost biranja boljeg rješenja, već su mi zabranjena sva ostala (unity/flash/name it)... pod krinkom dobrohotnosti, pod razlogom "nije ljepo!1".

Da ne postoji niti jedan drugi browser na svijetu, IE 6 bi bio najbolji. Što nebi bilo super kada bi Microsoft mogao zabraniti sve druge browsere na svojim windowsima? Zato da zastite sve korisnike koji bi se mogli zajebat i instalirat taj malware koji nezna čitat microsoftove html standarde? Bill Gates je trebao zaposlit Modnog Mačka i Sarumana... mozda bi mu ovo gore onda i prošlo... kod applea to pali.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
BubaMara



Joined: 27 Jan 2004
Posts: 87

PostPosted: 04.05.2010 07:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pogresno si me razumio, vise sam puta napomenuo u ovom topicu da apple nema pravo zabraniti da se izvrsava kod na masini dok god ju masina moze interpretirati.

ali sam nastavio da potpuno razumijem rant protiv flasha/adobea iz ovog razloga

Quote:
Adobe nije nevina zrtva ovdje, jer se prema flashu postavljaju iz "monopolisticko-maćehinskog-lako ćemo" kuta...
Back to top
View user's profile Send private message
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 04.05.2010 21:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da i ja jednu ka?em iz ?isto korisni?kog iskustva. Naime, nemam apsolutno nikakve veze web developmentom, flashem i inim tricama i ku?inama osim kaj sam korisnik istih.

Flash organski ne podnosim, ak nekog zanima, da izme?u ostalog sam i korisnik Macintosha, al to nema veze s mojom averzijom prema Flashu. Zasto ga ne podnosim? Zato jer je stranica s par reklama u stanju zaklat stroj kak ga ne zakolje indizajnov dokument od par stotina stranica. Zanimljivo, i iza Flasha i iza InDesigna stoji Adobe.

Ko je tu kriv? Jel sama tehnologija, jel oni koji rade te reklame, jel vlasnk web stranice koji je stranicu natrpao stranicu flash reklamam mene ko korisnika apsolutno ne zanima. Naprosto ?elim biti korisnik vulgaris bez trunke mozga koji ?eli da mu stranica ne kolje stroj. Moja percepcija, kako korisnika vulgaris bez mozga je sljede?a. Web s reklama, animirani gifovi i ine pizdarije, ne kolje stroj. Web s Flash reklama, kolje stroj. ?elim da Flash umre. Zaboli me ona stvar ko je kriv, u mojim o?ima kriv je Flash.

E sad, Apple o?e protjerat Flash. O?e, Apple je oduvijek korisniku pokazivao ?ta mu treba, ne zato jer on to ?eli za dobrobit korisnika, ve? zato kaj korisnik prepoznaje dobru ideju, iako je mo?da ko u gore navedenom slu?aju kriva percepcija svega skupa, i kupuje apppleove proizvode. Primjera ima puno, od prvog Macintosha, preko iTunesa, iPoda, iPhonea pa nadalje. Svaka od tih stvari je imala odredjenu "misiju za dobrobit krajnjeg korisnika", ne zato da bi korisnik u?ivao, ve? zato kaj Stevica konta da je pogodil kaj korisnika ti?ti pa bu korisnik kupoval Stevi?ine proizvode.

Jel Apple mogel zavrzlamu s Flashom druk?ije rje?it? Je, imaju gotove love za kupit dva neprijateljska preuzimanja Adobea i da im jo? love ostane. No bojim se, a to i oni sami znaju puno bolje od mene, da bi im antitrustovska komisija il kakva druga tijela zasjela na ki?mu.

Ono kaj ve?ina ajtijevaca ne konta, za razliku od Stevice, koji je, op?e poznata stvar, malo ?e??i tiranin, prosje?nom korisniku se jebe za tehnologiju. Tehnologija nemre sama sebi biti dostatna. Tipi?an primjer su stranice razno raznih web studija koji briju po flashu, iako se to ne doti?e samo njih. Sajtovi se mahom svode na izdrkavana tipa "vidite kaj mo?emo napravit, imamo web tehnologiju u malom prstu, mi smo najbolji, mi smo najjja?i, nema boljih od nas u ovome", a pritom im je sajt u?asno konfuzan.

Da rezimiram. Ja kao braindead korisnik ?elim samo jedno, smrt Flashu, zaboli me kita ko je kriv za klanje mojih strojeva kad natr?e na flashodni sajt. Stoga Appleu dajem podr?ku i nadam se da ?e uspjet poslat Flash u penziju, iako mo?da sam Flash to uop?e ne zaslu?uje.

