Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Dali je u Hrvatskoj moguce zivjeti kao freelancer

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
BubaMara



Joined: 27 Jan 2004
Posts: 87

PostPosted: 11.05.2010 07:58    Post subject: Dali je u Hrvatskoj moguce zivjeti kao freelancer Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pozdrav,
pitanje je iz naslova, i zanima me iskustva vas koji to radite.
Dali je moguce zivjeti ako nemas onu sigurnost(nazovimo je tako) svaki mjesec.
I ako ste uspjesni o tome, kako vam se bilo prebaciti.
Mozda bi bilo pametno napomenuti da me osobno zanima misljenja kodera, ali sva razmisljanja su dobrodosla.
Back to top
View user's profile Send private message
darkqueliss



Joined: 27 May 2008
Posts: 1058

PostPosted: 11.05.2010 08:45    Post subject: Re: Dali je u Hrvatskoj moguce zivjeti kao freelancer Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ako imas posla, naravno da mozes...
Back to top
View user's profile Send private message
strija



Joined: 14 Sep 2003
Posts: 473
Location: Čakovec

PostPosted: 11.05.2010 09:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Naravno da se moze. Kako Joochy kaze, ako imas dosta klijenata koji placaju na vrijeme mozes bez problema Wink

_________________
We can exist in ambiguity, but it means the deepest loneliness. | creolab.hr | thefarewellreason.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
uGlavu



Joined: 30 Mar 2009
Posts: 210

PostPosted: 11.05.2010 10:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kreditno nisi sposoban.
Doprinose moras placati iz vlastitog djepa.

Da,mozes...zivotariti.
Bilo bi dobro da se tu jave oni koji tako zive-ne zivotare!
Back to top
View user's profile Send private message
Adi



Joined: 19 Dec 2005
Posts: 543
Location: Bihac

PostPosted: 11.05.2010 10:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ne znam za Hr, ali evo za BIH važi da se može, no kako kaže uGlavu, moram priznati da je u zadnje vrijeme pretežno životarenje, no to je postalo normalno :S
Vani je, provjereno, druga priča.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
darkqueliss



Joined: 27 May 2008
Posts: 1058

PostPosted: 11.05.2010 10:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

uGlavu wrote:
Da,mozes...zivotariti.
Bilo bi dobro da se tu jave oni koji tako zive-ne zivotare!


Ja ih dosta znam, neki sad(trenutno) otvaraju i vlastite firme. Smile
Back to top
View user's profile Send private message
wache



Joined: 15 Jun 2006
Posts: 220
Location: Zagreb

PostPosted: 11.05.2010 10:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nekako bas i nisam siguran...
Koliko vidim, i Studiji imaju problema (ne toliko s poslom koliko s naplatom istoga)

_________________
of all the things I've lost, I miss my mind the most..
Back to top
View user's profile Send private message
liftboy



Joined: 20 Jan 2005
Posts: 297

PostPosted: 11.05.2010 12:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

odlično se životari!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
dajajde



Joined: 13 Dec 2007
Posts: 12

PostPosted: 11.05.2010 15:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Istina da naplate malo kasne, ali dok se rade novi projekti, dolaze stare nalpate, tak da skoro dođe na isto.
Back to top
View user's profile Send private message
fixie



Joined: 26 Mar 2004
Posts: 28
Location: planet fof

PostPosted: 13.05.2010 11:10    Post subject: Re: Dali je u Hrvatskoj moguce zivjeti kao freelancer Add user to your forum ignore list Reply with quote

BubaMara wrote:

Dali je moguce zivjeti ako nemas onu sigurnost(nazovimo je tako) svaki mjesec.


Ako ti je bitan stalan pritok novca, mozes raditi i neki stalan posao. Ja sam radio u kameno-klesara od 8h do 5h, a kodirao od 6h do 10 (ili 12)h otprilike 5 mjeseci (html/css).

BubaMara wrote:

I ako ste uspjesni o tome, kako vam se bilo prebaciti.


Tranzicijski period je tezak, ali sluzi kao stjecanje osnovne baze klijenata. Kada dodjes do te tocke gdje ti freelance posao pati zbog stalnog posla, daj otkaz i pocni raditi za sebe. Bitno je da u tom trenutku imas prihode za iduca 3 mjeseca (racune i hranu).
Jednom kad pocnes stvari raditi na svoju ruku, vidjet ces da si sam svoj najveci neprijatelj (prokrastinacija i manjak iskustva) i zbog toga ces vjerovatno usrati neke projekte. Iskupi se davanjem besplatnih.
Princip marketinga je za sve koji tek pocinju jedino dobra rijec, dobar portfolio i aktivnost u krugovima gdje se stvaraju buduci projekti.



Vecina hrvatskih freelancera (odnosno onih koji rade za hrvatske klijente) izgleda ima problema sa naplatom i vremenom naplate. Ako radis za strane klijente, to je malo drugacije jer se u mom iskustvu isplata rjesavala odmah (ili nikad - 1/6)

Posla UVIJEK ima, samo ga treba naci. Ako ne mozes naci, mozes kriviti jedino sebe.

U pocetku naplacuj male cijene - naplacuj samo za racune i hranu. Kao sto sam vec rekao, bitno ti je da imas dovoljno klijenata. Ove je najtezi period jer ces susretati skrtce i one koji vole da izrabljuju. Nakon sto ne mozes pruziti svima usluge jer nemas 4 ruke, povisi cijene za 10%. Tad ces ujedno i poboljsati bazu klijenata (ovo je istina, nekako se ispostavilo da oni koji vise placaju imaju vise razumjevanja i opcenito su veoma dobri klijenti). Ocuvaj cijene na jedan mjesec i ako ponovo imas previse posla, ponovo povisi cijene za 10%. Isto tako uradi unatrag kada ti nedostaje posla. Za usporedbu, nekad sam naplacivao $20 za jednostavnu psd>html/css konverziju, sada naplacujem $50.

Trenutno pruzam psd to html/css i psd to wordpress usluge i to mi donosi oko 4-7 tisuca kuna mjesecno...ovisi kolika sam ljencina taj mjesec ili zbog nekih drugih okolnosti. Mogu reci da uz sve to imam vremena za druge online projekte koji me zanimaju. Mislim da radim 7 sati dnevno (ali efektivno) kad zaradim 7k.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group