Moje dve lipe.
________
vapor genie vaporizer

Last edited by tomislaw on 07.02.2011 10:14; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
Zeus



Joined: 09 Sep 2003
Posts: 775
Location: Čakovec

PostPosted: 04.05.2010 22:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Tomislaw, mislim da je vrijeme za novu konfiguraciju Smile
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 04.05.2010 22:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zeus wrote:
Tomislaw, mislim da je vrijeme za novu konfiguraciju Smile


Pri?am o MBPro-u, 4 i 8 jezgrenim Mac Pro i HP radnim stanicam, strojevi s minimalno 4 gige rama (laptop). Ti strojevi doslovce jedu malu djecu i melju sve pred sobom kad je ozbiljan poso u pitanju, a jebe ih (OK na windowsima to nije tak jako primjetno) par reklama u Flashu, ono, po?nu se paliti ventilatori???

Ono, definitvno je vrijeme da se Flash upokoji. Kak rekoh, mo?da i nije Flash kriv.
________
extreme vaporizer review

Last edited by tomislaw on 07.02.2011 10:14; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
velcro



Joined: 15 Sep 2004
Posts: 116

PostPosted: 04.05.2010 22:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Preporucam ti da ak te stvarno to tolko nervira i samo zelis da sve funkcionira - da prijedjes na Windowse. Cudnim cudom, njih se ne kriticira tolko ove godine - i funkcioniraju cak i s 10 flash bannera na stranici bez problema. Na dobrim starim windowsima je jos uvijek normalno da ako ti se browser rusi da su po starom i IE i Microsoft krivi - al znas kak je OSX progresivan pa ak se tam srusi Safari - onda su svi krivi osim Applea Twisted Evil

Tebe ko kak velis prosjecnog korisnika koji slusa Jobsa, ko ni ostale slicne ocito nije toliko smetala ta prica s Flashom da mu tolko vatreno zelis smrt do prije godinu i pol tj. do kad ti je Jobs rekao da zna tocno sto ti hoces i sve bude magicno medju vama ako mu samo pomognes ubiti konkurenciju.

Da se i dogodi da Flash otidje u penziju - to bi zustavilo mislis brojne full screen bannere, vektorske blamaze ili po 5 video reklama po stranici? Zato jer bi kompletna marketinska industrija jednostavno stala ne? Alternativa vektorima u flashu su vektori u SVGu, alternative flash videu su 2 video formata oko kojeg se nitko ne moze dogovoriti, isto s zvukom. Crtanje u canvasu (html5) funkcionira samo na par mjesta. Tak da Flash danas umre - samo bi se tehnologija zamijenila a alternativa za tebe kao krajnjeg korisnika bi bila mnogo mnogo gora.

Developeri i studiji ne koriste Flash zato jer se zele kurciti kak znaju tehnologiju ovu ili onu - nego za neke stvari nema alternative. Danas je bio hit na netu ovo - http://www.optimum7.com/css3-man/ ... jebiga, to bi mi trebalo pokazati da je to bucnost animacije? Kak je netko rekao u drugom threadu - jebena specijalna olimpijada.

Tak da ak stvarno hoces sam sebi ko korisniku najvise od koristi biti - radje gnjavi Jobsa da sjedne za stol s ovima iz Adobea, otvori im pristup svemu kaj trebaju i s njima skupa sredi onda bugove. Kaj ocito nije stigel zadnjih 13 godina od kad Flash postoji. Das se zatvore u sobu skupa na 2 tjedna kladim se da bi sve i u najgorem slucaju s 100 bannera na stranici cak i na OSXu funkcioniralo super. Jer ne postoji alternativna tehnologija - HTML5 jos nije spreman i niti ne pokriva dio funkcionalnosti Flasha. Drugo je kaj na iphoneOSu Jobsa boli kita za sve ostalo.
Back to top
View user's profile Send private message
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 04.05.2010 23:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

velcro wrote:
Preporucam ti da ak te stvarno to tolko nervira i samo zelis da sve funkcionira - da prijedjes na Windowse. Cudnim cudom, njih se ne kriticira tolko ove godine - i funkcioniraju cak i s 10 flash bannera na stranici bez problema. Na dobrim starim windowsima je jos uvijek normalno da ako ti se browser rusi da su po starom i IE i Microsoft krivi - al znas kak je OSX progresivan pa ak se tam srusi Safari - onda su svi krivi osim Applea Twisted Evil


Tranzicija na drugi sistem ba? i nije tak trivijalna. A kaj se krivice i pljuva?ine ti?e, sjetim se ja Stevice i njegove majke vi?e puta neg ti op?e mo?e? zamislit da bi se jedan Mac korisnik mogo nekaj kontra njega re? Smile A po pitanju ru?enja, ne sje?am se kad mi je Flash zadnji put sru?io bilo koji browser.

velcro wrote:
Tebe ko kak velis prosjecnog korisnika koji slusa Jobsa, ko ni ostale slicne ocito nije toliko smetala ta prica s Flashom da mu tolko vatreno zelis smrt do prije godinu i pol tj. do kad ti je Jobs rekao da zna tocno sto ti hoces i sve bude magicno medju vama ako mu samo pomognes ubiti konkurenciju.


Ja Flashu, a i ve?ina ljudi koja korist Mac malo du?e vremena ?elim smrt tam negdi od verzije 6 ili 7. Pogledaj na Versiontrackeru ili Macupdateu otkad traje kuknjava nad Flashom. Zna?i puno prije neg se digla medijska pompa. To kaj mi nismo mogli uticat na Adobe a Stevica o?ito mo?e, to je nekaj drugo. To je ono kaj Stevica, kolki god tiranin bio, konta. Prepoznaje potrebe korisnika i poku?ava im udovoljit. Ponovit ?u, ne zbog korisnika samih.

velcro wrote:
Da se i dogodi da Flash otidje u penziju - to bi zustavilo mislis brojne full screen bannere, vektorske blamaze ili po 5 video reklama po stranici? Zato jer bi kompletna marketinska industrija jednostavno stala ne? Alternativa vektorima u flashu su vektori u SVGu, alternative flash videu su 2 video formata oko kojeg se nitko ne moze dogovoriti, isto s zvukom. Crtanje u canvasu (html5) funkcionira samo na par mjesta. Tak da Flash danas umre - samo bi se tehnologija zamijenila a alternativa za tebe kao krajnjeg korisnika bi bila mnogo mnogo gora.


Ne, nebi zaustavilo. No naprosto je tragi?no da par reklama mo?e mo?e zaklati i ja?i stroj, a kamoli ne prosje?an.

velcro wrote:
Developeri i studiji ne koriste Flash zato jer se zele kurciti kak znaju tehnologiju ovu ili onu - nego za neke stvari nema alternative. Danas je bio hit na netu ovo - http://www.optimum7.com/css3-man/ ... jebiga, to bi mi trebalo pokazati da je to bucnost animacije? Kak je netko rekao u drugom threadu - jebena specijalna olimpijada.


Imam osje?aj da nisi shvatio dobro ?ta sam napisao. Ne ka?em da koriste u svojim projektima Flash (il bilo kaj drugo) da bi se kur?ili. Ve? njihovi vlastiti sajtovi ?esto nemaju previ?e veze sa zdravom pame?u ve? isklju?ivo vri??te porukom "mi ovo ku?imo najbolje mi rasturamo s tim i tim". A po pitanju doti?nog linka. Ukoliko mene, Preuzvi?eno Veli?anstvo Korisnika, smeta ovo ili ono, onda ?e? morat na? na?ina da me opet pridobije?, pa bila to olimpijada ili ne i dopadalo se to tebi ili ne. To su onsnovni postulati poslovanja u bilo kojoj bran?i. Ko se ne prilagodi umire. Jednostavnije od ovoga ne mo?e. No upravo iz tog razloga firme ne vode in?injeri ve? ekonomisti.

velcro wrote:
Tak da ak stvarno hoces sam sebi ko korisniku najvise od koristi biti - radje gnjavi Jobsa da sjedne za stol s ovima iz Adobea, otvori im pristup svemu kaj trebaju i s njima skupa sredi onda bugove. Kaj ocito nije stigel zadnjih 13 godina od kad Flash postoji. Das se zatvore u sobu skupa na 2 tjedna kladim se da bi sve i u najgorem slucaju s 100 bannera na stranici cak i na OSXu funkcioniralo super. Jer ne postoji alternativna tehnologija - HTML5 jos nije spreman i niti ne pokriva dio funkcionalnosti Flasha. Drugo je kaj na iphoneOSu Jobsa boli kita za sve ostalo.


Ovo ?ta spominje? je blago re?eno, nerealno. Lagano podsje?a na birtija?ke spike "hebo politi?are......, treba ih sve, ja bi ovo i ono...", no kad treba nekaj konkretno, uz minimalno ulaganje truda napravit, onda su anemi?ni. Oti? potpisat kakvu peticiju, oti? na prosvjed, jebga, to je malo tu ma?, iza? iz svoje zone komfora. Lak?e je trkeljat u birtiji. Tak je i s ovim "gnjavi Jobsa". Ono kaj ja kao korisnik u ovom slu?aju mogu napraviti, i napravim gotovo svaki put, dati fidbek, nebitno, bio to Adobe, Apple, MS il neko sasvim drugi. A oni ?e se svi skupa poprili?no zakrviti da meni kao korisniku, normalno ak se skupi kriti?na masa, udovolje.

Ja ne znam zakaj se svi tolko uzbu?uju oko tog Adobe/Apple rata? Smile Ono, sve to skupa ?e uroditi nekakvim naprecima, ko ?e iz bitke iza? ko pobjednik, meni ko korisniku je potpuno nebitno. Sli?na situacija je bila i kad je predstavljen QuarkPress killer (InDesing). Digla se velika pra?ina, i na kraju je InDesign odnio pobjedu. Za?to? Pa zato kaj je Quark u to doba bio poluproizvod koji je dominirao, a PageMaker je isto bio tu negdi. Onda su u Adobeu zasukali rukave i sklepali InDesign. Sad ne da ima? jedan solidan Layout program, ve? dva. Smile I za?to bi se ja sad trebao buniti, zato kaj su Adobe i Quark ratovali? Pa ra?e odem na sljeme na grah neg razbijat glavu koja firma bu kak poslovala i kak iza?la iz me?usobnog okr?aja Smile

I za kraj da ponovim, da, ?elim Flashu smrt, iako mo?da nije kriv Smile
________
trichomes pictures

Last edited by tomislaw on 07.02.2011 10:15; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
velcro



Joined: 15 Sep 2004
Posts: 116

PostPosted: 05.05.2010 01:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Upravo zato kao sto je u tvoj primjeru - u Adobeu su zasukali rukave, napravili Indesign i bolji je pobjedio. Da li bi isto tako bilo da se najednom digao Microsoft (ili Apple) i rekao - sorry, mi dozvoljavamo samo instalaciju Quarka?

To je i poanta cijele price - ako je nesto bolje i toliko si uvjeren da je to bolje - onda ce bolji ionako pobjediti zar ne? Bilo po izboru korisnika ili developera. To i je princip slobodnog trzista. Cenzura ne pokazuju nista drugo nego nesigurnost.

Kao sto sam i rekao - ja imam 3 probne flash rekompajlirane aplikacije instalirane na svom iphoneu - naveo sam koje su i svatko ih moze besplatno skinuti s app storea i isprobati koliko dobro rade. Da ti nisam rekao da su flash - ne bi ni znao. Ako nesto na iphoneu radi jednako dal je izradjeno u flashu ili u posebnom appleovom dev. kitu - tebi ionako ko korisniku nije bitno niti imas pojima o tome. O tome koji ce alat koristiti za razvoj odlucuje developer.

Oko iphone OSa se i vrti cijela prica - sve ove rasprave oko toga gdje i kada je objavljena flash specifikacija ili koliko procesora i zasto koristi flash na OSXu su samo bacanje magle u oci. Flash je ionako vec na OSXu i nitko ga nece maknuti od tamo. Rasprava se vodi o iPhoneOSu.

A flash nece umrijeti - vjerojatno u kuci imas mobitele, digitalne kamere, igrace konzole, digitalne okvire, itd. koji ionako koriste flash za smooth interface - pa ni pojima nemas niti obracas paznju na to. Niti te posebno smetalo na windowsima. A jebiga ako na tome svemu radi bez problema a na OSXu ne - onda definitivno nije OSX kriv ne?
Back to top
View user's profile Send private message
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 05.05.2010 08:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

velcro wrote:
Upravo zato kao sto je u tvoj primjeru - u Adobeu su zasukali rukave, napravili Indesign i bolji je pobjedio. Da li bi isto tako bilo da se najednom digao Microsoft (ili Apple) i rekao - sorry, mi dozvoljavamo samo instalaciju Quarka?


Zabrana instalacije ovoga ili onoga na ovo ili na ono je samo na?in ratovanja izme?u dvoje firme. Mo?da ratovanje manje ili vi?e po ?enevskoj konvenciji, ali samo na?in ratovanja. Tr?i?te ?e re?i svoje.

velcro wrote:
To je i poanta cijele price - ako je nesto bolje i toliko si uvjeren da je to bolje - onda ce bolji ionako pobjediti zar ne? Bilo po izboru korisnika ili developera. To i je princip slobodnog trzista. Cenzura ne pokazuju nista drugo nego nesigurnost.


Kak rekoh, to je samo na?in ratovanja. Jel cenzura pokazuje i nesigurnost, vrlo vjerojatno pokazuje. Ali za?to misli? da se bilo koja strana ne?e poslu?iti bilo kojim na?inom da iza?e ko pobjednik iz sukoba? Smile

velcro wrote:
Kao sto sam i rekao - ja imam 3 probne flash rekompajlirane aplikacije instalirane na svom iphoneu - naveo sam koje su i svatko ih moze besplatno skinuti s app storea i isprobati koliko dobro rade. Da ti nisam rekao da su flash - ne bi ni znao. Ako nesto na iphoneu radi jednako dal je izradjeno u flashu ili u posebnom appleovom dev. kitu - tebi ionako ko korisniku nije bitno niti imas pojima o tome. O tome koji ce alat koristiti za razvoj odlucuje developer.


Pazi sad, nemam ama ba? ni?ta appleovo iNe?to. Jedino nekoliko Macintosha. OK, la?em, imam iTunese.

velcro wrote:
Oko iphone OSa se i vrti cijela prica - sve ove rasprave oko toga gdje i kada je objavljena flash specifikacija ili koliko procesora i zasto koristi flash na OSXu su samo bacanje magle u oci. Flash je ionako vec na OSXu i nitko ga nece maknuti od tamo. Rasprava se vodi o iPhoneOSu.


Normalno da ga ne?e prek no?i maknuti s OS X, maknu?e ga s njega ako ga maknu s tr?i?ta. A kaj se ti?a iPhone OS-a, zaboli me kuki za njega, kak rekoh nemam nikaj iNe?to. ?elim da Flash krepa kak bi se maknuo s OS X-a.

velcro wrote:
A flash nece umrijeti - vjerojatno u kuci imas mobitele, digitalne kamere, igrace konzole, digitalne okvire, itd. koji ionako koriste flash za smooth interface - pa ni pojima nemas niti obracas paznju na to. Niti te posebno smetalo na windowsima. A jebiga ako na tome svemu radi bez problema a na OSXu ne - onda definitivno nije OSX kriv ne?


Pazi sad, nemam digitalnih okvira, niti igra?ih konzola. Od svih tih gadgeta imam jedino digitalni foti? (uz nekoliko filmskih). Mobitel te?ko da ima Flash obzirom da se radi o mobitelu vulgaris tak da... A da Flash na Windowsima radi bez problema, my asss. Radi s manjim problemima nego na OS-X, ali s problemima. E sad, ko je kriv zakaj na OS X radi s puno problema, kak rekoh, zaboli me kuki ko je kriv, iako se iz povijesti namece zakljucak da je kriv Adobe. Al kak rekoh, koga briga ko je kriv.
________
Henry Ford Company history

Last edited by tomislaw on 07.02.2011 10:15; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
velcro



Joined: 15 Sep 2004
Posts: 116

PostPosted: 05.05.2010 12:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Cijela diskusija s Flashom vodi se oko iPhoneOSa - sve ostalo je bezvezno mlacenje prazne slame. Ratovanje firmi proizvodima je ok i najbolja je stvar za krajnjeg korisnika - monopol nije ok i zapravo je kazneno djelo.

Flash radi super na Windowsima sto se mene tice - ne znam o kojim problemima pricas. Sorry, al ne znam zasto bi se iz povijesti nametao zakljucak da je kriv Adobe - ni Adobe nije vlasnik Flasha toliko dugo, kupio ga je od Macromedije. Meni je jedino istina na OSXu nekad problematican i tamo bi rado da sjednu zajedno firme i to rijese - al opet to nije bitno za ovu raspravu i nemogucnost ulaska flash aplikacija na iPhoneOS. I opet znam da flash rjesava mnogo problema (koji su medju browseirma postojali prije flasha) i nije mi dovoljno problematican da bi mu toliko vatreno zelio smrt - a ocito ako nemas problema s rusenjem nego ti tu i tam procesor samo skoci - nije bas ni tebi. Ak te toliko smeta - deinstaliraj ga.

Inace oko mobitela koji podrzavaju flash ili ga koriste za GUI - iznenadio bi se koliko ih ima i od kada postoje. Evo mozes ovdje pogledati vec 2 godine staru (neupdejtanu) listu http://www.adobe.com/mobile/supported_devices/ - i tada se vec radilo o tisucama mobitela svih proizvodjaca. Koliko sam citao krajem 2009. broj isporucenih mobitela s podrskom za flash presao je 1 milijardu, a krajem 2010. bi to trebalo biti 2.5 milijardi.
Back to top
View user's profile Send private message
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 05.05.2010 18:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

velcro wrote:
Cijela diskusija s Flashom vodi se oko iPhoneOSa - sve ostalo je bezvezno mlacenje prazne slame. Ratovanje firmi proizvodima je ok i najbolja je stvar za krajnjeg korisnika - monopol nije ok i zapravo je kazneno djelo.

Flash radi super na Windowsima sto se mene tice - ne znam o kojim problemima pricas. Sorry, al ne znam zasto bi se iz povijesti nametao zakljucak da je kriv Adobe - ni Adobe nije vlasnik Flasha toliko dugo, kupio ga je od Macromedije. Meni je jedino istina na OSXu nekad problematican i tamo bi rado da sjednu zajedno firme i to rijese - al opet to nije bitno za ovu raspravu i nemogucnost ulaska flash aplikacija na iPhoneOS. I opet znam da flash rjesava mnogo problema (koji su medju browseirma postojali prije flasha) i nije mi dovoljno problematican da bi mu toliko vatreno zelio smrt - a ocito ako nemas problema s rusenjem nego ti tu i tam procesor samo skoci - nije bas ni tebi. Ak te toliko smeta - deinstaliraj ga.

Inace oko mobitela koji podrzavaju flash ili ga koriste za GUI - iznenadio bi se koliko ih ima i od kada postoje. Evo mozes ovdje pogledati vec 2 godine staru (neupdejtanu) listu http://www.adobe.com/mobile/supported_devices/ - i tada se vec radilo o tisucama mobitela svih proizvodjaca. Koliko sam citao krajem 2009. broj isporucenih mobitela s podrskom za flash presao je 1 milijardu, a krajem 2010. bi to trebalo biti 2.5 milijardi.


OK, da skratimo ova trkeljanja. Jesi li napravio najvi?e ?ta je u tvojoj mo?i da dovede? Flash na iPhone OS, poslao svoje sugestije na http://developer.apple.com/contact/ ?
________
Opa

Last edited by tomislaw on 07.02.2011 10:15; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
velcro



Joined: 15 Sep 2004
Posts: 116

PostPosted: 05.05.2010 22:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da poslal sam Stefu email, al mislil da me krivo skuzil kaj je flashanje - odgovoril je ovo:
Quote:
HTML5 will have porn too.
Steve
-------
Sent from my iPad
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 07.05.2010 13:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nakon par godina neaktivnosti odlučih se ulogirati (i pokvariti idealni broj od 666 postova), samo da pošaljem ovo:
http://bradcolbow.com/archive/view/the_brads_how_to_alienate_a_fanbase/?p=227
Back to top
View user's profile Send private message
strija



Joined: 14 Sep 2003
Posts: 473
Location: Čakovec

PostPosted: 07.05.2010 13:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@ velcro
Ne slazem se bas s tvrdnjom da je Safari kriv sto ga Flash plugin urusi. Cak zvuci i malo glupo. Pa ne moze neki app biti kriv ako ga srusi neki 3rd party addon.
U prvom redu je kriv sam developer, pa onda plugin.
Ionako se u novijim verzijama Safaria ne rusi cijeli browser vec samo plugin, tako da nije vise toliki problem.

Sto se tice Metronome aplikacije, ja sam isprobavao na 3G pa je mozda zato pojela vise baterije. Ipak mislim da je 10MB puno za takvu aplikaciju, pogotovo ako zelis napraviti update preko 3G mreze Wink

Inace nisam protiv tih flash appova na iPhoneu, ali kad bi se odlucio raditi neki app za iPhone sigurno ne bi radio u Flashu (u kojem inace radim), vec bi se primio Objecive C-a.

_________________
We can exist in ambiguity, but it means the deepest loneliness. | creolab.hr | thefarewellreason.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
velcro



Joined: 15 Sep 2004
Posts: 116

PostPosted: 08.05.2010 01:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Browser je aplikacija kojoj je jedina namjena surfanje netom. Flash je najpopularniji plugin na svijetu star 13 godina i prisutan na gotovo svakoj stranici. Jel 13 godina premalo vremena da neki browser surfa netom bez da se rusi?

BTW mislim da sto se rusenja tice toliko ni nije stvar u flashu - koliko u plugin arhitekturi (i pogotovo kako je implementirana na MacOS platformi) - rusiti se povremeno zna i Unity, Adobe Reader i Quicktime - jedino se to na Flashu (bar kod MacOSa) vise primjecuje jer je prisutan svugdje. Al inace ako ti treba dokaz da je browser kriv ako se plugin rusi - probaj Chrome, njega plugin nece srusiti zbug nacina kako je plugin container implementiran. Isto tako iako se na windowsima IEu godinama svi smiju - al on od IE6 vec ima opciju "run window as a separate process" tj. u najgorem slucaju ce ti nesto srusiti jedan tab/window a ne cijeli browser.

Nemam pojima za 3G i dal ima razlike - ali na 3GS nemam nikakvih problema i sve radi smooth. Mada te aplikacije su rekompajlirani kod i zapravo na iPhoneu nisu vise Flash - zato nema smisla da preuzmu eventualne probleme Flasha na MacOSu, cak i kad bi se radilo o slicnoj platformi (a ne radi se).

Isto tako ja sam definitivno za optimizaciju, al samo kad ima smisla. Exportirane Flash aplikacije nadodaju po prilici 4MB na iPhoneOSu. To je definitivno nesto s cim ja mogu zivjeti. Tj. nije mi jasno s cim usporedjujes - pricas kao da su sve aplikacija na iPhoneu manje od 5MB, a zapravo istina je potpuno suprotna. Barem za igrice - za sto pretpostavljam da bi vecina ljudi koristila flash exporter.

Nije mi jasno zasto bi _sigurno_ radio u ObjectiveCu iPhone app ako si vec dobar u Flashu? Za vlastite experimente ako za to imas vremena ok, al inace? Isao bi uciti novi jezik, potrosio N-dana, vremena/novca samo da usparas 4mb? I to korisnicima koji su vecinom vezani za flat-rate high-speed net utogovore? I vecinom ionako downloadaju ne-male appove s app storea?

Plus to funcionira samo ako si stvarno optimizacijski freak i one-man band. Al sad recimo uzmi u obzir neku ozbiljniju aplikaciju u teamu s 3 developera, koju klijent zeli imati minimalno na iPhoneu i Androidu, a ako ima resursi jos i na Blacberryu i WinCE/7. Sto bi bio tvoj savjet? Da klijent plati 4 razvojna teama ili da ta 3 developera idu bar 3 razlicita jezika uciti?

Toga se zapravo Apple najvise boji - da ljudi imaju izbor istih apllikacija na razlicitim platformama - tada bi mnogo lakse korisnicima bilo promijeniti platformu.
Back to top
View user's profile Send private message
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 08.05.2010 15:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

puno "tech talk-a" a malo "logic talk-a"... Za boga miloga, kako neko može konstatirat da je "flash loš" i da je bolje da ga nema"??? Shocked Od čega je lošiji? Od html-a? Od css-a? Od JS-a? Tom filozofijom i moj auto je lošiji od moje vešmašine..."Koja glupa teza, pa nisu auto i vešmašina u istta stvar... S autom možeš... Oh, wait... " Get it?

Nit sam programer, nit flasher, nit kužim html5,css3,kgh,čžš... Al ovo je moja percepcija tog zlokobnog flash-a:

Upalim komp. Upalim browser. Vidim flash sajtove. Super su, mahom bolji,zanimljiviji, ugodniji i DRUKČIJI od 95% "tehnički korektnih" websajtova . I svi oni rade... Na svih 5 kompova .. Šta se to točno stalno ruši? Gdje i kako meni taj flash radi toooolke probleme do te mjere da je bolje da ga nema? Ja zbilja ne znam o čemu se tu priča...

Pitanje u vezi upotrebe flasha u webdizajnu: Koja tehnologija U OVOM TRENUTKU može pružiti ovo -> http://soytuaire.labuat.com/ ? Nijedna? Moći će html5 za jedno 7 godina? Oke, budem se strpio...

Kolko je teško na trenutak zaboravit činjenicu da uopće nije tolki issue kolko je flash otvoren ili zatvoren te kolko resursa troši? Poanta je da flash, ovakav ili onakav, pruža nešto što nijedna "web tehnologija" ne može ni približno ponuditi! Poanta je da sa flashom, ukoliko znaš baratati s njime, možeš ponuditi svojim gledateljima taj "wow efekt" koji je tolko rijedak na netu i koji ni na koji način ne možeš postići sa svojom tehnički korektnom, "imam javascript simple slider" stranicom (p.s meni flash radi super a većina onih stranica koje je natanatanatana stavio trzaju ko da imam 12 fps na kompu. Tolko o "adekvatnoj zamjeni za flash")... Gdje su nas točno dovele sve te "non flash" stranice? Do stanja gdje postoji 7 milijardi stranica i jedno 15 "tipova" dizajna... Sve ostalo su varijacije na temu i gledanje ko je stavio zanimljiviju pozadinu. The point is: flash je odličan jer nudi alternativu načinu stvaranja u webdizajnu. Nudi pokret za razliku od statike, nudi (kvalitetno ukomponiran) zvuk za razliku od tišine... I sad zaključak - idem si kupit ipad tak da ne mogu vidjet ništa od tih super cool flash sajtova i totalno mi je bolje bez nih... Prekrasno.


Onda jedno pitanje za pobornike te "ipad je revolucija" propagande i "flash je loš i dobro nam mr. Jobs kaže" filozofije...

Zbilja ljudi, ne čini vam se malko bedasto da pola svijeta s običnim kompovima može uživati u ovakvoj tvorevini (opet http://soytuaire.labuat.com/ ), a na svome super slick tabletu - ne možeš? Da na svome genijalnom iphonu ne možeš vidjeti apsolutno ništa od repertoara jednog renomiranog sajta poput fwa? Shocked Meni je to žalosno... Imam taj iphone i ne mogu ni počet objašnjavat kolko mrzim kad surfam za nečim, naletim na flash stranicu i - ništa. Piši propalo.

Ne bi li možda trebalo obrnut malko stvari? "Flash je loš, jer je nestabilan i troši nam puno baterije na mobitelu". Newsflash: Flash je bio prisutan i PRIJE iphone/ipad i pripadajućih OS-a... Stoga pitanje je zapravo: Apple, niste li trebali napravit uređaj/OS/browser koji zna i može učinkovito "koristiti" flash? Ili je to apsolutno nemoguće u svjetu tehnoloških čuda?

Opet logika: nije stvar u flashu... Stvar je u novcima i kolko će ih apple izgubit (zapravo, bolji izraz je "ne-dobiti" Very Happy ) ukoliko postoji flash na iphonu/ipadu. U čemu je vrijednost kupovine iphone/ipad aplikacija ako ih mogu igrat online unutar browsera? Simple as that...

Blah... ljudi su ovce. Confused
Back to top
View user's profile Send private message
astolitu



Joined: 26 Jun 2004
Posts: 547
Location: Zagreb

PostPosted: 08.05.2010 18:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Naletia sam na zanimljiv video...
http://www.youtube.com/watch?v=aVjIsL8qwNw

_________________
http://www.markobjedov.com/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
velcro



Joined: 15 Sep 2004
Posts: 116

PostPosted: 08.05.2010 19:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Odlican video! Ovaj koji se sa strane pojavljuje mi je takodjer super:

Speed Test: Flash vs HTML5 On The Nexus One
http://www.youtube.com/watch?v=DUWo19BcC7s
Back to top
View user's profile Send private message
BubaMara



Joined: 27 Jan 2004
Posts: 87

PostPosted: 10.05.2010 09:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@ kres0000 taj tvoj primjer nije gledljiv na bilo kakvoj masini starijoj od 2 godine, zamisli kako bi se vrtilo na iphoneu.

@ astolitu poanta tog videa je, hej, javascript engine u firefoxu sux (sto se svi slazemo).
Back to top
View user's profile Send private message
velcro



Joined: 15 Sep 2004
Posts: 116

PostPosted: 10.05.2010 18:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Istina, svi znaju da je gadna Mozilla uvijek spletkarila s Adobeom, Microsoftom i Googleom. Kaj ne bi bilo super da svaka od tih firmi imenuje po jednog predstavnika i sve to muski lijepo rijese u World of Warcraft - bar tam je Steve u prednosti (opasno zna magiju bar level 70).
Back to top
View user's profile Send private message
liftboy



Joined: 20 Jan 2005
Posts: 297

PostPosted: 11.05.2010 08:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://www.youtube.com/watch?v=w8vqSJAOC7I
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Mac hardware All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group